Ale

Ale (ka aletegemine, aletamine, aletegu, alepõllundus, läänemurdes uht, Mulgi murdes saat, Tartu ja Võru murdes sõõrd) on põllumaa saamine metsa maharaiumise ning metsamaa põletamise teel.

Aleks võidakse nimetada ka sel teel saadud põllumaad või põldu (alepõld)[1]. Aleks võidakse nimetada ka aletegemiseks maharaiutavat või maharaiutud metsa[1]. Aletegemist nimetatakse ka üheks maaharimis- ehk viljelusviisiks (aleviljelus).

Eestis kadus aletegu kõige varem Saaremaal. Ka Põhja-Eestis loobuti ebasobivate pinnaseolude tõttu aletamisest varakult, sest sealne õhuke mullakiht võis ale käigus isegi hävida. Aletegu säilis kõige kauem, kohati kuni 19. sajandi lõpuni, tüsedamate muldadega Lõuna-Eestis.[2]

Liivimaal oli ajalooliselt laialt levinud ajutiseks põllumajanduslikuks kasutamiseks mõeldud võsamaa. Sellel lasti 20 kuni 30 aastat kasvada metsal, misjärel see maha võeti ja võsamaal alet tehti.[2]

Kaskialue Kaavin Telkkämäessä (2013)
Telkkämäki looduskaitseala, Kaavi vald, Soome (2013).
Disambig gray.svg  See artikkel räägib aleteost; õlleliigi kohta vaata artiklit Ale (õlu); valla kohta vaata artiklit Ale vald

Vaata ka

Viited

  1. 1,0 1,1 "Eesti keele seletavas sõnaraamatus"
  2. 2,0 2,1 "Kui suur on olnud Eesti metsasus?" Maaleht 26. oktoober 2017.
1997. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus

1997. aasta Eurovisiooni lauluvõistlus oli 42. Eurovisiooni lauluvõistlus ja see toimus 3. mail 1997 Dublinis, Iirimaal. See oli Iirimaa jaoks neljas kord viie aasta jooksul lauluvõistlust korraldada (enne 1997. aastat toimuseid ka 1993., 1994. ja 1995. aasta võistlused Iirimaal) .

Õhtujuhtideks olid Carrie Crowley ja Ronan Keating. Lauluvõistluse võitis Suurbritannia pop-rokk bänd Katrina & The Waves lauluga "Love Shine a Light".

Ale (õlu)

Ale [eil] on õlleliik, mida pruulitakse pinnakääritamisel odralinnastest. Enamik ale'idest sisaldab teatud maitsetaime, tavaliselt humalat, mis annab õllele mõru maitse, tasakaalustades linnase magusust.

Ale on levinud Suurbritannias, Saksamaal, Kanada idaprovintsides, Iirimaal, USA-s ja Belgias.

Seda kääritatakse temperatuuridel 15–24 °C.

Ale vald

Ale vald on vald (2. järgu haldusüksus) Rootsis Västra Götalandi läänis.

Vald loodi 1974. aastal Nödinge, Skepplanda ja Starrkärri valla liitmise teel.

Aleuudi keel

Aleuudi keel (aleuudi Unangam Tunuu / Унангам тунуу) on Venemaal ja Alaska põhjaosas räägitav eskimo-aleuudi keel.

2012. aasta rahvaloendus loendas Alaskas 2300 aleuuti, kellest 150 oskas aleuudi keelt. Venemaal elab 200 aleuuti, kellest vaid 5 väitis end oskavat aleuudi keelt.

Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek (sündinud 14. detsembril 1970 Varssavis) on poola pop- ja džässlaulja. Ta esindas Poolat 1997. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "Ale jestem" ja saavutas 11. koha.

BrewDog

BrewDog on sõltumatu pruulikoda, mis asub Šotimaal Aberdeenshire'is Ellonis.

BrewDogi motod on: "Meie missioon on muuta ka teised inimesed sama kirglikeks käsitööõlle austajateks, nagu me ise oleme!" ja "Me oleme BrewDogis väga isekad, sest valmistame ainult sellist õlut, mida ka ise juua tahame."

Eskimo-aleuudi keeled

Eskimo-aleuudi keeled on vähemalt 10 keelest koosnev keelkond, kuhu arvatakse aleuudi ja eskimo keeled. Eskimo-aleuudi keeled on levinud Venemaal Tšuktši poolsaarel ja Põhja-Ameerika põhjaosas Kanadas, Alaskal ning Gröönimaal.

Fulleri pruulikoda

Fulleri pruulikoda (Fuller's Brewery (Fuller, Smith & Turner P.L.C.)) on sõltumatu pereettevõttena tegutsev regionaalne pruulikoda, mis on asutatud 1845. aastal ja asub Lääne-Londonis Chiswickis.

Helmi Neetar

Helmi Neetar (sündinud 29. jaanuaril 1934 Väinjärve vallas Järvamaal) on eesti keeleteadlane.

Kemi saami keel

Kemi saami keel on 19. sajandil väljasurnud saami keel, mida kõneldi Soome Lapimaa lõunaosas Kuolajärvi ja Sompio piirkonnas.

Kemi saami keelt kirjutati ladina tähestikus. Kemi saami keelest on säilinud mõned joiud ning aastal 1829 avaldatud Jacob Fellmani koostatud väike sõnastik.

Keel oli soovõrdne, selles puudus grammatiliselt sugu.

Kiige tänav

Kiige tänav on tänav Tallinnas Nõmme linnaosas Nõmme asumis. Kiige tänav algab Roheliselt tänavalt ja lõpeb Liiva tänaval. Kiige tänav on peaaegu loode-kagusuunaline ja ligi 240 meetri pikkune.

Tänava esialgne nimi oli alates 8. novembrist 1927 Aia tänav (saksa keeles Gartenstrasse, vene keeles Садовая улица). 1940. aastal pandi tänavale nimeks Ploomi tänav. 25. septembril 1959 pandi tänavale nimeks Ale tänav. 22. aprillil 1960 sai tänav Kiige tänava nime seal asunud kiige järgi.

Külv

Külv ehk külvamine on seemnevilja ehk seemne põllule jaotamine ja selle mullaga katmine.

Eristatakse haju- ehk laialtkülvi, reaskülvi ja pesitikülvi.

Kütis

Kütis (põhjaeesti murretes loomis) on algeline põlluharimisviis, mille puhul kesale või söödile kanti puuhalge, mis segati küntud maaga ja seejärel pandi väetise tekitamiseks puuhalud põlema. Kütis on tuletatud aletegemisest.

Sõõru tänav

Sõõru tänav on tänav Tallinnas Haabersti linnaosas Pikaliiva asumis.Sõõru tänav on loogakujuline tänav, mis algab ja lõpeb Alemaa tänaval. Sõõru tänav on ligikaudu 670 meetri pikkune.

Sõõru tänav sai nime 25. septembril 1998. Tänav on saanud nime alepõllunduse termini sõõrd (ale, mullaga katmata kütis) järgi.

Uota Ale

Uota Ale (sündinud 6. juunil 1986) on Tuvalu jalgpallur, kes mängib jalgpalliklubis FC Tofaga.

Vulkaanipurse

Vulkaanipurse on vulkaanilise materjali tungimine maapinnast kõrgemale läbi avause, mida nimetatakse vulkaaniks.

Aktiivselt tegutsevaiks ehk purskavaiks loetakse vulkaane, mille kraatrist paiskub välja auru, laavat või püroklastilist materjali. Praegu tegutsevaks loetakse ka vulkaani, mis hetkel midagi kraatrist välja ei paiska, kuid tegi seda mõned tunnid või päevad tagasi. Vulkaanipurske lõppemise aja saab fikseerida alles tagantjärele. Umbes kümme protsenti vulkaanipursetest kestab vähem kui üks päev, kuid on ka vulkaane, mis on olnud püsivalt aktiivsed juba tuhandeid aastaid. Vulkaanipursete mediaankestuseks on seitse nädalat. Praegu tegutsevaks ei loeta vulkaani, mille aktiivsusest annavad aimu vaid vulkaani nõlvadel olevad fumaroolid. Seega pole igasugune vulkaani tegevus veel piisav, et seda vulkaanipurskeks nimetada.

Västra Götalandi lään

Västra Götalandi lään on 1. järgu haldusüksus Rootsis.

Lään loodi 1. jaanuaril 1998 Älvsborgi lääni, Göteborgi lääni, Bohusi lääni ja osa Skaraborgi lääni liitmise teel.

Õhuäss

Õhuäss (ka lennuäss) on sõjaväelendur, tavaliselt hävituslennuki piloot, kes on tulistanud alla mitu vaenlase lennukit, peamiselt õhulahingus. "Ässa" nimetuse pälvimiseks vajalike võitude arv on erinev, tavaliselt on see viis või enam.

Esimeseks lennuässaks peetakse valdavalt prantslast Adolphe Pégoud'd (6 võitu). Väidetavalt kuulsaim äss lendur oli Manfred von Richthofen, tuntud ka kui Punane Parun, kes saavutas I Saksa sõjas õhulahingutes 80 võitu. Esimeseks ühe ja sama päeva jooksul viis vaenlase lennukit allatulistanud piloodiks oli Austria-Ungari lendur Julius Arigi (22. augustil 1916).

Kõigi aegade tippässaks oli II Saksa sõjas saavutatud 352 õhulahingu võiduga Luftwaffe piloot Erich Hartmann. Edukaimaks mitte-saksa piloodiks oli Soome sõjalendur Ilmari Juutilainen, kelle arvele jäi 94 võitu (neist 2 Talvesõjas).

Nõukogude poolel võidelnud Lidija Litvjak ja Jekaterina Budanova saavutasid vastavalt 12 ja 11 võitu ja on ainsad lennuässa nimetuse pälvinud naislendurid.Erinevatel pooltel võidelnud prantsuse piloodil Pierre Le Gloanil õnnestus tulistada alla neli saksa, seitse itaalia ja seitse inglise lennukit.

Õlu

Õlu on kääritamise teel teraviljast või muust tärkliserikkast toorainest valmistatud alkohoolne jook, milles on 1–7 mahuprotsenti (harva rohkem) alkoholi.Õlu on maailma kõige populaarsem ja tõenäoliselt kõige vanem alkohoolne jook. Ta on vee ja tee järel kõige levinum jook üldse.

Õlle valmistamist nimetatakse pruulimiseks.

Teistes keeltes

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.