León (Španělsko)

León (v leónštině a asturštině Llión) je město na severozápadě Španělska, středisko provincie León, součásti autonomního společenství Kastilie a León.

Přestože león znamená ve španělštině lev (který je také dominantou městského znaku a vlajky), název pochází od latinského slova legio (legie). Město bylo založeno roku 79 př. n. l. jakožto ležení VI. římské legie a ve stálé sídlo se vyvinulo roku 68 s příchodem VII. legie vedené efemérním císařem Galbou. Ve středověku pak bylo hlavním městem království León, svého času nejdůležitějšího křesťanského státu na Iberském poloostrově.

V roce 2013 žilo v Leónu přes 130 000 obyvatel, v metropolitní oblasti kolem 205 000. León je známý především svou gotickou katedrálou a románskou bazilikou sv. Isidora.

León je také železničním uzlem, odkud vedou tratě do Palencie, Monforte de Lemos (Galicie) a Ovieda (Asturie) a úzkorozchodná trať do Bilbaa (Baskicko).

León
León
Katedrála v Leónu
Katedrála v Leónu
León – znak

znak
León – vlajka

vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 837 m n. m.
Stát Španělsko Španělsko
Autonomní společenství Kastilie a León
Provincie Provincie León
León
León
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 39,03 km²
Počet obyvatel 130 601 (2013)
Hustota zalidnění 3 346,2 obyv./km²
Správa
Starosta Emilio Gutierrez
Vznik 29 př. n. l.
Oficiální web www.aytoleon.es
Telefonní předvolba 987
PSČ 240XX
Označení vozidel LE

Sport

Osobnosti

Partnerská města

Externí odkazy

Buenaventura Durruti

José Buenaventura Durruti Domínguez (14. července 1896, León – 20. listopadu 1936, Madrid) byl čelný představitel španělských anarchistů. Proslavil se zejména v průběhu občanské války ve Španělsku. Během jejích bojů také zahynul.

Casa de los Botines

Casa de los Botines je modernistická stavba, kterou v letech 1892 až 1894 navrhl a vystavěl architekt Antoni Gaudí. Objekt se nachází ve Španělsku, ve městě León a v současné době je objekt využíván jako sídlo banky Caja España. Budova má působit jako neo-gotická, proto jsou zde v rozích použity věžičky, které představy Gaudího umocňují. Budova je složena ze čtyř pater, podkroví a suterénu.

Divadlo Trianón

Divadlo Trianón je bývalá divadelní budova, kterou postavil architekt Javier Sanz v roce 1946 v Léonu. Na seznam španělských kulturních památek byla zapsána 24. listopadu 1986.

Koncipována od samého počátku jako divadlo a kinosál, byla v 80. letech přeměněna na diskotéku a poté na dětské zábavní centrum.

Nachází se na rohu ulic Avda. Ramón y Cajal a La Torre. Rohová pozice je výraznou součástí designu. Sál byl určen pro 1250 diváků, z toho je 800 míst v přízemí. Užitná plocha budovy je 2300 m². Většina původní výzdoby byla zachována, včetně majestátního schodiště.

Leon

Leon nebo León může být:

příjmení osobTania Leon (1945–1996) – jihoafrická aktivistka za ženská práva, členka hnutí proti apartheidujméno osobLeon (jméno) – mužské jméno, příbuzné Lev a LeoLeon I. Veliký

Leon II.

Leon III. Syrský

Leon IV. Chazar

Leon V. Arménský

Leon VI. Moudrý

Léon Bloy

Leo Rosten

Leon Bailey (* 1997) – jamajský fotbalista

Leon Boruński (1909–1942) – polský klavírista

Leon Tsoukernik (* 1973) – český podnikatel

Leon ter Wielen (* 1988) – nizozemský fotbalistafilmLeon (film) – francouzský filmtoponymaLeón (Španělsko) – město

Leon (Norsko) – město

Provincie León – současná španělská Provincie

León (historická provincie) – historická španělská provincie, dnes součást autonomního společenství Kastilie a León

Království León – historické království ve Španělsku

Meseta León – pohoří ve Španělsku

León (Mexiko) – město v Mexiku

León (Nikaragua) – město v Nikaragui

Leon (Francie) – historické město severně od Paříže

Lev (heraldika)

Lev patří mezi nejznámější obecné heraldické figury, přesněji do skupiny heraldických figur životných, do podskupiny figur zvířecích. Lev jako symbolický král zvířat vyjadřuje rytířské ctnosti, odvahu, sílu a statečnost. Lev se proto vyskytuje v erbech královských rodů, znaků zemí i měst. Rozlišujeme několik postojů lva. Mezi časté modifikace figury patří tzv. dvouocasý lev (při odlišování se lze setkat ve starší literatuře s označením jednoocasého lva jako lvice, nicméně toto rozlišení se dnes nepoužívá).

Na cestě (dokumentární seriál)

Na cestě je dokumentární cestopisný seriál České televize. Vzniká v produkci FRMOL, s.r.o. pod vedením producenta Tomáše Schäfera a art-directora Víta Bělohradského. Česká televize ho vysílá od roku 2006. Filmy z cyklu představují život, zvyky a typické rysy regionů celého světa. Každý díl je 26 minut dlouhý a průvodním slovem ho doprovázejí herci Jiří Bartoška a Miroslav Donutil.

Porto

Porto (portugalsky Pôrto; portugalská výslovnost [portu]; v některých jazycích, kupříkladu anglicky též Oporto) je druhé největší portugalské město. Podle sčítání z roku 2011 jeho populace čítá 237 591 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žijí zhruba 2,4 miliony lidí. Porto je moderní kosmopolitní město nedaleko břehu Atlantského oceánu. Oblast kolem města je jednou z nejvíce průmyslových oblastí Portugalska. Spolu s Lisabonem a oblastí Algarve patří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti země.

Porto je známé také svým celosvětovým vývozním artiklem – portským vínem, které bylo původně vyváženo jen z tohoto města (odtud název). Sváželo se a dodnes se sváží po řece Douro, jejíž hluboké údolí utváří kolorit města. Jižní břeh řeky již náleží obci Vila Nova de Gaia, součásti portské aglomerace. Historické centrum Porta – Ribeira bylo přidáno na seznam světových památek UNESCO v roce 1996.

Salon-de-Provence

Salon-de-Provence je město na jihu Francie v Provence v departmentu Bouches-du-Rhône v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Shirana Shahbazi

Shirana Shahbazi (* 1974 v Teheránu) je íránská konceptuální fotografka působící ve Švýcarsku.

Voroněž

Voroněž (rusky Воро́неж (mužský rod) s výslovností [vɐˈronʲɪʂ] IPA) je město na jihozápadě evropské části Ruska. Leží nedaleko hranic s Ukrajinou 530 km jižně od Moskvy na pravém břehu řeky Voroněž, těsně před jejím ústím do Donu. Město je správním střediskem Voroněžské oblasti. Žije zde přibližně 1,048 milionu obyvatel.

Álvaro de Mendaña de Neira

Álvaro de Mendaña de Neira, psáno též Neyra (1541 či 1545? Provincie León, Španělsko – 18. října 1595 Nendo, Šalomounovy ostrovy), byl španělský mořeplavec, objevitel Šalomounových ostrovů a nové cesty v podrovníkovém Tichém oceánu.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.