Monégasque

Monégasque (rodilými mluvčími označován jako Munegascu) je dialekt románského jazyka, který je označován jako Ligurský jazyk, a kterým se hovoří v italské oblasti Ligurie a malé části francouzského pobřeží a Monaka, kde patří k oficiálním jazykům. Tento jazyk je podobný dialektům románských jazyků, kterými se hovoří v okolí Janova a před francouzskou anexí oblasti Nice v roce 1860 existoval v oblasti národ, který je dnes označován jako Nizzardo Italians, a který hovořil románským jazykem, který byl velmi podobný jazyku Monégasque.

Pravopis jazyka

Jazyk je psán klasickou latinkou, která je doplněna o následující znaky.

  • ü je vyslovováno jako v němčině nebo jako francouzské u.
  • œ vyslovováno jako francouzské é
  • ç vyslovováno jako francouzské ç [s]: tradiçiùn

Vzorový text

" Despoei tugiù sciü d'u nostru paise Se ride au ventu, u meme pavayùn Despoei tugiù a curù russa e gianca E stà l'emblema, d'a nostra libertà Grandi e i piciui, l'an sempre respetà "

"Ave Maria, Tüta de graçia u Signù è cun tü si benedëta tra tüt'ë done e Gesü u to Fiyu è benejiu. Santa Maria, maire de Diu, prega per nùi, pecatùi aùra e à l'ura d'a nostra morte AMEN. (Che sice cusci.)"

Externí odkazy

Arsène Wenger

Arsène Wenger, OBE (* 22. října 1949 Štrasburk) je bývalý francouzský fotbalista.A nejvýznamnější trenér Londýnského Arsenalu všech dob. 20. dubna 2018 oznámil, že po sezóně v klubu skončí. Je nejúspěšnějším a nejdéle působícím manažerem v tomto klubu. Od roku 1996 vyhrál s Arsenalem jedenáct hlavních trofejí. Wenger rovněž stojí za přeměnou anglického fotbalu z druhé poloviny 90. let, kdy zavedl změny v tréninkových metodách, změnil životosprávu svých hráčů a prosazoval filozofii, která kladla důraz na zábavné pojetí hry.

Arsène Wenger, který vyrůstal v nedaleké vesnici Duttlenheim, se k fotbalu dostal díky svému otci. Jeho hráčská kariéra však nebyla příliš úspěšná, neboť její velkou část strávil hraním v amatérských klubech. Poté, co v roce 1981 získal manažerskou licenci, ukončil svoji aktivní fotbalovou kariéru. Teprve až v roli manažera se dočkal velkých úspěchů. Svojí trenérskou dráhu započal v týmu AS Cannes, kde pracoval jako asistent manažera. Manažerem se poprvé stal v roce 1984, kdy přestoupil do AS Nancy. Prvních trofejí se však dočkal až v dalším působišti v AS Monaco, se kterým vyhrál Division 1 a Francouzský pohár. V letech 1995 až 1996 působil v japonském týmu Nagoya Grampus Eight. Po úspěšném asijském angažmá se vrátil zpět do Evropy a stal se novým manažerem anglického Arsenalu. S tímto týmem vyhrál třikrát Premier League a dalších úspěchů se dočkal v pohárových soutěžích. V ročníku 2003/04 dokázal s týmem projít sezonou bez jediné porážky a připsat si rekord v počtu 49 utkání bez prohry. Arsène Wenger je rovněž znám pro svoji práci s mladými hráči, kterým dává ve svých týmech velký prostor.

Barbajuan

Barbajuan (zvaný též barbagiuan) je předkrm, tradičně se dělá na východní části francouzské riviéry, v Monaku a severní Itálii. Jedná se o smaženou taštičku plněnou sýrem, špenátem nebo mangoldem a případně dalším ingrediencemi, mezi které patří cibule, pórek a bílky. Pochází z tradiční kuchyně Monaka, kde se jí na národní den (19. listopadu). Barbajuan znamená v dialektu Monégasque Strýc Jan.

Evropská basketbalová federace

Evropská basketbalová federace, zkráceně FIBA Europe (anglicky: Federation International Basketball Associations Europe), je evropská sportovní organizace, která sdružuje národní basketbalové svazy evropských států, nebo jejich zemí a celků.

Vznikla v roce 1950 a sídlí v německém Mnichově. K roku 2017 sdružovala 52 národních svazů. Vrcholným orgánem je Valné shromáždění, které se schází jednou ročně a v němž má každý člen jeden hlas. Mezi zasedáními řídí organizaci jím volený 25členný výkonný výbor na čtyřleté období (2014–2018). FIBA Europe je členem Mezinárodní basketbalové federace (FIBA).

Na funkční období 2014–2018 se prezidentem stal turecký funkcionář Turgay Demirel, výkonným ředitelem bývalý český basketbalista Kamil Novák, jenž dříve zastával funkci generálního sekretáře, a viceprezidenty pak Belgičan Cyriel Coomans, Ital Dino Meneghin a Ukrajinec Oleksandr Volkov.Dříve funkci prezidenta plnil také Islanďan Ólafur Rafnsson.

Karel III. Monacký

Karel III. Monacký, italsky a monégasque Carlo III., rodným jménem Charles Honoré Grimaldi (8. prosince 1818 Paříž – 10. září 1889 Marchais) byl v letech 1856–1889 monacký kníže. Byl zakladatelem proslulého kasina v Monte Carlu.

Během jeho panování vypukla vzpoura ve městech Menton a Roquebrune, jež tehdy představovala asi 80 procent monackého území. V důsledku toho byla postoupena Francii, což připravilo cestu k formálnímu francouzskému uznání monacké nezávislosti. Povstání nicméně vyčerpala monacké zdroje. Knížectví nutně potřebovalo nové zdroje příjmu, takže kníže a jeho matka, princezna Karolína, přišli s plánem na vybudování kasina. Založené kasino Monte Carlo (pojmenonané po knížeti) bylo v německém stylu a umístěno bylo na místě zvaném Les Spélugues. Kníže též zintenzivnil diplomatickou činnost, navázal například silné vztahy s Tuniskem. V závěru života ztratil zrak.

La Condamine

La Condamine (v jazyce monégasque A Cundamina) je jedna ze čtyř tradičních obcí, které tvoří městský stát Monako (dalšími jsou Monaco-Ville, Monte Carlo a Fontvieille). Podle současného oficiálního administrativního dělení Monaka je La Condamine jedním z deseti správních obvodů, když z jeho tradičního území byly na severozápadě vyčleněny nové obvody La Colle, Les Révoires a Moneghetti. La Condamine je tradiční obchodní čtvrť s tržnicí, leží okolo monackého přístavu Port Hercules a bulváru Alberta I., nachází se zde Park princezny Antoinetty a kostel svaté Devoty. Rozloha La Condamine je 23,7 hektaru a má 3847 obyvatel.

Monacká fotbalová reprezentace

Monacká fotbalová reprezentace (v jazyce Monégasque La Seleciun de Munegu) je národní reprezentace Monaka ve fotbale. Své domácí utkání hraje na stadionu Stade Louis II. Není členem FIFA ani UEFA a proto nemůže hrát žádné oficiální zápasy.

Monacká hymna

Hymne Monégasque (česky: Monacká hymna) je hymnou Monackého knížectví. Původní text i melodii napsal Théophile Bellando de Castro v roce 1841. Později byla několikrát upravována. Nakonec v roce 1931 vznikl text v jazyce monégasque.

Monacký frank

Monacký frank byl národní měnovou jednotkou Knížectví Monako. Monacký frank se dělil na 100 centimů. Poslední emise oběžných mincí byla do oběhu dána v roce 1960 a zcela odpovídala tehdy platným francouzským mincím. Papírová platidla byla vydána pouze v roce 1920, v podobě nouzovek, z důvodu finanční krize ve Francii po první světové válce. Zachovalé exempláře těchto bankovek mají cenu pár desítek USD. Všechna platidla byla vydávána přímo ministerstvem financí Monaka. ISO 4217 kód měny byl MCF.

Monacký střelecký svaz

Monacký střelecký svaz (francouzsky Fédération Monégasque de Tir, zkratka FMTIR) je národní organizace sdružující sportovní střelce v Monaku. Svaz byl založen 15. října 1921 a v roce 2017 zaštiťuje pouze dva sportovní střelecké kluby v zemi.

Monako

Monako, úředně Monacké knížectví (francouzsky Principauté de Monaco nebo Monaco) je městský stát ležící na středomořském pobřeží francouzské riviery – Azurového pobřeží. Monako má rozlohu 2,02 km2 s počtem obyvatel 37 800. Je to nejmenší stát západní Evropy. Jde o druhý nejmenší stát na světě (po Vatikánu) a současně zemi s druhou největší hustotou osídlení (19 009 obyvatel na km²). Jeho jediným sousedem je Francie. Pevninská hranice činí 4,4 km a hranice s pobřežím je dlouhá 4,1 km. Nejlidnatější a nejslavnější čtvrtí tohoto městského státu je Monte Carlo. Monako je díky svým daňovým zákonům oblíbené mezi bohatými lidmi, ale často ho vyhledávají i turisté. Patří k hlavním ekonomickým mocnostem ve Středomoří. V roce 2014 tvořili milionáři 30 % populace, což je více než v Ženevě nebo Curychu. Stát nemá daň z příjmu a i jiné daně jsou nízké, často je Monako označované za daňový ráj. Stát je konstituční monarchií. Kníže (v současnosti Albert II.) má nicméně značný politický vliv, nesouměřitelný s jinými konstitučními monarchiemi. Rod Grimaldiů vládne v Monaku již od roku 1297. Úředním jazykem je francouzština, významnou roli hraje ale i jazyk monégasque a italština, neboť Itálie je blízkou, byť nikoli sousední zemí. Monako je členem Mezinárodní organizace frankofonie. Nezávislost na Francii Monako získalo roku 1861. Francie dnes zajišťuje jen vojenskou ochranu státu, jinak je zahraniční politika Monaka samostatná (byť vlastní hlas v OSN získalo až v roce 1993). K největším společenským událostem v zemi patří každoročně závod Formule 1, Grand Prix Monaka. Místní fotbalový klub AS Monako, který hraje francouzskou ligu, sehrává roli neformální státní reprezentace (kterou jinak Monako v žádném sportu nemá). Monako není členem Evropské unie, ale podílí se na řadě eurounijních politik (např. celní unie) a užívá také jako svou měnu euro.

Práva párů stejného pohlaví v Evropě

Diskuse na téma legalizace stejnopohlavního manželství nebo registrovaného partnerství párů stejného pohlaví probíhá napříč celou Evropou.

V současné době 28 z 50 zemí a 5 ze 7 závislých teritorií v Evropě nějak uznává stejnopohlavní soužití. Mezi nimi převládají členské státy EU. Do července 2017 legalizovalo stejnopohlavní sňatky 15 evropských zemí: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Island, Irsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko a Spojené království. V Rakousku bude stejnopohlavní manželství legální od 1. ledna 2019. Dále 12 evropských zemí legalizovalo registrované partnerství nebo jinou právní formu úpravy stejnopohlavního soužití: Andorra, Česko, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Řecko,

Slovinsko a Švýcarsko. San Marino uznává stejnopohlavní soužití pouze v imigračních záležitostech. Arménie uznává pouze stenopohlavní manželství uzavřené v cizině.

Některé země, které legalizovaly stejnopohlavní manželství, mají zároveň i zákony o registrovaném partnerství. Jedná se o země Beneluxu, Francii, a Spojené království. Irsko, Německo a severské země po přijetí zákona o stejnopohlavních sňatcích registrované partnerství zrušily a nahradily jej manželstvím pro všechny. Stávající partnerství zůstávají stále platná a lze je měnit na manželství. Nové partnerství uzavřít nelze.

Stejnopohlavní manželství neuznává několik evropských zemí, ba dokonce jej má ústavně vymezené jako svazek jednoho muže a jedné ženy: Arménie, Bělorusko, Bulharsko, Černá Hora, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina. Nicméně Arménie uznává stejnopohlavní manželství uzavřené v zahraničí a Chorvatsko a Maďarsko umožňují homosexuálním párům uzavřít registrované partnerství.

Seznam dílů seriálu Archer

Toto je seznam dílů seriálu Archer.

Románské jazyky

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.