2008 European Speed Skating Championships

The 2008 European Speed Skating Championships were held at the Kolomna Speed Skating Center in Kolomna, Russia, from 12 to 13 January 2008.

European Speed Skating Championships
Kolomna 04-2014 img11 Skating arena
Rink in Kolomna
VenueKolomna, Russia
Dates12–13 January 2008
Competitors33 men
25 women
Medalist men
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  NED
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  NOR
3rd, bronze medalist(s) Enrico Fabris  ITA
Medalist women
1st, gold medalist(s) Ireen Wüst  NED
2nd, silver medalist(s) Paulien van Deutekom  NED
3rd, bronze medalist(s) Martina Sáblíková  CZE

Men's championships

Day 1

500 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 36.20
2nd, silver medalist(s) Konrad Niedźwiedzki  Poland 36.22
3rd, bronze medalist(s) Yevgeny Lalenkov  Russia 36.32
4 Håvard Bøkko  Norway 36.36
5 Ivan Skobrev  Russia 36.74

5000 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 6:11.78
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 6:17.45
3rd, bronze medalist(s) Wouter olde Heuvel  Netherlands 6:17.69
4 Enrico Fabris  Italy 6:17.86
5 Ivan Skobrev  Russia 6:24.10

Day 2

1500 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Yevgeny Lalenkov  Russia 1:45.24
2nd, silver medalist(s) Enrico Fabris  Italy 1:45.45
3rd, bronze medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 1:45.52
4 Håvard Bøkko  Norway 1:46.12
5 Wouter olde Heuvel  Netherlands 1:46.42

10000 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 13:03.30
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 13:06.42
3rd, bronze medalist(s) Enrico Fabris  Italy 13:14.22
4 Wouter olde Heuvel  Netherlands 13:17.08
5 Tobias Schneider  Germany 13:22.09

Allround results

Place Athlete Country 500 m 5000 m 1500 m 10000 m points
1st, gold medalist(s) Sven Kramer  Netherlands 36.20 (1) 6:11.78 (1) 1:45.52 (3) 13:03.30 (1) 147.716
2nd, silver medalist(s) Håvard Bøkko  Norway 36.32 (4) 6:17.45 (2) 1:46.12 (4) 13:06.42 (2) 148.759
3rd, bronze medalist(s) Enrico Fabris  Italy 36.76 (7) 6:17.86 (4) 1:45.45 (2) 13:14.22 (3) 149.407
4 Wouter olde Heuvel  Netherlands 36.74 (6) 6:17.69 (3) 1:46.42 (5) 13:17.08 (4) 149.836
5 Ivan Skobrev  Russia 36.36 (5) 6:24.10 (5) 1:47.52 (7) 13:38.73 (9) 151.546
6 Ben Jongejan  Netherlands 37.28 (13) 6:26.08 (6) 1:47.11 (6) 13:24.76 (6) 151.829
7 Tobias Schneider  Germany 37.26 (12) 6:29.15 (10) 1:47.64 (8) 13:22.09 (5) 152.159
8 Ted-Jan Bloemen  Netherlands 37.35 (14) 6:27.81 (9) 1:49.56 (15) 13:26.48 (7) 152.975
9 Yevgeny Lalenkov  Russia 36.22 (3) 6:36.40 (15) 1:45.24 (1) 14:02.69 (11) 153.074
10 Sverre Haugli  Norway 37.95 (20) 6:27.21 (8) 1:48.05 (10) 13:27.92 (8) 153.083
11 Henrik Christiansen  Norway 37.60 (17) 6:26.89 (7) 1:48.42 (11) 13:39.64 (10) 153.411
12 Robert Lehman  Germany 36.91 (8) 6:32.49 (12) 1:48.43 (12) 14:08.51 (12) 154.727
NQ13 Konrad Niedźwiedzki  Poland 36.21 (2) 6:40.43 (18) 1:48.02 (9)
NQ14 Matteo Anesi  Italy 37.35 (14) 6:37.48 (16) 1:49.24 (14)
NQ15 Marco Weber  Germany 37.74 (18) 6:30.43 (11) 1:50.28 (17)
NQ16 Luca Stefani  Italy 37.11 (9) 6:35.05 (13) 1:51.64 (23)
NQ17 Christian Pichler  Austria 37.45 (16) 6:44.91 (22) 1:49.10 (13)
NQ18 Joel Eriksson  Sweden 37.11 (9) 6:47.41 (23) 1:50.09 (16)
NQ19 Odd Bohlin Borgersen  Norway 38.07 (22) 6:35.81 (14) 1:51.28 (21)
NQ20 Johan Röjler  Sweden 38.00 (21) 6:39.21 (17) 1:50.99 (19)
NQ21 Vitaly Mikhailov  Belarus 37.20 (11) 6:48.45 (25) 1:51.01 (20)
NQ22 Milan Sáblík  Czech Republic 37.82 (19) 6:44.77 (21) 1:51.92 (24)
NQ23 Roger Schneider   Switzerland 38.37 (25) 6:42.54 (20) 1:52.45 (25)
NQ24 Pascal Briand  France 38.70 (27) 6:47.85 (24) 1:50.81 (18)
NQ25 Robert Brandt  Finland 38.53 (26) 6:59.49 (29) 1:53.41 (26)
NQ26 Marian Cristian Ion  Romania 38.90 (28) 6:54.16 (27) 1:54.21 (28)
NQ27 Slawomir Chmura Hmura  Poland 41.38 (32) 6:42.43 (19) 1:53.98 (27)
NQ28 Kris Schildermans  Belgium 40.42 (29) 6:50.29 (26) 1:55.42 (30)
NQ29 Szabolcs Szőllősi  Hungary 38.34 (24) 7:14.79 (32) 1:57.74 (32)
NQ30 Igor Dziuba  Ukraine 40.61 (30) 6:56.18 (28) 1:56.62 (31)
NQ31 Roman Smirnov  Belarus 38.07 (22) 7:29.63 (33) 1:54.60 (29)
NQ32 Asier Pena Iturria  Spain 40.92 (31) 7:06.26 (30) 1:58.24 (33)
DQ- Jarmo Valtonen  Finland DQ (33) 7:13.40 (31) 1:51.62 (22)

NQ = Not qualified for the 10000 m (only the best 12 are qualified)
DNS = Did not start
DQ = Disqualified

Source: ISU [1]

Women's championships

Day 1

500 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Yekaterina Lobysheva  Russia 39.24
2nd, silver medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 39.26
3rd, bronze medalist(s) Paulien van Deutekom  Netherlands 39.40
4 Ireen Wüst  Netherlands 39.40
5 Claudia Pechstein  Germany 39.52

3000 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 4:01.67
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 4:02.14
3rd, bronze medalist(s) Paulien van Deutekom  Netherlands 4:03.40
4 Claudia Pechstein  Germany 4:04.66
5 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 4:04.71

Day 2

1500 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 1:56.88
2nd, silver medalist(s) Paulien van Deutekom  Netherlands 1:57.07
3rd, bronze medalist(s) Marrit Leenstra  Netherlands 1:57.24
4 Claudia Pechstein  Germany 1:57.28
5 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 1:57.91

5000 metres

Place Athlete Country Time
1st, gold medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 6:53.42
2nd, silver medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 6:57.87
3rd, bronze medalist(s) Paulien van Deutekom  Netherlands 7:02.40
4 Claudia Pechstein  Germany 7:05.84
5 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 7:09.68

Allround results

Place Athlete Country 500 m 3000 m 1500 m 5000 m points
1st, gold medalist(s) Ireen Wüst  Netherlands 39.43 (4) 4:02.14 (2) 1:56.88 (1) 6:57.87 (2) 160.533
2nd, silver medalist(s) Paulien van Deutekom  Netherlands 39.40 (3) 4:03.40 (3) 1:57.07 (2) 7:02.40 (3) 161.229
3rd, bronze medalist(s) Martina Sáblíková  Czech Republic 40.58 (11) 4:01.67 (1) 1:58.48 (6) 6:53.42 (1) 161.693
4 Claudia Pechstein  Germany 39.52 (5) 4:04.66 (4) 1:57.28 (4) 7:05.84 (4) 161.973
5 Daniela Anschütz-Thoms  Germany 39.79 (7) 4:04.71 (5) 1:57.91 (5) 7:09.68 (5) 162.846
6 Marrit Leenstra  Netherlands 39.26 (2) 4:08.34 (7) 1:57.24 (3) 7:16.55 (7) 163.385
7 Renate Groenewold  Netherlands 40.78 (12) 4:05.14 (6) 2:00.27 (10) 7:12.60 (6) 164.986
8 Katarzyna Wójcicka  Poland 40.13 (8) 4:09.50 (8) 1:59.83 (7) 7:25.37 (9) 166.193
9 Katrin Mattscherodt  Germany 41.28 (17) 4:10.19 (9) 2:00.00 (8) 7:17.53 (8) 166.731
10 Yekaterina Lobysheva  Russia 39.24 (1) 4:13.18 (13) 2:00.59 (11) 7:36.04 (11) 167.236
11 Lucille Opitz  Germany 40.85 (14) 4:12.26 (11) 2:01.54 (13) 7:25.87 (10) 167.993
12 Galina Likhachova  Russia 40.17 (9) 4:15.39 (15) 2:00.15 (9) 7:37.24 (12) 168.509
NQ13 Yekaterina Abramova  Russia 39.73 (6) 4:20.84 (17) 2:00.71 (12)
NQ14 Maren Haugli  Norway 41.39 (18) 4:10.99 (10) 2:02.34 (14)
NQ15 Anna Rokita  Austria 41.01 (16) 4:13.09 (12) 2:03.31 (16)
NQ16 Mari Hemmer  Norway 41.60 (20) 4:15.23 (14) 2:03.42 (17)
NQ17 Natalia Czerwonka  Poland 40.57 (10) 4:20.87 (18) 2:04.49 (19)
NQ18 Daniela Oltean  Romania 41.54 (19) 4:18.66 (16) 2:03.00 (15)
NQ19 Yuliya Yasenok  Belarus 40.86 (15) 4:22.97 (22) 2:04.62 (20)
NQ20 Marita Johansson  Sweden 42.88 (23) 4:22.85 (21) 2:05.91 (21)
NQ21 Yelena Myagkikh  Ukraine 41.77 (21) 4:30.73 (23) 2:07.08 (23)
NQ22 Andrea Jirků  Czech Republic 43.98 (24) 4:22.08 (19) 2:06.35 (22)
NQ23 Cathrine Grage  Denmark 44.15 (25) 4:22.13 (20) 2:08.11 (24)
NQ24 Ágota Tóth  Hungary 41.92 (22) 4:34.60 (24) 2:10.82 (25)
DQ- Bianca Anghel  Romania 40.84 (13) DQ (25) 2:04.16 (18)

NQ = Not qualified for the 5000 m (only the best 12 are qualified)
DQ = Disqualified
DNS = Did not start

Source: ISU [2]

Rules

All participating skaters are allowed to skate the first three distances; 12 skaters may take part on the fourth distance. These 12 skaters are determined by taking the standings on the longest of the first three distances, as well as the samalog standings after three distances, and comparing these lists as follows:

  1. Skaters among the top 12 on both lists are qualified.
  2. To make up a total of 12, skaters are then added in order of their best rank on either list. Samalog standings take precedence over the longest-distance standings in the event of a tie.

See also

References

  1. ^ isuresults.eu 2007-2008 Men
  2. ^ isuresults.eu 2007-2008 Women
Kolomna

Kolomna (Russian: Колóмна, IPA: [kɐˈlomnə]) is an ancient city of Moscow Oblast, Russia, situated at the confluence of the Moskva and Oka Rivers, 114 kilometers (71 mi) (by rail) southeast of Moscow. Population: 144,589 (2010 Census); 150,129 (2002 Census); 161,881 (1989 Census).

Kolomna Speed Skating Center

The Kolomna Speed Skating Center (Russian: Коломенский центр конькобежного спорта) is a 6,150-seat indoor speed skating oval in Kolomna, Russia, also known as the Kometa Ice Rink. It opened in May 2006.It cost €150 million to build the venue. The venue hosted the 2008 European Speed Skating Championships in January 2008 as well as World Cup events in 2007, 2009 and 2013.It hosted the 2016 World Single Distance Speed Skating Championships on 11–14 February 2016.

Moscow Oblast

Moscow Oblast (Russian: Моско́вская о́бласть, tr. Moskovskaya oblast, IPA: [mɐˈskofskəjə ˈobləsʲtʲ]), or Podmoskovye (Russian: Подмоско́вье, IPA: [pədmɐˈskovʲjə], literally "around/near Moscow"), is a federal subject of Russia (an oblast). With a population of 7,095,120 (2010 Census) living in an area of 44,300 square kilometers (17,100 sq mi), it is one of the most densely populated regions in the country and is the second most populous federal subject. The oblast has no official administrative center; its public authorities are located in Moscow and across other locations in the oblast.Moscow Oblast borders Tver Oblast in the northwest, Yaroslavl Oblast in the north, Vladimir Oblast in the northeast and east, Ryazan Oblast in the southeast, Tula Oblast in the south, Kaluga Oblast in the southwest, and Smolensk Oblast in the west. In the center stands the federal city of Moscow, which is a separate federal subject in its own right. The oblast is highly industrialized, with its main industrial branches being metallurgy, oil refining, and mechanical engineering, food, energy, and chemical industries.

Ted-Jan Bloemen

Ted-Jan Bloemen (born 16 August 1986) is a Dutch-Canadian long track speed skater who, prior to the 2014–15 season, competed for the Netherlands in international competitions. Bloemen primarily competes in the long-distance events as well as the team pursuit event. He is the current world record holder for both the 10,000 m (12:36.30) and the 5,000 m (6:01.86), both times set in Salt Lake City, and the Olympic record holder for the 10,000 m (12:39.77), set winning gold at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang. Bloemen also won a silver medal in the 5,000 m at the Pyeongchang Olympics, the first Canadian male to medal in the distance since 1932. He has won a silver in 10,000 m and one bronze and silver in the team pursuit at the World Speed Skating Championships.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.