Egejske mórjo

39°N 25°E / <span class="geo-dec geo" title="Kórty, njebjaske wobraze a druge dataje za 39 Wurazowa zmólka: Njewócakany opeator *">39, Wurazowa zmólka: Njewócakany opeator *

Egejske mórjo
Satelitowa fotka Egejskeho morja
Satelitowa fotka Egejskeho morja
Dłymokosć 2561 m
Płoń 190 000 km²
Nadrědowane mórjo Srjejźne mórjo, Atlantiski ocean
Kontinent Europa, Azija
Staty Grichiska Grichiska
Turkowska Turkojska

Egejske mórjo (grichiski Αιγαίο Πέλαγος - Aigaio Pelagos, turkojski Ege Denizi) jo mórjo mjaz europskej Balkańskej połkupu a aziskej Anatoliskej, pódlańske mórjo Srjejźnego mórja. Słuša k mórjam Atlantiskego oceana. Granicujo na pódpołnocu a na pódwjacorje z Grichiskej twardej zemi, na pódpołdnju z grichiskej kupu Kreta a na pódzajtšu z Turkojskej. Na dłujkem wjacorje jo pśez mórsku wuscynu Dardanelle zwězane z Marmarskim mórjom (a dalej pśez wuscynu Bospor z Carnym mórjom) a na pódzajtšu jo zwězane pśez Korintski kanal z Ioniskim mórjom.

Wuznamne pśistawy Egejskego mórja su na pśikład Athen a Sołun w Grichiskej a Smyrna w Turkojskej.

Carne mórjo

Carne mórjo (bulgarski Черно море/Černo more, turkojski Karadeniz, rumuński Marea Neagră, rusojski Чёрное море, ukrainski Чорне море) jo nutśikokrajne mórjo Srjejźnego mórja, z kótarymž jo zwězane pśez mórske wuscyny Bosporus a Dardanelle a pśez Egejske mórjo. Słuša k mórjam Atlantiskego oceana a napśeśiwo mjeńšemu Azowskemu mórju na krotkem zajtšu Ukrainy płaśi ako źěl Carnego mórja.

Na pódwjacorje granicujo z Bulgarskej a Rumuńskej, na pódpołnocu z Ukrainu, na dłujkem wjacorje z Rusojskej federaciju, na pódzajtšu z Georgiskej a na pódpołdnju z Turkojskej.

Carne mórjo ma płoń 436 400 km² a maksimalnu dłymokosć 2 206 metrow. Jogo nejwětšy pśiběgi su Dunaj, Dnjepr, Dnjestr a Don.

Samos

Pśedłoga:Infokašćik kupa/wótwardowanje/wobraz felujoSamos (grichiski Σάμος) jo kupa na pódzajtšu Egejskego mórja, blisko Małeje Azije. Słuša k Grichiskej, k prefekturje ze samskim mjenim. Ma pśestrěń něźi 478 kwadratnych kilometrow a pśisamem styriatśiźasća tysac wobydlarjow.

Turkojska

Turkojska jo stat w Małej Aziji a pó źělach na Balkańskej połkupje w krotkozajtšnej Europje. Granicujo z Grichiskeju na pódwjacorje, z Bulgarskeju na dłujkem wjacorje, z Carnym mórjom na pódpołnocu, z Georgiskeju na dłujkem zajtšu, z Armeńskeju a Iranom na pódzajtšu, z Irakom na krotkem zajtšu a ze Syriskej na pódpołdnju.

Stolica jo Ankara, nejwětše město pak Istanbul.

W drugich rěcach

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.