Ukradli torzo Jupitera

Ukradli torzo Jupitera (originální francouzský název On a volé la cuisse de Jupiter) je francouzská filmová komedie z roku 1980 režiséra Philippa de Brocy, v hlavních rolích s Annie Girardotovou, Philippem Noiretem, Francisem Perrinem a Catherine Alricovou. Jde o volné pokračování Brocova snímku Něžné kuře z roku 1978.

Ukradli torzo Jupitera
Původní název On a volé la cuisse de Jupiter
Země Francie Francie
Jazyk francouzština
Délka 96 minut
Žánr komedie / krimi
Scénář Philippe de Broca
Michel Audiard
Režie Philippe de Broca
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Annie Girardotová
Philippe Noiret
Produkce Robert Amon
Georges Dancigers
Alexandre Mnouchkine
Hudba Georges Hatzinassios
Kamera Jean-Paul Schwartz
Střih Henri Lanoë
Zvuk Jean Labussière
Výroba a distribuce
Premiéra Francie 6. února 1980
Předchozí a následující díl
Něžné kuře

Děj

Hrdinové předchozího snímku, pařížská policejní komisařka Lise Tanquerelleová a profesor řečtiny a řeckých dějin Antoine Lemercier, na počátku uzavřou sňatek a vydávají se na svatební cestu do Řecka. Zde se při turistické prohlídce řeckých památek náhodně seznámí s francouzským archeologem Charlesem-Hubertem Pochetem a poté i s jeho mladou, temperamentní a půvabnou ženou Agnes. Pochet zanedlouho poté vykopá torzo neznámé starořecké sochy, o níž se domnívá, že se jedná o část Venušiny sochy jednoho s Praxitelových žáků. Jde nepochybně o vzácný archeologický nález. Torzo je však záhy ukradeno a je při něm spáchána vražda. Oba muži upadnou do podezření ze zločinu a jsou řeckou policií zatčeni. Lise se sama vydává na své vlastní vyšetřování a společně s Agnes nakonec oba zatčené muže osvobodí. Celá čtveřice je pak společně na útěku a pátrá po původci těchto zločinů. Po mnoha peripetiích se jim to nakonec podaří, torzo však nepaří Venuši, ale bohu Jupiterovi.

Obsazení

Annie Girardotová Lise Tanquerellová
Philippe Noiret Antoine Lemercier
Francis Perrin Charles-Hubert Pochet
Catherine Alric Agnes Pochet
Marc Dudicourt André Spiratos, řecký komisař
Paulette Dubost Lisina matka
Vasilis Kolovos řecký policejní inspektor

Externí odkazy

Annie Girardotová

Annie Suzanne Girardotová (nepřechýleně Girardot, 25. října 1931 Paříž – 28. února 2011 Paříž) byla francouzská divadelní, filmová a televizní herečka a zpěvačka. Původně zdravotní sestra, vystudovala herectví a byla členkou prestižního divadla Comédie-Française. Po několika úspěšných vystoupeních před kamerou se stala vyhledávanou představitelkou emancipovaných žen a v sedmdesátých letech 20. století byla jedinou francouzskou herečkou, která hrála ve filmu výhradně hlavní role. Třikrát získala ocenění Césara, byla nositelkou Řádu umění a literatury udělovaného francouzským ministerstvem kultury a obdržela Řád čestné legie.

Francis Perrin

Francis Pierre Horton Perrin (* 10. října 1947, Versailles, Francie) je francouzský herec, scenárista a režisér.

Pochází z filmařské rodiny, filmu a divadlu se věnuje prakticky od dětství. Po studiích herectví na Pařížské konzervatoři v roce 1969–1972 nastoupil do svého prvního angažmá v proslulé pařížské Comédie Française. V té době se začal objevovat i v televizi. U filmu se uplatnil především jakožto výrazný komediální herec. V roce 1973 debutovat ve své první hlavní roli v komedii Domovník.

Něžné kuře

Něžné kuře (originální francouzský název Tendre Poulet) je francouzský hraný film z roku 1978, který režíroval Philippe de Broca podle vlastního scénáře. Předlohou filmu byl román Le Frelon, který napsal Jean-Paul Rouland. Detektivní komedie popisuje vztah policejní komisařky a vysokoškolského profesora. Volné pokračování tohoto filmu bylo natočeno pod názvem Ukradli torzo Jupitera v roce 1980, celý děj pokračování se už ale odehrává v Řecku.

Philippe Noiret

Philippe Noiret (1. října 1930 Lille, Nord – 23. listopadu 2006 Paříž) byl francouzský divadelní a filmový herec, držitel různých filmových cen a rytíř Řádu čestné legie.

Philippe de Broca

Philippe de Broca (15. března 1933, Paříž, Francie – 26. listopadu 2004, Neuilly-sur-Seine, Francie) byl francouzský režisér.

U filmu začínal v padesátých letech 20. století, kdy působil nejprve jako příležitostný herec drobných rolí, posléze i jako asistent režie u významných francouzských režisérů, jakými byli Claude Chabrol a Francois Truffaut. Jeho režijní debut přišel v roce 1960, kdy natočil snímek Hry lásky s tehdy známým a populárním hercem Jeanem-Pierrem Casselem. Opravdu známým se stal ale až o dva roky později v roce 1962 dobrodružným snímkem Cartouche, kde hlavní roli hrál Jean-Paul Belmondo s Claudií Cardinalovou, výraznou vedlejší roli zde ztvárnil také známý herec Jean Rochefort. S Jeanem-Paulem Belmodem pak spolupracoval i v dalších dílech, velmi známá je kupříkladu dvojice dobrodružných komedií Muž z Ria a Muž z Hongkongu i jejich následná parodie Muž z Acapulca. Později točil situační komedie také s Philippem Noiretem a Annie Girardotovou, z této doby pochází známé komediální snímky Něžné kuře a Ukradli torzo Jupitera. Ke konci života točil často dobrodružné filmy na klasické náměty, jedním takovým byl i film Hrbáč z roku 1997 s Danielem Auteuilem a Fabricem Luchinim v hlavní roli.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.