Východní Čína

Východní Čína (čínsky v českém přepisu Chua-tung, pchin-jinem Huádōng, znaky zjednodušené 华东, tradiční 華東) je označení pro příbřežní oblast na východě Čínské lidové republiky. Často je její rozsah pojímán poměrně volně, ale existuje také úřední definice. Podle té do Východní Číny patří provincie An-chuej, Fu-ťien, Ťiang-su, Ťiang-si, Šan-tung a Če-ťiang a také přímo spravované město Šanghaj.

Čínská lidová republika za součást Východní Číny považuje i celý Tchaj-wan, který je ovládán Čínskou republikou, a Čínskou republikou ovládanou část provincie Fu-ťien.

East China
Úřední definice Východní Číny: část ovládaná Čínskou lidovou republikou je vyznačena tmavší barvou, část ovládaná Čínskou republikou světlejší barvou
Borovice zakrslá

Borovice zakrslá (Pinus pumila), též zvaná limba zakrslá, je asijský druh pětijehličné borovice. Svými ekologickými nároky se podobá borovici kleči: tvoří keřové pásmo při horní hranici lesa. Je charakteristická keřovitým růstem.

Cykasy

Cykasy (Cycadopsida) tvoří souhrnnou třídu pro všechny cykasy – chráněné nahosemenné rostliny z oddělení cykasorosty (Cycadophyta). V současnosti je popsáno nejméně 303 druhů

těchto rostlin, které patří mezi nejstarší živé organismy na světě. Cykasy kdysi dominovaly v rostlinné říši podobně jako dinosauři v živočišné a spolu s nimi také většina vyhynula na konci druhohor. Vyznačují se řadou archaických rysů, a jsou proto považovány za živoucí fosilie, avšak nesprávně, protože historie recentních druhů sahá maximálně do svrchního miocénu. Cykasy mohou žít velmi dlouho. Délka života některých starých jedinců v Asii se odhaduje až na 1100 let a je pravděpodobné, že mohou žít i podstatně déle.Cykasy se na první pohled podobají podsaditým palmám, se kterými ovšem nemají nic společného. Jako nahosemenné mají blíže k jehličnanům. Podobně jako jehličnany také vytvářejí šištice, které jsou největší v rostlinné říši.Cykasy se díky atraktivnímu vzhledu, vzácnosti i vysoké ceně staly kultovními rostlinami a předmětem zájmu sběratelů.

Kampaň ťing-nan

Kampaň ťing-nan (čínsky v českém přepisu ťing-nan č’-i, znaky 靖難之役; česky kampaň za odstranění nepořádků) nebo též povstání za odstranění nepořádků (čínsky v českém přepisu ťing-nan č’-pien, znaky 靖難之變) je propagandistický název vítězné strany pro čínskou občanskou válku probíhající v letech 1399–1402 v říši Ming. Válka probíhala mezi mingskou vládou v čele s druhým mingským císařem Ťien-wenem a císařovým strýcem Ču Tim. Konflikt vyprovokovalo odstraňování knížat – císařových strýců – a omezování Ču Tiho moci ústřední vládou po nástupu Ťien-wena na trůn roku 1398. Ču Ti se pod heslem nápravy nepořádků a obnovy práv knížat roku 1399 vzbouřil. Po tříleté občanské válce v červnu 1402 dobyl hlavní město – Nanking, přičemž císař i s rodinou pravděpodobně uhořel při požáru paláce. Tím válka skončila.

Vzápětí se Ču Ti stal třetím císařem říše Ming, císařem éry Jung-le, „Věčné radosti“. Po nástupu se snažil zahladit památku Ťien-wena, odstranil jeho stoupence z úřadů a zrušil všechny jeho reformy. Třebaže svou vzpouru zahájil ve jménu obrany práv knížat, sám vůči nim zaujal stejný postoj jako odsuzovaný Ťien-wen a postupně je takřka úplně zbavil politického vlivu.

Pieris

Pieris (Pieris) je rod obsahující sedm druhů keřů čeledi vřesovcovité, původní v horských oblastech na východě a na jihu Asie, východní Severní Ameriky a ostrově Kuba. Jsou to široké listnaté stálezelené keře rostoucí do 1-6 m výšky. Listy jsou spirálovitě uspořádány, zpravidla jsou kopinatě vejčité, 2-10 cm dlouhé a 1-3,5 cm široké, kožovité a s celými nebo zubatými okraji. Mladé listy na jaře bývají obvykle zářivě zbarvené. Květy mají zvonkovitý tvar, jsou 5-15 mm dlouhé, bílé nebo růžové a tvoří hrozen 5-12 cm dlouhý. Plod je dřevitá tobolka, dělená do pěti dílů tak, aby se uvolnilo mnoho malých semen.

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů.

Pieris je kromě rostliny i latinský název pro známého motýla běláska, například Pieris brassicae - bělásek zelný nebo Pieris napi - bělásek řepkový.

Rýžové pole

Rýžové pole nebo také rýžoviště je speciálně upravený pozemek pro pěstování rýže seté. Divoká rýže Oryza rufipogon byla obyvateli jižní a východní Asie využívána jako potravina již před více než deseti tisíci lety, postupně z ní byly vyšlechtěny domestikované formy a přišlo se na to, že rostlina dává vyšší úrodu, když se pěstuje v teplé stojaté vodě. Podle archeologických nálezů zakládali rýžoviště už příslušníci kultury Ma-ťia-pang, existující na dolním toku řeky Jang-c’-ťiang v 5. tisíciletí př. n. l..Pozemek určený k pěstování rýže musí být obehnán hrází z bláta a zavlažovacími kanály se do něj přivede voda. Pole se pak zorá, obvykle pomocí buvolů. Kvůli udržování hladiny musí být rýžové pole rovné, proto se v kopcovité krajině budují terasy: proslulou turistickou atrakcí jsou ty v oblasti Lung-ťi-tchi-tchien na jihu Číny, pocházející ze 13. století. Kvůli urychlení sklizně se na jaře zpravidla sadí na zatopené pole rýže již předpěstovaná, vysoká minimálně 30 cm. Vzrostlá rýže se přesazuje, je nutno udržovat spon minimálně 15 cm. Upravené pozemky se využívají výhradně k pěstování rýže, bez střídání plodin, což vyžaduje časté přihnojování a pletí. Vzhledem k choulostivosti rostlin se většina prací včetně sklizně provádí ručně, i když v Japonsku se již úspěšně zavádí mechanizace, pro zemědělce v rozvojových zemích je však příliš drahá. V tropech se rýže sklízí dvakrát ročně, v chladnějších oblastech jen jednou.

Rýžová pole se zakládají po celém světě, kde je dostatečně teplé a vlhké počasí. Centrem pěstování této obilniny je indický subkontinent, Indočína, Indonésie, východní Čína, Korejský poloostrov a Japonsko, rýže se však vysazuje také v Itálii (Pádská nížina), ve francouzském Camargue, deltě řeky Guadalquivir, na Madagaskaru, Haiti nebo v jižních státech USA.

Několik terasovitých rýžových polí je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, např. Rýžové terasy filipínských Kordiller, Kulturní krajina Bali či Chanijské rýžové terasy v Chung-che.

Na zaplavovaných polích se pěstuje asi devět desetin světové produkce rýže; kromě toho je v horských oblastech jihovýchodní Asie základní potravinou suchomilná odrůda rýže, která roste podobně jako pšenice.

Ve stéblech rýže pěstovaných bez přístupu vzdušného kyslíku vzniká značné množství methanu, způsobujícího skleníkový efekt, proto se dělají pokusy s genetickými úpravami rýže, které by produkci tohoto plynu snížily.

Sýkora babka

Sýkora babka (Poecile palustris, syn. Parus palustris) je malý druh pěvce z čeledi sýkorovitých (Paridae).

Vipera

Vipera je rod jedovatých zmijí. Tyto zmije jsou široce rozšířeny, nalézt je můžeme v Severní Africe až po Severní polární kruh přes Britské ostrovy a dále v jihovýchodní Asii. Název je patrně odvozen z latinských slov vivus a pario znamenajících „živý“ a „narodit“ nebo „zrodit“; patrně jako odkaz na fakt, že většina zmijí rodí živá mláďata. V současné chvíli je známo 23 druhů.

Zhejiangosaurus

Zhejiangosaurus ("ještěr z provincie Če-ťiang") byl obrněný nodosauridní dinosaurus. Žil v období počínající svrchní křídy (stupeň cenoman) na území dnešní provincie Če-ťiang (východní Čína). Tento druh dorůstal délky kolem 4 až 4,5 metru a hmotnosti asi 1400 kg.

Zhongyuansaurus

Zhongyuansaurus ("ještěr z oblasti Zhongyuan") byl obrněný ankylosauridní dinosaurus. Žil v období svrchní křídy na území dnešní provincie Che-nan (východní Čína). Fosilie byly původně považovány za pozůstatky nodosaurida, v roce 2008 ale byly překlasifikovány na ankylosauridní. Kladistická analýza z roku 2011 zase ukázala, že jde o nejbazálnějšího známého dinosaura z podčeledi Ankylosaurinae (a zároveň o prvního známého zástupce postrádajícího klasickou "ocasní palici"). V roce 2014 publikovala odbornice na ankylosaury Victoria Megan Arbourová svoji dizertaci, ve které dokládá, že tento taxon je nejspíš mladším synonymem rodu Gobisaurus, popsaného roku 2001.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.