Provincie Pontevedra

Provincie Pontevedra je španělská provincie v jihozápadní Galicii, autonomním společenství na severozápadě Španělska. Na severu hraničí s provincií A Coruña, na východě s provinciemi Lugo a Ourense, na jihu s Portugalskem (hranici tvoří převážně řeka Minho) a na západě s Atlantským oceánem.

provincie Pontevedra
Província de Pontevedra
Vigo dende o monte do castro
provincie Pontevedra – znak

znak
provincie Pontevedra – vlajka

vlajka
Geografie
Localización de la provincia de Pontevedra
Hlavní město Pontevedra
Souřadnice
Rozloha 4 495 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 943 117 (2007)
Hustota zalidnění 209,8 obyv./km²
Jazyk galicijština, španělština
Národnostní složení Galicijci, Španělé
Správa regionu
Nadřazený celek Španělsko, Galicie
Podřízené celky 62 okresů (muncipios)
Zastoupení v kongresu: 7 křesel
Zastoupení v senátu: 4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 ES-PO
NUTS ES114
Oficiální web depontevedra.es

Geografie

Pobřeží provincie tvoří z velké části fjordy, tzv. Rías Baixas.[1] Provincie sdílí národní park Parque Nacional das Illas Atlánticas de Galicia se sousední provincií A Coruña. K provincii náleží množství ostrovů, mezi nimi největší galicijský ostrov Illa de Arousa.[2]

Provincie má 940 927 obyvatel (2018),[3] z nichž více než 8 % žije v hlavním městě Pontevedra.[4] Provincie je rozdělena řekou Lérez na dvě části. Pontevedra nabízí mnoho historických budov, památníků a kostelů. Hlavní město provincie však není městem největším, tím je přístav Vigo s 295 000 obyvateli. Celkem je v provincii 62 obcí.

Vývoj počtu obyvatel: Provincie Pontevedra - od roku 1900 do roku 2004
 1900  1930  1950  1981  2004
457 262 568 011 671 609 859 897 930 931

Symboly provincie

Znak: V modrém poli zlatý most nad stříbrnými a modrými vlnami, uprostřed s kamenným křížem, po stranách hradby a věžemi ze stejného kovu s červenými okny. Klenot – uzavřená královská koruna. V této podobě znak užívá město.

Provincie znak odlišuje barvami (přirozené kamenné ve stříbře) a přidáním zlato-modrých fafrnochů.

Vlajka: bílo-modrá pošikem s úplným znakem ve středu, někdy s opisem „Excma. Deputación Provincial de Pontevedra“. Vlajka byla schválena ministerským nařízením z 9. října 1973. Přijato dekretem 258/1992 z 10. září a dekretem 369/1998[5], který upravuje proceduru a pravidla heraldiky a pravidla pro schvalování, úpravy a obnovu znaků a vlajek korporací a jiných místních úřadů a sestavu a funkce heraldického výboru galicijské vlády.

Odkazy

Reference

  1. Mapy.cz. Mapy.cz [online]. [cit. 2018-11-04]. Dostupné online.
  2. TURISMO, Turgalicia/Axencia Galega de. NATIONAL PARK PARQUE NACIONAL MARÍTIMO TERRESTRE DAS ILLAS ATLÁNTICAS DE GALICIA IN VILAGARCÍA DE AROUSA PONTEVEDRA. Turgalicia [online]. 2018-02-23 [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. (anglicky)
  3. CORUÑA, La Opinión de A. Galicia perdió un 0,25% de población en el ejercicio 2017, con 6.838 residentes menos. www.laopinioncoruna.es. Dostupné online [cit. 2018-11-04].
  4. IGE - Principais resultados. www.ige.eu [online]. [cit. 2018-11-04]. Dostupné online. (galicijsky)
  5. Heráldica do Municipio da Cañiza - Concello de A Cañiza. www.caniza.org [online]. [cit. 2018-11-04]. Dostupné online.
A Illa de Arousa

A Illa de Arousa (galicijsky a oficiálně), Isla de Arosa (španělsky), zkráceně jen Arousa/Arosa, je ostrov v zálivu Ría de Arousa a zároveň obec v Galicii na severozápadě Španělska. S rozlohou 6,32 km² je největším ostrovem Galicie a 15. největším ostrovem Španělska. Má 36 km pobřeží a převážně rovinatý povrch s nadmořskou výškou nepřesahující 68 m.

Ostrovní obec vznikla v roce 1995 odtržením od sousedního pevninského městečka Vilanova de Arousa. Administrativně náleží do comarky Salnés, součásti galicijské provincie Pontevedra. V roce 2007 zde žilo 4889 obyvatel.

Ostrov byl osídlen již od pravěku, přičemž hlavní obživou jeho obyvatel bylo až do nedávné doby rybářství. Roku 929 zde Alfons IV. z Leónu založil klášter svatého Juliána. Od poloviny 19. století se rozvíjelo průmyslové zpracování ryb, jehož vzestup vedl k výstavbě 2 km dlouhého silničního mostu, jenž spojuje ostrov s pevninou; to vedlo k objevení ostrova a jeho pláží turisty. Několikrát denně sem zajíždí linkový autobus z Vilagarcíe a Vilanovy de Arousa.

Galicie

Galicie (galicijsky Galicia či Galiza, španělsky Galicia) je země na severozápadě Pyrenejského poloostrova a jedno ze 17 autonomních společenství Španělska. Na severu a západě je Galicie ohraničena Atlantským oceánem, na jihu Portugalskem, na východě Asturií a Leónem. Úředními jazyky jsou galicijština a španělština.

V Galicii žije 2,78 milionů obyvatel. Člení se na 4 provincie: A Coruña (La Coruña), Lugo, Ourense (Orense) a Pontevedra. Hlavním městem je nevelké Santiago de Compostela, které je od středověku významným poutním místem, cílem Svatojakubské cesty; největším městem regionu je však přístav Vigo.

Minho

Minho (portugalsky Rio Minho, španělsky a galicijsky Río Miño) je řeka v severozápadním Španělsku (Galicie) a v Portugalsku (Norte). Na dolním toku tvoří hranici mezi oběma zeměmi. Je 340 km dlouhá. Povodí má rozlohu přibližně 22 500 km².

Ostrovy Cíes

Ostrovy Cíes jsou souostroví blízko pobřeží provincie Pontevedra v Galicii (Španělsko) při ústí zátoky Ría de Vigo. Patří pod správu obce San Francisco de Afora ve správním obvodu města Vigo. Roku 1980 byly vyhlášeny přírodní rezervací. Jsou součástí Národního parku Atlantických ostrovů Galicie (Parque Nacional das Illas Atlánticas de Galiza), vytvořeného roku 2002.

V roce 2007 vybraly britské noviny The Guardian pláž Rodas na ostrově Monteagudo coby „nejlepší pláž na světě“.

Pontevedra

Pontevedra je město v Galicii na severozápadě Španělska, politické, správní a kulturní středisko provincie Pontevedra, stejnojmenné comarky a oblasti Rías Baixas. K 1. lednu roku 2013 mělo 82 934 obyvatel. Sídlem provincie se Pontevedra stala roku 1833, přestože ji později velikostí výrazně předstihlo sousední Vigo.

Templo Votivo del Mar

Templo Votivo del Mar je španělský katolický kostel zasvěcený Panně Marii Karmelské, ochranitelce námořníků. Je umístěn na kopci v galicijské pobřežní vesnici Panxón (španělsky: Panjón), vedle původně stojícího starobylého farního kostela San Juan de Panxón. Z něho se dochoval kamenný oblouk ze 7. století, ukázka architektury vizigótské říše. Kostel byl vystavěn v letech 1932 – 1937 podle plánů architekta Antonia Palacia.

Vigo

Vigo, přezdívané Olivové město (galicijsky A Cidade Olívica), je největší město Galicie, země a autonomního společenství na severozápadě Španělska. Leží v jednom ze zálivů Rías Baixas na pobřeží Atlantského oceánu. Město stojí asi 20 kilometrů severně od portugalských hranic a asi 80 kilometrů jihozápadně od hlavního města Galicie Santiago de Compostela. Žije zde 295 000 obyvatel, čímž Vigo převyšuje nejen Pontevedru, do jejíž provincie spadá, ale i všechna ostatní města v Galicii.

Vilagarcía de Arousa

Vilagarcía de Arousa (galicijsky a oficiálně) či Villagarcía de Arosa (kastilsky) je přístavní město v Galicii na severozápadě Španělska. Leží v zálivu při ústí řeky Ulla do Atlantiku. Je centrem comarky Salnés, spadající do provincie Pontevedra.

S 37 000 obyvateli je osmým největším městem Galicie; město však nemá významnější pamětihodnosti, převažuje nová zástavba. Vilagarcía je tak především střediskem služeb pro hustě osídlené okolí (Vilanova de Arousa, Caldas de Reis). Je zde stanice hlavní trati Vigo – Santiago de Compostela – A Coruña.

Vilanova de Arousa

Vilanova de Arousa (galicijsky a oficiálně) či Villanueva de Arosa (kastilsky) je přímořská obec v zálivu Ría de Arousa na západě Galicie ve Španělsku. Spadá do comarky Salnés a provincie Pontevedra. Obec má rozlohu 35,84 km² a v roce 2007 zde žilo 10 430 obyvatel, převážně galicijsky hovořících.

Počátky městečka jsou spjaté se založením kláštera Cabido v 7. století. Ve Vilanově se narodil Ramón María del Valle-Inclán (1866–1936), jeden z předních modernistů ve španělské literatuře, spjatý s tzv. Generací 98. V obci se nachází socha nejen spisovatelova, nýbrž i jeho literárních postav. Valle-Inclánův rodný dům, přestavěný koncem 20. století na museum a památník, je vedle místního románského kostela (gl:Igrexa de Santa María de Caleiro) jednou z hlavních pamětihodností obce.

Do roku 1995 spadal pod Vilanovu také ostrov A Illa de Arousa, jenž dnes tvoří samostatnou obec. Autobusová linka spojuje ostrov s Vilanovou a nejbližším větším městem Vilagarcía de Arousa.

Provincie ve Španělsku

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.