Briti impeeriumi ordu

Briti impeeriumi ordu (inglise keeles The Order of the British Empire, ametlikult The Most Excellent Order of the British Empire) on 4. juunil 1917 Suurbritannia kuninga George V asutatud rüütliordu. Ordu koosneb viiest klassist, mis on jagatud kaheks kategooriaks: tsiviil- ja sõjaliseks kategooriaks.

Ster Orde van het Britse Rijk
Briti impeeriumi ordu suurristi rüütli rinnatäht

Liigitus

Kahanevas vanemusjärjekorras on need klassid järgmised:

  • Briti impeeriumi ordu suurristi rüütel (Knight Grand Cross of the Order of the British Empire, lühendtähistus: GBE) või Briti impeeriumi ordu Suurristi dame (GBE)
  • Briti impeeriumi ordu rüütelkomandör (Knight Commander of the Order of the British Empire, lühendtähistus: KBE) või Briti Impeeriumi Ordu dame commander (DBE)
  • Briti impeeriumi ordu komandör (Commander of the Order of the British Empire, lühendtähistus: CBE)
  • Briti impeeriumi ordu ohvitser (Officer of the Order of the British Empire, lühendtähistus: OBE)
  • Briti impeeriumi ordu liige (Member of the Order of the British Empire, lühendtähistus: MBE)

Ainult kahe kõrgema klassi tiitli omanikud omavad automaatselt õigust rüütliseisusele (naisisiku puhul tiitlile dame), mis omakorda annab neile õiguse kasutada tiitlit sir (meessoost isiku puhul) või dame (naissoost isiku puhul) eesnime ees. Kuid ka automaatse õiguse puhul viiakse läbi rüütlikslöömise sümboolne tseremoonia.

Vaata ka

Adrian Johns

Sir Adrian James Johns (sündinud 1951) on endine Suurbritannia mereväe vanemohvitser, Gibraltari kuberner aastatel 2009–2013.

Johns astus Briti mereväkke 1973. aastal. Ta on olnud helikopteripiloot ja lennuinstruktor, samuti töötanud mitmel ametikohal Suurbritannia kaitseministeeriumis. Johns on olnud mitme sõjalaeva kapten, nende seas olid fregatid HMS Juno, HMS Ariadne ja HMS Campbeltown (1995–1996).

Auastmelt on Johns viitseadmiral, tema kõrgeim ametikoht oli Second Sea Lord 2005.–2008. aastal. Ta on Bathi ordu rüütelkomandör, Briti Impeeriumi ordu komandör ning Püha Johannese ordu liige.

André Previn

André George Previn (sünninimi Andreas Ludwig Priwin; 6. aprill 1929 Berliin – 28. veebruar 2019 New York) oli saksa-juudi päritolu Ameerika Ühendriikide pianist, dirigent ja helilooja. Ta on filmimuusika loomise ja orkestreerimise eest saanud neli Oscarit ning plaadistuste eest kümme Grammy auhinda. Previn oli Briti impeeriumi ordu rüütelkomandör (KBE).

Annie Lennox

Ann Lennox (sündinud 25. detsembril 1954 Aberdeenis) on šoti päritolu laulja-laulukirjutaja, poliitiline aktivist ja filantroop.

Aastatel 1977–1980 oli ta laulja ansamblis The Tourists, kus osales ka David A. Stewart. Pärast bändi laialiminekut asutas ta koos Stewartiga Eurythmicsi, mis saavutas rahvusvahelise tuntuse 1983. aastal välja antud albumiga "Sweet Dreams (Are Made of This)". 1990. aastatel alustas Lennox soolokarjääri.

Lisaks oma muusikakarjäärile on Lennox ka poliitiline ja sotsiaalne aktivist, kes on märkimisväärselt kogunud rahalisi vahendeid ja tõstnud teadlikust seoses HIVi/AIDSiga, kuna see mõjutab naiste ja laste eluolusid Aafrikas. 2011. aastal määras kuninganna Elizabeth II ta Briti impeeriumi ordu ohvitseriks tema "väsimatute heategevuskampaaniate ja humanitaarabi võitlemise eest". 4. juunil 2012 esines ta Queen's Diamond Jubilee kontserdil Buckinghami palee esisel. 12. augustil 2012 esitas ta Londonis toimunud suveolümpiamängude lõputseremoonial (A Symphony of British Music) laulu "Little Bird".

David Lodge

David John Lodge [d'eivid džon lodž] (sündinud 28. jaanuaril 1935 Brockleys Londonis) on Suurbritannia kirjanik ja kirjandusteadlane. Ta on Briti impeeriumi ordu komandör (CBE).

Lodge oli inglise kirjanduse professor Birminghami Ülikoolis kuni aastani 1987. Ta on tuntud eeskätt oma romaanidega, mis kirjeldavad satiirilises võtmes akadeemilist elu. Oluliseks teemaks tema teostes on ka katoliiklus. Lodge on kirjutanud ka telelavastuste stsenaariume ja kolm näidendit.

Donald Pleasence

Donald Pleasence (5. oktoober 1919 Worksop, Inglismaa – 2. veebruar 1995 Saint-Paul-de-Vence, Prantsusmaa) oli inglise näitleja.

Pleasence sündis Inglismaal Nottinghamshire'i krahvkonnas Worksopis. Teatrinäitlejana tegi ta debüüdi 1939. aastal. Teise maailmasõja ajal teenis ta Suurbritannia kuninglikus õhuväes. Sõja ajal langes ta aastaks sakslaste kätte vangi.Üks tema tuntuim teatriroll oli 1960. aastal Londonis Arts Theatre'is etendatud Harold Pinteri lavastuses "Majahoidja" ("The Caretaker"), kus ta kehastas manipuleerivat hulkurit Daviesi. Sama rolli esitas ta 1961. aastal ka Broadwayl ning rolli eest pälvis ta parima meespeaosatäitja Tony auhinna nominatsiooni. Seda rolli esitas ta lisaks 1963. aastal valminud samanimelises filmis ning teatris uuesti 1991. aastal Londonis.Filmidebüüdi tegi ta 1954. aastal. Ta mängis enam kui 40 aasta jooksul rohkem kui 200 filmis. Tema tuntumad osatäitmised on muu hulgas "Halloweeni" filmisarjas, James Bondi filmis "Elad vaid kaks korda" ("You Only Live Twice"; 1967) ning filmides "Suur põgenemine" ("The Great Escape"; 1963) ja "Ummik" ("Cul-de-sac"; 1966).

1994. aastal sai ta näitlejatöö eest Briti impeeriumi ordu ohvitseriks.

Evelyn Glennie

Dame Evelyn Elizabeth Ann Glennie (sündinud 19. juulil 1965 Aberdeenshire's) on šoti löökpillimängija. Ta on esimene soololöökpillimängija 20. sajandi läänemaailmas. Alates 2007. aastast on ta Briti impeeriumi ordu dame commander (DBE).

Hanif Kureishi

Hanif Kureishi (sündinud 5. detsembril 1954) on Briti kirjanik ja stsenarist.

Kureishi ema Audrey Buss oli inglane. Isa Raflushan oli pärit Madrasest jõukast muhameedlikust perest. 1947 jagati Briti India Indiaks ja Pakistaniks ning üldiselt asusid muhameedlased Madrasest, mis jäi India maa-alale, ümber Pakistani, kuid Kureishid kolisid Londonisse Bromley eeslinna, kus Hanif sündis ja üles kasvas.

Kureishi õppis Bromley Tehnikakolledžis ja Bromley Tehnikakõrgkoolis. Kolledžis valiti ta 1972 tudengite liidu presidendiks ja sellest ajast pärinevad mõned tema poolautobiograafilise teose "Äärelinna Buddha" tegelaskujud. Seejärel õppis Kureishi aasta aega Lancasteri Ülikoolis filosoofiat, aga langes koolist välja. Hiljem õppis ta Londonis Kuninglikus Kolledžis ja lõpetas selle filosoofia erialal.

1990 kirjutas ta romaani "Äärelinna Buddha", mis pälvis aasta parima debüütromaani Whitbredi raamatuauhinna. BBC tegi sellest ka teleseriaali. Romaani tegevus toimub mitme aasta kestel 1970. aastatel. Selle peategelane on segarassist teismeline Karim, kes elab Lõuna-Londonis ning igatseb minna elama ja töötama oma äärelinnast välja. Peategelase isa, romaani alguses igav bürokraat, otsustab hakata guruks, nähes ühiskondlikku vajadust gurude järele, ehkki ta ise oma rolli ei usu ja ka Karim ei usu sellesse. Romaan kirjeldab ühtlasi selle ühiskondliku meelsuse kujunemist, mis tõi kümmekonnaks aastaks võimule Margaret Thatcheri juhitud Konservatiivse Partei.

2006 kirjutas ta stsenaariumi filmile "Venus", mille peaosatäitja Peter O'Toole nimetati Oscari, Kuldgloobuse ning BAFTA auhinna kandidaadiks, kuid ta ei võitnud neid.

Kureishi on abielus. Tal on kolm poega, millest vanemad on kaksikud.

2008 nimetati Kureishi Briti impeeriumi ordu komandöriks.

Harri Holkeri

Harri Hermanni Holkeri (6. jaanuar 1937 Oripää – 7. august 2011 Helsingi) oli Soome poliitik ja diplomaat.

Harri Holkeri sündis soomerootslaste peres Antti Holkeri ja Maire Ahlgreni pojana. Noorpõlves oli ta skaudiliikumise aktivist.

Holkeri oli Eduskunna liige aastatel 1970–1978 ja Rahvusliku Koonderakonna esimees 1971–1979. Pärast Soome Panga juhatuse liikmeks saamist 1978 loobus ta nii rahvaesindaja kui ka partei esimehe kohast.

Harri Holkeri oli oma erakonna presidendikandidaat 1982. ja 1988. aasta presidendivalimistel, kuid ei pääsenud kummalgi korral kahe parema hulka.

Aastatel 1981–1987 oli Holkeri Helsingi linnavolikogu esimees.

1987. aastal sai Holkerist üle 43 aasta esimene Koonderakonna peaminister (Harri Holkeri valitsus). 1991. aastal siirdus ta tagasi Soome Panka, kus töötas kuni pensionile jäämiseni 1997.

1. juulil 1991 tegi Holkeri maailma esimese GSM-mobiiltelefonikõne. See toimus Nokia mobiiltelefoniga sagedusel 900 MHz.

Harri Holkeri tegutses ÜRO esindajana Põhja-Iirimaal ja 2003–2004 Kosovos. 2000–2001 juhatas ta ÜRO peaassamblee istungeid.

Aastal 1998 sai ta riiginõuniku aunimetuse. See on Soome kõrgeim aunimetus.

Suurbritannia kuninganna Elizabeth II andis Holkerile 1999 Briti impeeriumi ordu rüütelkomadöri tiitli panuse eest Põhja-Iirimaa rahuprotsessi.

Holkeri abiellus 1960 Marja-Liisa Lepistöga. Neil sündis kaks last: 1962 Jukka ja 1964 Katju.

Tema on maetud Helsingi Hietaniemi kalmistule.

Jane Drew

Dame Jane Drew (24. märts 1911 – 27. juuli 1996) oli Inglise arhitekt ja linnaplaneerija, modernistliku arhitektuuristiili esindaja. Drew võttis aktiivselt osa CIAMi ja MARS Groupi tegevusest.

Jane Drew lõpetas Londonis Architectural Association School of Architecture'i, kus ta õppis aastail 1929–1934.

Drew projekteeris sotsiaalelamuid Suurbritannias, Lääne-Aafrikas, Indias ja Iraanis. Koos oma teise abikaasa Maxwell Fryga (abielu sõlmiti 1942. aastal) projekteeris Drew Ghanas ja Nigeerias koole ja ülikoole. Koos Fry ja Pierre Jeanneret'ga projekteerisid nad Indias Pandžabi osariigi uut pealinna Chandīgarhi.

Drew on olnud RIBA nõukogu liige 1964–1970 ja 1971–1974 ning Architectural Associationi president aastail 1969–1970.

Jane Drew sõprade seas olid ka arhitekt Alvar Aalto ja ehitusinsener Ove Arup.

Drew abikaasa Max Fry jäi pensionile 1973. aastal, Drew jätkas tegevarhitektina kuni 1979. aastani. Max Fry suri 1987. aastal. Jane Drew elas 85 aasta vanuseni ja suri aastal 1996 vähki.

7 kuud enne oma surma ülendati Jane Drew Briti impeeriumi ordu dame commander'iks, millega ta omandas automaatselt õiguse tiitlile dame.

Jeanette Winterson

Jeanette Winterson (sündinud 27. augustil 1959 Manchesteris) on inglise romaanikirjanik. Ta on Briti impeeriumi ordu ohvitser (OBE).

Jeanette Winterson sündis Manchesteris ning adopteeriti 21. jaanuaril 1960. Ta kasvas üles Accringtonis, tema kasuvanemad olid Constance ja John William Winterson. Teda kasvatati nelipühilaste traditsioonis ning ta alustas usukuulutamise ja jutluste kirjutamisega 6-aastaselt. 16-aastaselt identifitseeris ta end lesbina ning lahkus kodust. Ta õppis Accringtoni ja Rossendale'i Kolledžis. Seejärel õppis ta inglise keelt ja kirjandust Oxfordis St Catherine's College'is.

Wintersoni esimene romaan "Oranges Are Not the Only Fruit" ilmus 1985. aastal ning võitis Whitbreadi auhinna. 1990. aastal kohandas autor selle ka teleseriaaliks, mis omakorda võitis Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia auhinna parima draama eest.

Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro (jaapani keeles カズオ・イシグロ või 石黒 一雄 Kazuo Ishiguro; sündinud 8. novembril 1954 Nagasakis) on Jaapanis sündinud Briti romaanikirjanik. Tema pere kolis Jaapanist Suurbritanniasse 1960. aastal.

Ishiguro sai 1978. aastal bakalaureusekraadi Kenti Ülikoolist inglise keele ja filosoofia alal ning 1980. aastal magistrikraadi East Anglia Ülikoolist loovkirjutamise alal.Ta sai 1982. aastal Suurbritannia kodakondsuse.Ishiguro on 1995. aastast Briti impeeriumi ordu ohvitser (OBE).Oma loomingu eest on ta võitnud mitmeid auhindu (nt 1986 Whitbreadi auhind, 1989 Bookeri auhind). 2017. aastal pälvis ta Nobeli kirjandusauhinna.

Knight Bachelor

Knight Bachelor (inglise keeles Knight Bachelor) on briti autasude ja autiitlite süsteemis tiitel isikule, kes monarhi tahtel on tõstetud rüütliks, kes ei oma baroneti tiitlit ja ei ole mõne Suurbritannias tunnustatud rüütliordu kõrgemate astmete liige. Tiitel ei ole pärandatav.

Mary Beard

Winifred Mary Beard (sündinud 1. jaanuaril 1955 Much Wenlockis Shropshire'is) on briti klassikaline filoloog, Cambridge'i Ülikooli klassikalise filoloogia professor ja väljaande Times Literary Supplement klassikatoimetaja.

Ta on Briti impeeriumi ordu ohvitser (OBE). 2013. aastal nimetati ta Kuningliku Kunstiakadeemia antiikkirjanduse professoriks.

Michael Caine

Sir Michael Caine [maikl kein] (sünninimi Maurice Joseph Micklewhite; sündinud 14. märtsil 1933 Londonis) on inglise filminäitleja. Ta on Briti impeeriumi ordu komandör (CBE). Tema ja Jack Nicholson on ainsad näitlejad, kes on kandideerinud Oscarile igal kümnendil alates 1960. aastaist.

Michael Nyman

Michael Laurence Nyman (sündinud 23. mail 1944) on briti helilooja, pianist, libretist, fotograaf ja muusikateadlane, keda peetakse minimalistliku muusika mõiste loojaks. Eelkõige on tuntud tema filmimuusika pikaajalisest koostööst režissöör Peter Greenawayga ja Jane Campioni filmist "Klaver". Ta on kirjutanud ka oopereid, kuus kontserti, neli keelpillikvartetti ja muud kammermuusikat. Paljud teosed on ta kirjutanud oma orkestrile Michael Nyman Band. Ta teeb ringreise soolopianistina või koos oma orkestriga. Nyman on väitnud, et eelistab kirjutada oopereid.Nyman on Briti impeeriumi ordu komandör (CBE).

Murray Halberg

Sir Murray Gordon Halberg (sündinud 7. juulil 1933 Eketahunas) on Uus-Meremaa endine kesk- ja pikamaajooksja, olümpiavõitja 5000 meetri jooksus (1960).

Nooruses huvitus Halberg ragbist, kuid 1950. aastal vigastas ta tõsiselt oma vasakut kätt. Ta ei saanud seetõtu enam ragbi mängida ja hakkas selle asemel tegelema kestvusjooksuga. Tema treeneriks sai Arthur Lydiard. 1951. aastal võitis Halberg Uus-Meremaa noorte meistrivõistlused ühe ja kahe miili jooksus.

1954. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel tuli ta miili jooksus viiendaks. 1956. aasta Melbourne'i olümpiamängudel oli ta 1500 meetris üheteistkümnes.

1958. aasta oli ta esimene Uus-Meremaa jooksja, kes jooksis miilijooksus neljas minutist kiiremini. Samal aastal võitis ta Rahvaste Ühenduse mängudel kolmes miilis kuldmedali ja valiti Uus-Meremaa aasta sportlaseks. 1960. aasta Rooma olümpiamängudel keskendus ta pikematele distantsidele. 5000 meetris võitis ta kuldmedali ja saavutas 10 000 meetris viienda koha.

1961. aastal püstitas Halberg neli maailmarekordit. 1962. aasta Rahvaste Ühenduse mängude avatseremoonial oli ta Uus-Meremaa lipukandja. Samadel võistlustel kaitses ta edukalt võitu kolme miilis. Halberg lõpetas spordikarjääri 1964. aasta Tōkyō olümpiamängudel, kus ta lõpetas 10 000 meetris seitsmendana.

1963. aastal Halbergi loodud sihtasutus, mis kannab tema nime, toetab puudega lapsi. Aastal 1961 sai Halberg sportlike saavutuste eest Briti impeeriumi ordu ja 1988. aastal löödi ta rüütliks.

Peter Ackroyd

Peter Ackroyd (sündinud 5. oktoobril 1949 Suurbritannias Middlesexis East Actonis) on inglise romaanikirjanik, biograaf ja kirjanduskriitik. Suur osa tema teostest keskendub Londoni ajaloole ja kultuuriloole. 2003. aastal sai temast Briti impeeriumi ordu komandör (CBE).

Sebastian Faulks

Sebastian Charles Faulks (sündinud 20. aprillil 1953 Donningtonis Berkshire'is Suurbritannias) on Briti kirjanik, ajakirjanik ja meediategelane. Ta on Briti impeeriumi ordu komandör (CBE). Eelkõige on tuntud tema ajalooromaanide triloogia, kuhu kuuluvad "The Girl at the Lion d’Or", "Birdsong" ja "Charlotte Gray". Ta on avaldanud ka romaane, mille tegevus toimub nüüdisajal, ja James Bondi raamatute järje "Devil May Care".

William Boyd

William Boyd (sündinud 7. märtsil 1952 Accras) on Suurbritannia kirjanik ja stsenarist.

1982 sai ta Somerset Maughami auhinna.

2005 nimetati ta Briti impeeriumi ordu komandöriks.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.