Wight

Ostrov Wight (anglicky Isle of Wight) je ostrov a zároveň anglické nemetropolitní a ceremoniální hrabství, ležící při jižním pobřeží Anglie jižně od největšího jihoanglického přístavu Southamptonu. Z historického hlediska je součástí tradičního hrabství Hampshire, od něhož byl administrativně oddělen roku 1890. Ostrov má rozlohu 381 km² (147 čtverečních mil) a podle odhadů měl v roce 2004 138 400 obyvatel (sčítání lidu z roku 2001 udává 132 731 stálých obyvatel). Je známý svými přírodními krásami a prázdninovými letovisky, populárními zejména ve viktoriánské době.

Wight
IsleOfWightFromTheISS
Stát Spojené království Spojené království
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Flag of the Isle of Wight
Vlajka Isle of Wight
Isle of Wight UK locator map 2010
Lokace ostrova Wight

Historie

Podobně jako Anglie byl i ostrov Wight v 5. století osídlen germánskými kmeny. Po dobytí ostrova Normany v 11. století bylo založeno opatství v Priory a postaven hrad Carisbrooke. Nejvyšším titulem byl Lord z ostrova Wight. Pod plnou anglickou kontrolu se ostrov dostal v roce 1293, kdy jej poslední Lord prodal anglickému králi Edwardu I.

Jindřich VIII., který zřídil stálé královské námořnictvo a jeho stálou základnu Portsmouth, také opevnil ostrov Wight. Pro stavbu pevností v Yarmouth, Cowes a Sandown byl částečně použit stavební materiál ze zrušených klášterů během reformace. Ostrov úspěšně vzdoroval francouzským útokům v roce 1545. V období 1597–1602 byl přebudován hrad Carisbrooke, kvůli hrozbě útoků španělské Armady. Během anglické občanské války utekl na ostrov Wight král Karel, který věřil v podporu místního guvernéra. Guvernéra to vyděsilo a krále uvěznil.

Manžel královny Viktorie, princ Albert, nechal na ostrově vybudovat Osborne House, který se stal letní rezidencí královské rodiny. Díky tomu se ostrov stal letoviskem evropské honorace a bylo zde vybudováno mnoho rekreačních budov.

Geografie a příroda

Isle of Wight coastline
Pohled na the Needles ("jehly") a Alum Bay

Ostrov Wight má protáhlý tvar a jeho plocha je asi 380 km². Od Británie jej dělí Solentská úžina (The Solent). Něco více než polovina rozlohy má status oblasti výjimečné přírodní hodnoty. Krajina ostrova je velmi různorodá, a tak se často označuje jako „Anglie v miniatuře“. Západ ostrova je především venkovský, s dramatickým pobřežím a slavným křídovým hřbetem, který běží napříč celým ostrovem. Nejvyšší bodem ostrova je vrchol St. Boniface Down, jehož výška je 241 m n. m.

Krajina na zbytku ostrova je také velmi rozmanitá. Nejnápadnější jsou útesy a mořská skaliska, která jsou jednak atraktivní na pohled, ale také tvoří cenný biotop a jsou chráněná. Hlavními řekami jsou Medina a Yar. Na ostrově existuje ještě druhá řeka Yar, která je relativně krátká a ústí u Yarmouth.

Ostrov patří k významným evropským nalezištím dinosauřích fosílií z období spodní křídy (například rod Eotyrannus). Nálezům zde napomáhá i neustálá eroze útesů, odhalující stále nové a nové části. V nedávné době bylo na ostrově založeno také muzeum pro tyto unikátní objevy.

Politické zřízení

Ostrov Wight je ceremoniální a nemetropolitní hrabství. Není dělen na žádné distrikty a je tedy spravován jako jeden celek. Ostrov má jednoho poslance v parlamentu Spojeného království.

Významná města

  • Newport je správním střediskem ostrova. Leží uprostřed ostrova a leží zde hlavní nákupní centrum.
  • Ryde je jedno z největších měst na ostrově a má asi 30 tisíc obyvatel. Leží na severovýchodě a je důležitým letoviskem, především kvůli písečným plážím.
  • Cowes je přístav, kde se každoročně koná slavná regata Cowes week.

Externí odkazy

Britské ostrovy

Britské ostrovy je souostroví v severním Atlantiku při severozápadním pobřeží Evropy. Anglický název je British Isles, v irštině se pro souostroví používá termín Oileáin Iarthair Eorpa (Západoevropské ostrovy), případně Éire agus an Bhreatain Mhór (Irsko a Velká Británie).

Souostroví má zhruba 64 milionů obyvatel na celkové rozloze 315 134 km².

Zdaleka největší jsou dva hlavní ostrovy – ostrov Velká Británie a ostrov Irsko. Dalšími součástmi Britských ostrovů jsou Ostrov Man, ležící uprostřed Irského moře, dále souostroví Hebridy, Shetlandy a Orkneje u severního Skotska, ostrov Anglesey při severozápadním pobřeží Walesu, ostrov Wight u jižního pobřeží Anglie, ostrovy Arran a Bute při ústí řeky Clyde ve Skotsku, ostrov Achill a Aranské ostrovy u západního pobřeží Irska, ostrovy Scilly jihozápadně od anglického poloostrova Cornwall a mnoho dalších menších ostrůvků.

Politicky jsou Britské ostrovy rozděleny na tři části: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a Ostrov Man, který je britskou korunní dependencí. Kvůli příslušnosti k britské koruně bývají někdy k Britským ostrovům přiřazovány také Normanské ostrovy, což jsou britská závislá území Guernsey a Jersey, která však zeměpisně náležejí k francouzské pevnině. V angličtině existuje na rozdíl od běžného zeměpisného pojmu British Isles ještě příležitostně užívané oficiální politické označení British Islands, zastřešující Spojené království, Man, Guernsey a Jersey.

Cowes

Cowes (West Cowes) je přístavní město ležící na západním pobřeží ostrova Wight na západním břehu řeky Medina. Na protějším břehu řeky se nachází podstatně menší město East Cowes. Podle sčítání z roku 1991 mělo Cowes 19 919 obyvatel.

Poblíž města se nachází letní sídlo anglické královny Viktorie a prince Alberta.

Didier Pironi

Didier Joseph-Lovis Pironi (26. března 1952, Villecresnes, Val-de-Marne, Francie – 23. srpna 1987, ostrov Wight, Velká Británie) byl francouzský automobilový závodník. V letech 1978 až 1982 byl pilotem formule 1. Ve stájích Tyrrell, Ligier a Ferrari absolvoval 72 závodů. Ve třech z nich zvítězil.

Fotbal na Ostrovních hrách

Fotbal se na Ostrovních hrách hraje pravidelně od roku 1989, přestože se hrál i na prvním ročníku her v roce 1985. Tehdy se ale jednalo o mládežnickou soutěž týmů do 16 let, který vyhrál tým Frøye. V současnosti je nejúspěšnějším účastníkem Jersey, který má již tři tituly.

Free (hudební skupina)

Free byla britská rocková skupina, založená v Londýně v roce 1968 a nejvíce známá pro jejich populární píseň "All Right Now".

Sólový zpěvák skupiny Paul Rodgers odešel společně s bubeníkem Simonem Kirkem do rockové skupiny Bad Company. Sólový kytarista Paul Kossoff, uznávaný blues-rockový kytarista, zemřel v roce 1976 ve 25 letech na selhání srdce způsobené drogami.

Skupina byla slavná pro svá senzační živá vystoupení a nekončící turné. Jejich první studiová alba se neprodávala moc dobře, až do vydání Fire and Water které uvádělo obrovký hit "All Right Now" a toto album jim přineslo status jedné z největších rockových skupin 60. a 70. let. Tato píseň jim zajistila účast na obřím festivalu Isle of Wight Festival 1970 kde hráli pro 600.000 lidí.

Isle of Wight Festival

Isle of Wight Festival je hudební festival, konaný na ostrově Isle of Wight v Anglii. První ročník se konal v roce 1968 a vystoupily na něm například skupiny Jefferson Airplane a The Move, druhý ročník se konal v roce 1969 a vystoupily na něm například Bob Dylan, The Nice nebo The Who, třetí ročník se konal v roce 1970 a vystoupily na něm například Mighty Baby, Ten Years After nebo Sly & the Family Stone. Od roku 2002 se koná každý rok.

Jeremy Irons

Jeremy John Irons (* 19. září 1948 Cowes, Wight) je britský herec. Poprvé se na jevišti objevil v roce 1969 ve věku 21 let a od té doby se objevil v mnoha dalších divadelních inscenacích, včetně zpracování incenací Zimní pohádka, Macbeth, Mnoho povyku pro nic, Zkrocení zlé ženy, Godspell nebo Richard II. V roce 1984 získal Cenu Tony za nejlepší herecký výkon ve hře Toma Stopparda The Real Thing.

Jeho první hlavní filmovou rolí byla v roce 1981 postava v romantickém dramatu The French Lieutenant's Woman, za kterou získal Filmovou cenu Britské akademie. V roce 1990 ztvárnil postavu obviněného vraha Clause von Bülowa ve filmu Zvrat štěstěny za níž získal několik ocenění, včetně Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.

Jihovýchodní Anglie

Jihovýchodní Anglie je jedním z 9 regionů, nejvyšších správních celků Anglie. Tento region byl vytvořen roku 1994. Zahrnuje hrabství Berkshire, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Isle of Wight, Kent, Oxfordshire, Surrey a West Sussex. Nejvyšším bodem regionu je Walbury Hill v Berkshire s výškou 297 m.

Live at the Isle of Wight 1970

Live at the Isle of Wight 1970 je koncertní album kanadského hudebníka Leonarda Cohena, vydané v říjnu roku 2009 hudebním vydavatelstvím Columbia Records. Jde o záznam z koncertu ze dne 31. srpna 1970, kdy Cohen vystoupil na třetím ročníku festivalu Isle of Wight. Album vyšlo jak v klasické verzi na CD a dvojLP, tak i ve verzi s videozáznamem na DVD a Blu-ray.

Live at the Isle of Wight Festival 1970 (album, The Who)

Live at the Isle of Wight Festival je živé double album anglické rockové kapely The Who. Bylo nahráno 29. srpna 1970 na festivalu Isle of Wight a vydáno v roce 1996. Ve stejném roce byl vydán i stejnojmenný film s videozáznamem koncertu.

Live at the Isle of Wight Festival 1970 (film)

Live at the Isle of Wight Festival 1970 je záznam vystoupení The Who z festivalu Isle of Wight v roce 1970. Ačkoliv se koncert odehrál 30. srpna 1970 ve dvě hodiny ráno, VHS bylo vydáno až v roce 1996. V tom samém roce byl vydán i audiozáznam koncertu na kompaktním disku. V roce 1998 byl film znovu vydán na DVD ve Spojených státech a v roce 2006 ve Spojeném království.

Robert Hooke

Robert Hooke (18. července 1635 Freshwater, ostrov Wight – 3. března 1703 Londýn) byl anglický polyhistor, který se proslavil zejména svými objevy na poli přírodních věd. Známý je jeho fyzikální Hookův zákon o přímé úměrnosti velikosti deformace a napětí v deformovaném tělese.

SS Bardic (1919)

SS Bardic byl parník s tonáží 8 010 BRT společnosti White Star Line vybudovaný roku 1919 v loděnicích Harland & Wolff v Belfastu, původně ale pod jménem War Priam, než byl prodán White Star Line a přejmenován. Sloužil jako nákladní loď. V roce 1925 najel na útes Stag Rock poblíž ostrova Wight. V roce 1926 byl kvůli stáří a pomalosti prodán Aberdeen line a přejmenován na Horatius. Pod touto společností sloužil sedm let, poté byl opět prodán Shaw-Savill and Abion line a přejmenován na Kumara. V roce 1937 byl prodán do Řecka a přejmenován na Marathon. 3. září 1941, když plul s kapverdským konvojem, byl zasažen a potopen německou bitevní lodí Scharnhorst.

Songs of Love and Hate

Songs of Love and Hate je třetí studiové album kanadského písničkáře Leonarda Cohena, vydané v březnu 1971 u vydavatelství Columbia Records. Nahráno bylo od 22. do 26. září 1970 v Columbia Studios v Nashville. Píseň „Sing Another Song, Boys“ byla nahrána při koncertě na festivalu Isle of Wight Festival dne 30. srpna 1970. V žebříčku Billboard 200 se album umístilo nejlépe na 145. příčce.

Viktorie (britská královna)

Viktorie (24. května 1819, Londýn, Spojené království – 22. ledna 1901, ostrov Wight), narozená jako Alexandrina Victoria, byla královna Spojeného království Velké Británie a Irska od 20. června 1837 a první císařovna Indie od 1. května 1876, obojí do své smrti. Doba její vlády trvala 63 let a 7 měsíců, což je druhé nejdelší období vlády britského panovníka. Tato doba bývá označována jako viktoriánské období a je charakteristická bouřlivým průmyslovým, politickým, vědeckým a vojenským rozvojem britských území. Současná britská královna Alžběta II. (která jediná ji v délce vlády předstihla) je Viktoriinou prapravnučkou.

Viktorie nastoupila na trůn v době, kdy byla Británie již zavedenou konstituční monarchií a panovník uplatňoval svůj vliv jen nepřímo přes doporučení předsedy vlády. Jako královna byla tedy zejména důležitým jednotícím symbolem britského impéria, které za její vlády dosáhlo svého mocenského vrcholu a stalo se vedoucí politickou, vojenskou a hospodářskou silou tehdejšího světa.

Viktorie pocházela z německého prostředí. Narodila se jako jediná dcera čtvrtého syna krále Jiřího III., prince Eduarda Augusta, vévody z Kentu a Strathearnu, a princezny Viktorie Sasko-Kobursko-Saalfeldské; jako taková byla vnučkou Jiřího III. a neteří svého předchůdce krále Viléma IV. Pro svých devět dětí a 42 vnoučat dohodla manželství v panovnických rodinách po celé Evropě, a proto pak byla později nazývána evropskou babičkou. Vzájemná spřízněnost nicméně nezabránila, aby se později někteří její potomci proti sobě postavili v první světové válce. Několik Viktoriiných dětí (a patrně tedy nevědomky i ona sama) bylo navíc přenašeči hemofilie, která se tak rozšířila do různých evropských panovnických dynastií (nejznámější je případ ruského careviče Alexeje).

Viktorie byla posledním panovníkem hannoverské dynastie na britském trůnu – její syn a nástupce Eduard VII. patřil po otci již do dynastie sasko-kobursko-gothajské, která vládne Británii de facto dodnes (od roku 1917 však pod jménem Windsorská).

Wessex

Wessex byl jedním ze sedmi anglosaských království v jihozápadní Anglii v období od 6. do 9. století, kdy vznikl pod Wessexskou dynastií sjednocený anglický stát. Po krátkou dobu v roce 1016 a v letech 1020 až 1066 byl hrabstvím. Po ovládnutí Anglie Normany byla anglosaská hrabství zrušena a Wessex byl rozdělen mezi Vilémovy stoupence.

Wight Converted Seaplane

Wight Converted Seaplane byl britský dvoumístný jednomotorový plovákový dvouplošník z období první světové války.

Wight Quadruplane

Wight Quadruplane byl pokusný čtyřplošník britského konstruktéra Howarda T. Wrighta, vyvíjený v letech 1916 - 1918. Byl inspirován úspěchy trojplošníku Fokker Dr.I. Při rozpětí 5,8 m by měl teoreticky být sice vysoce obratný, ale ani přes dlouhý vývoj nepřekročila stíhačka fázi zkušebního prototypu.

Letoun vyrobila firma J. Samuel White Co. na vlastní náklady.

Letoun měl rozpětí 5,8 m, délku 6,25 m a výšku 3,2 m. Motor Clerget 9Z o výkonu 110 hp (82 kW) ale konstrukci s obrovským čelním odporem nebyl schopen dát odpovídající rychlost. Ani po řadě přestaveb a úprav se nepodařilo nectnosti stroje odstranit. Vyroben byl jen jeden exemplář.

κ Anglická hrabství Anglie

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.