Stanislav Fišer

Stanislav Fišer (* 14. prosince 1931 Hořice) je český herec.

Začínal jakožto ochotník, po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež, poté vystřídal angažmá ve Vinohradském divadle, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1959 působil u Jana Wericha v Divadle ABC, jež bylo posléze začleněno do Městských divadel pražských, kde vydržel až do svého odchodu do hereckého důchodu v roce 1993.

Jedná se o velmi dobrého dabingového herce, který svůj hlas propůjčil i Pierru Briceovi, představiteli filmového Vinnetoua, či Peteru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi z filmové série Růžový panter. Známý je také dabingem Paula Villagia v komediích o účetním Fantozzim.

V roce 2004 mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu, musel podstoupit radikální zákrok, při kterém mu byly odebrány hlasivky a tím přišel o svůj nezaměnitelný hlas. Bez speciálního přístroje nemůže mluvit.

Stanislav Fišer
Narození 14. prosince 1931 (87 let)
Hořice
Československo Československo

Divadelní role, výběr

  • 1962 Thornton Wilder: Paní Dolly, dohazovačka, Barnabáš Tucker, Divadlo ABC, režie Ladislav Vymětal

Práce pro rozhlas

Odkazy

Reference

  1. VELÍŠEK, Martin. Dmitrij Sergejevič Merežkovskij: Leonardo da Vinci. Vltava [online]. Český rozhlas, 2019-07-14 [cit. 2019-07-19]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

14. prosinec

14. prosinec je 348. den roku podle gregoriánského kalendáře (349. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 17 dní.

Andělská tvář

Andělská tvář je český romantický film zasazen do historické Francie, který v roce 2002 natočil režisér Zdeněk Troška. Získal dva České lvy za nejlepší kameru a kostýmy.

Divadlo ABC

Divadlo ABC je činoherní divadlo patřící pod Městská divadla pražská. Nachází se v Praze 1 na Novém Městě v Paláci U Nováků.

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku

Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku je československý celovečerní animovaný film, který natočil v roce 1982 režisér Stanislav Látal. Film je adaptací knihy Daniela Defoa o muži, který se po ztroskotání musel sám uživit na liduprázdném ostrově, Robinson Crusoe; autoři však klasický příběh podávají s ironickým nadhledem a množstvím komediálních momentů. Film je natočen technikou stop motion s využitím loutek, ale ve scénách, kde Robinson vzpomíná na svůj život před příchodem na ostrov, jsou použity dvourozměrné kresby oživené pomocí ploškové animace. Výtvarníkem filmu byl Adolf Born. Titulní postavu namluvil Václav Postránecký, dále účinkovali Stanislav Fišer, Dalimil Klapka a Jiří Bruder. Ústřední melodií filmu je píseň Zdráv buď, Robinsone vzdálený (hudba Karel Svoboda, text Zdeněk Borovec), kterou nazpíval Karel Gott za doprovodu FISYO. Film získal Cenu dětského diváka na festivalu filmů pro děti v Gottwaldově.

Fišer

Příjmení Fišer nebo Fišerová nosí více různých osobností:

Alois Fišer (1878–1943) – český hudební skladatel, kytarista, klavírista, kapelník

Bohumil Fišer (rozcestník) – více osob

Dudu Fišer (* 1951) – izraelský zpěvák, chazan (kantor) a muzikálový herec

Angelik František Fišer (1926–1983) – kněz, biblista, teolog, disident a tramp

František Fišer (malíř) (1889–1957) – český akademický malíř a odborný restaurátor

František Fišer (vzpěrač), též Fischer (1900–1942) – český vzpěrač, účastník LOH 1924

Ilona Fišerová (* 1977) – česká spisovatelka

Ivo Fišer (* 1929) – český indolog a překladatel

Ivo Fišer, správně Ivo Fischer (1924–1990) – český textař a scenárista

Ivo Fišer (1930–2016) - námořní radista a zvukový technik

Jan Fišer (1921–2011) – český divadelní režisér

Ján Fišer (1896–1963) – slovenský sbormistr, hudební skladatel a pedagog

Jaroslav Fišer – více osob:

Jaroslav Fišer (fotbalista) – český fotbalista

Jaroslav Fišer (malíř) (1919–2003) – český malíř, grafik, ilustrátor, typograf a výstavní designér.

Jaroslav Fišer (1947) – československý basketbalista

Jaroslav Fišer (fotograf) (* 1965) – český fotograf, pedagog a kurátor

Jiří Fišer – více osob:

Jiří Fišer (fotbalista) (* 1908) – bývalý československý fotbalista

Jiří Fišer (politik) (* 1953) – český politik, od roku 2012 zastupitel Jihočeského kraje, od roku 2010 starosta města Tábor

Josef Fišer (* 1953) – český fotbalista

Ladislav Fišer (fotbalista) (* 1928) – český fotbalista

Luboš Fišer (1935–1999) – český hudební skladatel

Marcel Fišer (* 1969) – český historik výtvarného umění

Marie Fišerová (1904–2011) – v roce 2011 nejstarší občan Česka zde narozený, viz Seznam nejstarších Čechů

Markéta Fišerová (* 1960) – česká herečka

Rudolf Fišer (* 1940) – český historik, pedagog, autor a spoluautor prací z české historie

Stanislav Fišer (* 1931) – český herec a dabér

Václav Fišer – více osob:

Václav Fišer (atlet) (* 1947) – český atlet

Václav Fišer (herec), vl. jménem Fischer (1912–1992) – český herec, otec podnikatele Václava Fischera

Václav Fišer (kněz) (1923–2015) – český římskokatolický kněz, monsignore, děkan v Hustopečích

Vladimír Fišer (1934–2015) – český herec, hlasatel a voiceover

Vojtěch Fišer – jeden z pseudonymů spisovatele Jana Bauera (* 1945)

Zbyněk Fišer – více osob:

Zbyněk Fišer (1930–2007), známý jako Egon Bondy – český spisovatel a filosof

Zbyněk Fišer (1959) (* 1959) – literární vědec a básník, docent FF MU, syn Egona Bondyho

Zdeněk Fišer (1929–2010) – český spisovatel, překladatel a filosof

Zvonko Fišer (* 1949) – slovinský právníkv zahraničíDudu Fišer (* 1951) – izraelský zpěvák

Ján Fišer (1896–1963) – slovenský hudební skladatel

Viljam Genrichovič Fišer (1903–1971) – sovětský zpravodajský důstojník pracující na území USA

Zvonko Fišer (* 1949) – slovinský právník

Hořice

Město Hořice (německy Horschitz) se nalézá asi 25 km jihovýchodně od okresního města Jičín a 25 km severozápadně od krajského města Hradce Králové. Město je známé především výrobou hořických trubiček, nejstarší sochařsko-kamenickou školou v Evropě a každoročně pořádaným motocyklovým závodům 300 zatáček Gustava Havla. Žije zde přibližně 8 600 obyvatel. Podle názvu katastrálního území a železniční stanice se město často označuje jako Hořice v Podkrkonoší.

Hříšní lidé města pražského

Hříšní lidé města pražského je československý kriminální televizní seriál z roku 1968 režiséra Jiřího Sequense natočený podle stejnojmenné sbírky povídek Jiřího Marka. Hlavní role v celém díle představují: pražský policejní rada Vacátko a tým policejních inspektorů. Děj se odehrává v Praze ve 20. letech 20. století a jednotlivé epizody zobrazují vyšetřování různých kriminálních deliktů.

Kosí bratři a větrný kohout

Kosí bratři a větrný kohout je československý animovaný televizní seriál z roku 1982 poprvé vysílaný v rámci večerníčku v prosinci téhož roku. Jednalo se o volné pokračování seriálu Kosí bratři z roku 1980. Námět dodal Ludvík Středa, do scénáře zpracovala Jiřina Středová. Kameru obstarali Jaroslav Forman a Dana Olejníčková. V seriálu všechny postavy namluvil Stanislav Fišer. Režii vedl Garik Seko. Bylo natočeno 13 epizod, každá v délce cca 8 minut.

Lví král (film, 1994)

Lví král (v anglickém originále The Lion King) je americký animovaný film z roku 1994 režisérů Roba Minkoffa a Rogera Allersa. Jde o 32. animovaný film z tzv. animované klasiky Walta Disneye. Premiérován byl dne 15. června 1994.

Jeho námět vychází z příběhu dánského prince Hamleta Williama Shakespeara. Příběh se odehrává na africké savaně v říši zvířat, kde vládne ke spokojenosti všech král Mufasa a právě se mu narodil syn Simba. Celé království s radostí vítá následníka trůnu, jen králův bratr Scar je touto zprávou nemile překvapen. Chce se stát králem místo Mufasy a Simba je další překážkou.

Do kin vstoupil s rekordní tržbou převyšující 700 000 000$. Snímek patří do období známého jako Disneyho renesance (1989–1999). Snímek byl oceněn dvěma Oscary, jednou za populární písničku Eltona Johna Can You Feel the Love Tonight. Na hudbě k filmu se podíleli sir Elton John, Tim Rice, a Hans Zimmer. Mnohými je pokládán za jeden z nejlepších animovaných filmů. V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě.

Hlasy postaviček v originále namluvili herci jako Matthew Broderick (Simba), James Earl Jones (Mufasa), Rowan Atkinson (Zazu), Whoopi Goldberg (Shenzi), a Jim Cummings (Ed). V českém znění namluvili postavy: Martin Sobotka (Simba), Petra Hanžlíková (Nala), Miroslav Moravec (Mufasa), Pavel Soukup (Scar), Jan Kalous (malý Simba), Stanislav Fišer (Zazu), Jana Drbohlavová (Shenzi) a další. Na tento film pak navazuje snímek Lví král 2: Simbův příběh a Lví král 3: Hakuna Matata. V roce 2019 vznikl fotorealistický počítačově animovaný remake Lví král.

Odysseus a hvězdy

Odysseus a hvězdy je český sci-fi film z roku 1976 určený převážně dětem, natočený režisérem Ludvíkem Rážou a spisovatelem Otou Hofmanem.

Old Shatterhand (film)

Old Shatterhand je koprodukční film z roku 1964. Na rozdíl od trilogie Vinnetou nebo filmu Poklad na Stříbrném jezeře je producentem filmu Artur Brauner a celý film v podstatě konkuruje filmům již zmíněným výše. Vznikal ve stejné době jako Vinnetou a tak producentovi dalo dost práce získat od konkurence oba hlavní představitele hlavních postav Vinnetoua a Old Shatterhanda- Pierra Brice a Lexe Barkera. Také si z filmu Vinnetou vzali Ralfa Woltera jako Sama Hawkense. Herečka Daliah Laviová, kterou si filmaři vybrali, měla původně hrát Vinnetouovu sestru Nšo-či, poté se ale dozvěděli, že tuto postavu hraje již v konkurenčním filmu mladá Marie Versiniová a tak změnili i tak nepříliš zdařilý scénář. Padoucha kapitána Bradleyho si zahrál Guy Madison. Režii dostal již zkušený režisér Hugo Fregonese. Natáčelo se jako u Vinnetoua v Jugoslávii, byl ale jiný architekt i skladatel hudby, takže film má trochu jinou atmosféru než ostatní mayovky. Je také o mnoho nákladnější než ostatní filmy z té doby.

V českém znění mluvili Vinnetoua a Old Shatterhanda Stanislav Fišer

a Vladimír Ráž

Tento film snad ještě víc než ostatní zfilmované mayovky naprosto neodpovídá ději jakékoli Mayovy knihy a má společné opravdu snad jen postavy Vinnetoua, Old Shatterhanda, Sama Hawkense a Palomy Nakamy.

Pan Tau

Pan Tau je televizní seriál Československé televize, čítající 33 dílů ve třech řadách a němý pilot. Ten byl natočen v roce 1966, samotný seriál potom mezi lety 1970 a 1978. Vyroben byl v československo-německé koprodukci, scénář napsal Ota Hofman, později společně s režisérem Jindřichem Polákem. Samotná postava pana Tau (ztvárnil jej Otto Šimánek) je charakteristická černou kouzelnou buřinkou, černým deštníkem a černým oblekem s bílou květinou v klopě. Autorem hudby byl Jaromír Vomáčka.

Němý pilotní díl byl natočen už roku 1966 (s německým názvem „Das erste Abenteuer“). Snímky z první série (výroba v letech 1970–1972) měly stopáž cca 30 minut a tvořily dějově částečně nenavazující sérii. Jelikož v nich vystupovali mj. Jan Werich a Pavel Landovský, nebyly z politických důvodů během normalizace v Československé televizi reprízovány. Snímky z druhé (1975) a třetí (1978) řady měly výraznější dějovou osu.

Dva celovečerní filmy o panu Tau Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruji (premiéra 1979) vznikly sestříháním třetí série. Samostatný celovečerní snímek Pan Tau (premiéra 1989) byl natočen jako poslední dílo s touto postavou.

V květnu 2017 německá společnost Caligari informovala o záměru natočit dalších 52 dílů a dva celovečerní filmy. Nově obsazený seriál by se měl na obrazovkách objevit v roce 2020, o bližší spolupráci na projektu měla zájem i Česká televize.

Pierre Brice

Baron Pierre Brice, vlastním jménem Pierre Louis Baron de Bris (6. února 1929 Brest, Francie – 6. června 2015 Paříž, Francie), byl francouzský herec a zpěvák. Pocházel ze staré francouzské šlechtické rodiny. Znám je především jako filmový představitel Vinnetoua ze série západoněmeckých dobrodružných filmů.

Zahrál si v řadě koprodukčních dobrodružných filmů, jež byly natočeny v 60. letech 20. století na motivy dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye.

Ve skutečnosti roli Vinetoua získal jen náhodou. Původně ji mělo získat pár dalších herců, nakonec jej však filmový producent Horst Wendlandt zahlédl na filmovem festivalu v Berline, kdy byl ještě poněkud neznámý. Režisér Harald Reinl mu tuto roli nabídl a nechtěl již o předchozích adeptech ani slyšet. Nejprve sice on sám, který o Vinnetouovi nikdy neslyšel, nesouhlasil, jeho agent ho ale přesvědčil, a tak se zrodila jeho proslulost. Vždy na premiérách filmů, které byly v šedesátých letech minulého století hitem, jej vítaly davy fanoušků a fanynek a smrt jím ztvárňovaného filmového hrdiny způsobila u mnohých zklamání.

Jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda tehdy na filmovém plátně ztvárnil americký herec Lex Barker. V dalších filmech hrál po jeho boku roli Vinnetouova přítele Old Surehanda tehdy známý holywoodský herec Stewart Granger, se kterým si ale údajně nerozuměl, zatímco s Barkerem ano a dokonce se s ním i spřátelil. Nutno dodat, že filmy s dvojicí Barker a Brice jsou ze všech mayovek nejznámější. Oba tito herci si pak zahráli hlavní role v jiném westernu s názvem Peklo Manitoby, ale proslulost z Vinnetoua již nepřekonala.

V českém znění jej daboval Stanislav Fišer. V souvislosti s filmem napsal Karel Deniš (pseudonymem Karel Jordán) dvě knihy Můj bratr Vinnetou a Tenkrát na Západě.V roce 2008 byl pozván jako host na Trutnov Open Air Music Festival, známý svými odkazy na indiánskou kulturu. Na festivalu se mu dostalo bouřlivého přivítání a byl prohlášen „náčelníkem spřáteleného kmene Apačů“. V roce 2013 se na hudební festival opět vrátil.

V roce 2015 se o Pieru Briceovi uvažovalo jako o možném představiteli Vinnetouova otce Inču-čuny v plánovaných nových třech filmech televizní společnosti RTL.Pierre Brice zemřel 6. června 2015 na zápal plic za přítomnosti své manželky v nemocnici.

Senior Prix

Senior Prix je ocenění, které od roku 1993 uděluje Nadace Život umělce jako poděkování za celoživotní uměleckou činnost hercům, tanečníkům, operním, populárním a sborovým zpěvákům a orchestrálním i sólovým umělcům.

Smrt černého krále

Smrt černého krále je československý detektivní film z roku 1971, který navazuje na televizní seriál Československé televize Hříšní lidé města pražského z roku 1968. Jedná se o poslední film z cyklu celovečerních filmů Pěnička a Paraplíčko (1970), Partie krásného dragouna (1970) a Vražda v hotelu Excelsior (1971) režiséra Jiřího Sequense.

Stanislav Fischer

Stanislav Fischer (* 30. listopadu 1936, Ledce) je český astrofyzik a politik, na přelomu 20. a 21. století poslanec Poslanecké sněmovny za KSČM, v roce 1998 kandidát KSČM na prezidenta ČR.

Vypusťte Krakena

Vypusťte Krakena je třetí studiové album popové kapely Těžkej Pokondr. Bylo vydáno v roce 1999 v České republice a na Slovensku pod značkou

Sony Music / Bonton s.r.o.. Prodáno bylo kolem 157 000 kusů nosičů a kapela získala od IFPI cenu za "nejprodávanější album v ČR".V březnu 2000 byla vydána reedice alba pod názvem Vypusťte Krakena – Multiplatinová edice, která obsahuje tři písně navíc.

Větrná hora

Větrná hora je československý dobrodružný film z roku 1956.

Walter Scott

Sir Walter Scott, 1. baronet (15. srpna 1771, Edinburgh – 21. září 1832, Abbotsford) byl skotský básník, prozaik, romanopisec a sběratel skotských balad, představitel romantismu. Je považován za zakladatele historického románu. Jeho historické romány jsou považovány za jedny z nejvýznamnějších anglických vůbec, protože ovlivnily tvorbu několika generací a byly velmi populární.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.