Iisraeli Muuseum

Iisraeli Muuseum (heebrea: מוזיאון ישראל, ירושלים, Muze'on Yisrael, Yerushalayim) on kunsti- ja ajaloomuuseum Iisraelis Jeruusalemmas.

Muuseum asutati aastal 1965.

Jerusalem Schrein des Buches BW 1
Jerusalem Modell BW 2

Välislingid

Jeruusalemm

Jeruusalemm (vanemas kirjaviisis Jeruusalem) on Iisraeli pealinn (vaata Jeruusalemma seadus) ja riigi suurim linn. Pealinnana ei tunnusta Jeruusalemma paljud riigid ja ka ÜRO vastavalt Julgeolekunõukogu resolutsioonile nr. 478 (20. augustist 1980). Riigi tegeliku pealinnana toimib Tel Aviv, kus on välisriikide saatkonnad ja paljud ametiasutused.

Linnal on pikk ja rikas ajalugu. Jeruusalemmas asub juutide pühapaik Nutumüür. Jeruusalemma vanalinn ja selle müürid kuuluvad alates 1981. aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Jeruusalemm on judaismi, kristluse ja islami tähtis kultusekeskus ning palju inimesi üle maailma peab Jeruusalemma kõige pühamaks linnaks maailmas.

Maailma kõige enam külastatud kunstimuuseumide loend

Tabelis on loetletud kõige enam külastatud kunstimuuseumid maailmas (see tähendab kõiki neid muuseume, milles on pandud välja mistahes vormis kunstiteoseid; mõned muuseumid, nagu Loodusloo muuseum, on jäetud välja). Loend tugineb ajalehe The Art Newspaper koostatud ja 2011. aasta aprillis avaldatud arvudele muuseumide külastatavuse kohta. Suurima külastajate arvuga riik loendis on Ühendkuningriik. Kõige enam loendi esisaja muuseume asub Ameerika Ühendriikides.

Tabelist on jäetud välja mõned suuremad kunstimuuseumid, nagu Keelatud linn Pekingis, mida külastab igal aastal 7 miljonit inimest, Prantsuse Ajaloomuuseum Versailles' lossis, 5 659 606 külastajaga aastas (2009), Vatikani muuseumid Roomas, 5 078 004 külastajaga 2011. aastal ja Rahvuslik Paleemuuseum Taipeis, 4 500 678 külastajaga 2013. aastal.Võrdluseks võib välja tuua, et Eesti kõige külastatum muuseum on Eesti Kunstimuuseum, mida külastas näiteks 2007. aastal 246 600 inimest. Kuna EKM koosneb mitmest filiaalist, siis nende kaupa on näitajad juba väiksemad. Näiteks Kumu külastati sel perioodil 111 600, Kadrioru Kunstimuuseumi 66 300 ja Niguliste muuseumi 51 600 korda.

Nicolas Poussini maalide loend

Alltoodud tabelis on esitatud prantsuse maalikunstniku Nicolas Poussini maalide loend. Parempoolses veerus on esitatud teoste numbrid Thuillier' (1974) ja Blunti (1966) kataloogi järgi.

Välismaa muuseumide loend

Siin on loetletud välismaa muuseume.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.