Nägu

Nägu on inimese pea eespoolne osa, kus asuvad silmad, nina ja suu.

Disambig gray.svg  See artikkel räägib anatoomia mõistest; sotsioloogia mõiste kohta vaata artiklit Nägu (sotsioloogia)
Face of SpooSpa
Naise nägu
27. strategeem

27. strategeem 36 strategeemist on "mängi lolli, kaotamata tasakaalu ".

Narr.

30. september

30. september on Gregoriuse kalendri 273. (liigaastal 274.) päev. Juliuse kalendri järgi 17. september (1901–2099).

Andrus Vaarik

Andrus Vaarik (sündinud 14. mail 1958) on eesti näitleja.

1982. aastal lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri (10. lend).Vaarik on teinud mitmeid tuntud lavarolle, näiteks kehastanud Ivan Oravat. Ta on mänginud paljudes telesarjades ja filmides.

2005. aasta juunis avastasid arstid Vaarikul stenokardia ehk südame pärgarteri ahenemise ehk südame veresoonte lubjastumise ja nimetasid selle põhjuseks ületöötamist. Arstide soovitusel võttis Vaarik kuu aega kestnud puhkuse.Alates 2009. aastast töötab Vaarik pärast 17 aastat kestnud pausi taas Tallinna Linnateatris.2013. aastast on ta "Su nägu kõlab tuttavalt" kohtunik.

Eestlased

Eestlased (varasem omanimetus maarahvas) on läänemeresoome rahvus, Eesti põlisrahvas. Enamiku eestlaste emakeel on eesti keel.

1857. aastal võttis Johann Voldemar Jannsen senise "maarahva" asemel omanimetusena kasutusele tüvest est (saksa Ehsten ja Esten, rootsi ester jt) tuletatud nime "eestlased", mis peagi ka rahva seas omaks võeti.

Eestlaste etnilised alamrühmad on näiteks võrukesed, mulgid, saarlased, hiidlased ja setud.

Rahvuse tõlgendamisel kasutatakse Eestis nn Kulturnation'i põhimõtteid: ühist keelt ja kultuuriruumi. See erineb rahvuse määratlusest suurriikides nagu Saksamaa ja Prantsusmaa, kus rahvuse liikmeteks loetakse kõiki selle riigi kodakondsuses olevaid isikuid.

Kuna eestlastel on tavaks määratleda end keele- ja kultuuripõhiselt ning eesti keel kuulub soomeugri keelte hulka, liigitavad eestlased end sageli ka rahvusena soomeugrilaste sekka. Kultuuriliselt ja geneetiliselt sarnanevad eestlased naaberrahvastega, näiteks soomlaste, lätlaste, venelaste ja rootslastega, kui kaugemate soomeugri või uurali keeli kõnelevate rahvastega, näiteks ungarlaste, hantide, laplaste või sölkuppidega. Siiski on soomeugri keelesugulusel oluline osa eestlaste identiteedis. Ajaloolistel põhjustel on eestlastel palju kultuurilisi sarnasusi ka sakslastega.

Europiidne rass

Europiidne rass ehk europiidid (kõnekeeles ka valge rass, kaasaegses Ameerika inglise keeles Caucasian, ka Caucasoid, "kaukaasia rass") on levinud käsitluse järgi inimrass, mille põlisasuala on Euroopa ning mis on levinud ka Ameerikasse, Lõuna-Aafrikasse ning Okeaaniasse. Rassi tunnuseks on eelkõige hele nahavärv. Tänapäeval on europiide 1300 miljonit.

Evelin Võigemast

Evelin Võigemast (varem Evelin Pang; sündinud 22. mail 1980 Tallinnas) on eesti näitleja.

Evelin Võigemast õppis Tallinna 21. Keskkoolis, kuid gümnaasiumi lõpetas Tallinna 49. Keskkoolis (praegune Tallinna Arte Gümnaasium). Samuti on ta lõpetanud Tallinna Lastemuusikakooli klaveri erialal.

Näitlejahariduse sai ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis (XX lend; 1998–2002, kursuse juhendaja oli Elmo Nüganen). Ta töötab Tallinna Linnateatris.

2013. aasta kevadel osales TV3 telesaates "Su nägu kõlab tuttavalt" ning võitis saate esimese hooaja. Lisaks sellele sai ta kohtunike lemmikuks Edith Piafi kehastamise eest, sest see etteaste jättis neile saatesarja jooksul kõige sügavama mulje.

Fassaad

Fassaad (prantsuse keeles façade, ladina keeles facies, nägu) on hoone esinduskülg, teistest sama hoone külgedest arhitektuurse lahenduse, kujunduselementide või muude tunnuste põhjal selgelt eristuv külg. See on harilikult hoone esisein, kuid võib olla ka tagasein või külgsein.

Sõna "fassaad" tuleb prantsuse keelest, kus "façade" tähendab esikülge ja nägu.

Argikeeles nimetatakse fassaadiks hoone kõiki välisseinu.

Arhitektuuris on hoone fassaad sageli projekteerimise seisukohast väga oluline, sest kujundab hoone üldmulje.

Paljude majade fassaad on ajalooline ja kohalikud eeskirjad või teised seadused piiravad selle muutmist või isegi keelavad seda.

Uue maja projekteerimisel tuleb arvestada, et fassaad läheks kokku ümbrusega, sealhulgas lähedaolevate majade fassaadidega.

Harilik mustikas

Harilik mustikas ehk mustikas (Vaccinium myrtillus) on kanarbikuliste sugukonda mustika perekonda kuuluv heitlehine kääbuspõõsas ehk puhmas.

Harilikku mustikat kirjeldas esimesena teaduslikult Linnaeus. Mustika perekonnanimi tuleb ladinakeelsest sõnast vacca 'lehm' ja viitab sellele, et mustikalehed kõlbavad veistele süüa. Liiginimi tuleb sõnast myrtus 'mirt' ja viitab sellele, et harilik mustikas ja väike mirt näevad välja üsna sarnased.

Taime eestikeelne nimetus "mustikas" tuleb tema marjade värvist, samuti sellest, et küpsed marjad purunevad kergesti ning määrivad käsi ja nägu.

Omakorda kaktuseperekonna Myrtillocactus nimi tuleb sellest, et tema viljad meenutavad väliselt mustikaid.

Karl-Erik Taukar

Karl-Erik Taukar (sündinud 1. märtsil 1989) on Eesti laulja ja basskitarrist.

Ta oli telesaate "Eesti otsib superstaari" viienda hooaja finalistide hulgas ning on osalenud telesaates "Su nägu kõlab tuttavalt".

Taukar nimetati Raadio 2 Aastahitt 2013 galal aasta uueks tulijaks, tema esiksingel "Seitsme tuule poole" jõudis "Aastahitt 2013" edetabelis 2. kohale.

Raadio 2 Aastahitt 2014 hääletuses jõudsid TOP10-sse mõlemad Karl-Erik Taukari 2014. aastal ilmunud singlid: "Vastupandamatu" 3. kohale ja "Kell kuus" 10. kohale.

Karl-Erik Taukar nomineeriti Eesti muusikaauhinnad 2015 hääletuses viies kategoorias: "Aasta album", "Aasta debüütalbum", "Aasta popalbum", "Aasta meesartist" ja "Aasta parim laul". Taukar võitis kahes kategoorias: "Aasta meesartist" ja "Aasta popalbum". Taukar oli "Eesti otsib superstaari" kuuenda ja seitsmenda hooaja saatejuht. Ta on juhtinud TV3 saadet ''Tunnen sind läbi ja lõhki''.

Kollane nägu

"Kollane nägu" (inglise keeles The Adventure of the Yellow Face) on Arthur Conan Doyle'i jutustus, milles astuvad üles detektiiv Sherlock Holmes ja doktor Watson. Algselt ilmus jutustus ajakirja Strand Magazine külgedel 1893. aastal. "Kollane nägu" kuulub kogumikku "Sherlock Holmesi memuaarid".

Lenna Kuurmaa

Lenna Kuurmaa (sündinud 26. septembril 1985 Tallinnas) on eesti muusik, ansamblite Vanilla Ninja ja Lenna laulja.

2015. aasta sügisel osales ta TV3 telesaates "Su nägu kõlab tuttavalt".

Mikk Mäe

Mikk Mäe (sündinud 19. augustil 1996 Tallinnas) on eesti laulja.

Mikk Mäe osales saate "Eesti otsib superstaari" kuuendal hooajal, kus ta jäi neljandaks.

Juunis 2015 ilmus tal debüütsingel "Lõkke ääres". Muusika autor Hendrik Sal-Saller ja sõnad kirjutas Berit Sal-Saller. Loo produtsent on Tomi Rahula.17. septembril ilmus teine singel "Rahutu".

19. novembril 2015 ilmus Mikul kolmas singel "Meie aeg on käes" . Singli muusika autor on Tomi Rahula, sõnade autoriteks on Anni Rahula ja Kristjan Vardja. Loo produtsent on Tomi Rahula

24. märts 2016 avalikustati neljas singel "Dilemma".

See oli esimene lugu, millele tehti ka muusikavideo, mille näitlejaks oli Ajjar Ausma.

Muusika on kirjutanud Tanel Padar, sõnad Maian Kärmas. Produtsendiks oli Tomi Rahula.

18. mai avalikustati viies singel "Nüüd püüa päeva".2015. aasta sügisel osales ta TV3 telesaates "Su nägu kõlab tuttavalt".Mikk Mäe lõpetas 2015. aastal Tallinna 21. Kooli ja õpib samast aastast Tallinna Ülikoolis informaatikat.Mikk Mäel ilmus 3. detsembril 2015 omanimeline debüütplaat. Plaadil on kokku 12 laulu.

Miku isa on Aivar Mäe.Mikk Mäe on lõpetanud Tallinna 21. Kooli, kus tema muusikaõpetajaks oli Lydia Rahula. Lydia käe all laulis Mikk aastaid ka Tallinna Poistekooris, kus oli ka solist.

Mikk tegi kaasa Cartooni ja Futuristiku laulus "C U Again", mis avaldati 2016. aasta lõpus.

Neandertallane

Neandertallane ehk neandertali inimene (Homo sapiens neanderthalensis) on inimese liik, kes kujunes Euraasiasse asunud püstisest inimesest (Homo erectus), kes seal umbes 100 000 aasta jooksul ka elas ja tegutses.

Aafrikas kujunes püstisest inimesest aga nüüdisinimese esivanem, keda kutsutakse tarkinimeseks (Homo sapiens). Neandertallane elas Euraasias varem kui tarkinimene, tegutsedes ajavahemikus umbes 150 000–40 000 aastat tagasi.

Neandertallane oli 160–165 cm pikkune, massiivse ja lihaselise kehaga. Lühikese kaela otsas asus lai nägu, mida iseloomustasid etteulatuvad kulmuluud, sügaval koobastes asuvad silmad, lai ning madal nina, madalavõitu tahapoole kaldus laup ning etteulatuv lõug. Erinevalt osav- ja püstisest inimesest, kes artikuleeritud kõnet veel ei tundnud, valdasid neandertallased ka kõnevõimet. Arvatavasti oskasid nad kasutada juba umbes mõndasada sõna.

Neandertallased olid tarkinimeste kõrval ainus religioosne inimliik. Nad matsid oma surnuid haudadesse ning tundsid ilmselt maagilisi toiminguid ja kombetalitusi.

Ott Lepland

Ott Lepland (sündinud 17. mail 1987 Tallinnas) on eesti laulja ja laulukirjutaja, kes sai laiemalt tuntuks telesaate "Eesti otsib superstaari" kolmanda hooaja võiduga. Aastal 2012 esindas Ott Lepland EestitEurovisiooni lauluvõistlusel, kus laul "Kuula" saavutas 6. koha. Lepland kuulub ansambli Vallatud Vestid koosseisu.

Rolf Roosalu

Rolf Roosalu (tuntud ka kui Rolf Junior; sündinud 18. jaanuaril 1982 Tartus) on eesti laulja.

Rolf Roosalu lõpetas 2000. aastal Tartus Hugo Treffneri Gümnaasiumi. Aastatel 2000–2001 õppis ta Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis. 2013. aastast õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias elektroakustilise loomingu erialal.

Rolf on kaasa teinud paljudes eesti muusikalides, sooloprojektides esineb ta nimega Rolf Junior.

2015. aasta sügisel osales ta TV3 telesaatesarjas "Su nägu kõlab tuttavalt".

Sepo Seeman

Sepo Seeman (sündinud 30. mail 1971 Noarootsi vallas) on eesti näitleja.

Ta on lõpetanud praeguse Haapsalu Gümnaasiumi. Kooli ajal tegeles ta vehklemisega Haapsalu klubis En Garde.

Sepo Seeman on lõpetanud Tallinna Pedagoogilise Instituudi näitejuhi eriala 1993. aastal.

Ta töötab Pärnu teatris Endla. 1996–2000 oli ansambli Kuldne Trio koosseisus, laulis ka ansamblis Kala.

Ta on mänginud muusikalides "Hull sinu järele" ja "Pipi Pikksukk" .

2015. aasta sügisel osales ta TV3 telesaates "Su nägu kõlab tuttavalt". 2018. aastal võttis osa saatest ''Su nägu kõlab tuttavalt'' (kuldne hooaeg).

Su nägu kõlab tuttavalt

"Su nägu kõlab varsti tuttavalt" on TV3 saade, mille esimene hooaeg oli eetris 2013. aasta kevadhooajal. Saade põhineb Hispaania produktsioonifirma Gestmusic Endemol formaadil "Tu cara me suena", millega tehti algust 2011. aastal telekanalis Antena 3. Saate formaat sarnaneb väga Suurbritannia ITV talendisaatega "Stars in Their Eyes".Saate kohtunikud on Tanja Mihhailova, Mart Juur ja Mait Malmsten.

1.–3. hooajani oli saatejuht Mart Sander. 4.-7.hooajani oli saatejuht Märt Avandi.

8.- hooajast on saatejuht Sander Rebane.

Esimene hooaeg oli 2013. aasta kevadhooajal. Finaal toimus 5. mail Pärnu Kontserdimajas. Esimese hooaja võitis Evelin Võigemast, kes annetas võidetud 10 000 eurot sihtasutusele Kiusamise Vastu.Teine hooaeg oli 2013. aasta sügishooajal. Finaal toimus 8. detsembril Saku Suurhallis. Teise hooaja võitis Koit Toome, kes annetas võidetud 10 000 eurot Vähiliidule.Kolmas hooaeg oli 2014. aasta sügishooajal. Finaal toimus 7. detsembril Saku Suurhallis. Kolmanda hooaja võitis Mart Müürisepp, kes annetas võidetud 10 000 eurot Laste ja noorte kriisiprogrammile.Neljas hooaeg oli 2015. aasta sügishooajal. Finaal toimus 6. detsembril Saku Suurhallis. Neljanda hooaja võitis Juss Haasma, kes annetas võidetud 10 000 eurot Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile.Viies hooaeg oli 2016. aasta sügishooajal. Finaal toimus 4. detsembril Saku Suurhallis. Viienda hooaja võitis Kalle Sepp, kes annetas võidetud 10 000 eurot mittetulundusühingule Meelespea.

Tanel Padar

Tanel Padar (sündinud 27. oktoobril 1980 Uhtnas) on eesti laulja ja laulukirjutaja.

Ta kukkus 1997. aasta suvel 17-aastasena Haljala Keskkoolist välja, samal aastal kui tema õde Gerli selle lõpetas. Aastatel 2012–2015 õppis ta Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumis. Sügisel 2016 asus õppima Estonian Business Schooli.

Ta on õppinud klarnetit ja saksofoni, laulnud kiriku-, laste- ja poistekooris, tegelenud rahvamuusika ja võistlustantsuga. Laiem tuntus saabus võitudega konkursil "Kaks takti ette" (1999) ja Eurovisiooni lauluvõistlusel (2001).

VI üldtantsupidu

VI üldtantsupidu toimus Tallinnas Komsomoli-nimelisel staadionil 19. ja 20. juulil 1960. Kandis ametlikku nime "Rahvakunstiõhtu". Ühtekokku toimus kaks etendust.

1960. aasta pidu oli seniste rahvakunstiõhtutega võrreldes kõige rohkem tantsupeo nägu – esinesid vaid tantsijad ja võimlejad, keda saatsid rahvamuusikud. Loobuti varasemate rahvakunstiõhtute laulukooridest – esimest korda eristati selgemalt laulupidu ja tantsupidu.Esimest korda üritati tantsuetendus viia ühe põhiteema alla – tantsukeeles mängiti maha pulm kolhoosis . Tantsude kõrval esitati peol rahvastseen eesti rahvuslike pulmakommetega."Abiellujad on kahekümne-aastased kolhoosinoored, seega ühevanused Eesti NSV-ga," seisab rahvakunstiõhtu kavas. "Nende pulmapidu langeb ühte Eesti NSV aastapäeva pidustustega." Pulmastseeni tekstid kirjutas Laine Mesikäpp. Stseenist võtsid osa näitlejad Laine Mesikäpp, Lembit Anton, Johannes Rebane, segarühm, rahvamängude rühm, naiskoor ja isetegevulikud näitlejad..

1960. aasta peo proloogiks ja epiloogiks telliti Paul Rummolt luuleread, mis ülistasid tantsijaid, muistset vabadusvõitlust, rahvaste sõprust ja rahu.

Suure poolehoiu pälvis Ullo Toomi seatud eesti rahvatants "Kuppari-Muia", kus 1500 tantsijat moodustasid murule 4 preesi kujundid – kividega Muhu, kodaratega Lihula, Paistu ja viikingite preesid.Pidu lõppes Anna Raudkatsi "Tuljakuga", mille ajal põlesid iga tantsijate ringi keskel tõrvikud. Lõpetuseks koondusid need suureks tulesõõriks. Tantsu saatis puhkpilliorkester ja Eesti Raadio segakoor.Tantsupeol osales 4500 tantsijat. Teistel andmetel oli osalejaid 3830.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.