Západ

Západ je jedna ze světových stran. Na směrových růžicích a mapách se značí Z nebo W (z anglického west, nebo německého der Westen). Zároveň je to směr, kterým zapadá slunce. V minulosti, za studené války, se směrem „na západ“ myslelo také na západní stranu železné opony.

Výrazem „Západ“ se označuje také západní polovina Starého světa nebo prostor, který obývají národy, jež si osvojily západní kulturu; krajiny a kraje ležící západním směrem; viz také Dějiny západní filosofie.

Západ a Východ tvoří půlkruhy orbis terrarum.

Související články

Externí odkazy

3. slovenská fotbalová liga 1993/94

V soubojích 1. ročníku 3. slovenské fotbalové ligy 1993/94 se utkalo 32 týmů ve dvou skupinách po 16 účastnících každý s každým dvoukolovým systémem podzim–jaro. Od následující sezóny došlo k rozšíření 3. ligy na 4 skupiny (Bratislava, západ, střed a východ – od ročníku 1994/95).

FC Nitra

FC Nitra (celým názvem: Football Club Nitra) je slovenský fotbalový klub, který sídlí ve městě Nitra ve stejnojmenném kraji. Založen byl v roce 1909 pod názvem Nyitrai ÖTTSO. Své domácí zápasy odehrává na štadiónu pod Zoborom s kapacitou 11 381 diváků.

Po sezoně 2013/14 sestoupil z 1. slovenské ligy do 2. slovenské ligy. V sezóně 2016/17 postoupil administrativně zpět do 1. ligy na úkor bankrotujícího FC VSS Košice.

FC Spartak Trnava

FC Spartak Trnava (celým názvem: Football Club Spartak Trnava) je slovenský fotbalový klub, který sídlí ve městě Trnava ve stejnojmenném kraji. Založen byl v roce 1923 po fúzi klubů ŠK Čechie Trnava a ČsŠK Trnava. Hraje ve slovenské 1. lize. Celkově má Spartak na kontě šest mistrovských titulů - v době Československa se jím stal pětkrát (1967/68, 1968/69, 1970/71, 1971/72 a 1972/73) a v samostatné éře se mu to povedlo v sezóně 2017/18.

Své domácí zápasy odehrává na Stadionu Antona Malatinského s kapacitou 19 200 diváků.

Jih

Jih, ve staré češtině též poledne, je jedna z hlavních světových stran. Zkratkou je písmeno „J“ nebo „S“ z německého slova „Süd“ či anglického „South“.

Los Angeles

Los Angeles (výslovnost v americké angličtině [lɔːs ˈændʒələs] IPA, přibližně do 50. let 20. století také [lɔːs ˈængələs]; výslovnost v britské angličtině [lɒs ˈændʒɪliːz, -lɪz, -lɪs] IPA; počeštěná výslovnost [los endžls; los endželes], SSJČ připouští i formy [los angeles; los endžilis], které reflektují starší americkou a britskou výslovnost ) , často zkráceně též L.A., je po New Yorku druhé nejlidnatější město USA, středisko stejnojmenného okresu. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 302 km² a má 3 885 000 obyvatel (odhad 2013), celá metropolitní oblast pak téměř 10 000 000. Metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Burbank, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica atd.) a jen jedno z nich je právě „City of Los Angeles“. Kromě Downtownu (jak se označuje centrum L.A., ve kterém se nachází několik mrakodrapů), tvoří Los Angeles a okolí většinou nízké rodinné domky. Proto zde dojížděním do práce lidé stráví dvakrát víc času než v ostatních amerických městech. I když se zvyšuje počet hispánských obyvatel, způsobený hlavně imigrací chudých Mexičanů, kriminalita klesá.

Okres Praha-západ

Okres Praha-západ je okres v Středočeském kraji. Sídlem jeho dřívějšího okresního úřadu byla Praha, která ovšem sama nikdy nebyla jeho součástí. Vymezení okresu je totožné se správním obvodem obce s rozšířenou působností Černošice.

Území okresu obepíná ze západu a jihu hlavní město Prahu, jinak jsou jeho sousedy další okresy Středočeského kraje. Na severovýchodě a jihovýchodě je to okres Praha-východ, na jihu okresy Benešov a Příbram, na západě okresy Beroun a Kladno a na severu okres Mělník.

Sever

Sever, ve staré češtině též půlnoc, je jedna z hlavních světových stran. Ve většině zemí jde o primární světovou stranu. Zkratkou je písmeno „S“ nebo „N“ z německého slova „Nord“ či anglického „North“.

Silnice II/101

Silnice II/101 je tzv. aglomerační okruh, původně určený k objíždění pražské aglomerace a dále pro silniční spojení obcí okolo ní – tuto funkci plní dodnes.

Silnice II/102

Silnice II/102 je česká silnice II. třídy vedoucí z Prahy do Milevska. Je to významná regionální spojnice Prahy a rekreační oblasti středního Povltaví. Měří 87 km.

Silnice II/104

Silnice II/104 je komunikací II. třídy ve Středočeském kraji.

Její počátek je v obci Davle na levém břehu řeky Vltava. Mostem Vltavanů přes řeku se dostane na pravý břeh. Z údolí vystoupá poměrně rychle až do nadmořské výšky přes výše 300 metrů. Prochází postupně obcemi nebo osadami Sázava, Chlomek, Petrov a končí ve městě Jílové u Prahy.

Spojuje mezi sebou silnice II/102 a II/105. Čerpací stanice je hned na začátku trasy v Davli. Silnice je dlouhá jen 8,5 km.

Silnice II/105

Silnice II/105 je česká silnice II. třídy vedoucí z pražské aglomerace jižním směrem až k Českým Budějovicím. Je dlouhá 128 km a je regionálně významná. Nejfrekventovanější je na trase České Budějovice – Týn nad Vltavou a v blízkosti Prahy. Vede mimo jiné kolem jaderné elektrárny Temelín.

Silnice II/106

Silnice II/106 je komunikací II. třídy ve Středočeském kraji.

Propojuje silnici II/102 ve Štěchovicích se silnicí II/105 v Kamenném Přívozu, silnicí II/107 v Týnci nad Sázavou, silnicí I/3 na okraji Benešova a silnicí II/112 v Benešově.

Leží při ní více obcí nebo osad a její celková délka je zhruba 29,5 km. Přímo na trase je jedna čerpací stanice v obci Bukovany. Další jsou pak v malé vzdálenosti od trasy ve Štěchovicích, v Týnci nad Sázavou a v Benešově.

Silnice II/115

Silnice II/115 je silnice II. třídy v trase: odpojení od silnice I/4 (Praha-Lahovice; spolu se silnicí II/101) – Radotín (odpojení silnice II/101) – Černošice – Dobřichovice – Lety (napojení silnice II/116) – Řevnice (odpojení silnice II/116) – Svinaře – Hodyně – Hatě – Drahlovice – Karlov – Vižina – Osovec – Osov – Skřipel – Hostomice – Běštín – Jince (napojení na silnici II/118)

V Radotíně se napojuje silnice II/599. V Hostomicích se kříží se silnicí II/114.

Silnice II/116

Silnice II/116 je silnice II. třídy v trase: Nový Knín (odpojení od silnice II/114) – Malá Hraštice – Nová Ves pod Pleší – Mníšek pod Brdy – přejezd nad dálnicí D4 – Řevnice (napojení silnice II/115) – Lety (odpojení silnice II/115) – Hlásná Třebaň – Karlštejn – Srbsko – Hostim – podjezd pod dálnicí D5 – Beroun (krátké napojení na silnici II/605) – Hýskov – Nižbor – napojení na silnici II/236 (u Lán).

V Mníšku pod Brdy vede část své trasy při dálnici D4. V Berouně se připojuje silnice II/118. U hájovny Skalka (u Bělče) se kříží se silnicí II/201.

U osady Ploskov (u Žiliny) vede tzv. Ploskovskou kaštankou.

Silnice II/241

Silnice II/241 je silnice II. třídy, která vede ze Sedlce do Černého Vola. Je dlouhá 5,3 km. Prochází dvěma kraji a dvěma okresy.

Silnice II/242

Silnice II/242 je komunikací II. třídy spojující město Roztoky s Prahou v severojižním směru. Dříve se toto silniční spojení nazývalo Velvarská.

V letech 2006–2010 byla část této komunikace přeložena, důvodem bylo odstranění úrovňového křížení s železniční tratí Praha – Kralupy nad Vltavou. Během stavebních prací byl proveden rozsáhlý záchranný archeologický průzkum.V nejbližších letech by se silnice měla rekonstruovat a i rozšířit kvůli plánované turistické trase, která propojí Roztoky se Sedlcem a následovně i s Klecany. K plánovaným projektům patří i cyklostezka a lávka mezi Roztoky a Klecany.

V letech 2020–2022 by měla proběhnut rekonstrukce silničního průtahu Roztok – ulic Nádražní, Lidické a Přílepské (silnice II/242 a navazující III/2421). Silnice II/242 by se tím měla prodloužit.

Silnice II/605

Silnice II/605 z Prahy přes Rozvadov do Německa je silnice II. třídy, která se skládá z úseků bývalé silnice I/5 („staré plzeňské“) a tvoří doprovodnou komunikaci k dálnici D5. Úsek mezi Plzní a Rozvadovem měl dříve číslo II/501.

Slovenská fotbalová divize

Slovenská fotbalová divize (slovensky: Slovenská futbalová divízia, zkráceně Divízia), byla v letech 1981 – 1993 třetí nejvyšší fotbalová soutěž na území Slovenské socialistické republiky (od 1. března 1990 Slovenská republika (1990–1992), od 1. ledna 1993 Slovenská republika). Byla založena v roce 1965 původně jako třetí nejvyšší fotbalová soutěž v republice, zanikla v roce 1993 po rozpadu Československa.

Východ

Východ je jedna ze světových stran. Latinsky oriens "východ", oriri pozvednout se, sol oriens "stoupající Slunce", "vzcházející Slunce". Východ tak označuje stranu, na které vychází Slunce. Je zajímavé, že staré mapy nejsou "orientovány" na sever, tak jako dnes, ale na východ (východ = orient, proto orientace) nebo na jih.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.