Laguna

Laguna je přírodní nádrž stojaté vody na okraji moře.[1] Je to mělký mořský vodní útvar naplněný slanou nebo brakickou vodou, který je oddělen od hlubšího moře korálovým útesem nebo písečným valem. Laguny jsou jak laguny atolů, vytvořené růstem korálových útesů, tak pobřežní laguny vytvořené vznikem písčitých valů.

Pobřežní laguny

Pobřežní laguny se nacházejí na pobřeží, kde mají přílivy malé vzedmutí. Od moře bývají odděleny bariérou ostrovů ležícich obecně rovnoběžně s pobřežím. Vlnobití nebo pobřežní proudy, které zanášejí hrubé sedimenty mimo břehy pláží, vytvářejí lagunové valy bez mořských útesů. Jakmile se tento val vytvoří, mohou se za ním usazovat i jemnější sedimenty. Pobřežní laguny jsou spojeny s mořem pouze úzkými průlivy, což má za následek, že voda v lagunách je odlišná od mořské, především pokud jde o teplotu, slanost, obsah kyslíku a sedimentů.

Atafutrim
Laguna Atafu v Tokelau

Významné mořské laguny

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lagoon na anglické Wikipedii.

  1. MATĚJČEK, Tomáš a kolektiv. Malý geografický a ekologický slovník. 1. vyd. Praha: Česká geografická společnost, 2007. 136 s. ISBN 978-80-86034-68-3. S. 56.

Související články

Externí odkazy

Benátský záliv

Benátský záliv (italsky Golfo di Venezia, slovinsky Beneški zaliv) je mělký záliv v severní části Jaderského moře. Je obklopen pobřežím Itálie, Slovinska a Chorvatska. Od Jaderského moře je pomyslně oddělen deltou řeky Pád a Istrijským poloostrovem. Součástí zálivu je Laguna Veneta se světoznámými Benátkami, Laguna di Marano a Laguna di Grado. K severovýchodu vybíhá jako jeho pokračování Terstský záliv. Do zálivu se vlévají řeky Adige, Brenta, Piave, Livenza, Tagliamento, Isonzo a chorvatská Dragonja.

Black Sabbath, Vol. 4

Black Sabbath Vol. 4 je název hudebního alba od anglické hudební skupiny Black Sabbath vydané v roce 1972. Toto album je také studiová práce, nesoucí se v duchu předchozích tří alb, ale nově s akustikou a zvukovými efekty. Skladby FX a Laguna Sunrise jsou pouze instrumentální na rozdíl od zbytku skladeb na této desce.

Skupina jakoby „vyzrála“ a ukazuje na tomto albu, jak daleko se za ty dva roky od vydání prvního alba Black Sabbath dostala a jak pokročila ve svém hudebním vývoji. Nemyslí se tím, že by radikálně změnila styl své hudby, ale že dále pokročila ve svém rozvíjení typického „sabbatovského“ pojetí skladeb.

Už před nahráváním svého čtvrtého alba, které se původně mělo jmenovat podle kokainového songu "Snowblind", skupina prohlašovala, že jejich novinka bude hudebně různorodější a svůj slib dodržela. Nalezneme zde jak tvrdou „klasiku“ v podobě písní "Supernaut", "Cornucopia" nebo "Under The Sun", tak osmiminutovou progresivní kompozici "Wheels of Confusion". Instrumentálka "Laguna Sunrise" a balada "Changes" zase odhalují dosud skrývanou lyrickou stránku kapely. „Čtyřkou“ začali Black Sabbath také hudebně více experimentovat. Ve skladbě "Changes" vůbec poprvé použili syntezátor a Butler v ní hraje na mellotron, "Laguna Sunrise" byla doplněna smyčci. LP Vol. 4 je nenápadné, na skladby však velice silné řadové album.

Na obálce alba zezadu je Ozzy Osbourne stojící u mikrofonu v roláku, který má na rukávech dlouhé, rádoby kovbojské třásně, a zepředu je Ozzy v podobné, ne-li stejné pozici, ale jen jako žlutý vyplněný obrys na černém pozadí.

Chuuk

Chuuk (do roku 1990 Truk) je souostroví ležící v souostroví Karolíny v jihozápadní části Tichého oceánu. Jedná se o nejlidnatější ze čtyř států tvořících Federativní státy Mikronésie. Hlavním městem je Weno. Rozloha státu je 127 km², počet obyvatel 53 595 a hustota zalidnění 420/km². Centrem ostrovů je laguna Truk s řadou hornatých ostrovů, kterou od moře odděluje korálový útes s ostrůvky.

Elektrėnai

Elektrėnai je město v Litvě, které je od roku 2000 centrem stejnojmenného okresu. Má 14 000 obyvatel a nachází se na půli cesty mezi Vilniusem and Kaunasem. Jedná se o jedno z novějších měst, které vzniklo v dobách Litevské sovětské socialistické republiky pro zaměstnance místní elektrárny. Jeho jméno je odvozeno od elektřiny. Historické budovy ve městě nejsou a sestává výhradně z velkých jednotných panelových domů. Blízko města se nachází umělé jezero Elektrėnajská laguna, které je používáno k chlazení elektrárny a jeho teplota je o něco vyšší než teplota jeho okolí.

Emisní mlhovina

Emisní mlhovina je mlhovina složená převážně z ionizovaného plynu (plazmatu), který emituje (vyzařuje) světlo různé barvy. Zdrojem ionizace bývá vysoce energetické elektromagnetické záření blízké hvězdy. Jde o typ difúzní mlhoviny.

Obvyklým zdrojem ionizace je ultrafialové záření velmi žhavé hvězdy. Toto záření ohřívá okolní plyn a tím jej zbavuje elektronů. Elektrony se pak srážejí s atomy plynu a energii uvolní v podobě viditelného světla.

Nejčetnějším typem emisní mlhoviny je HII oblast. Dále sem patří planetární mlhoviny nebo pozůstatky po výbuchu supernovy.

Nejznámější emisní mlhoviny

Tarantule (NGC 2070)

Mlhovina v Orionu (M 42)

Krabí mlhovina (M 1)

Orlí mlhovina (M 16)

Mlhovina Laguna (M 8)

Mlhovina Trifid (M 20)

Kurský záliv

Kurský záliv, případně též Kuronský nebo Kuršský záliv (litevsky Kuršių marios, rusky Куршский залив) či Kurská zátoka je záliv - laguna u jihovýchodního pobřeží Baltského moře u břehů Ruska (Kaliningradská oblast na jihu) a Litvy (kraj Klaipėda na severu). Jméno pochází od starého baltského národa Kurů. Rozloha zálivu je 1610 km². Je 93 km dlouhý a průměrně 17,3 km široký. Hluboký je průměrně 3,7 m a maximálně 7 m. Od moře je oddělen Kurskou kosou. Na severu je Klajpedským průlivem širokým 390 m spojen s mořem. Do zálivu ústí řeka Němen svou deltou. V zimě záliv zamrzá na přibližně 80 dní, v létě má voda na povrchu teplotu až 25 °C.

Mengálvio

Mengálvio Pedro Figueiró, známý především jako Mengálvio (17. prosince 1939, Laguna, Santa Catarina) je bývalý brazilský fotbalový záložník a pozdější trenér.

Mistr světa z roku 1962 v Chile (na závěrečném turnaji však nenastoupil). Za brazilskou fotbalovou reprezentaci odehrál 14 zápasů, vstřelil 1 gól. Na klubové úrovni získal s klubem Santos FC dvakrát Copa Libertadores (1962, 1963) a Interkontinentální pohár (1962, 1963). V Santosu hrál v letech 1960–1967 a ještě v roce 1969. Odehrál za něj 371 zápasů. Mimo Santosu hrál v Grémiu, CE Aimoré a kolumbijském Millonarios FC z Bogoty.

Mlhovina Laguna

Mlhovina Laguna (také Messier 8, M8 nebo NGC 6523) je obrovské mezihvězdné mračno, které patří mezi emisní mlhoviny a HII oblasti a nachází se v souhvězdí Střelce. Mlhovina je od Země vzdálena 4 100 světelných let.

Objevil ji Giovanni Battista Hodierna před rokem 1654 a Guillaume Le Gentil ji v roce 1747 popsal jako hvězdokupu s mlhovinou.

Patří mezi nejjasnější mlhoviny na obloze. Pro pozorovatele ze střední Evropy je to po mlhovině v Orionu druhá nejjasnější mlhovina.

Monte San Giorgio

Monte San Giorgio je zalesněná hora (1096 m) ve švýcarském kantonu Ticino jižně od Luganského jezera. Západní úpatí hory zasahuje do Itálie. Je považována za nejbohatší naleziště mořských fosilií z doby středního triasu. V roce 2003 byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO; v roce 2010 byla chráněná lokalita rozšířena i o italskou část.

Skrze fosilie je zde zaznamenn život v prostředí tropické laguny, chráněné a částečně oddělené od volného moře pobřežním útesem. V této laguně se vyvinul rozmanitý mořský život, včetně plazů, ryb, mlžů, amonitů, ostnokožců a korýšů. Vzhledem k tomu, že laguna byla blízko pevniny, nachází se zde i fosilní pozůstatky hmyzu a rostlin.

Oceánie

Oceánie je zeměpisný a kulturní celek, který se rozkládá v Tichém oceánu. Zahrnuje přes 20 000 tichomořských ostrovů a z politických i jiných důvodů se k ní počítá také Austrálie, která je ovšem z tektonického hlediska plně samostatným kontinentem. Někdy se tato oblast označuje též jako Austrálie a Oceánie, nebo jen Austrálie.

Původ ostrovů v Oceánii

Kontinentální – byly kdysi součástí kontinentu. Patří mezi ně největší ostrovy – Nová Guinea, Nový Zéland, Nová Kaledonie a Tasmánie.

Sopečné ostrovy – menší vysoké ostrovy, tvořící často vrcholy podmořských sopek. Havajské ostrovy (nejvyšší hory na zeměkouli), Tahiti…

Korálové ostrovy (atoly) – jejich vznik vysvětluje Darwinova teorie vzniku atolů (pokles podmořské sopky → koráli stavějí útes do výšky…). Proto mají atoly většinou tvar prstence. Největší klasický atol na světě je Kiritimati (Vánoční ostrov) ve státě Kiribati (rozloha 323 km2). Ostrov samotný x laguna – rozdíl!

Orange County (Kalifornie)

Orange County (též County of Orange) je okres nacházející se na jihu amerického státu Kalifornie. Má rozlohu 2455,3 km² a jeho populace se k červnu 2008 odhaduje na 3 010 759 obyvatel. Přestože je nejmenším okresem v jižní Kalifornii, jedná o 2. nejlidnatější okres v Kalifornii a 6. v USA. Hlavní město tohoto okresu je Santa Ana (324 tisíc obyvatel dle údajů z roku 2010), největším městem pak Anaheim (336 tisíc obyv.). V Orange County se mimo jiné odehrává i seriál americké televizní stanice FOX - O.C. California. V tomto kraji je velmi dostupný a populární surfing. Z této oblasti pochází také americká punkrocková kapela Social Distortion.

Renault

Renault S.A. [renó] je francouzská automobilka vyrábějící osobní i nákladní automobily, traktory, autobusy a v minulosti i motorové železniční vozy. Renault je druhá největší automobilka v Evropě a aliance Renault-Nissan je čtvrtá největší automobilka na světe. Automobilka sídlí v Boulogne-Billancourt na západním okraji Paříže. Pod Renault patří i rumunská Dacia a korejský Renault Samsung Motors. Renault rovněž vlastní významný podíl v ruské automobilce Lada.

Renault Laguna

Renault Laguna byl automobil střední třídy, vyráběný francouzskou automobilkou Renault v letech 1994–2015. V roce 2015 byla Laguna nahrazena novým Renaultem Talisman.

San Cristóbal de La Laguna

San Cristóbal de La Laguna je město na Kanárských ostrovech v severní části ostrova Tenerife. Je součástí metropolitní oblasti Santa Cruz de Tenerife.

Ve městě se nachází Universidad de La Laguna, kterou navštěvuje okolo třiceti tisíc studentů. Byla založena počátkem 18. století. Samotné San Cristóbal de La Laguna založil koncem 15. století Alonso Fernández de Lugo; v roce 1999 bylo město vyhlášeno za památku světového dědictví. Ve městě se nachází katedrála Panny Marie Pomocné. Dalším z významných kostelů města, je královská svatyně Cristo de La Laguna, kde obraz ukřižovaného Ježíše Krista vysoce ctěný na Kanárských ostrovech. Nejstarší kostel ve městě je Iglesia de la Concepción.

Město také upozornila na klášter sv Kláry z Assisi a klášter svaté Kateřiny Sienské, ve druhém je neporušené tělo jeptiška María de León Bello y Delgado má pověst zázračného.

Střední třída

Střední třída (označuje se také jako segment D) je kategorie automobilů mezi nižší střední třídou a vyšší střední třídou. Jedná se zpravidla o větší rodinné vozy typu sedan, kombi nebo liftback, mnoho automobilek v této třídě nabízí i MPV. U některých automobilek je tato třída vrcholem nabídky.

Tenerife

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Leží přibližně 320 km od pobřeží Maroka v ostrovní oblasti Makaronézie, jeho rozloha je 2 034 km². Na ostrově žije téměř 900 000 obyvatel, je tedy nejvíce obydleným ostrovem Španělska. Topografickou dominantou ostrova je nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m.

Santa Cruz de Tenerife je druhým největším městem celého souostroví a zároveň hlavním městem ostrovů a sídlem vlády. Druhým hlavním městem je Las Palmas de Gran Canaria, v němž sídlí některé vládní instituce, parlament a ministři. Společně s blízkými ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro tvoří provincii Santa Cruz de Tenerife. Na ostrově se nachází Univerzita La Laguna založená v roce 1792. Z územně-administrativního hlediska sestává ostrov z 31 obcí.

Velká cena USA silničních motocyklů

Grand Prix USA je motocyklový závod, který se koná jako součást Prix silničních motocyklů závodní sezóny.

Viselský záliv

Viselský záliv, Vislanský záliv[zdroj?], nebo také Kaliningradský záliv (polsky Zalew Wiślany, rusky Калининградский залив nebo Вислинский залив, litevsky Aistmarės) je brakický záliv-laguna Baltského moře u břehů Ruska (Kaliningradská oblast na severovýchodě) a Polska (Pomořské vojvodství na jihovýchodě a Varmijsko-mazurské vojvodství na severozápadě). Je 90 km dlouhý a 2,5 až 25 km široký. Hluboký je 3 až 5 m. Od moře je oddělen úzkou 60 km dlouhou písečnou Viselskou kosou. Na severu je průlivem širokým 860 m spojen s Gdaňským zálivem

Záliv

Záliv je výběžek vodní plochy do pevniny.

Je to část jezera, moře nebo oceánu, která se zařezává do pevniny takovým způsobem, že je ze tří stran obklopena pevninou.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.