Severozápad

Severozápad (zkratka SZ nebo anglicky NW) je jeden z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi severem a západem, tj. odpovídá azimutu 315°. Na opačné straně je jihovýchod.

Západo-severozápad

Západo-severozápad (zkratka ZSZ nebo anglicky WNW) je dalším z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi severozápadem a západem, tj. odpovídá azimutu 292,5°. Na opačné straně je východo-jihovýchod.

Severo-severozápad

Severo-severozápad (zkratka SSZ nebo anglicky NNW) je dalším z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi severozápadem a severem, tj. odpovídá azimutu 337,5°. Na opačné straně je jiho-jihovýchod.

Související stránky

Externí odkazy

Arad (Rumunsko)

Arad je město v Rumunsku, v regionu Sedmihradsku, v župě Arad. Město leží 420 kilometrů vzdušnou čarou na severozápad od Bukurešti. Má 191 473 obyvatel. Aradem protéká řeka Mureș.

Arad je významným průmyslovým centrem a také dopravním uzlem. Je sídlem rumunského pravoslavného arcibiskupství. Nacházejí se zde dvě univerzity, Rumunský pravoslavný seminář a učitelská škola. Vznikla zde jedna z prvních konzervatoří v Evropě. Město má díky svému počtu obyvatel pozici 12. největšího v Rumunsku, v západní části země je třetí po Temešváru a Oradei.

Bratříkovice

Obec Bratříkovice (německy Brättersdorf, polsky Bratrzykowice) se nachází v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Žije zde 153 obyvatel.

Brumovice (okres Opava)

Obec Brumovice (německy Braunsdorf, polsky Brumowice) leží v okrese Opava. Má přibližně 1 500 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 2598 ha.

Ve vzdálenosti 8 km severně leží město Krnov, 16 km jihovýchodně statutární město Opava, 19 km západně město Bruntál a 23 km jihovýchodně město Kravaře.

Drahotín

Obec Drahotín (německy Trohatin) se nachází v okrese Domažlice v Plzeňském kraji. Nachází se 15 km na severozápad od Domažlic a 3 km na severozápad od Poběžovic. Žije v ní 197 obyvatel.

Holasovice

Obec Holasovice (německy Kreuzendorf též Hollasowitz, polsky Holasowice, Hołasowice) leží v okrese Opava. Svým českým názvem připomínají jedno z nejstarších osídlení na území Čech, Moravy a Slezska. Název je odvozen od slovanského kmene Holasiců, kteří zde měli jedno ze svých sídelních hradišť, a to na plochém návrší uprostřed obce. Četné archeologické nálezy potvrzují stáří původního hradiště na 4500 let.

Má přibližně 1 400 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 1623 ha. Ve vzdálenosti 10 km jihovýchodně leží statutární město Opava, 13 km severozápadně město Krnov, 18 km východně město Kravaře a 23 km jižně město Vítkov.

Jelenie pliesko

Jelenie pliesko (polsky Jeleni Stawek) je drobné pliesko na Jelení louce Kačací doliny. Nachází se asi 200 metrů na severozápad od Zeleného plesa kačacího. Na turistických mapách ani na jiných není vyznačeno. Nevede k němu turistická cesta. Má rozlohu 0,0186 ha. Je 29 m dlouhá a 12 m široká. Nachází se v nadmořské výšce 1615 m.

Jih

Jih, ve staré češtině též poledne, je jedna z hlavních světových stran. Zkratkou je písmeno „J“ nebo „S“ z německého slova „Süd“ či anglického „South“.

Jihovýchod

Jihovýchod (zkratka JV nebo anglicky SE) je jeden z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi jihem a východem, tj. odpovídá azimutu 135°. Na opačné straně je severozápad.

Jihozápad

Jihozápad (zkratka JZ nebo anglicky SW) je jeden z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi jihem a západem, tj. odpovídá azimutu 225°. Na opačné straně je severovýchod.

Letecký výrobce

Letecký výrobce je společnost nebo jednotlivec zapojený do různých stránek konstrukce, stavby, testování, prodeje a údržby letadel nebo jeho částí, ale také raket, protiletadlových střel nebo kosmických lodí.

Dříve tyto byly tyto firmy v mnoha případech vertikálně integrované, a vyráběly jak draky tak i letecké motory, což však po začátku výroby proudových letadel v 50. letech 20. století prakticky již není možné.

Vzhledem ke složitosti moderních letadel zaměstnávají výrobci letadel vysoce kvalifikované pracovníky v mnoha oborech, od strojírenství až po odborníky na elektrická zařízení. Ve stále větší míře jsou zaměstnáváni také softwaroví experti.

Velcí výrobci letadel zaměstnávají v některých případech více než 30 000 zaměstnanců. Maji celou síť dodavatelů, zajišťující dodávky kompomentů. Výrobci letadel jako Boeing a Airbus zadávají vývoj celých sekcí mnoha dodavatelům. Při vývoji nových strojů tak i dodavatele pomáhají nést případné finanční riziko.

Už Otto Lilienthal vyráběl a prodával svůj kluzák Normalsegelapparat. Prvním komerčně úspěšným výrobcem letadel byl v roce 1909 Louis Blériot, s přibližně 800 prodanými stroji typu Blériot XI.

V Evropě působí výrobci jako Airbus Group, BAE Systems, Thales, Dassault, Saab AB a Leonardo-Finmeccanica. V Rusku jsou to Oboronprom, Sjednocená letecká korporace (zahrnující Mikojan-Gurevič, Suchoj, Iljušin, Tupolev, Jakovlev a Irkut, Berijev).

Důležitými místy výroby civilních letadel na světě jsou Seattle, Wichita, Kansas, Dayton, Ohio a St. Louis v USA (Boeing), Montréal a Toronto v Kanadě (Bombardier, Pratt & Whitney Canada), Toulouse ve Francii a Hamburk v Německu (Airbus, EADS), severozápad Anglie a Bristol v Británii (BAE Systems, Airbus a AgustaWestland), Komsomolsk na Amuru a Irkutsk v Rusku (Suchoj, Berijev), Kyjev a Charkov na Ukrajině (Antonov), Nagoja v Japonsku (Mitsubishi Heavy Industries Aerospace a Kawasaki Heavy Industries Aerospace), stejně jako São José dos Campos v Brazílii (Embraer).

Neplachovice

Obec Neplachovice (německy Neplachowitz, polsky Neplachowice) se nachází v okrese Opava v Moravskoslezském kraji a rozkládá se po obou stranách hranice Slezska a tzv. moravských enkláv ve Slezsku. Žije zde 950 obyvatel.

Saône-et-Loire

Saone-et-Loire je departement ve východní Francii, v regionu Burgundsko-Franche-Comté. Název dostal podle dvou řek, které tudy protékají, z nichž Saôna teče na jih a Loira na severozápad.

Sever

Sever, ve staré češtině též půlnoc, je jedna z hlavních světových stran. Ve většině zemí jde o primární světovou stranu. Zkratkou je písmeno „S“ nebo „N“ z německého slova „Nord“ či anglického „North“.

Severovýchod

Severovýchod (zkratka SV nebo anglicky NE) je jeden z vedlejších směrů na kompasu. Leží mezi severem a východem, tj. odpovídá azimutu 45°. Na opačné straně je jihozápad.

Sosnová (okres Opava)

Sosnová (německy Zossen, polsky Sosnowa) je obec ležící v okrese Opava (do 31. prosince 2006 v okrese Bruntál). Má 404 obyvatel a její katastrální území má rozlohu 1 302 ha.

Stěbořice

Stěbořice (1869–1880 Stebořice, 1890 Štebořice; německy Stiebrowitz, polsky Ścieborzyce) jsou obec ležící v okrese Opava. Má přibližně 1 500 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 1776 ha.

Ve vzdálenosti 8 km východně leží statutární město Opava, 15 km východně město Kravaře, 18 km severozápadně město Krnov a 19 km jižně město Vítkov. Oblast patří historicky do opavského Slezska.

Velké Heraltice

Obec Velké Heraltice (německy Groß Herrlitz (1900–1910 Grossherrlitz), polsky Heralcice Wielkie) se nachází v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. Obec leží 13 km západně od Opavy , 13 km jižně od Krnova a 18 km východně od Bruntálu. Oblast patří historicky do opavského Slezska.

Východ

Východ je jedna ze světových stran. Latinsky oriens "východ", oriri pozvednout se, sol oriens "stoupající Slunce", "vzcházející Slunce". Východ tak označuje stranu, na které vychází Slunce. Je zajímavé, že staré mapy nejsou "orientovány" na sever, tak jako dnes, ale na východ (proto východ = orient) nebo na jih.

Západ

Západ je jedna ze světových stran. Na směrových růžicích a mapách se značí Z nebo W (z anglického west, nebo německého der Westen). Zároveň je to směr, kterým zapadá slunce. V minulosti, za studené války, se směrem „na západ“ myslelo také na západní stranu železné opony.

Výrazem „Západ“ se označuje také západní polovina Starého světa nebo prostor, který obývají národy, jež si osvojily západní kulturu; krajiny a kraje ležící západním směrem; viz také Dějiny západní filosofie.

Západ a Východ tvoří půlkruhy orbis terrarum.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.