Pansexualita

Pansexualita je sexuální orientace charakterizovaná silnou přitažlivostí, romantickou láskou a/nebo sexuální touhou k lidem bez ohledu na pohlaví. To zahrnuje možnou přitažlivost k osobám, které se vymykají rozdílností rodů muž/žena odvozené od bisexuální přitažlivosti. Pansexualita je někdy také popisována jako schopnost romanticky milovat osobu bez ohledu na pohlaví. Někteří pansexuálové také tvrdí, že pohlaví je pro ně nedůležité.

Pansexualita může být vnímána jako sexuální orientace, ale také bývá vnímána jako sexuální identita nacházející se ve spektru bisexuality.

Slovo pansexuál je utvořeno pomocí původem řecké předpony pan-, což znamená „všechno“.[1][2]

Pansexuality Pride Flag
Vlajka hrdosti pansexuálů

Romantika, přitažlivost a přednosti

Termín pansexuál je nejčastěji užíván k označení osob, které nespojují svou sexualitu s pohlavím osoby, ale s jejich rodem. Věří, že mezi pohlavím a rodem je rozdíl – rod je sociálně pojatý stav toho být ženou či mužem, zatímco pohlaví určuje biologickou odlišnost muže a ženy.

Pansexualita a sex

Mnoho lidí, kteří se označují za pansexuály, jsou schopni mít vztah s lidmi všech sexuálních orientací, ale nemusí mít nutně zájem o sex se všemi pohlavími a rody. Pro některé pansexuály je sex druhotný faktor, který přijde na řadu až teprve v případě a ve chvíli, kdy má dojít na sexuální interakci.

Odkazy

Reference

  1. pansexual | Origin and meaning of pansexual by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. (anglicky)
  2. pan- | Origin and meaning of pan- by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. (anglicky)

Související články

Polysexualita

Polysexualita je sexuální orientace charakterizovaná silnou přitažlivostí, romantickou láskou a/nebo sexuální touhou k několika ale ne všem genderům. Polysexuální člověk je ten, který „zahrnuje nebo charakterizuje mnoho různých druhů sexuality.“Liší se tím od polyamorie, touhy být zapojen do více milostných vztahů a od pansexuality, přitažlivosti pro všechny gendery na rozdíl od polysexuality, která zahrnuje mnoho, ale ne nutně všechny, gendery.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.