Käitumisökonoomika

Käitumisökonoomika ehk otsustamisteadus (inglise keeles behavioral economics) ühendab majandusteadust ja psühholoogiat. Lisaks on see seotud sotsioloogia, neuroloogia, filosoofia ja mõne muu teadusharuga.

Käitumisökonoomika uurib ka näiteks seda, kuidas turustamisotsuseid tehakse ning missugused mehhanismid juhivad inimhulkade valikuid.

Valik märkimisväärseid käitumisökonoomika teoreetikuid

Ökonoomika

Rahandus

 • Malcolm Baker
 • Nicholas Barberis
 • Gunduz Caginalp
 • David Hirshleifer
 • Andrew Lo
 • Michael Mauboussin
 • Terrance Odean
 • Richard L. Peterson
 • Charles Plott
 • Hersh Shefrin
 • Robert Shiller
 • Andrei Shleifer
 • Richard Thaler
 • Robert Vishny

Viited

 1. Dan Ariely. Irratsionaalne inimene. Kuidas me teeme oma igapäevaseid otsuseid, Kirjastus Hermes, 2011. ISBN 9789949918706
 2. Daniel Kahneman: The riddle of experience vs. memory | Video on TED.com (Vaadatud 03.07.2013.)
 3. Sendhil Mullainathan: Solving social problems with a nudge | Video on TED.com (Vaadatud 05.06.2013.)
 4. How Obama Is Using the Science of Change - TIME (Vaadatud 05.06.2013.)
Dan Ariely

Dan Ariely (sündinud 29. aprillil 1967) on Iisraelis üles kasvanud ning Ameerikas töötav ja elav käitumisökonoomika ja psühholoogia professor. Ta töötab Duke'i ülikoolis, on tegev sealses Fuqua ärikoolis, kognitiivse neuroteaduse keskuses, majandusteaduskonnas ja meditsiinikoolis. Ta on ka Tagantjärgi Tarkuse uurimiskeskuse asutaja ning nõustamisfirma BEworks kaasasutaja Ariely ettekandeid on TED konverentsil vaadatud üle 4,8 miljoni korra. Kolm tema raamatut on New York Timesi bestsellerid. Nendeks raamatuteks on:

"Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions", eesti keeles "Irratsionaalne inimene. Kuidas me teeme oma igapäevaseid otsuseid";

"The Upside of Irrationality";

"The Honest Truth about Dishonesty" .Kõigis raamatutes kirjeldab Ariely populaarteaduslikus stiilis nii enda kui teiste teadlaste uurimistöid ning teeb üldisemaid järeldusi, kuidas inimesed saaksid ehk oma igapäevaelus võtta vastu paremaid otsuseid.

2015. aastal ilmus Arielyl uus raamat:

"Irrationaly Yours"Sellesse raamatusse on kogutud autori The Wall Street Journalis ilmunud vastused inimeste küsimustele. Osa neist vastustest on kirjutatud selle raamatu jaoks ümber. Lisaks on raamatusse lisatud küsimusi-vastuseid, mis The Wall Street Journalis ei ole ilmunud.

Majandusteadus

Majandusteadus on sotsiaalteadus, mille eesmärk on majandusagentide (näiteks inimesed, ettevõtted, riigid) käitumise ning üldisemas mõttes majandusnähtuste (näiteks hinnad, kaubavood, migratsioon, tehnoloogia) kirjeldamine, mõõtmine, seletamine ning ennustamine. Teistest sotsiaalteadustest eristab majandusteadust tavaliselt suurem rõhuasetus mõõdetavatele, eriti rahas mõõdetavatele suurustele, indiviidi ratsionaalsele valikule ja matemaatilistele meetoditele. Kohati on vahe teiste teadustega ainult traditsioonile tuginev ja uurimisvaldkonnad kattuvad.

Majandusteaduse mõisteid ja tulemusi kasutatakse palju igapäevaelus ja poliitikas. Mõned majandusnäitajad (näiteks sisemajanduse kogutoodang, majanduskasv, tööpuudus) kuuluvad kõige kasutatavamate heaolu- ja arengunäitajate hulka.

Majandusteaduse mõisteid

Siin on loetletud majandusteaduse mõisteid.

Oktoober 2017

Oktoober 2017, kroonika

2017. aasta oktoober algas pühapäeval ja lõppes 31 ööpäeva hiljem teisipäeval.

Psühholoogia mõisteid

Siin on loetletud psühholoogia mõisteid.

Richard Thaler

Richard H. Thaler (sündinud 12. septembril 1945) on Ameerika Ühendriikide majandusteadlane, kirjanik ja Nobeli majandusauhinna laureaat.

Alates 1995. aastast on ta Chicago Ülikooli Boothi majanduskooli käitumisteaduse ja majanduse professor. 2015. aastal oli ta Ameerika Majandusühingu president .

Ta on koos Daniel Kahnemaniga üks modernse käitumisökonoomika loojatest. 2017. aastal pälvis ta valdkonnas tehtud töö eest Nobeli majandusauhinna. Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia ütles auhinda välja kuulutades, et "Richard Thaleri uurimused on ehitanud silla majandusteaduse ja inimese otsustusmehhanismide psühholoogilise analüüsi vahele".

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.