Brasiilia

Brasiilia on suurim riik Lõuna-Ameerikas. Brasiilia on pindalalt 5. riik maailmas, hõlmates ligi 47% Lõuna-Ameerika mandrist. Rahvaarvult on Brasiilia samuti 5. kohal.

Brasiilia on ainus portugalikeelne riik Ameerikas.

Brasiilia Liitvabariik


portugali República Federativa do Brasil
Brasiilia lipp Brasiilia vapp
Brasiilia lipp Brasiilia vapp
Brasiilia asendikaart
Riigihümn Hino Nacional Brasileiro
Pealinn Brasília
Pindala 8 515 767 km²
Riigikeel portugali
Rahvastikutihedus 24,5 in/km²
Riigikord presidentaalne vabariik
President Jair Bolsonaro
Iseseisvus 7. september 1822
Rahaühik reaal (BRL)
Ajavöönd maailmaaeg –2 kuni –5
Tippdomeen .br
ROK-i kood BRA
Telefonikood 55

Piir

Maismaapiiri pikkus on 14 691 km. See on maailma pikkuselt kolmas maismaapiir Hiina ja Venemaa järel. Brasiilial on maismaapiir kõikide Lõuna-Ameerika riikidega peale Ecuadori ja Tšiili.

Loodus

Brasiilia rannajoone pikkus on 7491 km (kõik Atlandi ookeaniga, pikkuselt 15. maailmas).

Brasiilia põhjaosa hõlmab Amazonase madalik. Kõrgemad mäed on lõunaosas, need on Brasiilia mägismaal asuvad vanad ja tugevasti kulunud Campos ja Gerali mäed. Brasiilia kõrgeim tipp on Guajaana mägismaal Brasiilia ja Venezuela piiril asuv 3014 m [4] kõrgune Pico da Neblina mägi.

Kuigi Andid kulgevad läbi kogu Lõuna-Ameerika selle põhjatipust lõunatippu, ei ulatu Brasiilia territoorium Andidesse.

Brasiilia ulatub nelja kliimavöötmesse. Need on ekvatoriaalne, lähisekvatoriaalne, troopiline ja lähistroopiline kliima. Viimast on väga vähe, üksnes riigi lõunaotsas.[5]

Brasiilias sajab üldiselt kõikjal väga palju, paljudes kohtades mitu meetrit aastas. Maa edelapiiril on kaitse alla võetud maailma suurim terviklik märgala Pantanal, mis on sajuperioodil üle nelja korra suurem kui Eesti. Leidub üksikuid kuivemaid paiku, idaosas kohati isegi alla 500 mm aastas, aga päris kõrbe Brasiilias ei ole. Samuti pole Brasiilias paiku, kus enamikul talvedel püsiv lumikate moodustuks.

Brasiilias voolavad Lõuna-Ameerika suurimad jõed Amazonas ja Paraná jõgi. Brasiilia jõgedevõrk on tihe ja jõed on üldiselt hästi laevatatavad. Seetõttu on jõelaevandus Brasiilias väga oluline, eriti hõredalt asustatud piirkondades tähtsam kui maantee- või raudteevõrk.

Brasiilia asub kolmes ajavöötmes.

Ajalugu

Next.svg Pikemalt artiklis Brasiilia ajalugu

Brasiilia avastas aastal 1500 Pedro Álvares Cabral ja kuulutas selle Portugalile kuuluvaks. Sisuliselt algas koloniseerimine 1534.

Next.svg Pikemalt artiklis Portugali, Brasiilia ja Algarvede ühendkuningriik
Next.svg Pikemalt artiklis Brasiilia iseseisvumine

1822 saavutas Brasiilia iseseisvuse ning sellest sai Brasiilia keisririik, mida valitses konstitutsioonilise monarhina Brasiilia keiser Bragança dünastiast. Brasiilia iseseisvuse väljakuulutamisel sai esimeseks keisriks senine Portugali kroonprints ja Brasiilia asevalitseja Pedro I, kes oli asunud toetama Brasiilia iseseisvusliikumist. 12. oktoobril 1822 nimetati ta keisriks Pedro I nime all ja krooniti sama aasta 1. detsembril. Brasiilia põhiseadus võeti vastu 1824 ja samast ajast pärineb ka Brasiilia parlament. Pedro I troonist loobumise järel 7. aprillil 1831 sai uueks keisriks tema poeg Pedro II, kes valitses kuni riigipöördeni 15. novembril 1889, mil monarhia likvideeriti ja kuulutati välja Brasiilia vabariik.

Haldusjaotus

Brasiilias on 26 osariiki (estados, ainsus estado) ja 1 liiduringkond (distrito federal):

Osariik Pealinn
Acre Rio Branco
Alagoas Maceió
Amapá Macapá
Amazonas Manaus
Bahia Salvador
Ceará Fortaleza
Espírito Santo Vitória
Goiás Goiânia
Liiduringkond Brasília
Maranhão São Luís
Mato Grosso Cuiabá
Mato Grosso do Sul Campo Grande
Minas Gerais Belo Horizonte
Pará Belém
Paraíba João Pessoa
Paraná Curitiba
Pernambuco Recife
Piauí Teresina
Rio de Janeiro Rio de Janeiro
Rio Grande do Norte Natal
Rio Grande do Sul Porto Alegre
Rondônia Porto Velho
Roraima Boa Vista
Santa Catarina Florianópolis
São Paulo São Paulo
Sergipe Aracaju
Tocantins Palmas

Need osariigid võib jagada 5 piirkonnaks (Põhja-, Kirde-, Kesk-Lääne-, Kagu- ja Lõunapiirkonnaks). Kuigi need on kirjas Brasiilia konstitutsioonis, on see pigem geograafiline jaotus. Need ei ole haldusüksused ja neid kasutatakse peamiselt statistikas.

Kohalikke omavalitsusi on Brasiilias 5564.

Rahvusvahelised suhted

9. aprillil 2013 avati Brasílias Portugali saatkonna ruumides Eesti erimissioon, mis on Eesti esimene diplomaatiline esindus Lõuna-Ameerikas.

Majandus

Sisemajanduse kogutoodangult on Brasiilia 8. kohal maailmas. Brasiilia on G20, Mercosoli ja Lõuna-Ameerika Riikide Liidu asutajaliige. Ta on ka üks BRICi riikidest.

Brasiilial on suured nafta- ja maagaasivarud. Ta on naftatoodangult 15. riik maailmas ja suurim etanoolitootja. Etanooli toodetakse suhkruroost ja kasutatakse autokütusena.

Toodetavast elektrienergiast moodustab 83% hüdroenergia. Itaipu HEJ on maailma suurim toimiv hüdroelektrijaam (14 GW). Brasiilia ainuke tuumaelektrijaam on kahe reaktoriga Angra TEJ, mis toodab 4% riigi elektrienergiast.

Brasiilia on Eesti järel maailmas teine põlevkivitoodangult.

Väliskaubandus

Olulisimate ekspordiartiklitena veetakse Brasiiliast lennukiosi USA-sse ning sojauba, suhkrut ja kohvi Hollandisse. Sisse veetakse toornaftat Saudi Araabiast ja Nigeeriast, ravimeid USA-st ning mineraalväetisi Saksamaalt ja Kanadast.

Vaata ka

Viited

  1. http://pesquisa.in.gov.br/imprensa/jsp/visualiza/index.jsp?jornal=515&pagina=55&data=29/08/2018
  2. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 19.10.2018.
  3. Maailmapanga andmebaas, vaadatud 27.05.2019.
  4. Suur maailma atlas, lk 136, 140.
  5. Suur maailma atlas, lk 16.

Välislingid

.br

.br on Brasiilia Interneti tippdomeen. Domeen on kasutusel alates 1989. aastast.

2014. aasta jalgpalli maailmameistrivõistlused

2014. aasta jalgpalli maailmameistrivõistlused olid 20. maailmameistrivõistlused jalgpallis. Need toimusid 12. juunist kuni 13. juulini 2014 Brasiilias.

Brasiillased, kes viisid 64 aasta järel taas läbi maailmameistritiitlit selgitava turniiri, lubasid staadionitesse investeerida ligikaudu 0,8 miljardit eurot. Uue ilme sai ka Maracanã staadion Rio de Janeiros, millel Brasiilia kaotas 1950. aasta finaalis Uruguayle 1:2.

Rahvusvaheline Jalgpalliliit FIFA andis Brasiiliale turniiri korraldamise õiguse 30. oktoobril 2007 Zürichis. Kuna Colombia otsustas 2014. aasta MM-i korraldajamaa kandidatuurist loobuda, jäi Brasiilia ainsaks kandidaadiks. Sellist olukorda soovib FIFA president Sepp Blatter edaspidi välistada.

Brasiilias kasutati MM-i finaalturniiri raames esmakordselt väravajoonetehnoloogiat ja karistuslöökide korraldamisel palli ning müüri asukohtade vahu abil märgistamist.

Bosnia ja Hertsegoviina oli ainuke jalgpalli MM-i finaalturniiride debütant (iseseisva riigina).

Maailmameistriks tuli Saksamaa jalgpallikoondis, kes alistas finaalis 1:0 Argentina jalgpallikoondise.

Brasiilia 2018. aasta taliolümpiamängudel

Brasiilia osales 2018. aasta taliolümpiamängudel Pyeongchangis üheksa sportlasega, kes võistlesid viiel spordialal.

Brasiiliat esindasid mäesuusatamises Michel Macedo, bobisõidus Edson Bindilatti, Edson Ricardo Martins, Odirlei Pessoni ja Rafael Souza da Silva, murdmaasuustamises Victor Santos ja Jaqueline Mourão, iluuisutamises Isadora Williams ning lumelauasõidus Isabel Clark Ribeiro.

Brasiilia lipukandja mängude avatseremoonial oli bobisõitja Edson Bindilatti.

Brasiilia jalgpallikoondis

Brasiilia jalgpallikoondis on Brasiilia rahvuskoondis jalgpallis. Brasiilia koondist haldab Brasiilia jalgpalli konföderatsioon ja riik on FIFA liige aastast 1923.

Brasiilia koondis on viiekordne jalgpalli maailmameister.

Cafu

Cafu (õieti Marcos Evangelista de Moraes; sündinud 7. juunil 1970 São Paulos Brasiilias) on endine Brasiilia jalgpallikoondise poolkaitsja, Brasiilia rekordinternatsionaal.

Cafu on (2010. aasta seisuga) enim (142 korda) Brasiilia koondises osalenud mängija. Ta on koondise kasuks löönud neliväravat. Brasiilia koondises on ta tulnud kahel korral maailmameistriks (1994 ja 2002). Ta on ainukesena mänginud kolmel korral MM-i finaalmängus. Copa América on ta võitnud aastatel 1997 ja 1999.

Cafu alustas jalgpallurikarjääri kodulinnas São Paulo FC-s, mille rivistuses tuli Brasiilia meistriks 1991 ning võitis Libertadorese karika 1992 ja 1993. Aastal 1995 läks ta Hispaaniasse Real Zaragozasse ja võitis samal aastal UEFA karika. 1996 läks ta tagasi kodulinna klubisse Palmeiras. 1997 siirdus ta Itaaliasse AS Romasse ja võitis 2001 Itaalia meistritiili. Tema klubikarjääri viimaseks klubiks jäi AC Milan, kus ta mängis ta aastatel 2003–2008. Milaniga tuli ta 2004 jälle Itaalia meistriks ja mängis 2005 UEFA Meistrite Liiga finaalis Liverpooli FC-ga.

Campeonato Brasileiro Série A

Campeonato Brasileiro Série A (tuntud ka kui Brasileirão) on Brasiilia kõrgeim jalgpalliliiga. Liiga sponsor on Chevrolet, millega on liiga ametlik nimi Brasileirão Chevrolet.

Ajalooliste eripärade ja riigi suure geograafilise suuruse tõttu ei toimunud Brasiilias jalgpallis paljude osariikide vahelised meistrivõistlused enne 1959. aastat. Esimesteks meistrivõistlusteks oli Taça Brasil. Aastatel 1967–1970 oli kõrgliigaks Torneio Roberto Gomes Pedrosa. Esimesed ametlikud üleriigilised meistrivõistlused toimusid alles 1971. aastal. Praeguse formaadi sai kõrgliiga 2003. aastal. Enne seda selgus meister põhihooajale järgnenud väljalangemisturniiril.

Alates 2006. aastast mängib kõrgliigas 20 klubi. Kõik klubid peavad ühe hooaja jooksul kõrgliigas 38 mängu (19 kodu- ja 19 võõrsilmängu). Enim punkte kogunud klubi tuleb Brasiilia meistriks. Kõrgliiga hooaega kestab tavalisest maist detsembrini. Hooaja lõpuks neli viimaseks jäänud klubi langevad esiliigasse Campeonato Brasileiro Série B.

Alates 1959. aastast on Brasiilia kõrgliigas mänginud kokku 156 klubi. Brasiilia meistriks on tulnud 17 klubi. Edukaim klubi on kümne tiitliga Palmeiras, järgnevad kaheksa võiduga Santos, seitsme võiduga Corinthians ja kuue võiduga São Paulo. Neli edukamat klubi on pärit São Paulo osariigist, kuhu on läinud ka kõige enam meistritiitleid (kokku 32). São Paulo osariigile järgneb 15 võiduga Rio de Janeiro osariik.

Aastatel 1961–1965 tuli Santos Brasiilia meistriks rekordiliselt viiel korral järjest. Hüüdnime Os Santásticos kandnud Santose meeskonda kuulus teiste seas Pelé.

Clube de Regatas do Flamengo

Clube de Regatas do Flamengo on Brasiilia jalgpalliklubi. Klubi kodulinn on Rio de Janeiro, täpsemalt Flamengo asum. See mängib Brasiilia kõrgliigas ja Rio de Janeiro osariigi meistrivõistlustel Campeonato Carioca. See on Santose, São Paulo ja Cruzeiro kõrval üks neljast klubist Brasiilia kõrgliigas, mis pole kunagi langenud esiliigasse.

See asutati 1895. aastal algselt sõudeklubina. Jalgpalliklubi sai sellest alles 1911. aasta, kui rühm rahuolematuid Fluminense mängijaid lahkus klubist ja liitus Flamengoga. Kuni 1934. aastani oli Flamengo amatöörklubi.

Flamengo on Brasiilia üks edukaim klubi, olles tulnud viiel korral Brasiilia meistriks ja kolmel korral karikavõitjaks. Flamengo on Rio de Janeiro osariigi edukaim klubi 35 osariigi meistrivõistluste tiitliga. 1981. aastal võitis klubi nii Lõuna-Ameerika klubide meistrivõistlused Copa Libertadores kui ka Intercontinental Cupi. 2017. aastal jõudis Flamengo Lõuna-Ameerika klubide karikavõistluste Copa Sudamericana finaali, kus kahe mängu kokkuvõttes jäädi alla Argentina klubile Independiente.

Flamengo suurim rivaal on Vasco da Gama ning kahe klubi vahelised mängud on tuntud nime all Clássico dos Milhões. Tegemist on Brasiilia ühe kõige populaarsema derbimänguga. Flamengo teine suurrivaal on Fluminense ning nende vahelised mängud on tuntud nime all Fla–Flu. Kolmandaks suurrivaaliks on Atlético Mineiro.

Flamengo kodustaadion on Maracanã staadion. Kodustaadionina on kasutatud ka staadioneid Ilha do Urubu ja Engenhão.

Flamengo on Brasiilia populaarseim klubi. Sellel on 2010. aasta seisuga üle 39 miljoni toetaja.

Colombia

Colombia (mööndav nimekuju Kolumbia) on riik Lõuna-Ameerika loodeosas Vaikse ookeani ja Kariibi mere ääres. Piirneb Brasiilia, Peruu, Ecuadori, Venezuela ja Panamaga. Riigi pealinn ning majanduse ja kultuuri keskus on Bogotá.

Jalgpalli maailmameistrivõistlused

Jalgpalli maailmameistrivõistlused (ametlik ingliskeelne nimetus FIFA World Cup – FIFA maailmakarikavõistlused) on maailmameistrivõistlused jalgpallis. Need toimuvad alates aastast 1930 iga nelja aasta tagant FIFA korraldusel. Aastatel 1942 ja 1946 Teise maailmasõja tõttu turniiri ei toimunud.

Praegune maailmameister on Prantsusmaa jalgpallikoondis, mis võitis FIFA 2018 MM-i. See oli prantslaste teine meistritiitel.

2018. aastal toimusid 21. võistlused. Senini turniiri on võitnud ainult 8 maa võistkonnad: Brasiilia (5), Itaalia (4), Saksamaa (koos Lääne-Saksamaaga (4), Argentina (2), Uruguay (2), Prantsusmaa (2), Inglismaa (1) ja Hispaania (1). Brasiilia koondis on ainus, mis on osalenud iga võistluse finaalturniiril.

Lõuna-Ameerika

Lõuna-Ameerika ÜRO liigituse järgi kuuluvad Lõuna-Ameerikasse:

Argentina

Boliivia

Brasiilia

Colombia

Ecuador

Falklandi saared (Malviini saared)

Guyana

Paraguay

Peruu

Prantsuse Guajaana

Suriname

Tšiili

Uruguay

Venezuela

Paraguay

Paraguay on riik Lõuna-Ameerikas, mis piirneb Brasiilia, Boliivia ja Argentinaga.

Kagus on piirijõeks Paraná jõgi. Selle lisajõgi Paraguay jõgi poolitab riigi põhjast lõunasse kaheks. Paraguay on merepiirita riik.

Suuremad linnad on Asunción, Ciudad del Este, San Lorenzo, Luque, Capiatá, Lambaré ja Fernando de la Mora.

2007. aasta hinnangul oli rahvaarv 6 669 100. 95% rahvastikust on mestiitsid. Umbes 90% elanikest räägib Paraguay guaranii keelt, 75% oskab hispaania keelt. Riigi põhjaosa Gran Chaco on väga hõredalt asustatud.

Peruu

Peruu on riik Lõuna-Ameerikas Vaikse ookeani rannikul. Põhjas ulatub territoorium peaaegu ekvaatorini (puudu jääb vaid 4,3 km) ning piirneb Ecuadori ja Colombiaga, idas on naabermaaks Brasiilia, kagus Boliivia ning äärmises lõunatipus Tšiili. Kogu maad läbivad selgroona Andid.

Suuremad linnad on Lima, Arequipa, Callao, Trujillo, Chiclayo ja Iquitos. Kagupiiril asuvat La Rinconada linna peetakse maailma kõrgeimaks (5100 m).

Portugali keel

Portugali keel on romaani keelerühma kuuluv keel, mida kõneleb üle 200 miljoni inimese, olles kõnelejate arvult maailma kaheksas keel. Keel pärineb Pürenee poolsaare lääneosast.

Brasiilia teisend erineb Portugali omast. Portugali keel on lähedane galeegi ja hispaania keelele.

Portugali keel on riigikeeleks seitsmes riigis:

Angola, Brasiilia, Guinea-Bissau, Mosambiik, Portugal, Roheneemesaared ja São Tomé ja Príncipe.

Ronaldo

Ronaldo Luis Nazário de Lima (sündinud 18. septembril 1976 Rio de Janeiros) on Brasiilia jalgpallikoondise endine jalgpallur.

Esimese suure saavutuseni jõudis ta Belo Horizonte Cruzeiros 1993, kui lõi 60 mängus 58 väravat ja võitis Brasiilia karika.

Ronaldo debüüt rahvuskoondises oli 24. märtsil 1994, kui mängiti Argentinaga ja saadi võit 2:1. Esimese värava koondise kasuks lõi ta 4. mail 1994, kui võideti Islandit 3:0.

27. juunil 2006 lõi ta oma 15. värava maailmameistrivõistluste finaalturniiridel, ületades sellega sakslase Gerd Mülleri 1974. aastast püsinud rekordi.

2006. aastal lükkas Ronaldo tagasi 120 miljoni USA dollari suuruse pakkumise mängida järgmised 10 aastat New Yorgi "Red Bullis".

14. veebruaril 2011 teatas Ronaldo, et loobub tippspordist.

Saksa keel

Saksa keel (saksa keeles Deutsch Kuula ) on indoeuroopa keelkonna germaani rühma kuuluv keel, mida kõneleb emakeelena umbes 90 miljonit inimest peamiselt Kesk-Euroopas. Koos võõrkeelena kõnelejatega on saksa keele rääkijaid üle 120 miljoni.

Keskajal oli Põhja-Saksamaal kirjakeeleks alamsaksa keel, mis on praegu regionaalkeel.

Nüüdiskirjakeel põhineb ülemsaksa murdeil, mida kõneldi Saksamaa kesk- ja lõunaosas. Kirjakeele tähtis arendaja oli Martin Luther. Keskajal ja varauusajal oli Saksamaa jagunenud paljudeks riigikesteks ning sellepärast puudus tollal kirjakeelt ühtlustav ja reguleeriv organ. Kõige rohkem ühtlustas kirjakeelt kirjanike soov olla mõistetav võimalikult paljudele lugejatele.

Baltimaade sakslaste kõne- ja kirjakeel on mõjustatud eesti keele sõnavarast ja lauseehitusest. Omakorda on saksa keel mõjutanud tugevasti eesti keele sõnavara, lauseehitust vähem. Tüüpiliselt on saksa keelest tulnud eesti keelde nende esemete ja nähtuste nimetused, mis mõisnikul oma kodus olid, aga talupojal mitte.

19. sajandil ja 20. sajandi esimesel poolel oli saksa keel oluline teaduskeel.Tänapäeval on saksa keel riigikeel Saksamaal, Austrias, Šveitsis, Liechtensteinis ja Luksemburgis ning on ametlik keel veel Itaaliasse kuuluvas Lõuna-Tiroolis ja Belgias Saksa piiri ääres olevas saksakeelses Belgia kogukonnas. Alates Namiibia iseseisvumisest 1984 kuni 1990 oli saksa keel üks Namiibia riigikeeltest.

Lisaks on saksa keel ametlikult tunnustatud vähemuskeel mõnes Brasiilia, Itaalia (Trentino), Kasahstani, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Taani, Tšehhi, Ungari, Venezuela ja Venemaa osas. Saksa keel on Vatikani korrakaitseüksuse Šveitsi kaardiväe haldus- ja käsukeel.

Santos FC

Santos Futebol Clube on Brasiilia jalgpalliklubi, mis tegutseb São Paulo osariigis Santoses. Klubi mängib Brasiilia kõrgliigas Campeonato Brasileiro Série A ja São Paulo osariigi meistrivõistlustel Campeonato Paulista.

Klubi asutati 1912. aastal Santoses kolme spordientusiasti poolt, kuna sel ajal puudus linnal jalgpallis esindusklubi.

Santos on Brasiilia üks edukamaid jalgpalliklubisid, olles tulnud Brasiilia meistriks kaheksal korral. São Paulo osariigi meistrivõistlused on võidetud 22 korral ja Brasiilia karikavõistlused Copa do Brasil korra, 2010. aastal. Santos on olnud edukas ka rahvusvahelisel tasandil. Lõuna-Ameerika meistrivõistluste Copa Libertadores võitjaks on tuldud kolmel korral, viimati 2011. aastal.

Kõige suuremat edu saavutas klubi 1960. aastatel. Toonasesse kuldsesse põlvkonda kuulusid teiste seas Gilmar, Mauro Ramos, Mengálvio, Coutinho, Pepe ja sageli kõigi aegade parimaks jalgpalluriks valitud Pelé. Nimega Os Santásticos tuntud meeskond võitis sellel kümnendil üle 20 tiitli, sealhulgas tuli rekordiliselt viis korda järjest Brasiilia meistriks (1961–1965). Aastal 1962 võideti ühe hooaja jooksul São Paulo osariigi meistrivõistlused, Brasiilia meistrivõistlused, Lõuna-Ameerika meistrivõistlused ja Intercontinental Cup.

Santose kodustaadion on alates 1916. aastast olnud Estádio Urbano Caldeira, mis mahutab 16 068 pealtvaatajat. Staadioni väiksuse tõttu on peetud osad olulisemad mängud suurematel staadionitel.

Kuna Santosel ei ole kodulinnas ühtegi lähedast rivaali, on suurimateks rivaalideks kujunenud lähedal asuva São Paulo linna klubid Corinthians, São Paulo ja Palmeiras.

Santose tunnusvärvid on must ja valge.

Sport Club Corinthians Paulista

Sport Club Corinthians Paulista on Brasiilia jalgpalliklubi, mis tegutseb São Paulos. See mängib Brasiilia kõrgliigas Campeonato Brasileiro Série A ja São Paulo osariigi meistrivõistlustel Campeonato Paulista. Corinthians on toetajate arvult Brasiilia teine jalgpalliklubi.

Klubi asutasid 1. septembril 1907 viis raudteetöölist. Selle eeskujuks oli Londonis tegutsenud jalgpalliklubi Corinthian Football Club.

Corinthians on Brasiilia üks edukamaid jalgpalliklubisid. See on tulnud seitse korda Brasiilia meistriks, kolmel korral Brasiilia karikavõistlustel Copa do Brasil võitjaks ja rekordilised 30 korda São Paulo osariigi meistriks. 2000. aastal võitis Corinthians esimesed klubide maailmameistrivõistlused, kui finaalis alistati teine Brasiilia klubi, Vasco da Gama. 2007. aastal langes klubi esimest korda ajaloos kõrgliigast välja. 2010. aastad on Corinthiansele kujunenud väga edukaks. Brasiilia meistriks on tuldud sel kümnendil kolme korral (aastatel 2011, 2015, 2017). 2012. aastal võideti esmakordselt klubi ajaloos Lõuna-Ameerika meistrivõistlused Copa Libertadores. Tänu sellele pääseti Lõuna-Ameerika esindajana klubide maailmameistrivõistlustele, mille finaalis võideti Inglismaa klubi Chelsea tulemusega 1:0. 2013. aastal võideti Lõuna-Ameerika superkarikas Recopa Sudamericana.

Klubi kodustaadion on Arena Corinthians, mis mahutab 49 205 pealtvaatajat. Klubi peamised rivaalid on Palmeiras ja São Paulo. Corinthianse ja Palmeirase vahelised derbimängud on tuntud nimega Derby Paulista ning Corinthianse ja São Paulo vahelised derbimängud Clássico Majestoso.

Klubis on mänginud paljud Brasiilia jalgpallikoondist maailmameistrivõistlustel esindanud mängijad, teiste seas Gilmar, Rivellino, Sócrates, Viola ja Ricardinho.

São Paulo

São Paulo on linn Brasiilias, São Paulo osariigi halduskeskus. Asub Atlandi ookeani rannikust 80 km kaugusel keskmiselt 795 m üle merepinna.

São Paulo on Brasiilia ja kogu Lõuna-Ameerika suurim linn. Koos eeslinnadega elab seal ligi 20 miljonit inimest. Erinevat päritolu immigrantide tõttu on linn mitmekultuurne, suuremad etnilised rühmad on portugali, itaalia, saksa, hispaania, aafrika, liibanoni ja jaapani päritolu.

Linn on tuntud sudu, suure kopteripargi ja paljude pilvelõhkujate poolest. São Paulo on tähtis majanduskeskus, seal asub ka Ladina-Ameerika suurim väärtpaberibörs Bovespa.

São Paulo ülikool on üks Brasiilia suurimaid.

São Paulo jaguneb 31 subprefektuuriks ja need omakorda linnaosadeks.

1937. aastal oli São Paulos ametlikel andmetel 215 eestlannast prostituuti; arv ei saa olla reaalne, kuna sel ajal oli Brasiilias vähem kui tuhat eestlast, nende hulgas 200–300 naist.

São Paulo FC

São Paulo Futebol Clube (lühend SPFC) on Brasiilia jalgpalliklubi, mis asutati 1930. aastal São Paulos. See mängib Brasiilia kõrgliigas Campeonato Brasileiro Série A ja São Paulo osariigi meistrivõistlustel Campeonato Paulista.

São Paulo on rahvusvahelisel tasandil Brasiilia edukaim jalgpalliklubi. Klubi on võitnud kahel korral Intercontinental Cupi (1992, 1993) ja ühel korral FIFA klubide karika (2010). Lõuna-Ameerikas on see tulnud kolm korda Lõuna-Ameerika klubide meistrivõistluste Copa Libertadoresi (1992, 1993, 2005) ja korra võitnud Lõuna-Ameerika klubide karikavõistluste Copa Sudamericana (2012). Lisaks on kahel korral võidetud Lõuna-Ameerika klubide superkarikas Recopa Sudamericana (1993, 1994).

São Paulo on olnud väga edukas ka riigisisestel meistrivõistlustel. Brasiilia meistriks on tuldud kuuel korral, viimati kolmel aastal järest 2006–2008. Sel ajal kuulus São Paulo meeskonda Brasiilia üks läbi aegade edukamaid väravavahte Rogério Ceni. São Paulo osariigi meistriks on tuldud 21 korral. 1990. aastatel saavutas São Paulo suurt edu peatreener Telê Santana juhendamisel, kelle käe all tuldi neli korda Brasiilia meistriks ja võideti üheksa rahvusvahelist tiitlivõistlust.

São Paulo suurimad rivaalid on Corinthians, Palmeiras ja Santos. São Paulo ja Corinthianse vahelised mängud on tuntud nimega Clássico Majestoso, São Paulo ja Palmeirase vahelised mängud nimega Choque-Rei ning São Paulo ja Santose vahelised mängud nimega San-São.

Klubi kodustaadion on alates 1947. aastast olnud Estádio do Morumbi, mis mahutab 66 795 pealtvaatajat.

Klubil on 17 miljonit toetajat, millega ollakse Brasiilias kolmandal kohal.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.