1920–21 FA Cup qualifying rounds

The 1920–21 FA Cup was the 46th season of the world's oldest football knockout competition; the Football Association Challenge Cup, or FA Cup for short. The large number of clubs entering the tournament from lower down the English football league system meant that the competition started with a number of preliminary and qualifying rounds. The 12 victorious teams from the Sixth Round Qualifying progressed to the First Round Proper.

1920–21 FA Cup Qualifying Rounds
Country England
 Wales
← 1919–20

Extra Preliminary Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Division 11
Ardsley Athletic 7–1 Goldthorpe Colliery
Conisbrough Athletic 0–14 Wath Athletic
Doncaster Rovers 6–0 Atlas & Norfolk Works
Kilnhurst United 0–0 Jump Working Men's Club
Kiveton Park Colliery 2–0 Anston United
Maltby Main Colliery 2–0 Hemingfield
Rawmarsh Athletic 0–1 Denaby United
Tankersley 3–0 Hoyland St Peter's
Wombwell 4–0 Sheffield
Worksop Town 0–0 Treeton Reading Room

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Kilnhurst United 1–0 Jump Working Men's Club
Worksop Town 2–0 Treeton Reading Room

Preliminary Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Division 11
Denaby United 1–0 Ardsley Athletic
Doncaster Rovers 0–1 Wombwell
Grimethorpe Colliery Institute 3–2 Hoyland Common Wesleyans
Houghton Main Colliery 0–0 Tankersley
Mexborough 5–0 Kilnhurst United
Wath Athletic 0–1 Rotherham Town
Wombwell Main 4–7 Maltby Main Colliery
Worksop Town 1–0 Kiveton Park Colliery
Division 12
Beighton Recreation 2–4 Tibshelf Colliery
Blackwell Colliery 4–3 Clowne Colliery
Dronfield Woodhouse 1–11 Chesterfield
Ilkeston United 3–0 Eckington Works
Long Eaton 2–1 South Normanton Colliery
Ripley Colliery 1–1 Clay Cross Town

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Tankersley 0–1 Houghton Main Colliery
Clay Cross Town 2–0 Ripley Colliery

1st Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Division 11
Denaby United 1–2 Houghton Main Colliery
Mexborough 0–0 Rotherham Town
Wombwell 2–0 Maltby Main Colliery
Worksop Town 5–0 Grimethorpe Colliery Institute
Division 12
Chesterfield 2–1 Clay Cross Town
Hardwick Colliery 1–1 Staveley Town
Long Eaton 1–1 Ilkeston United
Tibshelf Colliery 3–3 Blackwell Colliery

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Rotherham Town 2–2 Mexborough
Blackwell Colliery 2–0 Tibshelf Colliery
Ilkeston United 1–0 Long Eaton
Staveley Town 5–2 Hardwick Colliery

2nd Replays

Tie Home Team Score Away Team
Mexborough 3–1 Rotherham Town

2nd Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Division 11
Mexborough 2–2 Houghton Main Colliery
Wombwell 1–2 Worksop Town
Division 12
Ilkeston United 0–0 Chesterfield
Staveley Town 4–1 Blackwell Colliery

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Houghton Main Colliery 2–1 Mexborough
Chesterfield 1–0 Ilkeston United

3rd Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Division 11
Worksop Town 3–0 Houghton Main Colliery
Division 12
Staveley Town 2–0 Chesterfield

4th Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Aberdare Athletic 0–0 Bath City
Bishop Auckland 3–2 West Stanley
Bromley 2–0 Chatham
Buckley United 1–4 Stalybridge Celtic
Castleford Town 3–1 Halifax Town
Colchester Town 2–2 Ilford
Dulwich Hamlet 5–0 Nunhead
Durham City 4–1 Barrow
Eccles United 2–0 Crewe Alexandra
Gillingham 1–0 Maidstone United
Hartlepools United 3–0 Houghton
Kettering 5–2 Luton Clarence
Leytonstone 4–0 Tufnell Park
London Caledonians 4–2 Guildford
Newport County 0–0 Merthyr Town
Nuneaton Town 0–0 Hednesford Town
Oxford City 3–0 Hampstead Town
Rochdale 1–0 Fleetwood
Scunthorpe United 0–1 Mansfield Town
Staveley Town 1–3 Worksop Town
Thorneycrofts (Woolston) 3–1 Cowes
Tranmere Rovers 1–0 Southport
Wycombe Wanderers 3–2 GER Romford

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Bath City 2–1 Aberdare Athletic
Hednesford Town 3–2 Nuneaton Town
Ilford 2–0 Colchester Town
Merthyr Town 4–0 Newport County

5th Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Blyth Spartans 1–0 Durham City
Castleford Town 1–1 Hednesford Town
Eccles United 2–0 Stalybridge Celtic
Gillingham 2–1 Dulwich Hamlet
Hartlepools United 1–1 Bishop Auckland
Kettering 2–1 Wycombe Wanderers
London Caledonians 0–3 Leytonstone
Merthyr Town 0–0 Bath City
Oxford City 1–3 Bromley
Rochdale 1–0 Tranmere Rovers
Thorneycrofts (Woolston) 1–0 Ilford
Worksop Town 2–2 Mansfield Town

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Bath City 1–0 Merthyr Town
Bishop Auckland 0–5 Hartlepools United
Hednesford Town 2–1 Castleford Town
Mansfield Town 3–8 Worksop Town

6th Qualifying Round

Ties

Tie Home Team Score Away Team
Bristol Rovers 9–0 Worksop Town
Clapton Orient 1–0 Port Vale
Coventry City 1–1 Rochdale
Darlington 4–0 Blyth Spartans
Kettering 2–4 Grimsby Town
Leytonstone 1–1 Bath City
Lincoln City 5–0 Bromley
Northampton Town 3–1 Gillingham
Rotherham County 1–3 Luton Town
Southend United 3–1 Hednesford Town
Swansea Town 3–0 Hartlepools United
Thorneycrofts (Woolston) 2–3 Eccles United

Replays

Tie Home Team Score Away Team
Bath City 2–0 Leytonstone
Rochdale 2–1 Coventry City

1920–21 FA Cup

See 1920–21 FA Cup for details of the rounds from the First Round Proper onwards.

External links

Seasons
Qualifying rounds
Finals
FA competitions
Football League
Lower leagues
Related to national team

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.