Kypr

Kypr (řecky Κύπρος, Kýpros; turecky Kıbrıs, úředním názvem Kyperská republika, řecky Κυπριακή Δημοκρατία, Kypriakī́ Dīmokratía; turecky Kıbrıs Cumhuriyeti), je euroasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře, východně od Řecka, jižně od Turecka, západně od Sýrie a severně od Egypta. Jde o třetí největší ostrov ve Středozemním moři a významnou turistickou destinaci. Kypr byl zakládajícím členem Hnutí nezúčastněných zemí. Od 1. května 2004 je členem Evropské unie, 1. ledna 2008 se připojil k eurozóně.

Současná Kyperská republika vznikla v roce 1960. Kypr byl osídlen z Mykén ve 2. tisíciletí př. n. l. Od té doby byl navázán na vývoj na Peloponésu a po rozvinutí starořecké civilizace k ní volně přináležel. Dobyli ho postupně Asyřané, Egypťané, Peršané, Makedonská říše, ptolemaiovský Egypt, západořímská i východořímská (byzantská) říše, několik arabských chalífátů, francouzská dynastie Lusignanů, Benátská republika, načež následovala více než tři staletí osmanské nadvlády (1571 až 1878). V roce 1878 byl Kypr byl předán pod britskou správu na základě tzv. Kyperské konvence (tajná dohoda mezi Brity a Osmany), v roce 1914 byl k Británii oficiálně připojen. Když se britská koloniální moc ve 2. polovině 20. století začala drolit, začali turečtí Kypřané (již v 50. letech tvořili asi 18 % populace) usilovat o připojení k Turecku, zatímco řečtí politici žádali sjednocení s Řeckem. Vlády Řecka i Turecka tyto tendence podporovaly. V návaznosti na rozpoutané nepokoje Británie Kypru v roce 1960 udělila nezávislost. 15. července 1974 se ujali moci řečtí nacionalisté a ve spolupráci s řeckou vojenskou juntou plánovali připojit Kypr k Řecku. Turecko reagovalo 20. července vojenskou invazí na severní Kypr. V následujícím období bylo přesunuto 150 000 kyperských Řeků ze severu na jih a 50 000 kyperských Turků z jihu na sever. V roce 1983 turečtí Kypřané vyhlásili jednostranně samostatný stát, Severní Kypr. Jediný, kdo ho kdy uznal, však bylo Turecko. Situace zůstává předmětem trvalých sporů. Kyperská republika má de iure svrchovanost nad celým ostrovem a přilehlými vodami s výjimkou vojenských základen Akrotíri a Dekéleia patřících Spojenému království. De facto je pod správou Kyperské republiky kolem 59 % ostrova, 36 % plochy ostrova ovládají Turci, další 4 % jednotky OSN.

Kyperská republika
Κυπριακή Δημοκρατία
Kypriakí Dimokratía (řecky)
Kıbrıs Cumhuriyeti (turecky)
vlajka Kypru
vlajka
znak Kypru
znak
Hymna: Imnos pros tin Eleftherian (stejná jako řecká)
Geografie

EU-Cyprus
Poloha Kypru

Hlavní město: Nikósie (Lefkosía)
Rozloha: 9 251 km² (174. na světě)
z toho zanedbatelné % vodní plochy
Nejvyšší bod: Olympos (1 952 m n. m.)
Časové pásmo: +2 (letní čas UTC +3)
Poloha: 35° s. š., 33° v. d.
Geodata (OSM): OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 183 662 (159. na světě, 2017)
Hustota zalidnění: 84 obyv. ob. / km² (86. na světě)
HDI: 0,848 (vysoký) (31. na světě, 2012)
Jazyk: řečtina, turečtina
Náboženství: pravoslavné křesťanství (78 %), islám (20%), ostatní (2%)
Státní útvar
Státní zřízení: prezidentská republika
Vznik: 16. srpna 1960 (nezávislost na Velké Británii)
Prezident: Nicos Anastasiades
Měna: euro (EUR)
HDP/obyv. (PPP): 31 116[1] USD (44. na světě, 2018)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 196 CYP CY
MPZ: CY
Telefonní předvolba: +357
Národní TLD: .cy

Historie

Do poloviny 12. století byl Kypr prosperující ostrov, kterému se vyhýbaly válečné konflikty. Teprve na jaře roku 1158 se na Kypru vylodil Renaud de Châtillon v čele antiochijské armády,[2] posílené o arménské oddíly knížete Thorose.[3] Posádka byzantského guvernéra na Kypru byla velmi slabá a útok vůbec nečekala. Boj byl velmi krátký. Posádka byla zčásti pobita a zčásti zajata.[2] Do zajetí padl i zdejší místodržící Jan Komnenos, jenž byl zároveň synovcem byzantského císaře, a generál Michael Branas.[4] Křižáci s Armény poté ostrov celé tři týdny intenzivně pustošili. Z invaze se Kypr vzpamatovával dlouhá desetiletí.

Kyperské království

Na Kypru v letech 11911489 existoval křižácký stát, založený Richardem I. Po pádu ostatních křižáckých států byl ostrov nakonec prodán Benátkám.

Osmanská a britská nadvláda

Grenspost
Hranice se separatistickou Severokyperskou tureckou republikou

Roku 1571 získala ostrov Osmanská říše. V 19. století začal postupně narůstat řecký nacionalismus. Řekové toužili po spojení ostrova s Řeckem (enosis). V roce 1878 ostrov získali Britové, kteří se zde udrželi do roku 1960.

Nezávislost a občanská válka

Kypr získal nezávislost v roce 1960 odtržením se od Velké Británie, v roce 1961 se stal součástí Commonwealthu. Rok po získání nezávislosti se současně rozhořel konflikt mezi Řeky a Turky. Mezi oběma národy byla OSN stanovena nárazníková zóna – tzv. zelená linie. V roce 1974 proběhl v jižní (řecké) části ostrova vojenský puč, který mohl vést i k jejímu spojení s Řeckem. Turecko odpovědělo invazí na severovýchodní část ostrova. Byl ustanoven separatistický stát, který se roku 1983 prohlásil nezávislou republikou, jež byla doposud uznána pouze Tureckem. Oba státy stále odděluje „zelená linie“ hlídaná vojsky OSN.

Referendum o sjednocení 2004

V roce 2004 bylo uspořádáno referendum o sjednocení ostrova, které, pokud by bylo přijato, by vytvořilo Sjednocenou kyperskou republiku, která by následně vstoupila do Evropské unie. Ačkoli byl Annanův plán v severní části přijat 65 % hlasů, byl zamítnut řeckou částí Kypru, kde se proti sjednocení ostrova postavilo 76 % obyvatel.

V roce 2014 nařídil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, aby Turecko odškodnilo kyperské Řeky za nucené vysídlení, vyvlastňování a diskriminaci po turecké invazi v roce 1974.[5]

Geografie

Un-cyprus
Rozdělení Kypru.

Kypr je třetím největším ostrovem Středozemního moře, po italských ostrovech Sicílie a Sardinie. Svojí rozlohou je 81. největší ostrov. Ze západu na východ měří 240 kilometrů a široký je 100 kilometrů. Od tureckého území jej odděluje 75 kilometrů moře. Ostrov se nachází mezi 34° a 36° severní šířky a 32° a 35° východní délky.

Přes moře země sousedí se Sýrií a Libanonem, od kterých je vzdálena 105, respektive 108 kilometrů. Od Izraele je ostrov vzdálen 200 kilometrů a od Egypta jej odděluje 380 kilometrů moře. Od Řeckého Rhodu je Kypr vzdálen 400 kilometrů a od pevninského Řecka 800 kilometrů.

Fyzickému reliéfu ostrova dominuje pohoří Troodos a menší Kyrénský hřeben, menší rozlohu mají centrální roviny. Pohoří Troodos pokrývá většinu jižní a západní části ostrova a celkově tedy zabírá více jak polovinu jeho rozlohy. Nejvyšší bod Kypru je Olympos, vysoký 1952 metrů, který se nachází v centrální části pohoří. Kyrénský hřeben se rozkládá kolem severního pobřeží ostrova, zabírá celkově menší plochu a jeho maximální výška nepřesahuje 1024 metrů.

Z geopolitického hlediska je ostrov rozdělen na čtyři hlavní segmenty. Kyperská republika zabírá dvě třetiny ostrova (59,74 %). Severovýchodní třetinu ostrova zabírá Severokyperská turecká republika (34,85 %). Třetím segmentem je Spojenými národy spravovaná nárazníková zóna nazývaná Zelená linie. Čtvrtým územím jsou britské základny Akrotiri a Dhekelia.

Ekonomika

View of Agia Napa beach located in vicinity of Nelia Beach Hotel
Turistické středisko na Kypru

Pod vedením komunistické Pokrokové strany pracujícího lidu (AKEL) se prudce zhoršila ekonomická situace a na začátku roku 2013 se země nachází na hranici bankrotu.[zdroj?]

Turistický ruch

Hlavními turistickými středisky jsou: Pafos (v západní části); Larnaka, Agia Napa a Protaras (ve východní části). Pláže jsou písčité, s občasným výskytem kamenů. Ročně Kypr navštíví 2,4 milionu turistů.[zdroj?] Hlavní mezinárodní letiště se nachází poblíž Larnaky.

Obyvatelstvo

Většinu obyvatel Kypru tvoří kyperští Řekové (78 %) a Turci (18 %). Přestože kyperští Řekové a kyperští Turci mají mnoho společného, jsou to odlišné identity založené na náboženství, jazyku a jsou úzce vázány na své mateřské země. Řecky se převážně mluví na jihu, kde jsou většinovou komunitou kyperští Řekové. Turecký jazyk převládá na severu, kde dominuje obyvatelstvo tureckého původu. Rozsáhle používaným jazykem na ostrově je angličtina.

Kyperští Řekové se přidržují řecké ortodoxní církve, kyperští Turci vyznávají sunnitský islám. Náboženské menšiny ortodoxních (miafyzitních) Arménů, katolických maronitů (je tam maronitská Arcidiecéze Kypr, vznikla už r. 1357, r. 2013 měla 10 400 věřících ve 12 farnostech, 9 diecézních + 2 řeholní kněze, celkem 11, 1 trvalého jáhna, 2 řeholníky-bratry a 3 řeholnice) – celkem jde o víc než 17 tisíc obyvatel – si podle ústavy z roku 1960 zvolily příslušnost ke kyperským Řekům. Žije tam i několik tisíc římských katolíků, italskojazyčných (většinou jsou to potomci usedlíků z doby Kyperského království /1192–1489/ a benátské éry /1489–1571/. Ti patří do Patriarchálního vikariátu na Kypru se sídlem v Nikósii, je součástí Latinského patriarchátu jeruzalémského.

Kultura

Kultura Kypru má mimořádně hluboké kořeny, neboť Kypr byl součástí antické řecké civilizace. K prvním spisovatelům patří Stasínos z Kypru, snad Homérův zeť (dle Pindara), který měl napsat v 6. století př. n. l. sbírku Kyprie pojednávající, stejně jako Iliada, o trojské válce.

Na Kypru se narodil též filozof Zénón z Kitia, zakladatel stoicismu, a peripatetik Klearchos ze Soli. V moderní éře také nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2010 Christopher A. Pissarides. Kyperskými svatými jsou raně křesťanští teologové Epifan ze Salaminy nebo svatý Spyridon.

Kypřanem byl i slavný filmový režisér Michalis Kakojannis, autor filmu Řek Zorba (1964), pětkrát nominovaný na Oscara.

V řecké pop-music se prosadili zpěváci Sarbel, Ivi Adamou, Eleftheria Eleftheriou, Anna Vissi, Despina Olympiou, Maria Elena Kyriakou nebo Evridiki.

Stříbrnou olympijskou medaili vybojoval v plachtění Pavlos Kontides v roce 2012 a šlo o vůbec první olympijskou medaili pro Kypr.[6] Dva kyperské fotbalové kluby se probojovaly do základní skupiny Ligy mistrů UEFA, Anorthosis Famagusta a APOEL FC. Tenista Marcos Baghdatis to dotáhl až do finále Australian Open (2006).[7] Výškař Kyriakos Ioannou má stříbro z mistrovství světa v atletice (2009).[8] Největším sportovním stánkem v zemi je GSP Stadium v Nikósii, byl otevřen v roce 1999 a pojme 22 000 diváků. Své zápasy na něm hraje i Kyperská fotbalová reprezentace.

Odkazy

Reference

  1. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online.
  2. a b BRIDGE, Antony. Křížové výpravy. Překlad Marie Kreysová. Praha: Academia, 1995. 228 s. ISBN 80-200-0512-9.
  3. HROCHOVÁ, Věra. Křižáci v Levantě. Praha: Mladá fronta, 1975. 309 s.
  4. READ, Piers Paul. Ναΐτες. Překlad G. Kousounelou. Athény: Enalios, 2003. ISBN 9-605-36143-4. S. 239. (řecky)
  5. "Turecko má Kypru zaplatit rekordní odškodné. Za invazi před 40 lety". E15. 12. května 2014.
  6. KAMBAS, Michele. Sailing: Cyprus hails first medal winner Kontides. U.S.. Dostupné online [cit. 2018-11-20]. (anglicky)
  7. Australian Open? Finále kontrastů. iDNES.cz [online]. 2006-01-28 [cit. 2018-11-20]. Dostupné online.
  8. Kyriakos IOANNOU - 2009 World Championships High Jump silver medal. - Cyprus. Sporting Heroes [online]. [cit. 2018-11-20]. Dostupné online.

Literatura

  • Kypr: Základní fakta. [s.l.]: Tisková a informační kancelář Kyperské republiky, 2008. 20 s. ISBN 978-9963-38-594-2.

Související články

Externí odkazy

.cy

.cy je internetová národní doména nejvyššího řádu pro Kypr. Tato doména neplatí pro tzv. Severokyperskou tureckou republiku, která používá ccTLD .nc.tr.

Registrace je omezena na kyperské rezidenty a firmy; při registraci je nutno zadat osobní nebo firemní registrační číslo. Existují různá omezení pro jednotlivé subdomény, ale .com.cy je bez restrikce.

Kvůli existenci různých rozložení klávesnice (Qwerty a Qwertz) se Češi často dostávají do styku s doménou .cy, která se plete s .cz.

.tr

.tr je internetová národní doména nejvyššího řádu pro Turecko a Severní Kypr, pro který se používá doména druhého řádu .nc.tr, jelikož pro tuto část Kypru nebyla stanovena vlastní ccTLD.

Akrotiri a Dhekelia

Akrotiri a Dhekelia oficiálně Suverénní vojenské základny Akrotiri a Dhekelia (řecky: Ακρωτήρι και Δεκέλεια, Akrotiri kai Dekeleia; turecky: Ağrotur ve Dikelya) je zámořské území Spojeného království na ostrově Kypr. Akrotiri je západní a Dhekelia východní částí zámořské území Spojeného království. Obě území byly zřízené během transformace Kypru z britské kolonie na nezávislý stát. Spojené království si tyto vojenské základny udržuje, zejména kvůli jejich strategické pozici ve Středozemním moři.

Asian Football Confederation

Asian Football Confederation známá pod zkratkou AFC je hlavní řídící organizací asijského fotbalu, futsalu a plážového fotbalu. Je jednou ze šesti kontinentálních konfederací pod FIFA. Sdružuje 46 národních fotbalových asociací z celé Asie.

Vzhledem k ne zcela jasnému vedení hranice mezi Evropou a Asií jejími členy nejsou Turecko, Kazachstán, Ázerbájdžán, Gruzie, Arménie a Rusko, které leží větší či menší částí svého území také v Evropě a proto se tyto asociace rozhodly, že budou členy UEFA. Izrael a Kypr navíc leží pouze v Asii, ale s Evropou je pojí historické, kulturní a politické důvody, a tak jsou také členy UEFA. Na druhou stranu se v roce 2006 stala členem AFC Austrálie, která byla do té doby členem OFC. Navíc Guam a Severní Mariany patří geograficky do Oceánie, ale obě asociace se rozhodly přiklonit se k AFC.

AFC byla založena 8. května 1954 ve filipínské Manile, kdy se dvanáctka národních asociací rozhodla pro její založení. Zakládajícími členy byli: Afghánistán, Barma, Tchaj-wan, Hongkong, Indie, Indonésie, Japonsko, Jižní Korea, Pákistán, Filipíny, Singapur a Vietnam.

Dunam

Dunam (nebo dönüm, dunum, donum) je jednotka pro plošný obsah, užívaná v bývalé Osmanské říši. V různých standardizovaných verzích se stále používá v oblastech někdejší Osmanské říše. Jednotka byla definována jako „čtyřicet standardních kroků na délku a na šířku,“ což je značně odlišné místo od místa.

Jižní Evropa

Jižní Evropa je nejjižnější část evropského kontinentu. Většina států v jižní Evropě leží na pobřeží Středozemního moře, výjimkou jsou Portugalsko a vnitrozemské ministáty San Marino a Vatikán. Všechny státy jižní Evropy se nacházejí v subtropickém klimatickém pásmu, a částečně zasahují také i do mírného.

Kyperská fotbalová reprezentace

Fotbalová reprezentace Kypru reprezentuje Kypr na mezinárodních fotbalových akcích, jako je mistrovství světa nebo mistrovství Evropy, avšak na žádný závěrečný turnaj se nikdy neprobojovala.

Kyperské euromince

Kyperské euromince se do oběhu dostaly 1.1.2008. Kypr je členem Evropské unie od 1. května 2004 a do ERM II vstoupil 2. května 2005. 1. ledna 2008 se Kypr spolu s Maltou stal členským státem eurozóny. Měsíc leden roku 2008 byl přechodným obdobím, kdy mince a bankovky staré kyperské měny - libry - byly zároveň s eurem zákonným platidlem a bylo možné je používat v běžném platebním styku. Od února 2008 už není možno používat librové mince a bankovky. Směnný kurz libry k euru je 1 € = 0.585274 CYP .

Kypr (ostrov)

Kypr je ostrov ve východní části Středozemního moře. Je to třetí největší ostrov ve Středozemním moři po Sicílii a Sardinii. Nachází se 113 km jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží. Geograficky náleží k Asii, kulturně však k Evropě. Ve všech částech ostrova se celkem používají tři úřední jazyky řečtina, turečtina a angličtina.

Kypr na Letních olympijských hrách 2012

Kypr se účastnil Letní olympiády 2012. Zastupovalo ji 13 sportovců (9 mužů a 4 ženy) v 7 sportech.

Kypr na letních olympijských hrách

Kypr na letních olympijských hrách startuje od roku 1980. Toto je přehled účastí, medailového zisku a vlajkonošů na dané sportovní události.

Kypr na zimních olympijských hrách

Kypr na zimních olympijských hrách startuje od roku 1980. Toto je přehled účastí, medailového zisku a vlajkonošů na dané sportovní události.

Křižácké státy

Křižácké státy bylo množství feudálních panství západoevropského stylu, vybudované křižáky v období křížových výprav ve Svaté zemi, Anatolii a Středozemním moři.

Marcos Baghdatis

Marcos Baghdatis (řecky Μάρκος Παγδατής (* 17. červen 1985 Limassol, Kypr) je současný profesionální kyperský tenista.

Jeho největším úspěchem je účast ve finále grandslamového turnaje Australian Open v roce 2006 a vítězství v turnaji China Open v témže roce.

Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 17 let

Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 17 let je turnajem, který každoročně pořádá organizace UEFA. Mimo určení evropského mistra do 17 let slouží tento finálový turnaj v lichých letech jako kvalifikace na mistrovství světa ve fotbale hráčů do 17 let. Do roku 2001 byl turnaj určen hráčům do 16 let.

Olympos (Kypr)

Olympos je nejvyšší hora Kypru, má nadmořskou výšku 1952 m. Nachází se v pohoří Troodos. Na vrcholovém hřbetu je umístěn vojenský prostor s radary. Na svazích se nachází sjezdařský areál se čtyřmi lanovkami. Z vrcholu je výhled na celý ostrov.

Severní Kypr

Severní Kypr, (plným názvem Severokyperská turecká republika, zkráceně SKTR, též Turecká republika severního Kypru) je státní útvar se znaky samostatné republiky. Rozkládá se v severní třetině ostrova Kypr.

Severokyperská turecká republika však nebyla mezinárodně uznána.

Státní znak Severního Kypru

Státní znak Severního Kypru (Severokyperské turecké republiky) vychází ze znaku Kypru. Bílá vzhůru letící holubice s olivovou ratolestí v zobáku na žlutém zeleně lemovaném štítu. Nad štítem je zelený letopočet 1983 (rok vyhlášení Severokyperské turecké republiky) a bílý obrys půlměsíce s obrysem pěticípé hvězdy. Kolem štítu je věnec z olivových listů.

Tento znak používá pouze Severní Kypr. Kypr (Kyperská republika) používá odlišný státní znak.

Turecká lira

Turecká lira je měna Turecké republiky. Kromě Turecka tuto měnu používá i Severokyperská turecká republika, což je de facto nezávislý stát na ostrově Kypr, který není celosvětově uznán žádným státem kromě právě Turecka. Jedna setina liry se nazývá „kuruş“. ISO 4217 kód liry je TRY.

Gnome-globe.svg Geografická lokalizace
Členství v mezinárodních organizacích
Kypr – ΚύπροςKıbrıs – (CY)

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.