Kõblas

Kõblas on tööriist mulla kobestamiseks ja umbrohu eemaldamiseks.

Kõblas on üks vanemaid maaharimistööriistu (kõplapõllunduse ajast). Tavaline kõblas koosneb varrest ja selle külge kinnitatud terast, sarnanedes mõnel määral labida ja kirkaga. Kõplaid on erineva kujuga teraga, näiteks Eestis on levinud kolmnurkkõblas ja eriti uuemal ajal välkkõblas.

FarmingZambia
Sambia naine kõplaga
Agraarühiskond

Agraarühiskond (inglise keeles agrarian society või agricultural society) on ühiskonnakorraldus, kus inimeste põhiline tegevusala on põlluharimine ja karjakasvatus, rannikualadel ka kalapüük enda elatamiseks.

Eesti keeles kasutatakse ka nimetust põllumajandusühiskond.

Jaguneb varaagraarseks ja hilisagraarseks ühiskonnaks.

Angola vapp

Angola vapp on Angola riigi ametlik vapp.

Ümara vapi keskel on sinisel taustal ristatud matšeete ja kõblas, mis sümboliseerivad iseseisvusrevolutsiooni ja põlluharijate tähtsust, ning nende kohal kuldne viisnurkne täht, sotsialistlik progressi sümbol. Nende kolme sümboli taustal on tõusev päike, uue alguse sümbol. Ringi ümbritseb rõngas, mille moodustavad ühelt poolt kohvipuu ja puuvillapõõsa oksad ja teiselt poolt poolik hammasratas. Vapi alumises osa on haridust sümboliseeriv avatud raamat ja kuldne lint Angola nimega portugali keeles (República de Angola).

Barbados

Barbados on Põhja-Ameerika ja Lõuna-Ameerika mandrite vahel asuv saareriik ja Väikeste Antillide idapoolseim riik. Barbados on Kariibi mere idaosa riikidest suurima rahvastikutihedusega. Riik kuulub Rahvaste Ühendusse.

Gambia vapp

Gambia vapp on Gambia riigivapp. Vapp võeti kasutusele 18. novembril 1964.

Vapikilpi hoiavad kaks lõvi, kes sümboliseerivad riigi minevikku Briti kolooniana. Ühel neist on käes kirves ja teisel kõblas. Kirves ja kõblas on kujutatud ka kilbil. Tööriistad sümboliseerivad põllumajanduse tähtsat rolli, aga ka kaht Gambia suuremat etnilist gruppi – mandingosid ja fulbesid. Kilbi kohal on rüütlikiiver ja palmipuu. Kilbi all on lint rahvusliku motoga Progress, rahu, õitseng.

Henry Tayali

Henry Nkole Tayali (22. november 1943 Serenje – 22. juuli 1987 Aachen) oli Sambia maalikunstnik, graafik ja skulptor. Teda on peetud tuntuimaks Sambia päritolu kunstnikuks.Henry Tayali sündis Põhja-Rodeesias Serenjes Edward Nkole Tayali (1914–1995) ja Esnati Mumba Tayali (neiupõlvenimega Chola, 1923–1963) perekonnas. Tema sünnilinna lähedal asuvad Nsalu koopad, kust leiti 12 000 aasta vanused koopamaalingud. Henry isa oli viielapselise pere vanim laps ja oli õppinud Chinsalis Lubwa misjonikoolis (samas koolis, kus õppis teiste seas Kenneth Kaunda). Ta oli omal ajal saanud stipendiumi, et minna õppima Lõuna-Aafrika ülikooli. See plaan jäi aga teostamata, sest tema ema suri ning ta võttis nooremad õed-vennad oma hoole alla. Pere elatamiseks kolis Edward Nkole Tayali Lõuna-Rodeesiasse Bulawayosse, kus asus lõpuks tööle eluaseme- ja kommunaalteenuste ministeeriumis.

Kabli tänav

Kabli tänav on tänav Tallinnas Haabersti linnaosas Pikaliiva asumis. Kabli tänav algab Pikaliiva tänavalt, ristub Reha tänavaga ja lõpeb Vigla tänaval.

Eramutega hoonestatud Kabli tänav on enam-vähem idakirde-lääneedelasuunaline ja ligikaudu 185 meetri pikkune.

Kabli tänav sai nime 25. septembril 1998. Tänav on nime saanud põllutööriista kabli järgi (kabli – kõblas).

Läänemeresoome algkeel

Läänemeresoome algkeel on kõigi läänemeresoome keelte ühine eellaskeel, üks Uurali algkeelest pärinevatest keeltest.

Mosambiigi lipp

Mosambiigi lipp on Mosambiigi riigilipp.

Lipp on kasutusel alates 1. maist 1983.

Lipu pikkuse ja laiuse suhe on 3:2.

Lipu roheline värv tähistab loodust, must Aafrikat, kollane maavarasid, valge rahu ja punane vabadusvõitlust.

Kollane viisnurk sümboliseerib sotsialismi ja rahvusvahelist solidaarsust, avatud raamat haridust, kõblas maaharimist ning täägiga automaatrelv AK-47 riigikaitset.

Mosambiigi vapp

Mosambiigi vapp on Mosambiigi riigivapp.

Vapp on kasutusel alates 1990. aastast.

Vapi keskel on tööd ja tööstust tähistav kollane hammasratas. Seda ümbritsevad maisitõlvik ja suhkruroo taim, mis sümboliseerivad põllumajandust. Punane tõusev päike hammasratta keskel tähistab uue elu algust, avatud raamat haridust, kõblas maaharimist ning automaatrelv AK-47 riigikaitset. Punane viisnurk sümboliseerib rahvusvahelist solidaarsust.

PAI-Rénovation

PAI-Rénovation (ametlikult Aafrika Sõltumatuse Partei (Parti Africain de l'Indépendance; lühend PAI)) on Senegali erakond, mis registreeriti 14. augustil 1976. Ta peab end järjepidevaks Aafrika Sõltumatuse Parteiga.

Partei juht oli 2007. aastani Majhemout Diop (Majhmout Diop).

Põllutööriist

Põllutööriist on põlluharimisel kasutatav tööriist.

Sambia vapp

Sambia vapp on Sambia Vabariigi riigivapp. Vapp on kasutusel alates riigi iseseisvumisest 24. oktoobril 1964.

Vapi kujundus pärineb osaliselt endiselt Põhja-Rodeesia embleemilt. Kilg-merikotkas sümboliseerib vabadust ja rahva tulevikulootusi. Vapikilbil on kujutatud Victoria juga, mis voolab alla mööda musti kaljusid. Must värv sümboliseerib ka Aafrika rahvaid ning Zambezi jõge, mille järgi riik oma nime sai. Sümbolid maapinnal tähistavad Sambia loodusressursse, põllumajandust ja elusloodust. Kilbi kohal on kõblas ja kirka, mis sümboliseerivad põllutööd ja mäetööstust.

Kilbi all on lint rahvusliku motoga "Üks Sambia, üks rahvas".

Tansaania vapp

Tansaania vapp on Tansaania riigivapp.

Elevandivõhkadega ümbritsetud vapikilp seisab Kilimanjaro tipus. Seda hoidvad mees ja naine sümboliseerivad koostööd. Mehe jalge ees on nelgipuu oks ja naise jalge ees puuvillapõõsa oks.

Vapikilbi ülemine, kollane osa sümboliseerib maavarasid, tõrvik vabadust ja tarkust. Selle all on Tansaania lipp. Punane väli tähistab viljakat maapinda, sinised lained aga maad, vett ja rannajoont. Oda sümboliseerib vabadust ning ristatud kirves ja kõblas kujutavad rahva tööriistu.

Lindil vapi alaosas on suahiilikeelne Tansaania juhtlause "Uhuru na Umoja" ("vabadus ja ühtsus").

Tööriistade loend

Siin on loetletud tööriistu. Mõõteriistad on mõõteriistade loendis.

Zimbabwe vapp

Zimbabwe vapp on Zimbabwe riigivapp. Vapp on kasutusel alates 21. septembrist 1981.

Vapikilpi hoiavad kaks künkal seisvat suurkudut, kes sümboliseerivad Zimbabwe erinevaid etnilisi gruppe. Nende jalge ees kasvavad nisu, puuvill ja mais on rahva peamised toidu- ja elatisallikad. Vapikilbi roheline värv sümboliseerib maa viljakust, sinised ja valged lained tähistavad vett. Kilbi keskel on Suur-Zimbabwe riigist säilinud ajaloomälestis. Kilbi taga on kõblas ja Kalašnikovi automaat, mis sümboliseerivad võitlust ja tööd ning üleminekut sõjalt rahule. Punane täht vapikilbi kohal tähistab tulevikulootust. Rahvusembleemiks saanud Suur-Zimbabwe varemetest leitud linnukuju kujutis näitab rahvusteadvust.

Vapikilbi all on lint rahvusliku motoga "Ühtsus, vabadus, töö".

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.