Jana la Beltraneja

Jana la Beltraneja nebo také Jana Kastilská (28. února 146212. dubna 1530) byla druhá manželka portugalského krále Alfonse V. a portugalská královna.

Jana la Beltraneja
portugalská královna
Johanna Kastilien
Doba vlády 1475 - 1481
Manžel Alfons V. Portugalský
Narození 28. únor 1462
Úmrtí 12. duben 1530
Předchůdce Isabela de Coimbra
Následník Eleonora de Viseu
Dynastie Trastámarové
Otec Jindřich IV. Kastilský (zpochybňováno)
Matka Jana Portugalská

Životopis

Janinou matkou byla Jana Portugalská, dcera Eduarda I. Portugalského a manželka Jindřicha IV. Kastilského. Jindřich neměl z tohoto ani z předchozího manželství jiné potomky a proslýchalo se, že je impotentní. Královna Jana možná měla poměr s kastilským šlechticem Beltránem de La Cueva, a tak Jana Kastilská získala přezdívku Beltraneja jako odkaz k jejímu domnělému nemanželskému původu.

Král Jindřich manželku vykázal ode dvora na hrad Jindřichova podporovatele, biskupa Fonsecy. Tam se Jana Portugalská zamilovala do biskupova synovce a měla s ním dva nemanželské syny. Od roku 1462 však byla Jana Kastilská jako jeho jediné dítě dědičkou trůnu. V roce 1464 byl Jindřich kvůli rebelii nucen přislíbit ruku své dcery svému nevlastnímu bratrovi Alfonsovi, který tak měl v budoucnu vládnout společně s Janou. V roce 1468 však Janin strýc zemřel a ona sama přišla o přímá dědická práva na základě toho, že se Jindřich s její matkou rozvedl. V linii následnictví se před ní dostala její teta Isabela Kastilská.

V roce 1470 byla zasnoubená a v zastoupení provdaná za vévodu z Guienne a znovu prohlášena legitimní dědičkou trůnu. Vévoda zemřel v roce 1472. Následovalo dlouhé vyjednávání o sňatku s někým, kdo by mohl bránit její nástupnický nárok. Nakonec byla Jana zaslíbena portugalskému králi a svému strýci Alfonsi V. Jindřich Kastilský zemřel v roce 1474. Část šlechty uznala za dědičku Janu, část její tetu Isabelu. Rozpoutal se tak konflikt trvající další čtyři roky.

15. května 1475 Alfons Portugalský vtrhl do Kastilie a o patnáct dní později se oženil s Janou. Isabela však s pomocí svého manžela Ferdinanda II. Aragonského byla úspěšnější. Alfons V. zemřel v roce 1481.

Jana dostala možnost vdát se za syna Isabely, až chlapec dospěje, nebo vstoupit do kláštera. Vybrala si vstoupit do kláštera sv. Kláry v Coimbře. Později žila v Lisabonu a až do své smrti podepisovala dopisy jako La reina (královna).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joanna la Beltraneja na anglické Wikipedii.

Portugalská královna
Předchůdce:
Isabela z Coimbry
1475 - 1481
Jana la Beltraneja
Nástupce:
Eleonora de Viseu
Alcázar v Madridu

Alcázar v Madridu španělsky Real Alcázar de Madrid je královský palác v Madridu, postavený na místě původní muslimské tvrze. Tvrz pochází z druhé poloviny devátého století, v dalších století byla rozšiřována, hlavně po roce 1560. Právě v té době se Madrid stal hlavním městem Španělska a pevnost byla přebudována na královský palác. Přestože se pevnost stala palácem, velká budova si zachovala svůj původní název Alcázar- pevnost.

Eleonora z Viseu

Eleonora z Viseu (2. května 1458 Beja – 17. listopadu 1525 Lisabon) byla portugalská královna, manželka portugalského krále Jana II. Byla druhá portugalská královna, která nebyla cizinkou.

Isabela z Coimbry

Isabela z Coimbry, portugalsky Isabel de Avis či Isabel de Coimbra (1. březen 1432 – 2. prosinec 1455, Évora), byla jako první manželka portugalského krále Alfonse V. portugalskou královnou.

Jana

Jana je ženská forma vlastního jména Jan. Pochází z hebrejštiny, kde יוחנן jóchanán znamená „Hospodin je milostivý“ nebo také „milostivý dar Hospodinův“. Od téhož jména pochází někdy samostatná forma Johana.

Svátek slaví buď 16. května na Janu z Arku nebo 28. dubna na Giannu Mollu či 12. srpna na Janu de Chantal.

V běžném českém kalendáři ale najdeme jméno Jana u data 24. května.

Jana Portugalská (1439)

Jana Portugalská (20. března 1439, Quinta do Monte Olivete, Almada – 12. prosince 1475, Madrid) byla rodem portugalská infantka a sňatkem kastilská královna.

Jindřich IV. Kastilský

Jindřich IV. Kastilský (5. ledna 1425, Valladolid – 11. prosince 1474, Madrid) byl v letech 1454 – 1474 kastilský král. Někteří historikové ho s despektem označují jako Jindřich Impotent.

Seznam pohřebišť panovníků Portugalského království

Toto je seznam pohřebišť panovníků Portugalského království, které existovalo v letech 1112 až 1910. Seznam začíná dynastií Avizů v roce 1385. Panovníci byli pohřbíváni nejprve hlavně v klášteře Batalha, později v klášteře jeronymitů v Lisabonu a za dynastie Braganzů v klášteře São Vicente de Fora pochován.

Předkové

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.