Jisra'el Galili

Jisra'el Galili (hebrejsky: ישראל גלילי, rodným jménem Jisra'el Berčenko; 10. února 19118. února 1986) byl izraelský politik, vládní ministr a poslanec Knesetu. Před vyhlášením izraelské nezávislosti v roce 1948 byl náčelníkem generálního štábu Hagany.

Jisra'el Galili
ישראל גלילי
Israel Galili

1. ministr informací Izraele
Ve funkci:
5. června 1967 – 17. března 1969
Nástupce Aharon Jariv
Stranická příslušnost
Členství Ma'arach (dříve Mapam, Achdut ha-Avoda)

Narození 10. února 1911
Ruské impérium Brailov, Ruské impérium
(nyní Ukrajina)
Úmrtí 8. února 1986 (74 let)
Izrael Izrael
Kneset 1., 3.8.
Profese politik

Biografie

Galili se narodil v Brailově v carském Rusku (dnešní Ukrajina). Když mu byly tři roky, jeho rodina podnikla aliju do Palestiny, kde se usadila v Tel Avivu. Zde Galili vystudoval střední školu a vyučil se tiskařem.

Vojenskou kariéru zahájil v roce 1927 vstupem do Hagany. V roce 1935 byl jmenován do výboru organizačního vedení a později se stal zodpovědným za nákup a výzbroj. Během druhé světové války byl zapojen do příprav boje proti předvídané nacistické invazi do Palestiny. V roce 1946 byl jmenován šéfem Hagany a tuto pozici zastával až do roku 1948, kdy byla Hagana, v souvislosti se založením Izraele, Davidem Ben Gurionem rozpuštěna.

Galili byl taktéž zakladatelem mládežnické skupiny ha-Noar ha-oved („Pracující mládež“) a kibucu Na'an, kde žil až do své smrti. V prvních parlamentních volbách v roce 1949 byl zvolen poslancem Knesetu a svůj mandát zastával až do roku 1951 a později v dalších funkčních obdobích v letech 1955 až 1977. Zprvu byl poslancem za levicovou stranu Mapam, která se později rozdělila a dala vzniknout Achdut ha-Avodě, z níž se později stal Ma'arach. Krátce byl ministrem informací a v několika vládách zastával post ministra bez portfeje. Patřil k jedněm z předních poradců ministerské předsedkyně Goldy Meirové, ministrům v její vládě a byl zároveň členem vlivného výboru pro zahraniční a obranné záležitosti a ministerské komise pro osady.

Odkazy

Poznámky

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yisrael Galili na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Chana Senešová

Chana Senešová (hebrejsky: חנה סנש‎‎, Chana Seneš, maďarsky: Szenes Anikó či Szenes Hanna; 17. července 1921, Budapešť – 7. listopadu 1944, tamtéž) byla židovská básnířka, sionistka a účastnice protinacistického odboje. V Izraeli je považována za národní hrdinku.

Pocházela ze známé maďarské židovské rodiny z Budapešti. Pro své sionistické nadšení a také kvůli stále sílícímu antisemitismu odešla v září 1939 ve svých osmnácti letech do britské mandátní Palestiny. Po studiu v dívčí zemědělské škole v Nahalalu se usadila v kibucu Sdot Jam. Druhá světová válka, zprávy o osudu evropského židovstva, ale hlavně strach o matku, která zůstala v Budapešti, ji přiměly k rozhodnutí vrátit se zpět do Maďarska a pomoci tamním Židům. Vstoupila do řad židovské vojenské organizace Hagana, konkrétně do jejích jednotek Palmach, a přihlásila se jako dobrovolnice do tajné výsadkářské mise v Evropě. Podstoupila výcvik vedený britskou armádou a zpravodajskou službou Special Operations Executive a získala hodnost v britském královském letectvu. Mise, které se zúčastnilo 37 židovských dobrovolníků, měla za cíl jednak pomoci Britům v jejich válečném úsilí, ale rovněž tak pomoci místnímu židovskému odboji, židovským komunitám a sionistickým hnutím.

V březnu 1944 seskočila nad Jugoslávií a po necelých třech měsících strávených s Titovými partyzány tajně 9. června překročila maďarské hranice za doprovodu tří protinacistických odbojářů. Po několika dnech však byla zatčena, mučena a převezena do věznice v Budapešti, kde byla opětovně krutě mučena, aby prozradila kódy k rádiovému vysílači, ale nepromluvila ani pod hrozbou zabití její matky. V říjnu 1944 byla souzena pro vlastizradu a poté, co odmítla požádat o milost, byla 7. listopadu 1944, navzdory absenci rozsudku, ve věku dvaceti tří let popravena zastřelením. V roce 1950 byly její ostatky převezeny do Izraele, kde byly s nejvyššími státními poctami pohřbeny na národním hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě.

V poválečném období byly publikovány její básně a deník, který si vedla téměř deset let. Dvě z jejích básní byly zhudebněny a staly se součástí izraelského národního folklóru. V Izraeli se z Chany Senešové stala národní hrdinka a symbol celé výsadkářské operace. Postupně kolem ní vznikl až určitý mýtus a kult osobnosti. Na její počest byla pojmenována řada míst po celém Izraeli i ve světě. Její jméno je připomínáno při vzpomínkových shromážděních a ceremoniích a její životní příběh byl ztvárněn v literatuře, divadelních hrách a filmových dokumentech a pronikl i do školních osnov.

Druhá vláda Goldy Meirové

Druhá vláda Goldy Meirové, která byla v pořadí patnáctou izraelskou vládou, byla vytvořena 15. prosince 1969 po říjnových parlamentních volbách. Byla pokračováním předchozí vlády národní jednoty, vytvořené za funkčního období předchozího Knesetu, a sestávala ze stran Ma'arach, Gachal, Národní náboženská strana, Nezávislí liberálové, Pokrok a rozvoj a Šituf ve-achva. Gachal opustil koaliční vládu 6. srpna 1970 na protest proti souhlasu ministerské předsedkyně se zahájením jednání o americké mírové iniciativě Rogersův plán.Funkční období vlády skončilo 10. března 1974, kdy ji po řádných (byť kvůli jomkipurské válce odložených) volbách v prosinci 1973 nahradila třetí vláda Goldy Meirové. Šlo tak vůbec o první izraelskou vládu, která vydržela po celé čtyřleté funkční období. Dalším prvenstvím bylo, že na dva posty náměstků ministrů usedli nežidovští poslanci; v květnu 1971 se izraelsko-arabský poslanec Abd ul Azíz az Zuabí stal náměstkem ministra zdravotnictví, v listopadu téhož roku se drúzský poslanec Džabar Muadí stal náměstkem ministra komunikací.

Jisra'el

Jisra'el (hebrejsky: יִשְרָאֵל) může mít následující významy:

hebrejský přepis názvu státu Izrael

jméno, které získal židovský patriarcha Jákob po zápasu s andělem (doslova znamená „Bůh zápasí“)

Mapam

Mapam (hebrejsky: מפ"ם, akronym názvu Mifleget ha-Poalim ha-Meuchedet, hebrejsky: מפלגת הפועלים המאוחדת, doslova „Sjednocená strana pracujících“, arabsky: حزب العمال الموحد, zkracováno na مبام) byla izraelská politická strana a jeden z předchůdců současné strany Merec. Strana vycházela z učení sionistického vůdce a teoretika Bera Borochova a byla zastánkyní dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Ministr veřejné diplomacie a diaspory

Ministr veřejné diplomacie a diaspory (hebrejsky: שר ההסברה והתפוצות‎‎) je člen izraelské vlády a ministerské portfolio. V minulosti existovaly obdobné posty s různými názvy, a to ministr informací (1967–1969 a 1974–1975), ministr sociálních věcí a diaspory (1999–2001 a 2003–2006) a ministr diaspory, společnosti a boje proti antisemitismu (2007–2009). Od května 2015 není post obsazen.

Jisra'el Galili

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.