Läänemaailm

Läänemaailm või teisisõnu õhtumaad ehk oktsident on maailma (kultuuri) osa, mis hõlmab tänapäeval Lääne-Euroopat, Ameerikat, Austraaliat, Uus-Meremaad, ja muid seotud piirkondi.

Disambig gray.svg  See artikkel räägib üldmõistest; sarja kohta vaata artiklit Läänemaailm (TV-sari)
The West - Clash of Civilizations
Läänemaailm (angloameerika ja euroopa väärtused) sinises, ülejäänud Uus Maailm helesinises

Definitsioon

Mõistete 'lääs', 'läänemaailm', 'läänemaad', 'lääneriigid', 'lääne kultuur', 'õhtumaad' kasutamine sõltub suuresti kontekstist. Enamasti on need kasutusel vastandamiseks läänelikkust ida- ja lõunaslaavi, aasia või islami rahvastele ja kultuuridele. 20. sajandil vastandus läänelikule elulaadile Nõukogude Liit ja teised sotsialistlikud maad.

Siiski võidakse erinevates käsitlustes läänemaailma defineerida mitmeti.

Kultuuriajalugu

Theodosius I's empire
Päikesetõusu- ja päikeseloojangumaad Theodosius I ajal
Next.svg Pikemalt artiklis Lääne kunst

Üldiselt loetakse läänemaailma alguseks Lääne-Rooma keisririigi poolt vastu võetud kristluse levima hakkamist Euroopas. Keskajal sai läänemaailm suuri mõjutusi araabia kultuurist. Renessansist alates hakati lääne kultuuri allikaid nägema antiikkultuuris. Maadeavastuste ja koloniseerimise käigus laienes läänemaailm kui kultuuriruum kõigile mandritele.

Lääne samasus

Next.svg Pikemalt artiklis Oktsidentalism

Tänapäeval iseloomustab läänemaailma ühiste kultuuriliste, ajalooliste, poliitiliste jm väärtuste (sh. usuvabadus) hindamine. Läänemaailmas kõneldavad keeled kasutavad relatiivselt ladina kirjasüsteemi.

Vaata ka

Levant

Levant (romaani keeltes '(päikese)tõus') on Vahemerest vahetult itta jääv piirkond Edela-Aasias, mis suures osas kattus Suur-Süüriaga.

Piirkond hõlmab Vahemerest itta jäävad alad kuni Mesopotaamiani. Põhja-lõuna suunal jääb Levant Tauruse mägede ja Araabia poolsaare vahele.

Kitsamas mõttes hõlmab Levant Vahemere ranniku lähedast ala, millesse jäävad Iisrael, Liibanon ja Süüria lääneosa. On aga ka allikaid, mis rääkides Levandist, arvavad sinna hulka ka Kreeka, Türgi ja Egiptuse.

Lääne-euroopastumine

Lääneeuroopastumine ehk läänestumine on protsess, mille käigus ühiskonnad kas satuvad täielikult Lääne mõju alla või võtavad ise nende kultuuri osaliselt omaks sellistes valdkondades nagu tööstus, tehnika, õigusteadus, poliitika, majandus, eluviis, toitumine, keel, tähestik, usk, filosoofia ja/või teised väärtused.

Läänestumine on viimase paari sajandi jooksul olnud küllaltki laiahaardeline ning maailmas üha kiireneva mõjuga. Tavaliselt on see kahepoolne protsess, mille käigus Lääs mõjutab ja tekitab huvi ühiskonnas olla rohkem nende moodi ning teisalt ühiskond ise soovib muutuda mõnes osas Läänega sarnasemaks. Sellise teguviisiga loodab läänemaailm kasvatada oma populaarsust või vähemalt mõningaid selle elu aspekte.

Lääne muusika

Lääne muusika on läänemaailma muusika.

Nagu ka "läänemaailm", on "lääne muusika" mitmetähenduslik termin. Selle all võidakse mõelda Euroopa klassikalist muusikat (Euroopa vaimulikele ja ilmalikele muusikatraditsioonidele toetuv kunstmuusika alates 10. sajandist, kõrgaeg 16.-19. sajandil), lääne kultuurile iseloomulikku muusikat jt.

Läänemaailm (telesari)

Läänemaailm (inglise Westworld) on Ameerika Ühendriikide telesari.

Sarja loojad on Jonathan Nolan and Lisa Joy. Telesari põhineb 1973. aasta samanimelisel filmil. Sarjale on muusika loonud saksa helilooja Ramin Djawadi.

Tegevus toimub Läänemaailma-nimelises vesternistiilis lõbustuspargis, mille elanikud on tehisintellektid, keda pargi terminoloogias nimetatakse "võõrustajateks". Pargis käivad inimesed ehk "külastajad".

Ühe episoodi tootmine läks HBO-le ja Warner Bros.-ile keskmiselt maksama 8–10 miljonit dollarit, ning kogu esimene hooaeg keskeltläbi 100 miljonit dollarit. Sari on filmitud 35 mm filmile.

Lääs

Lääs (W) on üks neljast põhi-ilmakaarest, mille asimuut on 270 kraadi.

Tähis W on pärit saksa keelest Westen ja inglise keelest west.

Molotovi-Ribbentropi pakt

Mittekallaletungileping Saksamaa ja Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu vahel (vene Договор о ненападении между Германией и Советским Союзом) ehk Molotovi-Ribbentropi pakt oli mittekallaletungileping Saksa Riigi ja NSV Liidu vahel, millele kirjutasid 1939. aastal Moskvas alla NSV Liidu valitsuse volitusel NSV Liidu välisasjade rahvakomissar Vjatšeslav Molotov ja Saksa valitsuse nimel Saksa Riigi välisminister Joachim von Ribbentrop. 23. augusti kuupäevaga leping allkirjastati peale südaööd ehk 24. augustil 1939.

Oktsidentalism

Oksidentalismi (inglise keeles occidentalism) iseloomustab läänemaine kvaliteet, stiil ja iseärasused, sisaldades ka läänemaailma kombeid, institutsioone ja omadusi ("Oxford English Dictionary"; 2004) Oksidentalismi vastandatakse tihtipeale orientalismile ehk idamaisusele ("Oxford English Dictionary"; 2004).

Ramin Djawadi

Ramin Djawadi (sündinud 19. juulil 1974 Duisburgis) on saksa-iraani päritolu helilooja ja muusikaprodutsent. Ramin on olnud nii Grammy kui ka Emmy auhinna nominent ja võitnud oma teostega muidki auhindu.Eelkõige on Djawadi tuntud filmiheliloojana: ta on muusikat kirjutanud sellistele filmidele nagu "Blade: Trinity" (2004)","Raudmees" ("Iron Man"; 2008), "Vaikse ookeani võitlus" ("Pacific Rim"; 2013) ja "Warcraft" (2016). Lisaks on talle tuntust toonud teleseriaalidele "Põgenemine" ("Prison Break"), "Troonide mäng" ("Game of Thrones") ja "Läänemaailm" ("Westworld") kirjutatud muusika.Djawadi on loonud muusikat ka sellistele arvutimängudele nagu "Thief II", "Medal of Honor" ja "Gears of War 4".

Secret Intelligence Service

Secret Intelligence Service (SIS, tuntud ka kui MI6) on Ühendkuningriigi luureühendusse kuuluv välisluureteenistus Suurbritannia Välisministeeriumi haldusalas. Salaluureteenistus SIS on välja arenenud Suurbritannia Sõjaministeeriumi sõjaväeluure struktuuriüksusest, sellest ka algne nimetus Military Intelligence-6 ehk MI-6.

Suurbritannia Sõjaministeeriumi salateenistuse büroo loodi 1. oktoobril 1909 Saksa Keisririigi luuretegevuse vastu võitlemiseks. 1910. aastal jagati organisatsioon kaheks: sise- ja välisluurega tegelevaks osakonnaks. 1916. aastal reorganiseeriti seni ühises alluvuses olnud välisluureosakond sõjaväeluure osakonnaks MO6 (mis varsti nimetati ümber MI6-ks) ja siseriiklik vastuluureosakond sõjaväeluure osakonnaks MO5, mis hiljem nimetati ümber MI5-ks. MI5 iseseisvus 1925. aastal.

Pärast teist maailmasõda muudeti Secret Intelligence Service peaminister Winston Churchilli otsusega tsiviilorganisatsiooniks – allutati välisministrile, Julgeolekuteenistus MI5 allutati aga siseministeeriumile.

Sojakaste

Sojakaste (hiina keeles jiàng yóu, 醬油; jaapani keeles shōyu, 醤油; korea keeles ganjang, 간장) on tume soolane maitsekaste, Aasia köögi äärmiselt oluline komponent.

Algselt Hiinast pärit sojakaste on sealt levinud Jaapanisse ning kogu Kagu-Aasiasse. Tänapäeval kasutab sojakastet ka terve läänemaailm.

Kaste valmistatakse küpsetatud sojaubade fermenteerimisel teravilja (tavaliselt nisu, kuid ka odra või riisi) ning soolaga. Sojaubadelt saab kaste oma erilise maitse, nisu lisab magusust ja aroomi, sool aga on abiks laagerdumisprotsessi juures. Sojakastme kvaliteet sõltub suurel määral tema valmistamisprotsessist ning toorainest.

Toodetakse erinevaid teisendeid, mille värv võib ulatuda heledast tumedani ja konsistents vedelast tihedani. Üldiselt on hele sojakaste vedelam ja soolasem kui tume. Ka selle maitse on kergem ning ta ei mõjuta lisamisel roogade värvust. Tume sojakaste on heledast veidi paksem ja vähem soolane. Tal on pikemast laagerdumisajast tulenev külluslikum maitse ja tumedam värvus (mis tavaliselt saavutatakse pruuni suhkrusiirupi lisamisega).

Steven Ogg

Steven Ogg on Kanada näitleja.

Ta on tuntud videomängu "Grand Theft Auto V" tegelase Trevor Philipsi häälena ning draamasarjast "Elavad surnud" Simoni rollis. Ta on mänginud ka teleseriaalides „Better Call Saul“, „Seaduse nimel“. „Mõrvaennetajad“, „Broad City“ ja „Läänemaailm“.

Ukraina ajalugu

Ukraina ajalugu on ülevaade Ukraina ajaloost.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.