Pařížský klub

Pařížský klub sdružuje zástupce devatenácti nejbohatších států světa, které jsou zároveň věřiteli zadlužených států.

Historie

Pařížský klub vznikl v roce 1956, kdy Argentina souhlasila, že se setká se svými největšími věřiteli v Paříži (setkání zorganizoval tehdejší francouzský ministr financí Pierre Pflimlin) a pokusí se s nimi dohodnout na podmínkách splácení svého dluhu. Od té doby se setkávají bohaté věřitelské země a hledají společný postup pro řešení těžké splátkové situace chudých a rozvojových zemí. Od doby svého založení dosáhl klub téměř čtyř set dohod s jednaosmdesáti státy. Od roku 1983 se celková hodnota dluhů, o kterých klub jednal, vyšplhala na 504 miliard dolarů. Přesto zůstává Pařížský klub pouze neformální skupinou států, která sleduje společné zájmy.

Organizace

Pařížský klub si vytvořil malou organizaci se sídlem v úřadě francouzské pokladnice při ministerstvu financí. Podle tradice se stává ředitel ústavu prezidentem klubu, v současnosti je jím Xavier Musca. Navíc využívá Pařížský klub také stálý sekretariát, na který mohou být kladeny dotazy. Zástupci jednotlivých věřitelských států se setkávají desetkrát až jedenáctkrát do roka, aby společně jednali o stavu zadlužení různých zemí a vedli s nimi také odpovídající rozhovory. Výsledky těchto rozhovorů jsou shrnuty do protokolu, který má však pouze doporučující charakter, na jehož základě jsou pak uzavřeny smlouvy s jednotlivými zeměmi. Většinou současně také Mezinárodní měnový fond uspořádá program hospodářské obnovy. Pařížský klub je jen jedním z prvků složité struktury institucí, které řídí finanční vztahy mezi bohatými a rozvojovými zeměmi. Významnou roli v ní mají také další organizace, především Světová banka a skupina G8.

Další instituce a vývoj

Kvůli oddlužení nejchudších zemí světa byla v roce 1996 vytvořena Iniciativa snížení dluhů pro vysoce zadlužené země (anglicky Heavily Indebted Poor Countries – HIPC). Prvním státem, který těžil z jejího zřízení, byla o rok později Uganda, která si mohla smazat podstatnou část svých dluhů. V roce 1999 se do iniciativy zapojilo 40 zemí. Rok 2003 přinesl do té doby nejvyšší jednorázové oddlužení. Světová banka a MMF odpustily Konžské demokratické republice deset miliard dolarů. Válka v Iráku a jeho neřešitelná ekonomická situace přinesly překvapivé rozuzlení. V roce 2004 se Pařížský klub věřitelů dohodl na tom, že vymaže Iráku dluh ve výši čtyřiceti miliard dolarů do roku 2008, tedy asi osmdesát procent dluhu, který u klubu Irák měl. V únoru 2006 ohlásily USA, že ruší dluh Afghánistánu v celkové výši 108 milionů dolarů. V červenci a srpnu 2005 začalo Rusko díky výhodným obchodům s ropou splácet ve splátkách předčasně svoje dluhy. Dne 21. srpna 2006 byl zbytkový dluh Ruska u Pařížského klubu vyrovnán. Za největší úspěch iniciativy HIPC lze ale považovat dohodu z června roku 2005, kdy ministři financí států sdružených v G8 odsouhlasili okamžité anulování dluhů osmnácti nejchudších zemí světa ve výši 40 miliard dolarů.

Členské státy

(stav k roku 2016)
Stálí členové Pařížského klubu
Austrálie Austrálie Nizozemsko Nizozemsko
Trvalí členové
Belgie Belgie Norsko Norsko
Dánsko Dánsko Rakousko Rakousko
Německo Německo Rusko Rusko
Jižní Korea Jižní Korea Izrael Izrael
Finsko Finsko Španělsko Španělsko
Francie Francie Švédsko Švédsko
Irsko Irsko Švýcarsko Švýcarsko
Itálie Itálie USA USA
Japonsko Japonsko Spojené království Spojené království
Kanada Kanada
Občasní členové
Abú Dhabí Abú Dhabí Maroko Maroko
Argentina Argentina Nový Zéland Nový Zéland
Brazílie Brazílie Portugalsko Portugalsko
Kuvajt Kuvajt Jihoafrická republika Jihoafrická republika
Turecko Turecko Trinidad a Tobago Trinidad a Tobago
Mexiko Mexiko

Odkazy

Použité zdroje

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pariser Club na německé Wikipedii.

Související články

  • Londýnský klub
Damien Boudjemaa

Damien Boudjemaa (* 7. června 1985, Paříž) je francouzský fotbalový záložník alžírského původu, od roku 2016 hraje za rumunský klub FC Astra Giurgiu. V zahraničí působil v Rumunsku a ČR.

Jakobíni

Jakobíni bylo původně označení členů nejvlivnějšího politického klubu, vzniklého v době Velké francouzské revoluce. Název klubu je odvozen od místa jejich setkání, dominikánského kláštera Saint-Jacques (sv. Jakub) v Paříži.

V obecném významu označuje výraz pro ty přívržence Francouzské revoluce uvnitř Francie, kteří se i po popravě krále hlásili k ideálům volnost, rovnost, bratrství a usilovali o republikánské uspořádání, i v případě, kdy nebyli členy žádné politické organizace.

Klub

Klub může být:

spolek, občanské sdružení pro podporu a organizaci společenského styku v oblasti kultury, vědy, sportu, politiky apod.Brněnský klub deskových her

sportovní klub – tělovýchovný nebo sportovní spolek, sdružení, tělovýchovná jednotaBrněnský basketbalový klub

Klub českých turistů

Klub ligových kanonýrů

formální označení pro místo vhodné pro setkávání lidí – klubovna

Klub Zion – hudební klub

čtenářský klub – parta dětí či mladých lidí bez dospělého vedoucího, někdy též mikrokolektiv

bar – pohostinský podnikvybrané názvy konkrétních organizací či institucíČinoherní klub – pražské divadlo

Klub 231 – organizace bývalých politických vězňů z let 1948 až 1960

Mezinárodní PEN klub – mezinárodní organizace spisovatelů

Pařížský klub

Římský klub – mezinárodní organizacev kultuřeKlub hrůzy – americký film z roku 2004

Klub Lysek – pátý díl románového cyklu Arthura Ransoma o prázdninových dobrodružstvích několika dětských skupin

Klub rváčů – román amerického spisovatele Chucka Palahniuka z roku 1996

Klub rváčů (film) – film natočený podle této knihyjiný významKLUB – ruská zkratka pro kompleksnoje lokomotivnoje ustrojstvo bezopasnosti – česky: Komplexní lokomotivní zabezpečovací zařízení – ruské elektronické železniční zabezpečovací zařízení

Kamna Klub – typ kamen

Ligue 1 2011/12

Soutěžní ročník Ligue 1 2011/12 byl 74. ročníkem nejvyšší francouzské fotbalové ligy, od sezony 2002/03 zvané Ligue 1. Soutěž byla započata 6. srpna 2011 a poslední kolo se odehrálo 20. května 2012. Soutěže se účastnilo celkem 20 týmů. Sedmnáct jich postoupilo z minulého ročníku a spadnuvší týmy nahradily 3 nové z Ligue 2.

Mistrovský titul ze sezony 2010/11 obhajovalo Lille OSC, které však do tohoto ročníku vstoupilo velmi špatně a ztráty, které utrpělo v úvodu soutěže, již nedokázalo v jejím průběhu smazat. Naopak silného úvodu využil tým Paris Saint-Germain FC, jehož finanční potenciál se v posledních dvou letech, díky novému majiteli arabského původu, zmnohonásobil. Pařížský klub tedy dominoval soutěži již od 8. kola.

Ve 14. kole se na první pozici dostal Montpellier HSC, který využíval silného domácího prostředí. Po kole 19 se do čela vrátilo PSG a postupně si vybudovalo velmi solidní náskok. Vlastními chybami o něj však přišlo a po 29. kole se do čela definitivně vrátil Montpellier. Definitivu však získal klub z jihu Francie až 20. května, kdy v rámci závěrečného kola porazil na soupeřově Stade de l'Abbé-Deschamps, porazil 2–1 AJ Auxerre.Montpellier Hérault Sport Club získal svůj historicky první mistrovský titul a zároveň se poprvé kvalifikoval do Ligy mistrů UEFA, kde byl nasazen do základních skupin. Taktéž i vicemistr soutěže Paris Saint-Germain FC, který na mistra ztratil tři body. Třetím týmem, který si zahrál Ligu mistrů byl loňský šampion Lille OSC, kterému se podařilo napravit horší start a o celých 10 bodů předčil čtvrtý Olympique Lyonnais. Do Evropské ligy postoupili kromě Lyonu, který zvítězil i v Coupe de France, Girondins de Bordeaux a Marseille, která si postup zasloužila vítězství v Coupe de la Ligue.

Omar Bongo

El Hadž Omar Bongo Ondimba (nar. Albert-Bernard Bongo, známější ovšem jako Omar Bongo) (30. prosince 1935 Lewaï – 8. června 2009 Barcelona) byl druhý prezident Gabonské republiky, a to od 2. prosince 1967 až do své smrti.

Rue du Faubourg-Saint-Honoré

Rue du Faubourg-Saint-Honoré (česky ulice Předměstí svatého Honoria) je ulice v Paříži. Nachází se v 8. obvodu. Ulice je charakteristická množstvím luxusních obchodů, uměleckých galerií a zahraničních ambasád. Z ulice je vstup do Elysejského paláce, sídla francouzského prezidenta. Předměstí získalo název dle místního klášterního kostela zasvěceného sv. Honoriovi z Amiens, patronovi pekařů.

Standard Liège

Royal Standard de Liège, běžně nazývaný Standard Liège (česky Standard Lutych), je belgický fotbalový klub z města Lutych. Je jedním z nejúspěšnějších belgických klubů, získal 10 belgických titulů, naposledy v sezónách 2007/08 a 2008/09. Kromě toho vyhrál klub také 8x belgický pohár a v sezóně 1981/82 se dostal do finále Poháru vítězů pohárů, kde prohrál 2:1 s FC Barcelona.

Zahraniční politika Ruské federace

Zahraniční politika Ruské federace představuje politiku ruské vlády, zahrnující mezinárodní vztahy s ostatními státy a jejich občany či mezinárodními organizacemi. Tento článek se zabývá zahraniční politikou Ruské federace po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.