Küpros

Küprose Vabariik on loodusgeograafiliselt Aasias asuv ja tänapäeval geopoliitiliselt Euroopasse kuuluv saareriik Vahemere idaosas, Väike-Aasia poolsaarest lõunas asuval Küprose saarel. Küprose Vabariigi valitsus kontrollib pärast 1974. aastat Türgi invasiooni saare lääne- ja lõunaosa. Saare põhjaosas moodustatud Põhja-Küprose Türgi Vabariigi ala kuulub küll rahvusvahelise õiguse alusel Küprose Vabariigile, millel aga puudub kontroll ala üle. Küpros on alates 2004 Euroopa Liidu liige. Küprosest veel väiksemad Euroopa Liidu liikmed on Malta ja Luksemburg.

Disambig gray.svg  See artikkel räägib praegusest riigist; saare kohta vaata artiklit Küprose saar; endise riigi kohta vaata artiklit Küprose kuningriik.

Küprose Vabariik


kreeka Κυπριακή Δημοκρατία
Kypriakí Dimokratía
türgi Kıbrıs Cumhuriyeti
Küprose lipp Vapi pilt puudub
Küprose lipp Küprose vapp
Küprose asendikaart
Riigihümn "Ýmnos eis tin Eleftherían" (Ύμνος εις την Ελευθερίαν;
"Hümn vabadusele"
Pealinn Nikosia
Pindala 9251 km²[1]
Riigikeel kreeka, türgi
Rahvaarv 864 200 [2]
Rahvastikutihedus 93,4 in/km²
Riigikord presidentaalne vabariik
President Níkos Anastasiádis
Iseseisvus Suurbritanniast
16. augustil 1960
Rahaühik euro (EUR)
Ajavöönd Ida-Euroopa aeg
Tippdomeen .cy
ROK-i kood CYP
Telefonikood +357

Nimetus

Küprose kreekakeelse nime Κύπρος päritolu pole selge. Nime varaseim säilinud vorm on mükeene keeles. Küprose nimi võib tuletuda sumerikeelsest sõnast vase või pronksi kohta. Teiste versioonide alusel võib nimi tuletuda kreekakeelsetest sõnadest küpressi või henna kohta.

Asend

Küpros asub Vahemere idaosas Türgist 71 kilomeetrit lõunas, 105 kilomeetrit Süüriast läänes ja 370 kilomeetrit Egiptusest põhjas. Saar asub Kreekast kagus.[5]

Küprose Vabariik kontrollib alates 1974 Küprose saare lääne ja lõunaosas 5364 km² pindalaga ala. Küprose Vabariigil on 108 kilomeetri pikkune maismaapiir Suurbritanniale kuuluva Dhekelia sõjaväebaasi ja 48 kilomeetri pikkune maismaapiir Akrotiri sõjaväebaasiga.

Saare rannajoone kogupikkus on 648 kilomeetrit. Suuremad vahemaad saarel on idast läände 240 kilomeetrit ja põhjast lõunasse 100 kilomeetrit.[2]

Loodus

Next.svg Pikemalt artiklis Küprose saar
Cyprus wild mouflon Agrino
Muflon

Küprose saar on pindalalt kolmas saar Vahemeres.

Pinnamood

Küprose saare lääneosa on pinnamoelt mägisem ja idaosa tasasem. Küprose edelaosas Tróodose mäestikus asub saare kõrgeim tipp Olümpose mägi (1953 m).[2] Põhjas asuvad Kyrenia mäed, mille kõrgeim tipp on Kyparissovouno (1024 m). Saare keskosas laiub Mesaoría tasandik.

Veestik

Küprose siseveekogude veehulk väheneb suviti, nii et paljud neist kuivavad täiesti. Riigi suurim veekogu on Limassoli soolajärv (pindala 10,65 km²). Riigi pikim jõgi on 98 kilomeetri pikkune Pedieosi jõgi.[5]

Taimestik

18,7% saarest on kaetud metsadega.[6] 2017 seisuga oli Küprosel registreeritud 1640 kõrgemate taimede taksonit (liiki ja alamliiki), 244 introdutseeritud taksonit, 42 hübriidi ja 84 teadmata staatusega taksonit.[7] 113 taimeliiki on endeemid.[8]

Loomastik

Küprosel on tuvastatud 250 kalaliiki ja 6000 putukaliiki.

Küprosel on tuvastatud 3 liiki kahepaikseid, neist ainsa endeemse liigina Pelophylax cypriensis.[9]

Küprosel leidub 3 liiki kilpkonnalisi, 11 sisalikuliiki ja 8 maoliiki, neist 3 mürkmadu [10].

Küpros asub rändlindude rändeteel, mida rändlindude massid ületavad kaks korda aastas. Küprosel on kohatud 416 linnuliiki.[11] Saarel pesitsevatest lindudest on endeemsed küprose kivitäks ja küprose põõsalind.

Küprosel on registreeritud 30 liiki imetajaid, neist 19 liiki käsitiivalisi. Saare omapärasemaks imetajaks on mufloni alamliik.

Keskkonnakaitse

Küprose loodust mõjutavad enim kliimasoojenemisest tingitud põuad, ebatõhus maakasutus, invasiivsed võõrliigid, ebaseaduslik jahipidamine ja metsatulekahjud. Küprose Vabariigis asub 30 kaitseala, sealhulgas 10 rahvusparki. Limassoli soolajärv kuulub Ramsari rahvusvahelise tähtsusega märgalade hulka. Küpros on rajanud 6 Natura 2000 merekaitseala.

Riigi tõsiseim keskkonnaprobleem on ebatõhus jäätmekäitlus, kuna olmejäätmete hulk kasvas 2011. aastaks 1996. aastaga võrreldes 44,8% [12]

2016 toodeti riigis 8856,2 tonni kasvuhoonegaase.[2]

Loodusvarad

Antiikajal asusid Küprosel Lähis-Ida tuntumad vasekaevandused. Tänapäeva Küprose loodusvaradeks on vask, kips, puit, marmor, bentoniit ja pigmentmullad; kuid ühtegi neist ei leidu märkimisväärses koguses. Küprose mageveevarud on napid.

Küpros
Küprose maastik

Kliima

Kliima on vahemereline – mahedate, niiskete talvede (+10–+13 °C) ja palavate, kuivade suvedega (+26–+35 °C), (juuli - august +40°). Suviti tabavad Küprost põuad, talviti sajab mägedes lund. Põhja-Küprose Türgi Vabariigi alal mõõdeti 1. augustil 2010 +45,6 °C sooja. Madalaim mõõdetud temperatuur riigis on olnud -16 °C külma.

Haldusjaotus

Küprose territoorium on jaotud kuueks ringkonnaks (eparhia, επαρχίες):[13] Nikosia ringkond, Famagusta ringkond, Kyrenia ringkond, Larnaca ringkond, Limassoli ringkond ja Paphose ringkond. Küprose Vabariigiga piirnevas Suurbritannia haldusalas olevas Dhekelia sõjaväebaasis asub 4 Küprose eksklaavi.

Küprose kaart Ringkonnad Kreeka kohanimi Türgi kohanimi

Cyprus (semi-secession) (disputed hatched), administrative divisions - et - colored

Famagusta Αμμόχωστος (Ammochostos) Gazimağusa
Kyrenia Κερύvεια (Keryneia) Girne
Larnaca Λάρνακα (Larnaka) Larnaka/İskele
Limassol Λεμεσός (Lemesos) Limasol/Leymosun
Nikosia Λευκωσία (Lefkosia) Lefkoşa
Paphos Πάφος (Pafos) Baf/Gazibaf

Küprose Vabariigi suuremad linnad:

Riigikord

Küprose Vabariik on presidentaalne riik. Riigipea on president, kes on ühtlasi valitsusjuht. Riigipeale kuulub täidesaatev võim. President valitakse ametisse 5-aastaseks ametiajaks rahvahääletusel kahes voorus. Presidendi ametikoht kuulub küprosekreeklastele. Riigis on ka küprosetürklastele kuuluv asepresidendi koht, kuid alates 1974 invasioonist on see vakantne.

Seadusandlikku võimu teostab ühekojaline esindajatekoda, kuhu kuulub 80 liiget, kes valitakse ametisse 5-aastaseks ametiajaks. 56 kohta on määratud küprosekreeklastele ja 24 küprosetürklastele, kuid alates 1974 invasioonist on küprosetürklaste kohad vakantsed.

Küprose viimased parlamendivalimised toimusid 22. mail 2016. Valimiste järel sai esindajatekojas Demokraatlik Kongress 18, Töötava Rahva Edupartei 16, Demokraatlik Partei 9, Sotsiaaldemokraatide koalitsioon 3 ja Kodanikeliit 3 kohta, lisaks pääses parlamenti 2 sõltumatut kandidaati.

Küprose Vabariigi õigussüsteem on moodustatud inglise tavaõiguse ja tsiviilõiguse baasil. Põhiseadus ratifitseeriti 16. augustil 1960.

Küpros on 1. jaanuarist 2004 Euroopa Liidu ja 2008 alates eurotsooni liige.

Rahvastik

2017 lõpus elas Küprose Vabariigis 864 200 elanikku, kellest 421 500 olid mehed ja 442 700 naised. Rohkem inimesi elab Nikosia ringkonnas – 335 900 ja Limassoli ringkonnas – 242 000 elanikku, kõige vähem Famagusta ringkonnas – 47 500 elanikku. 2017 oli Küprose töötuse määr 11,1%, mis on Euroopa Liidus üks kõrgemaid Kreeka, Hispaania ja Itaalia järel.[2]

Etniline koosseis

Küprose elanikkonna koosseis 2005. aasta jaanuaris:

Saare elanikud, kes polnud ei kreeklased ega türklased, pidid 1960. aasta konstitutsiooni kohaselt valima, kas kuuluvad saare kreeklaste või türklaste kogukonda.

Vanusjaotus

2017. aasta lõpu seisuga oli Küprose Vabariigi elanikkonna vanusjaotus

Vanuskohort Osakaal%
0 – 14 16,2
15 – 64 67,9
üle 65 aastased 15,9

Keeled

Riigi ametlikud keeled on kreeka ja türgi keel. Laialdaselt kasutatakse ka inglise keelt.

Religioon

Küprosekreeklased on põhiosas kristlased ja kuuluvad Küprose Õigeusu Kiriku koosseisu. Armeenlased kuuluvad Armeenia Apostlikku Kirikusse. 1,2% saare elanikest on katoliiklased (maroniidid), kes kuuluvad Küprose maroniidi peapiiskopkonna alla. 2016 seisuga tegutses Küprosel 8 katoliku ilmikpreestrit ja 4 regulaarvaimulikku.[14] Küprosetürklased on moslemid (sunniidid).

Majandus

Kehtiv rahaühik on alates 2008. aastast euro, enne seda oli käibel nael (CYP). 29. aprillil 2005 liitus Küprose nael vahetuskursimehhanismiga ERM II, mille kohaselt peeti kinni naela keskmise kursi standardsest fluktuatsioonist ± 15%.

Vaatamata Küprose poliitilistele probleemidele on turumajandus teinud alates 1974. aastast saarel märgatavaid edusamme. Majanduslik suunitlus on pöördunud põllumajanduselt teenuste ja kergetööstuse poole. Küpros on ka populaarne turistide seas.

Põhilised impordiartiklid on toormaterjalid, tarbekaubad, transpordivahendid ja kütus. Peamised ekspordiartiklid on rõivad, jalatsid, farmaatsiatooted, tsement, sigaretid, mööbel, vein, kartulid ja tsitrusviljad.

Taristu

Küprose saarel oli 2011 seisuga 20 006 kilomeetrit teid, millest 13 006 kilomeetrit asus Küprose Vabariigi kontrollitaval alal. Sillutatud teede kogupikkus oli 8564 kilomeetrit. Küprose Vabariigi alal asus ka 2277 kilomeetrit kiirteid. Küprosel kehtib vasakpoolne liiklus.

Riigis asub 15 lennuvälja ja 9 helikopteri maandumisplatsi.

Küprose Vabariigi peamised sadamad on Larnaca, Limassol ja Vasilikos.

Riigis asub 108 tammi ja veehoidlat. 1988 rajatud Kourise tamm on Küprose suurim.

Küprosel toimis 20. sajandil raudtee, mis 1952 likvideeriti. Linnades toimib ühistransport.

Riigikaitse

Cng1
Küprose Rahvuskaardi sõdur

Küprose Vabariigi riigikaitset teostab Küprose Rahvuskaart. Küprosel kehtib ajateenistuskohustus, mille raames kuuluvad kõik 18-50-aastased mehed sõjaväekohuslaste alla. Ajateenistus kestab 14 kuud.

Küprose Rahvuskaard jaguneb relvajõududeks, kodukaitseks ja reservväeks. Relvajõudude koosseisu kuuluvad staap, värbamiskeskus, jalavägi, tankivägi ja suurtükivägi, inseneriüksus, logistikaüksus, meditsiiniüksus.[15]

Siseriiklikku korda tagab Küprose Politseiamet, mida juhib politseiameti juht. Politseiamet jaguneb: väljaõppe valdkonnaks, administratsiooniks, toetuse valdkonnaks ja operatsioonide valdkonnaks. Väljaõppe valdkonna alla kuuluvad politseiakadeemia ja värbamiskeskus. Administratsiooni valdkonna alla kuuluvad IT-osakond, auditi ja inspektsiooni direktoraat, finantsdirektoraat ja Euroopa Liidu politseialase koostöö direktoraat. Toetusvaldkonna alla kuuluvad liikluspolitsei osakond ja tehnoloogia arendamise osakond. Operatsioonide valdkonna alla kuuluvad kuritegevusega võitlemise osakond, kriminalistika osakond ja narkokuritegevusega võitlemise osakond.[16]

Eesti ja Küprose suhted

Küprose Vabariik tunnustas Eesti taasiseseisvumist 12. septembril 1991 ja diplomaatilised suhted sõlmiti 22. jaanuaril 1992 [17] Küprose suursaadik resideerib Soome pealinnas Helsingis, Eesti suursaadik Kreeka pealinnas Ateenas. Eesti ja Küprose vahel on sõlmitud turismialase koostöö lepe, kultuuri- ja hariduskoostöö lepe, samuti kuritegevuse vastu võitlemise kokkulepe.

Küprosel on visiidil käinud president Arnold Rüütel (2004) ning peaministrid Andrus Ansip (2006), Taavi Rõivas (2016) ja Jüri Ratas (2017). Eestit külastas 2004 president Tássos Papadópoulos.

Küpros on Eesti üks suuremaid otseinvesteeringute sihtriike. Peamised investeerimissektorid on veondus ja laondus, finants- ja kindlustustegevus ning hulgi- ja jaekaubandus. Eesti ja Küprose kaubandussuhete eksport moodustas 2017. aastal 41,8 miljonit eurot ja import 14 miljonit eurot. Peamised ekspordiartiklid on kalliskivid, väärismetallid ja mineraalsed tooted, peamised impordiartiklid metallid ja metalltooted.

Veebruaris 2010 toimusid Nikosias ja Paphosel Rudolf Tobiase keelpillikvarteti kontserdid. 2003 oli Tallinnas Niguliste kirikus Küprose sakraalkultuuri tutvustav maalinäitus. 2000 külastas Küprose Aphrodite festivali Rahvusooper Estonia.

Eesti jalgpallikoondis on Küprose jalgpallikoondisega kohtunud 2018. aasta seisuga 8 korda.

Küpros on kujunenud eestlastele üheks olulisemaks turismisihtkohaks. 2011 rahvaloenduse andmetel oli Eestist Küprosele alates 2000 välja rännanud 95 inimest.

Ajalugu

Next.svg Pikemalt artiklis Küprose ajalugu
Next.svg Pikemalt artiklis Küprose saar ajalugu, Küprose kuningriik, Veneetsia vabariik
Choirokoitia
Khirokitia kultuuri ümara põhiplaaniga hooned

Vanimad inimasustuse jäljed Küprose saarelt pärinevad 10 500 kuni 10 000. aastast eKr. Küprose varaste asukate tegevuse mõjul surid saarel välja kääbusjõehobud ja kääbuselevandid, kelle luid on tuvastatud varaste lõkkeasemete asukohtades. Küproselt on leitud maailma vanimate kaevude asukohad. Saare teadaolevalt vanim asulakoht on dateeritud 8600 kuni 8000. aastasse eKr. Asula kuulus maaviljelejatele, kuid mitte veel keraamikatundjatele. 5. aastatuhandel eKr tegutses Küprosel Khirokitia (Choirocoitia) kultuur, millele olid iseloomulikud ümara põhiplaaniga majad. Kultuur kadus maavärina tagajärel 3800. aastal eKr.

Umbes 3500. aastal eKr hakati Küprosel kasutama metalle, eriti vaske. Umbes 2400. aastal eKr saabusid Küprosele Philia kultuuri esindajad, kes tõid kaasa pronksi töötlemise oskuse. Keskmine pronksiaeg kestis 1900–1600. aastatel eKr. Noorema pronksiaja algus tõi kaasa hüksoslaste sissetungi saarele ja Egiptuse vaarao Thutmosis III maksukohuslaseks muutumise. Küprose varasemad kirjalikud jäljed on leitud minose kultuuri ajast. Hiljem sattus Küpros hetiitide riigi mõjualasse. Hetiidi kuningate Tudḫaliya IV ja Suppiluliuma II ajal okupeerisid hetiidid saare lühiajaliselt sealsete vasekaevanduste kaitseks. 1230 eKr ründasid Küprost mererahvad ja 1190 eKr Egeuse põgenikud.

Aastal 1050 eKr algas Küprosel rauaaeg. Sel ajal rajati paljud tänapäeva Küprose asulad ja pärimuse järgi olid nende rajajateks Trooja sõjast naasnud Kreeka sõdalased. 8. sajandil eKr rajasid Küprosele oma kolooniad foiniiklased. 708 eKr hõivasid saare assüürlased, seejärel oli see taas Egiptuse mõjualas ja sattus 545 eKr Pärsia valdusse. Küprose valitsejad liitusid Joonia liiduga pärslastevastaseks ülestõusuks, kuid said lüüa. 333 eKr vallutas Küprose Aleksander Suur ja pärast tema surma sattus Küpros Ptolemaioste dünastia valdusse.

58 eKr vallutas Küprose Rooma riik, mille jagamise järel 395 sai Küpros Bütsantsi osaks. Aastal 45 saabusid Küprosele apostel Paulus ja saarelt pärit Barnabas, kes tõid saarele kristluse (Ap 13:4-12). 7. sajandist asusid Küprost ründama piraadid. Kolmanda ristisõja ajal vallutas Inglismaa kuningas Richard I Küprose ja andis selle 1192 Templiordule, kes saarel puhkenud ülestõusu järel müüsid Küprose Guy de Lusignanile, kes rajas Küprose kuningriigi. Pärast viimase Lusignani soost kuninga surma 1473 hõivas saare Veneetsia vabariik.

15701878 oli Küpros Osmanite riigi koosseisus.

1878–1960 kuulus Küpros Briti impeeriumi koosseisu. 1915 pakkusid britid Küprost Kreekale, kes keeldus sellest. 1925 sai Küpros Briti kroonikolooniaks. 20. sajandil kasvas Küprosel kreeklaste natsionalism, kes soovisid liituda Kreekaga, küprosetürklased soovisid aga jääda Briti võimu alla.

Jaanuaris 1950 korraldas Küprose Õigeusu Kirik referendumi, mille järgi soovis 96% küprosekreeklaste kogukonnast Kreekaga liitumist.

Küpros saavutas iseseisvuse 1960. aastal. Riigi esimeseks presidendiks sai Küprose Õigeusu Kiriku peapiiskop Makarios III. Britid jätsid saarele kaks sõjaväebaasi. 15. juulil 1974. aastal toimus Küprosel Dimitrios Ioannidisi juhtimisel riigipööre, mille eesmärgiks oli Küprose ühendamine Kreekaga. 20. juulil 1974 tungisid Türgi väed Küprosele, et hoida ära Küprose liitumist Kreekaga. Vaenupooli lahutama toodi ÜRO rahutagamisjõud (UNICYP), mis tegutsevad riigis siiani. Novembris 1983 kuulutati ühel kolmandikust saarel välja Põhja-Küprose Türgi Vabariik. Ülejäänud saarel toimib 1974. aastast rahvusvaheliselt tunnustatud Küprose Vabariik, mis 2004 liitus Euroopa Liiduga.

Alates 2013 on Küprose president Níkos Anastasiádis.

Haridus

Küprose Vabariigi kõrgharidussüsteem on 4-astmeline: algharidus, põhiharidus, keskharidus ja kõrgharidus. Riigis on igas kõrgharidusastmes erakoolid ja avalik-õiguslikud koolid. 2015/2016 õppeaastal oli Küprosel õppetööga hõivatud 181 537 isikut.[18]

2015/2016 õppeaastal tegutses riigis 726 lasteaeda, kus oli 30 471 last, kellest 13 530 asus eralasteaedades. Põhiharidust oli võimalik saada 362 koolist ja põhihariduse omandamisega oli seotud 54 292 õpilast, kellest 4690 õppis erakoolis. Riigis tegutses 167 keskkooli, kus õppis 55 711 õpilast, kellest 9926 erakoolis.

Küprose Vabariigis on kõrgharidust võimalik omandada 48 kõrgkoolis. 1989 rajati avalik-õiguslik Küprose ülikool. Riigi teised olulised kõrgkoolid on 2004 rajatud Küprose Tehnikaülikool ja 1961 loodud Küprose Euroopa ülikool.

Kultuur

Botticelli Venus
Vanakreeka mütoloogia järgi sündis Küprosel Aphrodite. Sandro Botticelli maal

Küpros kultuuris tuleb eristada küprosekreeklaste ja küprosetürklaste kultuuri. Küprosekreeklaste kultuur kuulub kreeka kultuuriruumi. Lähis-Ida ajaloost tingituna on Küprosel palju vanu arhitektuurimälestisi eriajastutest: hellenismi ajastust, rooma ajast, bütsantsi ajast ja Küprose kuningriigi ajast. Riigis asub arvukalt vanu kloostreid. Paphos kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Igal aastal peetakse Limassoli karnevali.

Küprosel on tähtis koht vanakreeka mütoloogias: Küprosel sündisid Antiik-Kreeka ilujumalanna Aphrodite, vegetatsioonijumal Adonis ja skulptor Pygmalion.

Küproselt pärinesid stoikute filosoofilise koolkonna rajaja Zenon Kitionist ja algkristluse misjonär Barnabas.

Riigi suurim muuseum on Nikosias asuv Küprose muuseum. Küprose rahvusraamatukogu loodi 1927.

Kaasaegse küprose maalikunsti rajajateks on Adamantios Diamantis ja Christopheros Savva. Kaasaja üks tuntumaid kunstnikke on Andreas Efstathiou.

Küprose muusika hõlmab traditsioonilist muusikat, lääne mõjuga klassikalist ja popmuusikat. Küprose muusikat on mõjutanud ka bütsantsi muusika. Küprose esinejad on osalenud Eurovisioonil alates 1981. aastast. Riigi esindaja saavutas parima koha 2018, kui jäädi Iisraeli järel 2. kohale. Popmuusik George Michaeli isa oli päritolult küprosekreeklane. Lääne muusikaedetabelitesse on edukaima bändina jõudnud Monsieur Doumani. Kaasajal on populaarsed Küproselt pärit lauljad Ánna Víssi ja Elefthería Eleftheríou.

Küpros on William Shakespeare'i näidendi "Othello" tegevuspaigaks. Saarel elas mõned aastad kirjanik Lawrence Durrell. Kaasaja üks tuntumaid Küprose luuletajaid on Kyriakos Charalambides.

Küprose Vabariigis tegutses 2011 kokku 30 kino. Küprosel on filmitud 1960 linastunud Otto Premingeri film "Exodus" ja osad John Wayne'i filmi "The Longest Day" võtted. Saarelt on pärit filmitegija Michalis Kakogiannis ("Kreeklane Zorbas".).

Küprose Vabariigi suurim teater asub Nikosias.

Küprose populaarseim spordiala on jalgpall ja riigis tegutseb Küprose jalgpallikoondis. 2012 jõudis jalgpalliklubi APOEL FC Euroopa meistriliigas veerandfinaali. Riigi suurim staadion on 1999 avatud GSP staadion Nikosias, kus on 22 859 istekohta.

Küprose teised populaarsed spordialad on autosport, korvpall ja ragbi. Riigi üks tuntumaid sportlasi on tennisist Márkos Pagdatís.

Küprose Vabariigi sportlased on võistelnud olümpiamängudel alates 1980. aasta suveolümpiamängudest Moskvas. Riigi ainsa olümpiamedali on võitnud Pavlos Kontides meeste laserklassi purjetamises 2012. aasta suveolümpiamängudelt Londonis.

Vaata ka

Viited

 1. De facto 5364 km²
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Ülevaade Küprosest. Küprose statistikaameti 2018. väljaanne.
 3. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 19.10.2018.
 4. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 27.05.2019.
 5. 5,0 5,1 Ülevaade Küprose loodusest.
 6. Ülevaade Küprose metsadest.
 7. Ülevaade Küprose taimedest.
 8. Ülevaade Küprose endeemsetest taimedest.
 9. Ülevaade Küprose kahepaiksetest.
 10. Ülevaade Küprose roomajatest.
 11. Denis Lepage. Cyprus. Avibase.
 12. Ülevaade Küprose keskkonnaprobleemidest.
 13. EUROPA - The EU at a glance - Maps - Cyprus
 14. Ülevaade katoliku kirikust Küprosel. Catholic-Hierarchy.
 15. Ülevaade Küprose Rahvuskaardist. Rahvuskaardi kodulehekülg.
 16. Ülevaade Küprose Vabariigi politseiametist.
 17. Ülevaade Eesti välisiministeeriumi kodulehelt..
 18. Ülevaade Küprose haridussüsteemist. Küprose Statistikaamet. 2018
.cy

.cy on Küprose Interneti tippdomeen. Domeen on kasutusel alates 1994. aastast.

Seejuures kasutab rahvusvaheliselt tunnustamata de facto eksisteeriv Põhja-Küprose Türgi Vabariik domeeni .nc.tr, mis on Türgi domeeni .tr alamdomeen.

1980. aasta taliolümpiamängud

1980. aasta taliolümpiamängud olid XIII taliolümpiamängud. Need toimusid 13.–24. veebruaril 1980 USA-s Lake Placidis.

Lake Placid kinnitati olümpialinnaks ROK-i 75. istungjärgul Viinis 1974. aastal. Lake Placid oli ainus kandidsst.

Olümpiamängudel osales 37 riiki 1072 sportlasega, neist 233 naist. Esimest korda võtsid olümpiamängudest osa Hiina ja Küpros. Väikseim võistkond oli Costa Rical – 1 sportlane (mäesuusataja Arturo Kinch). Suurim võistkond oli USA-l – 100 sportlast. Olümpiamänge boikoteeris Taiwan, kes keeldus võistlemast Hiina Taipei nime all.

1981. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

1981. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus oli 26. Eurovisiooni lauluvõistlus ja see toimus 4. aprill 1981 Dublinis Iirimaas. Selle võitis Suurbritannia.

1996. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

1996. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus oli 41. Eurovisiooni lauluvõistlus ja see toimus 18. mail 1996 Oslos Norras. Võitis Iirimaa laul.

1998. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Eurovisiooni lauluvõistlus 1998 oli 43. Eurovisiooni lauluvõistlus, mis toimus 9. mail 1998 National Indorr Arenal Birminghamis Suurbritannias. Õhtujuhid oli Terry Wogan, kes ka oli BBC kommentaator samal õhtul, ja Ulrika Jonsson. Võitjaks kuulutati Iisraeli transseksuaalne laulja Dana International lauluga "Diva".

1998. aasta on eriline mitmel põhjusel: see oli viimane aasta, kus taustaks mängis orkester ja viimane aasta keelereegliga. 1998. aasta oli esimene kord, kus kasutati rahva- ehk telefonihääletust.

2004. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Eurovisiooni Lauluvõistlus 2004 oli 49. Eurovisiooni lauluvõistlus ja see toimus 15. mail 2004 İstanbulis Türgis (12. mail toimus poolfinaal). Õhtujuhid olid Meltem Cumbul ja Korhan Abay.

Poolfinaal peeti kolmapäeval ja finaal peeti laupäeval. Uue süsteemi alusel said neli suurriiki Suurbritannia, Prantsusmaa, Hispaania, Saksamaa (kui suurima vaatajate arvu ja kõige suuremat summat Euroopa Ringhäälingute Liidu kassase maksvate riikidena) ja kümme parima kohaga lõpetajat 2003. aastal pääsu finaali. Andorra, Albaania ja Valgevene osalesid võistlusel esimest korda, Serbia ja Montenegro osales võistlusel pärast 12-aastast pausi ja Monaco pärast 25-aastast pausi.

Kõikidel riikidel oli õigus hääletada nii poolfinaalis kui ka finaalis. Riikidel, kes ei pääsenud poolfinaali, ei olnud võimalust hääletada. 2004. aastal kasutasid kõik 36 riiki telefonihääletust.

23. märtsil 2004 peeti kaks loosimist, kus loositi poolfinaali ja finaali esinemisjärjekord. Kolmas loosimine toimus 12. mail 2004 poolfinaalis, kus avalikustati 10 finalisti. Väljakuulutamisega loositigi välja edasipääsenute esinemisjärjekord finaalis.

Võistluse võitis Ukraina lauljatar Ruslana, lauluga "Wild Dances", mis kogus 280 punkti. See oli Ukraina teine osavõtt Eurovisiooni lauluvõistlusel.

2010. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Eurovisiooni lauluvõistlus 2010 oli 55. Eurovisiooni lauluvõistlus. See peeti Telenor Arenal, mis asub Norra pealinna Oslo lähedal Bærumi vallas Fornebus.

Lauluvõistlust korraldas juba kolmandat korda Norra Ringhäälingukorporatsioon (NRK), mis sai korraldamisõiguse tänu Alexander Rybaki võidule Moskvas toimunud 2009. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. Varem oli lauluvõistlus toimunud Norras 1986. ja 1996. aastal. Lauluvõistlusest võttis osa 39 riiki, nende seas naasis võistlusse pärast aastast pausi Gruusia. Andorra,

Tšehhi,

Ungari

ja Montenegro

eemaldusid lauluvõistlusest.

Lauluvõistluse poolfinaalid toimusid 25. ja 27. mail. Finaal toimus 29. mail 2010. Lauluvõistluse võitis 246 punktiga Saksamaa, keda esindas lauljatar Lena Meyer-Landrut lauluga "Satellite".

2012. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

Eurovisiooni lauluvõistlus 2012 oli 57. iga-aastane Eurovisiooni lauluvõistlus, mis toimus Aserbaidžaani pealinnas Bakuus Bakı Kristal Zalı kontserdihallis. Üritust korraldas kohalik avalik-õiguslik telekanal İTV, mis sai õiguse tänu aserite duo Ell & Nikki võidule Düsseldorfis toimunud 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. Võistlusel osales 42 riiki, sealhulgas uuesti ka Montenegro (osales viimati 2009. aastal). Lauluvõistluse poolfinaalid toimusid 22. ja 24. mail, finaal 26. mail 2012. Võitjaks tuli Rootsi lauluga "Euphoria", kogudes 372 punkti. Eesti sai 6. koha.

2015. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

2015. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus oli 60. Eurovisiooni lauluvõistlus. Austria rahvusringhääling ORF sai lauluvõistluse korraldamisõiguse tänu Conchita Wursti võidule Kopenhaagenis toimunud 2014. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel. See oli teine kord, mil Austria korraldas Eurovisiooni lauluvõistlust. Varem oli Austria üritust korraldanud 1967. aastal. Lauluvõistluse poolfinaalid toimusid 19. ja 21. mail, finaal 23. mail 2015. Osales 40 riiki, kolm riiki rohkem kui eelnenud aastal.

2015. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusest võttis esmakordselt osa Austraalia. Lisaks naasid võistlusele Küpros (osales viimati 2013. aastal), Tšehhi (osales viimati 2009. aastal) ja Serbia (osales viimati 2013. aastal). Rahalistel ja poliitilistel põhjustel eemaldus Ukraina.

Lauluvõistluse võitis 365 punktiga Rootsi, keda esindas Måns Zelmerlöw lauluga "Heroes".

Akrotiri ja Dhekelia

Akrotiri (kreeka Ακρωτήρι) ja Dhekelia (kreeka Δεκέλεια) on Suurbritanniale kuuluvad territooriumid, täpsemalt, Suurbritannia meretagune ala Küprose saare lõunarannikul. Nende kogupindala on 254 km².

Akrotiri ja Dhekelia jäid 1960. aastal Küprose iseseisvudes Suurbritanniale. Seal asuvad sõjaväebaasid. Nende ametlik nimetus on Suveräänsed Baasialad Küprosel (Sovereign Base Areas Cyprus).

Akrotiris ja Dhekelias elab umbes 7000 briti sõjaväelast ja nende pere liiget ning 7000 Küprose kodanikku, kes tegelevad baaside teenindamise või põllumajandusega.

Alates 1. jaanuarist 2008 kehtib seal euro.

Territooriumi haldust juhib administraator, kes on ühtlasi Briti Küprose õhujõudude komandör (Commander of British Forces Cyprus). Administraatori määrab ametisse Briti monarh kaitseministeeriumi ettepanekul.

Ees-Aasia

Ees-Aasia ehk Lääne-Aasia on regioon Aasia edelaosas, mis hõlmab Aasia lääneosa ja ulatub itta kuni Afganistani ja Iraanini. Loodusgeograafiliselt hõlmab Ees-Aasia Kaukasuse, Köpetdagi, Anatoolia, Armeenia ja Iraani, Mesopotaamia, Araabia poolsaare ning Levandi. Poliitikageograafiliselt hõlmab ta Lähis-Ida ja Taga-Kaukaasiat. Regiooni pindala on 7,5 miljonit km².

Selle piirkonna koosseisu kuuluvad:

Afganistan

Araabia Ühendemiraadid

Armeenia

Aserbaidžaan

Bahrein

Gruusia

Iisrael

Iraak

Iraan

Jeemen

Jordaania

Katar

Kuveit

Küpros

Liibanon

Omaan

Palestiina

Saudi Araabia

Süüria

Türgi

Kreeklased

Kreeklased (kreeka keeles Έλληνες, Ellenes), ajaloolise nimetusega hellenid, on kreeka keelt kõnelev rahvas Kreekas, Küprosel ja nende naaberaladel. Suur osa neist elab ka diasporaas, üle kogu maailma leidub arvukalt kreeka kogukondi. Kokku on kreeklasi maailmas 14–17 miljonit; neist elab Kreekas 10,28 miljonit (2001), USAs 1,39–3 miljonit (2009), Küprosel 0,79 (2008), Austraalias 0,37–0,7 (2006) ja Suurbritannias 0,4 miljonit.

Juba antiikajal rajasid kreeklased kolooniaid kogu Vahemere ümbruses, kuid kreeka asustus keskendus siiski Egeuse merele, mille rannikualadel kõneldakse tänini kreeka keelt. 20. sajandi alguseni elasid kreeklased eelkõige Kreeka poolsaarel, Väike-Aasia läänerannikul, Pontoses, Egiptuses, Küprosel ja Konstantinoopolis; enamik neist piirkondadest kuulus 11. sajandi lõpul Bütsantsi keisririigi alla ning antiikajal olid seal Kreeka kolooniad.

Pärast Kreeka-Türgi sõda 1919–1922 vahetas suur osa Kreeka ja Türgi elanikest elukohariiki, mistõttu kreeklaste asualaks jäid pea täielikult tänapäevane Kreeka riik ja Küpros. Kreeka kogukondi leidub veel Lõuna-Itaaliast Gruusiani ning paljudes kaugemates riikides. Tänapäeval kuulub enamik kreeklasi kreeka õigeusu kirikusse; Kreeka elanikest on õigeusklikke 98%, muslimeid 1,3% ja muid 0,7%.

Küpros 2018. aasta taliolümpiamängudel

Küpros osales 2018. aasta taliolümpiamängudel Pyeongchangis ühe sportlasega.

Küprost esindas mäesuusatamises Dinos Lefkaritis, kes võistles meeste slaalomis ja suurslaalomis.

Küpros Eurovisiooni lauluvõistlusel

Küpros on osalenud Eurovisiooni lauluvõistlusel alates 1981. aastast.

Alates oma debüteerimisest on Küpros vahele jätnud 1988., 2001. ja 2014. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse. 1988. aastal eemaldus Küpros lauluvõistlusest pärast seda, kui ringhääling CyBC avastas, et Küprose esinduslaul oli rikkunud reegleid, osaledes ka 1984. aasta Küprose rahvuslikus eelvoorus. 2001. aastal ei kvalifitseerunud Küpros osalema finaalis, kuna riigil ei olnud viimastest aastatest piisavalt kõrget keskmist punktisummat, mis oli sel ajal finaali kvalifitseerumiseks vajalik. 2014. aastal jäädi lauluvõistlusest eemale rahanduskriisi tõttu.

Enamik Küprose laule on esitatud kreeka või inglise keeles. On ka erandeid: 2000. aastal esindas Küprost laul "Nomiza", mis esitati kreeka ja itaalia keeles ja 2007. aasta laul "Comme Ci, Comme Ça" oli prantsuse keeles. Kuigi türgi keel on üks riigi ametlikest keelest, siis türgikeelne laul pole kunagi riiki esindanud.

Küprose parimaks tulemuseks lauluvõistlusel on 2. koht, mille saavutas 2018. aastal Eléni Fouréira. Enne seda oli parimaks tulemuseks lauluvõistlusel viies koht, mis on saavutatud kolmel korral: 1982. aastal (Ánna Víssi), 1997. aastal (Hara & Andreas Constantinou) ja 2004. aastal (Lisa Andreas).

Küprose pass

Küprose kodaniku pass on dokument, mis väljastatakse Küprose kodanikele rahvusvahelise reisimise eesmärgil. Iga Küprose kodanik on ka Euroopa Liidu kodanik. Küprose pass ja Küprose isikutunnistus võimaldavad vabalt liikuda ja elada Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna riikides ning Šveitsis.

Küprose kodanikud võivad elada ja töötada ükskõik millises ELis riigis, mis tuleneb ELi lepingu artiklis 21 sätestatud õigusest vabalt liikuda ja elada.

Küprose saar

Küprose saar on saar Vahemere idaosas Türgist lõuna pool. Saarel paiknevad iseseisev Küprose Vabariik, tunnustamata Põhja-Küprose Türgi Vabariik ja Suurbritanniale kuuluvad Akrotiri ja Dhekelia. Saar on suuruselt kolmas saar Vahemeres.

Saare lääneosa läbib Tróodose mäestik.

Lääne-Aasia

Lääne-Aasia on regioon Aasia lääneosas.

ÜRO liigituse järgi kuuluvad Lääne-Aasiasse:

Araabia Ühendemiraadid

Armeenia

Aserbaidžaan

Bahrein

Gruusia

Iisrael

Iraak

Jeemen

Jordaania

Katar

Kuveit

Küpros

Liibanon

Omaan

Saudi Araabia

Süüria

Türgi

Lõuna-Euroopa

Lõuna-Euroopa on piirkond Euroopa lõunaosas.

ÜRO liigituse järgi kuuluvad Lõuna-Euroopasse -

Albaania

Andorra

Bosnia ja Hertsegoviina

Gibraltar (Suurbritannia)

Hispaania

Horvaatia

Itaalia

Kosovo

Kreeka

Küpros

Malta

Montenegro

Portugal

Põhja-Makedoonia

San Marino

Serbia

Sloveenia

Türgi

Vatikan

Põhja-Küprose Türgi Vabariik

Põhja-Küprose Türgi Vabariik (türgi keeles Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) on rahvusvaheliselt tunnustamata de facto eksisteeriv Küprose türklaste riik Küprose saare põhjaosas.

Maailma riikidest tunnustab Põhja-Küprose Türgi Vabariiki ainult Türgi. Riiki tunnustab ka Aserbaidžaani osa Nahhitševani Autonoomne Vabariik. Islami Konverentsi Organisatsioon on andnud talle vaatlejastaatuse Türgi Küprose Riigi nime all.

Teised riigid ja ÜRO tunnustavad ainult Küprose Vabariiki, mis de facto on Küprose kreeklaste riik saare lõunaosas. Nad tunnustavad Küprose Vabariigi suveräänsust kogu saare territooriumil.

Türgi ja Põhja-Küprose Türgi Vabariik omakorda ei tunnusta Küprose Vabariigi võimu kogu saarel ning nimetavad Küprose Vabariiki Lõuna-Küprose Kreeka Võimuks.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.