Svazová republika Jugoslávie

Svazová republika Jugoslávie (srbsky Savezna Republika Jugoslavija, Савезна Република Југославија) byla federací Černé Hory a Srbska, která vznikla na zbytku území Jugoslávie (SFRJ) 27. dubna 1992 po odtržení Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Bosny a Hercegoviny a přijetí nové ústavy.[1] Jejím hlavní městem byla srbská metropole Bělehrad. Federace byla transformována 4. února 2003 ve volnější soustátí Srbsko a Černá Hora. Toto soustátí poté zaniklo 3. června 2006 rozpadem na dva samostatné státy Srbsko a Černá Hora.

Svazová republika Jugoslávie byla cílem leteckých útoků Severoatlantické aliance na jaře roku 1999. Jejich cílem bylo zastavit vyhánění Albánců z Kosova. Následoval ekonomický propad a buldozerová revoluce, která svrhla dosavadního prezidenta Slobodana Miloševiče a nastolila vládu Vojislava Koštunici.

Scg01
Scg02
Svazová republika Jugoslávie
Савезна Република Југославија
 Socialistická federativní republika Jugoslávie 1992–2003 Srbsko a Černá Hora 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
rozloha:
102 350 km² (v roce 2006)
nejvyšší bod:
Djeravica (2 656 m)
obyvatelstvo
počet obyvatel:
10 832 545 (v roce 2006)
národnostní složení:
Srbové (62,3 %), Albánci (16,6 %), Černohorci (5 %), aj.
státní útvar
republika (federace)
srbský dinár (v Srbsku), Německá marka a Euro (v Černé Hoře)
vznik:
1992 rozpad SFRJ
zánik:
4. únor 2003 (vytvořením volného soustátí)
státní útvary a území
Předcházející:
Socialistická federativní republika Jugoslávie Socialistická federativní republika Jugoslávie
Nástupnické:
Srbsko a Černá Hora Srbsko a Černá Hora

Reference

  1. KOVAČEVIĆ, Živorad. Amerika i raspad Jugoslavije. Beograd: Filip Višnjić, 2007. Kapitola Politika SAD u prvim godinama jugoslovenske krize, s. 96. (srbština)

Související články

.yu

.yu byla internetová národní doména nejvyššího řádu původně určená pro SFR Jugoslávie.

V roce 1992 doménu „zdědila“ Svazová republika Jugoslávie, která se později v roce 2003 přejmenovala na „Srbsko a Černá Hora“. Jako jedna z mála ccTLD tak neodpovídala kódu ISO 3166-1, který byl pro Srbsko a Černou Horu v roce 2003 změněn na CS. Doména .cs, která byla původně používána pro Československo, se ale k tomuto účelu nikdy nevyužila – byla odsouzena k zániku po vyhlášení nezávislosti republikou Černá Hora, přičemž novým státům byly přiděleny příslušné domény .rs (pro Srbsko) a .me (pro Černou Horu – Montenegro).

Doména .yu měla skončit po dvouletém přechodném období 30. září 2009, nicméně na žádost srbského registrátora ICANN umožnilo posunout konečný termín na 30. března 2010. Doména přestala definitivně existovat o půlnoci z 31. března na 1. dubna 2010.

Aleksandar Boljević

Aleksandar Boljević (černohorskou cyrilicí Александар Бољевић; * 12. prosince 1995, Podgorica, Svazová republika Jugoslávie) je černohorský fotbalový útočník a reprezentant aktuálně hrající za klub PSV Eindhoven.

Arbnor Fejzullahu

Arbnor Fejzullahu (srbskou cyrilicí Арбнор Фејзулаху; * 8. dubna 1993, Preševo, Svazová republika Jugoslávie) je albánský fotbalový obránce a reprezentant, od roku 2014 hráč albánského klubu KF Partizani.

Bojan Letić

Bojan Letić [bojan letyč] (* 21. prosince 1992, Brčko, Svazová republika Jugoslávie) je bosenský fotbalový obránce, od léta 2017 hráč českého klubu MFK Karviná. Mimo Bosnu a Hercegovinu působil na klubové úrovni na Slovensku, od srpna 2017 je v České republice.

Branislav Đurđev

Branislav Đurđev (4. srpna 1908 Sremski Karlovci, Uherské království – 26. února 1993 Novi Sad, Svazová republika Jugoslávie) byl bosenskohercegovský historik, orientalista a pedagog srbského původu.

Dragoslav Mitrinović

Dragoslav Mitrinović (23. června 1908 Smederevo, Srbské království – 2. dubna 1995 Bělehrad, Svazová republika Jugoslávie) byl srbský matematik, zabývající se zejména oblastmi diferenciálních rovnic, funkcionálních rovnic a komplexní analýzy. Studoval v Prištině a ve Vranje, později na univerzitě v Bělehradě. Titul PhD. získal v roce 1933 za práci o diferenciálních rovnicích, vedoucím jeho disertační práce byl Mihailo Petrović.

Fedcupový tým Jugoslávie

Fedcupový tým Jugoslávie reprezentoval Jugoslávii ve Fed Cupu oficiálně v letech 1969–1992, a to pod vedením národního tenisového svazu Teniski Savez Jugoslavije.

Srbské a černohorské tenistky však nastupovaly pod hlavičkou jugoslávského týmu až do roku 2003, kdy se federace nazvaná Svazová republika Jugoslávie transformovala do volnějšího soustátí Srbsko a Černá Hora.

Fotbalový pohár Srbska a Černé Hory

Fotbalový pohár Srbska a Černé Hory (srbsky Kup Srbije i Crne Gore u fudbalu, srbskou cyrilicí Куп Србије и Црне Горе у фудбалу) byla fotbalová pohárová vyřazovací soutěž hraná v letech 2003–2006 v soustátí Srbsko a Černá Hora.

Do roku 2003 se hrál pohár Svazové republiky Jugoslávie, což byla federace Srbska a Černé Hory (srbský název Куп СР Југославије у фудбалу), jeho předchůdcem byl do roku 1992 Jugoslávský fotbalový pohár (pohár Socialistické federativní republiky Jugoslávie známý jako Pohár maršála Tita).

Soutěž se pořádala od roku 2003 poté, co Svazová republika Jugoslávie změnila 4. února 2003 název na Srbsko a Černá Hora. Formát soutěže se nezměnil, pohár trval až do rozpadu federace na dva samostatné státy Srbsko a Černou Horu v červnu 2006.

Prvním vítězem se v roce 2003 stal klub Sartid Smederevo, který později změnil název na původní FK Smederevo. Soutěž trvala jen 4 sezóny, ovládly ji srbské kluby, žádný černohorský se ani jednou nepropracoval do finále. Nejúspěšnějším klubem byla Crvena zvezda Bělehrad, která se během čtyř ročníků dostala vždy do finále, přičemž dvakrát jej vyhrála (2004, 2006) a dvakrát prohrála (2003, 2005).Po vyhlášení nezávislosti Černé Hory v roce 2006 se v Srbsku začal hrát srbský fotbalový pohár a v Černé Hoře černohorský fotbalový pohár.

Marko Petković

Marko Petković (srbskou cyrilicí Марко Петковић; * 3. září 1992, Sremska Mitrovica, Svazová republika Jugoslávie) je srbský fotbalový obránce a reprezentant, od léta 2013 hráč klubu FK Crvena zvezda.

Marko Živković (1994)

Marko Živković (srbskou cyrilicí Марко Живковић; * 17. května 1994, Smederevo, Svazová republika Jugoslávie) je srbský fotbalový obránce, od ledna 2016 hráč slovenského klubu DAC Dunajská Streda.

Miklós Kitl

Miklós Kitl (* 1. června 1997, Senta, Svazová republika Jugoslávie) je maďarský fotbalový záložník, který v současnosti hraje za klub Kecskeméti TE.

Nora Gjakovaová

Nora Gjakovaová (*17. srpna 1992 Peć) je kosovská zápasnice – judistka albánské národnosti. Do přijetí Kosova mezi členy Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v prosinci 2014 reprezentovala jako majitelka albánského pasu Albánii nebo startovala pod vlajkou Mezinárodní judistické federace (IJF). V zemích které rezolutně odmítají suverenitu Kosova stále startuje pod vlajkou IJF a v případě vítězství jí hraje olympijská hymna.

Nálet na vlak v Grdelické soutěsce

Nálet na vlak v Grdelické soutěsce se uskutečnil dne 12. dubna 1999 v rámci Operace Spojenecká síla, během níž byla bombardována Svazová republika Jugoslávie. Jednalo se o útok letounu NATO, který vypálil dvě rakety na vlak, který projížděl na trati Niš-Skopje úzkou soutěskou na jihu Srbska. Následoval výbuch vlaku; útok si vyžádal 13 mrtvých a 16 raněných.

K náletu došlo krátce po přehodnocení kampaně ohledně bombardování Svazové republiky Jugoslávie. Po několika týdnech, kdy byly především předmětem vzdušných náletů strategické a vojenské cíle, se vedení Severoatlantické aliance rozhodlo zaútočit rovněž i na klíčové dopravní stavby, především mosty. Železniční trať ze Skopje do Niše, která prochází právě Grdelickou soutěskou, zajišťuje spojení Srbska se Soluní a s tamním přístavem. Pro Srbsko byla klíčová kvůli zásobování země ze zahraničí. Země NATO proto tuto trať považovaly za klíčovou pro zásobování jugoslávské armády, jejíž jednotky se nacházely na území Kosova, palivem.

Republiky v Sovětském svazu

Svazová republika byla v SSSR nejvyšší autonomní administrativní celek. Patnáct svazových republik tvořilo celý Sovětský svaz.

Svazové republiky měly oficiálně velkou míru autonomie (vlastní ústavu a státní symboly, zajištěnou jistou míru suverenity (územní), či vlastní státní orgány), ve skutečnosti však byl Sovětský svaz uspořádán silně centralisticky.

Socialistická republika Černá Hora

Socialistická republika Černá Hora (zkráceně SR Černá Hora; srbochorvatsky Socijalistička Republika Crna Gora, SR Crna Gora; Социјалистичка Република Црна Гора, СP Црна Гора) byla socialistickou republikou, jež byla součástí Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Součástí AVNOJské Jugoslávie se země stala v roce 1943. Socialistická republika Černá Hora zanikla přijetím nové ústavy 12. října 1992.

Státní znak Srbska

Státní znak Srbska má od rozpadu Srbska a Černé Hory v roce 2006 dvě verze, a to: Velký státní znak a Malý státní znak. Současný státní znak vychází ze znaku Srbského království (1882–1918). Znak byl přijat roku 2004 a v roce 2010 byl mírně upraven.

Uglješa Bogunović

Uglješa Bogunović (v srbské cyrilici Угљеша Богуновић; 22. října 1922, Teslić, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců – 27. dubna 1994, Bělehrad, Svazová republika Jugoslávie) byl srbský architekt.

Jeho otcem byl učitel Petar Bogunović. Patřil k prvním studentům na Fakultě architektury Bělehradské univerzity po skončení druhé světové války.

Mezi Bogunovićovy známé projekty patří Budova Politiky v centru Bělehradu, Avalská televizní věž, budova černohorské televize (realizována v roce 1970), nebo budova srbské televize v bělehradské místní části Košutnjak. Zasloužil se také o obnovu ulice Skadarlija, která po jeho úpravách získala charakter pěší zóny s tradiční kamennou dlažbou a stala se jedním z center večerního života v Bělehradě. Navrhl také sportovní stadion v parku Tašmajdan.

Viktor Nemeš

Viktor Nemeš (* 21. července 1993 Senta) je srbský zápasník – klasik maďarské národnosti.

Vladimir Jovović

Vladimir Jovović (černohorskou cyrilicí Владимир Јововић; * 26. října 1994, Podgorica, Svazová republika Jugoslávie) je černohorský fotbalový záložník a reprezentant, od léta 2017 hráč klubu FK Jablonec.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.