2000. aasta suveolümpiamängud olid XXVII olümpiaadi kaasaegsed suveolümpiamängud, mis leidsid aset Austraalia linnas Sydneys 15. septembrist 1. oktoobrini 2000.

Sydney valiti XXVII suveolümpiamängude korraldajaks ROK-i 101. istungjärgul Monacos 23. septembril 1993. Teised kandidaadid olid Berliin (Saksamaa), Manchester (Suurbritannia), Peking (Hiina Rahvavabariik) ja İstanbul (Türgi).

Olümpiamaskotid olid kuukabarra (naeru-safiirlind) Olly (sõnast "Olympic"), nokkloom Syd (Sydney linna nimest) ja sipelgasiil Millie (sõnast "millennium").

Sydney Olümpiapark (Olympic Park) ja selle ümbrus Homebush Bay. Sydney kesklinn (triatlon), Darling Harbour – Entertainment Centre (võrkpall) ja Convention and Exhibition Centre (poks, judo, tõstmine, vehklemine, maadlus). Dunc Gray Velodrome (trekisõit), Moore Park (jalgpall, maanteesõit), Rushcutters Bay (purjetamine), Bondi Beach (rannavõrkpall), Blacktown Olympic Centre (softball, pesapall), Cecil Park (laskmine), Fairfield City Farm (maastikuratas), Penrith Lakes (sõudmine, aerutamine, kanuuslaalom), Horsley Park (ratsutamine), Ryde (veepall), Brisbane, Canberra, Melbourne, Adelaide (jalgpall).

Olümpial osales 199 riiki ja 10 651 sportlast.

Edukamad sportlased:

• Aleksei Nemov (Venemaa; riistvõimlemine; 6 medalit (2 + 1 + 3))
  • Ian Thorpe (Austraalia; ujumine; 5 medalit (3 + 2 + 0))
  • Marion Jones (USA; kergejõustik; 5 medalit (3 + 0 + 2) (tühistati 2007. aastal dopingu tarvitamise tõttu)
  • Dara Torres (USA, ujumine; 5 medalit (2 + 0 + 3)

Olümpiakangelaseks Sydneys tõusis Inglismaa sõudja Steven Redgrave. Temast sai esimene sportlane nüüdisaegsete olümpiamängude 104-aastase ajaloo jooksul, kes on võitnud järjest viis olümpiakulda.

Riikide esimesed kuldmedalid:

Edukaim riik medalite arvult oli USA: 37 kulda, 24 hõbedat ja 33 pronksi.

Spordialad

Võisteldi 32 spordialal ja jagati välja 300 komplekti medaleid (168 meeste aladel, 120 naiste aladel ja 12 segaaladel).

Uute spordialadena olid kavas triatlon, taekwondo ja trampoliinvõimlemine. Uute võistlusaladena olid Sydney programmis naiste veepall, naiste viievõistlus ja sünkroonvettehüpped.

Võitjad spordialade järgi

Eestlased olümpiamängudel

Eesti oli riikidevahelises medaliarvestuses 46. kohal (1 – 0 – 2).

Eesti sportlastest said olümpiamedalid:

Eesti sportlastest jõudis esikuuikusse:

Eesti võistkonna koosseisus osalesid olümpiamängudel: aerutaja Hain Helde; jahilaskur Andrei Inešin; jalgratturid Lauri Aus, Jaan Kirsipuu, Innar Mändoja, Erki Pütsep, Janek Tombak; judomaadlejad Aleksei Budõlin, Indrek Pertelson; kergejõustiklased Indrek Kaseorg, Pavel Loskutov, Erki Nool, Aleksander Tammert, Andrus Värnik; maadlejad Helger Hallik, Valeri Nikitin, Toomas Proovel; purjetajad Peeter Saraškin, Imre Taveter, Toomas Tõniste, Tõnu Tõniste; sõudjad Leonid Gulov, Jüri Jaanson, Andrei Šilin; ujujad Jana Kolukanova, Raiko Pachel, Elina Partõka, Indrek Sei; vehklejad Kaido Kaaberma, Andrus Kajak, Meelis Loit, Nikolai Novosjolov; viievõistleja Imre Tiidemann.

Eesti lipu kandja avatseremoonial oli neljakordne olümplane, purjetaja Tõnu Tõniste.

Välislingid

15. september

15. september on Gregoriuse kalendri 258. (liigaastal 259.) päev, Juliuse kalendri järgi 2. september (1901–2099).

2000. aasta Eesti meistrivõistlused Kreeka-Rooma maadluses

Eesti meistriks tulid:

kuni 54 kg – Aimur Sääritskuni 58 kg – Janek Lipskuni 63 kg – Olari Suislepkuni 76 kg – Tõnis Naaritskuni 82 kg – Toomas Proovelkuni 97 kg – Richard Karelsonkuni 130 kg – Helger Hallikabsoluutne meister – Vello Pärnpuu

Eesti 2000. aasta suveolümpiamängudel

Eesti osales 2000. aasta suveolümpiamängudel 33 sportlasega ja 11 spordialaga.

Eesti sportlased võitsid 3 medalit: Erki Nool kümnevõistluses kulla, Aleksei Budõlin judos pronksi ja Indrek Pertelson judos pronksi.

Olümpiamängude avatseremoonial kandis Eesti lippu purjetaja Tõnu Tõniste.

Erki Nool

Erki Nool (sündinud 25. juunil 1970 Võrus) on Eesti poliitik ja endine kergejõustiklane (kümnevõistleja). 2000. aasta suveolümpiamängudel Sydneys tuli ta kümnevõistluses olümpiavõitjaks.

Nool on Tallinna linnavolikogu liige. Ta oli 2003. aastast Isamaaliidu ja seejärel Isamaa ja Res Publica Liidu liige kuni 2015. aasta lõpuni. Ta oli XI ja XII Riigikogu liige.1989. aastal lõpetas ta Tallinna Spordiinternaatkooli.

1999. aasta 1. juunist on ta UNICEF-i hea tahte saadik.

Ian Thorpe

Ian James Thorpe (sündinud 13. oktoobril 1982 Sydneys) on Austraalia endine ujuja, viiekordne olümpiavõitja. Tema hüüdnimi on Thorpedo.

Ian Thorpe pääses esimest korda Austraaliat esindama 14 aasta ja 5 kuu vanusena, olles sellega läbi aegade noorim Austraalia koondislane. 1998. aastal sai temast kõigi aegade noorim individuaalne maailmameister ujumises. 2000. aasta suveolümpiamängudel Sydneys võitis Thorpe 3 kulda ja 2 hõbedat, olles sellega nende olümpiamängude edukaimaid sportlasi. 2001. aasta maailmameistrivõistlustelt sai ta juba 6 kulda. Edukaks kujunesid ka 2003. aasta maailmameistrivõistlused ja 2004. aasta suveolümpiamängud.

2006 teatas 24-aastane Thorpe oma ujujakarjääri lõpetamisest. 2011. aastal ta naasis tippsporti ja alustas treenimist 2012. aasta suveolümpiamängudeks, kuhu ta aga ei pääsenud.

Kameruni jalgpallikoondis

Kameruni jalgpallikoondis on Kameruni rahvuskoondis jalgpallis.

Kergejõustik 2000. aasta suveolümpiamängudel

Lúcio

Lúcio, kodanikunimega Lucimar Ferreira da Silva (sündinud 8. mail 1978 Brasílias) on Brasiilia jalgpallikoondise endine kaitsja ja kapten.

Lúcio esimene suurvõistlus oli 2000. aasta suveolümpiamängud Sydneys, kuhu Brasiilia jõudis valikturniiri võitjana Tšiili ees. Alagrupis pidi Lúcio kõiki valikmänge pingilt vaatama. Brasiilia alistas Slovakkia jalgpallikoondise 3:1, kaotas siis sama tulemusega LAV-ile ja alistas lõpuks Jaapani 1:0. Brasiilia võitis Jaapani ees alagrupi ja jõudis veerandfinaali Kameruni vastu. Kõik veerandfinaalid peeti 23. septembril. Poolaja kaotas Brasiilia 0:1, mistõttu peatreener Wanderley Luxemburgo tegi poolajal kaks vahetust, saates mängu ka Lúcio. 75. minutil jäi Brasiilia arvulisse ülekaalu ja 2. üleminutil juba kahemehelisse ülekaalu, aga alles 4. üleminutil suutis Ronaldinho viigistada. Lisaajal, 113. minutil lõi Kamerun võiduvärava ja lülitas Brasiilia edasisest välja. Kamerun tuli olümpiavõitjaks, talle poolfinaalis kaotanud Tšiili sai pronksmedali.

2001. aasta konföderatsioonide karikale pääses Brasiilia 1999. aasta Copa America võitjana. Avavoorus 31. mail oli jälle vastas Kameruni jalgpallimeeskond. Lúcio mängis 76 esimest minutit ja vahetati välja eduseisus 2:0, mis jäigi lõpptulemuseks. 2. ja 4. juunil tegi Brasiilia väravateta viigid Kanada ja kaaskorraldaja Jaapani jalgpallikoondisega, Lúcio mängis mõlemas algusest lõpuni ning sai Jaapani vastu 25. minutil kollase kaardi. Alagrupi võitis Jaapan Brasiilia ees. 7. juunil toimus poolfinaal, kus Brasiilia kaotas 1:2 Prantsusmaa jalgpallikoondisele. 9. juunil peetud pronksimängus Austraalia jalgpallikoondise vastu Lúcio ei osalenud ja Brasiilia kaotas 84. minuti väravast 0:1.

2002. aasta maailmameistrivõistlustele pääses Brasiilia 3. kohaga alagrupis, edestades Paraguayd üksnes väravate vahega. Finaalturniiril oli Lúcio üks kolmest mängijast väravavahi Marcose ja Cafu kõrval, kes mängis kõik Brasiilia kohtumised kaasa algusest lõpuni. Brasiilia võitis kõik kohtumised ja tuli maailmameistriks. Lúcio ei saanud ühtegi kaarti.

2003. aasta konföderatsioonide karikavõistlusele, mis toimus Prantsusmaal, pääses Brasiilia valitseva maailmameistrina. Lúcio osales kõigis kohtumises terve mängu ega saanud ühtki kaarti. 19. juunil kaotas Brasiilia taas Kamerunile 0:1, kuid seejärel võitis ta 21. juunil 1:0 USA jalgpallikoondise. 23. juunil toimus otsustav kohtumine Türgi jalgpallikoondise vastu, kus Brasiilia vajas võitu, aga mäng lõppes 2:2. Kamerun võitis alagrupi. Türgil ja Brasiilial oli punkte võrdselt, võrdne oli ka väravate vahe, aga Türgi oli löönud rohkem väravaid ja läks seetõttu poolfinaali. Kamerun tuli lõpuks teiseks, Türgi kolmandaks.

Valitseva maailmameistrina kutsuti Brasiilia ka 2005. aasta konföderatsioonide karikale, mis korraldati Saksamaal. Nagu eelmiselgi korral, lõpetas Brasiilia alagrupi võidu, viigi ja kaotusega. Taas tegi Lúcio kõik mängud täies ulatuses kaasa ega saanud ühtki kaarti. 16. juunil alistas Brasiilia Kreeka jalgpallikoondise 3:0, aga siis kaotas 19. juunil 0:1 Mehhiko jalgpallikoondisele. 22. juunil toimus otsustav mäng Jaapaniga, kus Jaapan vajas võitu, aga jäi kahel korral taha ja kohtumine lõppes 2:2. Alagrupi võitis Mehhiko, Brasiilia edestas Jaapanit tänu paremale väravate vahele. 25. juunil alistas Brasiilia poolfinaalis Saksamaa jalgpallikoondise 3:2, kusjuures Brasiilia läks kolmel korral juhtima ja Saksamaa viigistas kahel korral. 29. juunil alistas Brasiilia finaalis Argentina jalgpallikoondise 4:1.

Brasiilia oli esimene jalgpalli maailmameister, kes pidi järgmistele maailmameistrivõistlustele pääsemiseks valikmänge pidama. Brasiilia võitis valikgrupi Argentina ees väravate vahega, 2006. aasta MM-ile jõudis Lõuna-Ameerikast 4 meeskonda. Taas osales Lúcio kõigis Brasiilia mängudes algusest lõpuni. Alagrupis võitis Brasiilia kõik kohtumised, sealhulgas viimases mängus Jaapani 4:1. Seejärel alistas Brasiilia 27. juunil 3:0 Ghana jalgpallikoondise, aga 1. juulil kaotas Prantsusmaale veerandfinaalis 0:1 ja langes välja. Sel MM-il püstitas Lúcio maailmarekordi, mängides FIFA korraldatud võistlustel 386 minutit ilma kaarti saamata. Lõpuks sai Lúcio veerandfinaalis Prantsusmaa vastu 47. minutil kollase kaardi.

Pärast maailmameistrivõistlusi, 2006. aasta augustis määras Brasiilia koondise treener Dunga Lúcio koondise kapteniks.

2009. aasta konföderatsioonide karikavõistlustele Lõuna-Aafrika Vabariiki pääses Brasiilia 2007. aasta Copa America võitjana. Lúcio oli Brasiilia kõigi mängude algkoosseisus ja ühe erandiga lõpuni. Alagrupis võitis Brasiilia kõik mängud. 15. juunil alistati Egiptuse jalgpallikoondis 4:3 Kaká viimase minuti penaltist. 18. juunil mängis Lúcio USA vastu 70. esimest minutit, alates 57. minutist enamuses, ja vahetati välja seisul 3:0, mis jäigi lõpptulemuseks. 21. juunil võideti Itaalia jalgpallikoondis 3:0. Näiteks 2:0 võit oleks teise koha andnud Itaaliale, aga nüüd läks teisena alagrupist edasi USA. Poolfinaalis alistas Brasiilia 25. juunil Lõuna-Aafrika jalgpallikoondise 1:0 Daniel Alvese 88. minuti väravast. Finaal peeti 28. juunil ning poolaja võitis USA 2:0, aga kogu mängu võitis 3:2 Brasiilia. Lúcio sai 69. minutil kollase kaardi ja lõi 84. minutil võiduvärava.

2010. aasta maailmameistrivõistlustele Lõuna-Aafrikas pääses Brasiilia valikgrupivõiduga, edestades kõigest punktiga Tšiilit ja Paraguayd. Lúcio osales kõigis Brasiilia mängudes algusest lõpuni kaptenina ega saanud ühtki kaarti. 15. juunil alistas Brasiilia Põhja-Korea jalgpallikoondise 2:1, 20. juunil Elevandiluuranniku jalgpallikoondise 3:1 ja viigistas 25. juunil Portugali jalgpallikoondisega. Seejärel alistas Brasiilia 28. juunil Tšiili 3:0 ja pääses veerandfinaali, mis mängiti 2. juulil Hollandi jalgpallikoondise vastu. Brasiilia võitis poolaja 1:0, kuid kaotas kohtumise 1:2 ja langes välja.

4. juunil 2011 pidas Lúcio Brasiilia koondises 100. mängu.

Lúcio viimane suurvõistlus oli 2011. aasta Copa America, mis toimus Argentinas. Ta osales kõigis oma koondise mängudes algusest lõpuni kaptenina ega saanud ühtki kaarti. Brasiilia viigistas 3. juulil 0:0 Venezuela jalgpallikoondisega ja 9. juulil 2:2 Paraguayga ning alistas 13. juulil 4:2 Ecuadori jalgpallikoondise. Brasiilia ja Venezuela jagasid esikohta, aga Brasiilia väravate vahe oli parem. Ka kõik mängud viigistanud Paraguay lasti edasi ja veerandfinaalis kohtus Brasiilia 17. juulil uuesti Paraguayga. Seekord ei suutnud kumbki väravat lüüa ja isegi penaltiseerias ei suutnud Brasiilia ainsatki penaltit neljast sisse lüüa, mistõttu langes välja. (Lúciot ei pandud lööma.) Veerandfinaalis kukkusid välja kõik kolm alagrupivõitjat ja korraldajamaa, finaalis alistas Uruguay Paraguay.

Pärast Copa Americat loobus Lúcio koondisemängudest. Ta pidas Brasiilia eest 105 kohtumist ja lõi neis 5 väravat, kõik eri võistlustel. Esimese värava lõi ta 9. veebruaril 2005 Hongkongi jalgpallikoondise vastu, USA vastu lõi ta kaks viimast väravat. Ladina-Ameerika meeskondade vastu ei löönud ta ühtki väravat.

Maadlus 2000. aasta suveolümpiamängudel

Maadlus 2000. aasta suveolümpiamängudel toimus Sydneys Austraalias.

Mhithar Manukjan

Mhithar Razmikovitš Manukjan (sündinud 20. märtsil 1973) on armeenia päritolu Kasahstani maadleja.

M. Manukjan on võistelnud Armeenia, Kasahstani, NSVL maadluskoondises.

1996. aasta suveolümpiamängud Atlantas ja 2000. aasta suveolümpiamängud Sydneys saavutas ta 7. koha.

Ta on kahekordne juunioride maailmameister.

2005. aastast Kasahstani maadluskoondise treener.

Olümpiatuli

Olümpiatuli on tuli, mis põleb olümpiastaadionil olümpiamängude ajal.

Olümpiatuli sümboliseerib olümpiaideaali ning on saanud olümpiamängude lahutamatuks koostisosaks.

Kõik olümpiatule kasutamisega seotud õigused kuuluvad ROK-ile.

Olümpiatõotus

Olümpiatõotus ehk olümpiavanne on vanne, mille olümpiamängude avatseremoonial annavad sportlaste, kohtunike ja treenerite esindajad. See on sümboolne tagatis, mis peab ülal hoidma olümpiamängude sportlikku vaimu.

Sportlasvanne sisaldab lubadust ausalt võistelda, kohtunikevanne aga lubadust ausalt kohtunikukohust täita. Sportlasvanne anti esmakordselt 1920. aasta suveolümpiamängudel Antwerpenis, kohtunikevanne 1972. aasta suveolümpiamängudel Münchenis, treenerite vanne 2012. aasta suveolümpiamängudel Londonis.

Sportlasvanne

"Ma tõotan kõigi võistlejate nimel, et me täidame ausate sportlastena olümpiamängude reegleid, võistleme rüütellikult spordi kuulsuse ja oma võistkonna au eest!"Tänapäevasem sportlasvanne kõlab järgmiselt:

"Ma tõotan kõigi sportlaste nimel, et neist olümpiamängudest osa võttes austame ja täidame reegleid, mille järgi neid peetakse, ning võistleme tõeliselt sportlikus vaimus oma võistkonna auks ja spordi kuulsuseks."

Pieter van den Hoogenband

Pieter Cornelis Martijn van den Hoogenband (sündinud 14. märtsil 1978 Maastrichtis) on Hollandi endine ujuja, kolmekordne olümpiavõitja.

Sonia O'Sullivan

Sonia O'Sullivan (sündinud 28. novembril 1969 Cobhis, Corki krahvkond) on Iirimaa kergejõustiklane.

O'Sullivani esimesed tippvõistlused olid 1990. aasta Euroopa meistrivõistlused kergejõustikus Jugoslaavias Splitis, kus ta 3000 m jooksus lõpetas 11. kohaga.

26. jaanuaril 1991 püstitas ta Bostonis ma esimese maailma siserekordi, joostes 5000 m 15.17,28-ga ja parandades vana rekordit rohkem kui 5 sekundiga. Sel ajal õppis ta USA-s raamatupidamist ning sai osaleda samal aastal universiaadil Sheffieldis, kus ta võitis 1500 m jooksu 4.12,14-ga ja oli 3000 meetris 8.56,55-ga teine.

1992 tuli ta krossijooksu MM-il 7. kohale. Barcelona olümpiamängudel osales ta 3000 m jooksus, oli algusest lõpuni medalikonkurentsis, aga jäi lõpuks 4. kohale. Hõbemedali võitnud Tatjana Dorovskihh sai järgmisel aastal võistluskeelu dopingu kasutamise eest, mis lõpetas tema sportlaskarjääri. 1500 m jooksus jäi O'Sullivan poolfinaalis 11. kohale ega jõudnud olümpiafinaali. Kuid sel aastal jooksis O'Sullivan 6 Iiri rekordit, sealjuures 5 neist 11 päeva jooksul augusti keskel (olümpiamängud olid lõppenud 9. augustil). Hooaja lõpus võitis ta 5000 meetris Grand Prix' finaali.

1993. aasta MM-i eel oli O'Sullivan tõusnud peafavoriidiks nii 1500 kui ka 3000 m jooksus. Kuid 3000 meetris saavutasid Hiina sportlased kolmikvõidu ja Qu Junxia võitis 8.28,71-ga. Hiinlased võitsid ka kaks eeljooksu, kolmas eeljooksuvõit läks O'Sullivanile 8.50,62-ga ja ta oli ainus mittehiinlane, kes suutis kas eeljooksus või finaalis hiinlast edestada. 1500 meetris ei suutnud aga hiinlased kolmikvõitu võtta. 4.00,50-ga tuli maailmameistriks Liu Dong, järgnesid O'Sullivan (4.03,48) ja Hassiba Boulmerka (4.04,29). 5 päeva hiljem püstitas ta Berliinis maailma hooaja tippmargi 5000 meetris 14.45,92, mis tollal oli maailma kõigi aegade kolmas tulemus. Järgmisel kuul püstitas Qu tänini päsiva maailmarekordi 1500 meetris 3.50,46.

1994 püstitas O'Sullivan maailma hooaja tippmargi 1500 meetris (Nizzas 3.59,10), miilijooksus (Oslos 4.17,25), 2000 ja 3000 meetris ning 5000 meetris oli maailma hooaja teine. 8. juulil püstitas ta Edinburghis 2000 m maailmarekordi 5.25,36, mis püsib tänapäevani. Järgmisel nädalal püstitas ta Londonis Euroopa rekordi 3000 m jooksus 8.21,64. Selle ületas 2002 Gabriela Szábó. Niisugune rekordisadu muutnuks O'Sullivani peafavoriidiks ükskõik millisel distantsil, mida ta 1994. aasta EM-il valinud oleks. Ta eelistas joosta üksnes 3000 m, kus tema peafavoriit oli britt Yvonne Murray. Kumbki võitis oma eeljooksu, kuid O'Sullivan üle 3 sekundi parema ajaga. Finaalis vedas Murray peaaegu kogu distantsi ja O'Sullivan passis tema õla taga. Lõpuspurdiga saavutas ta viimasel 200 meetril 4,6-sekundilise edu ja võitis 8.31,84-ga. Szábó tuli kolmandaks.

Täpselt nagu eelmisel aastal, jooksis O'Sullivan ka 1995. aastal maailma hooaja tippmargi 1500, 2000 ja 3000 meetris ja miilis ning maailma hooaja teise tulemuse 5000 meetris. Sel aastal võitis ta oma 12 jooksust 1500 m või miilijooksus 11, jõudes ainsana maailmas alla 4 minuti (Iirimaa rekord 3.58,85 Monacos). 3000 meetris võistles ta 5 korda, võitis need kõik ja saavutas hooaja 5 parimast ajast 4. Hooaja tippmargiks jäi Zürichis saadud 8.27,57.

Kuid sama aasta MM-il polnud võimalik joosta korraga 1500 ja 5000 meetrit. Ta valis 5000, kuigi seal ootas selle ja eelmise hooaja edetabelijuht Fernanda Ribeiro Portugalist. Nad jooksid kahekesi teistel eest ära ja lõpuspurdiga võitis O'Sullivan 1,8 sekundiga (14.46,47). Järgnesid Zahra Ouaziz Marokost ja Szábó. Kolm nädalat hiljem võitis ta Ribeirot Berliinis uuesti, püstitades Iirimaa rekordi 14.41,40, mis oli maailma kõigi aegade kolmas tulemus.