La Défense

La Défense je název obchodní čtvrtě, která je charakteristická supemoderními stavbami a mrakodrapy. Leží na předměstí Paříže severozápadně od centra, s nímž je dopravně propojena linkou 1 a RER A. Administrativně patří do měst Courbevoie, Nanterre a Puteaux.

Paris defense
V La Défense jsou všechny budovy, které v Paříži místní obyvatelé nechtěli
Paris La Défense seen from Tour Saint Jacques 2013-08
Pohled z věže Saint-Jacques

Vznik a vývoj

Název čtvrti znamená česky obrana a odvozuje se od pomníku La Défense de Paris, který zde byl vztyčen na paměť vojáků, kteří bránili Paříž během prusko-francouzské války. Bronzová socha byla odhalena v roce 1883. Během počáteční výstavby čtvrti byla odstraněna a po dokončení prací zase vrácena na původní místo.

Vrcholek, na kterém se dnes tyčí La Grande Arche, se nazýval Chantecoq neboli Kohoutí zpěv. Již za vlády Ludvíka XV. byla pomyslná osa od Louvru přes dnešní Avenue des Champs-Élysées prodloužena až sem jako alej. Na vrcholku se až do 19. století nacházel větrný mlýn.

Oficiálně vznikla obchodní čtvrť založením společnosti Etablissement Public d'Aménagement de La Défense (Veřejný podnik pro výstavbu La Défense). V roce 1958 pak byl ze soukromých zdrojů postaven jako pilotní projekt výstavní palác CNIT neboli Centre des nouvelles Industries et Technologies (Centrum moderního průmyslu a technologií) a poté i další moderní budovy, tzv. První generace. Žádná z nich však po dokončení neměřila více než 100 m. První moderní kancelářskou stavbou zde byla až v roce 1966 Tour Nobel (nyní Tour Initiale). Na začátku 70. let zde začaly vznikat nové mrakodrapy, mrakodrapy druhé generace. Rychlý rozlet výstavby ale zastavila ropná krize v roce 1973. Třetí generace mrakodrapů se objevila o dalších deset let později. K výročí 200 let Velké francouzské revoluce roku 1989 byla otevřena La Grande Arche – Velký oblouk (též Archa), jež stojí v ose Avenue des Champs-Élysées. Po výstavbě Tour Montparnasse s výškou 210 m přímo v historické městské zástavbě v roce 1973 mohly být nové mrakodrapy v Paříži nadále stavěny už pouze zde. Tuto restrikci však v roce 2010 zrušilo nové nastavení stavebních výškových limitů umožňujících komerčním budovám dosahovat výšky až 180 m.[1]

Středem La Défense prochází protáhlé náměstíEsplanade de La Défense, pod nímž vede tunelem dálnice a metro z centra města. Pod Grande Arche se nachází od roku 1992 přestupní stanice mezi linkami metra, RER a tramvaje.

Statistika

La Défense se rozkládá na ploše 160 ha a je rozdělena do 12 sektorů. Celkem se zde nachází na 3 milióny m2 obchodních ploch a 600 000 m2 obytných ploch. V podzemí je 25 000 parkovacích míst pro 150 000 zaměstnanců a 20 000 stálých obyvatel. Ve čtvrti je přes 10.000 bytů a zhruba 2600 hotelových pokojů. Mezi zdejšími 1600 zaměstnavateli je zastoupeno 14 z 20 největších francouzských firem a 13 z 50 největších koncernů světa.[2]

Čtvrť v noci

Reference

  1. Největší soudní komplex Evropy změnil panorama Paříže | EARCH.. www.earch.cz [online]. [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. (česky)
  2. (francouzsky) Statistika o La Défense

Související články

Externí odkazy

15 (linka metra v Paříži)

Linka 15 je zamýšlená linka pařížského metra ve zdejší aglomeraci jako jedna z větví plánovaného projektu Grand Paris Express. Její postupné zprovoznění je plánováno na období 2020–2030. Po úplném dokončení bude linka vytvářet okruh kolem celé Paříže v délce 75 km, bude procházet 36 obcemi v departementech Hauts-de-Seine, Val-de-Marne a Seine-Saint-Denis a bude mít 36 stanic. Linka bude v systému MHD značená červenou barvou.

1 (linka metra v Paříži)

Linka 1 je nejstarší linka pařížského metra. V systému MHD je značená žlutou barvou, má 25 stanic a měří 16,5 km. Paříží prochází diagonálním směrem a spojuje severozápadní předměstí města, kde se nachází moderní čtvrť La Défense a jihovýchod města. Protože vede středem města mj. pod Avenue des Champs-Élysées a kolem muzea Louvre, ročně přepraví 213 miliónů cestujících (2008), což ji řadí na první místo ve vytíženosti ve zdejším metru. V roce 2010 zde byly nasazeny automatické vlaky bez řidičů, které do konce roku 2012 nahradily vozy řízené řidiči.

2 (tramvajová linka v Paříži)

Linka T2 je jednou z linek pařížské tramvajové dopravy. V systému MHD je značena purpurovou barvou. Byla otevřena 2. července 1997 u příležitosti Světových dnů mládeže. Trať prochází územím měst Puteaux, Suresnes, Saint-Cloud, Sèvres, Meudon a Issy-les-Moulineaux jihozápadně od Paříže až k jejím hranicím. Na 13,7 km dlouhém úseku je 17 stanic. Ročně přepraví 19,9 miliónu cestujících. Provozovatelem trati je pařížský dopravní podnik RATP.

Axe historique

Axe historique, neboli česky Historická osa je jednou ze základních os Paříže. Vychází z jejího samého středu severozápadním směrem. Je též známá pod názvem Voie Triomphale (triumfální cesta).

Champs-Élysées – Clemenceau (stanice metra v Paříži)

Champs-Élysées – Clemenceau je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 1 a 13. Nachází se v 8. obvodu v Paříži pod Avenue des Champs-Élysées a náměstím Place Georges Clemenceau.

Charles de Gaulle – Étoile (stanice metra v Paříži)

Charles de Gaulle – Étoile je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 1, 2 a 6 linkou. Navíc je zde umožněn přestup na linku RER A. Leží na hranicích 8., 16. a 17. obvodu v Paříži. Stanice se nachází pod náměstím Charlese de Gaulla.

Château de Vincennes (stanice metra v Paříži)

Château de Vincennes je konečná stanice pařížského metra linky 1 ležící na hranicích 12. obvodu v Paříži a města Vincennes. Nachází se pod Avenue de Norget.

Concorde (stanice metra v Paříži)

Concorde je přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 1, 8 a 12. Nachází se na hranicích 1. a 8. obvodu v Paříži. pod náměstím Place de la Concorde.

Esplanade de la Défense (stanice metra v Paříži)

Esplanade de la Défense je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 1, která se nachází na východním konci obchodní čtvrti La Défense na hranici obcí Courbevoie a Puteaux.

Gare de la Défense

Gare de la Défense je podzemní nádraží ve městě Puteaux. Nachází se v obchodní čtvrti La Défense v blízkosti mrakodrapu Grande Arche. Nádraží slouží příměstské železnici RER (linka RER A), kterou provozuje společnost RATP a pro vlaky na trati Saint-Lazare – Versailles (linky Transilien), které provozuje společnost SNCF. Mimo to slouží jako konečná linky 2 tramvajové dopravy. Podzemním tunelem je propojeno se stejnojmennou stanicí, kde je možné přestoupit na linku 1 pařížského metra. Zatímco v roce 1973 činil počet denních pasažérů 4420 osob, v roce 2003 to již bylo 31 500.

George V (stanice metra v Paříži)

George V je stanice Pařížského metra na lince 1. Nachází se v 8. obvodu v Paříži pod Avenue des Champs-Élysées.

La Défense (stanice metra v Paříži)

La Défense je konečná stanice pařížského metra linky 1. Nachází se v centru obchodní čtvrti La Défense severozápadně od Paříže. Stanice je propojena s dalšími dopravními terminály, takže je zde umožněn přestup na linku RER A, linky Transilien a tramvajovou linku 2. Díky těmto okolnostem byla v roce 2004 s 12,81 milióny cestujících jedenáctou nejvytíženější stanicí zdejšího metra. Zatímco však na lince 1 platí po celé její délce městský tarif, v případě linky RER A se v La Défense počítá již tarif pro zónu 3.

La Défense - Michelet (stanice metra v Paříži)

La Défense – Michelet byla plánovaná stanice pařížského metra, která nebyla nikdy realizována. Stanice se měla stát součástí linky 1 ve čtvrti La Défense.

La Grande Arche

Grande Arche (česky: Velký oblouk) je moderní stavba ve tvaru vítězného oblouku a je symbolem moderní čtvrti La Défense. Tato novodobá pamětihodnost Paříže byla dokončená v roce 1989 k 200. výročí Velké francouzské revoluce.

Tato otevřená kostka pokrytá sklem a bílým carrarským mramorem působí nejen svými jasnými tvary ale i svými rozměry. Jejím architektem je Johan Otto von Spreckelsen z Dánska, který překvapivě zvítězil v architektonické soutěži mezi více než 500 konkurenty. Svou výškou 110 metrů je dvakrát tak vysoká jako Vítězný oblouk (50 m) na Place Charles-de-Gaulle a její váha se odhaduje na 30 tisíc tun. Pod Grande Arche se nachází stanice metra a nádraží RER. Spočívá na 12 pilířích zakotvených pod zemí. Vešla by se pod ni celá Katedrála Notre-Dame. Pod klenbou jsou zajímavým způsobem zavěšeny panoramatické výtahy.

Nation (stanice metra v Paříži)

Nation je přestupní stanice pařížského metra, kde se vzájemně kříží linky 1, 2, 6 a 9 a je zde rovněž přestup na linku RER A. Rozsáhlá síť nástupišť a chodeb se nachází pod náměstím Place de la Nation na hranicích 11. a 12. obvodu v Paříži.

Pont de Neuilly (stanice metra v Paříži)

Pont de Neuilly je nepřestupní stanice pařížského metra na lince 1 na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine. Stanice se nachází pod Avenue Charles de Gaulle, na povrchu je promenáda, ze které je výhled na čtvrť La Défense.

Transilien

Transilien je obchodní jméno pařížské příměstské železniční sítě, kterou provozují výhradně francouzské dráhy (SNCF) v regionu Île-de-France. Jedná se o regionální vlaky, které vyjíždějí do značných vzdáleností od hlavního města. Transilien v širším slova smyslu zahrnuje i linky RER A, B, C, D a E, které však SNCF provozují částečně dohromady se společností

RATP. Odlišnost obou druhů je také v tom, že zatímco linky RER protínají centrum Paříže, kde jsou integrovány do systému MHD, tak linky Transilien mají svůj výchozí bod vždy jen v jednom z hlavních pařížských nádraží. V roce 2004 spoje sítě Transillien přepravily 615 miliónů cestujících. V roce 2008 měřila síť Transilien 1296 km a měla 385 zastávek. Denně vyjíždí přes 5700 vlaků, které jsou v provozu od 5 hodin ráno do 0,30, 365 dní v roce. V informačním systému pařížského MHD je přestup na tyto linky značen lokomotivou na kolejích a barevnými písmeny ve čtvercích se zaoblenými rohy.

Univerzita Paříž X

Univerzita Paříž X, francouzsky plným názvem Université Paris Ouest Nanterre La Défense je francouzská vysoká škola. Hlavní sídlo školy se nachází ve městě Nanterre. Zdejší kampus má rozlohu 27 ha a po univerzitě v Nantes je druhým největším ve Francii. Další centrum školy se nachází ve čtvrti La Défense. Škola se specializuje na humanitní vědy (jazyky, literatura, filozofie), právo a společenské vědy (politické vědy a ekonomie). Na škole studovalo v roce 2009 celkem 29 459 studentů.

Élysées La Défense (stanice metra v Paříži)

Élysées La Défense byla plánovaná stanice pařížského metra, která nebyla nikdy dokončena. Stanice se měla stát součástí linky 1 ve čtvrti La Défense.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.