Ivan Stěpanovič Koněv

Ivan Stěpanovič Koněv (rusky Иван Степанович Конев; 16. prosincejul./ 28. prosince 1897greg.21. května 1973)[1] byl významný sovětský vojevůdce, maršál Sovětského svazu, hrdina SSSR a hrdina ČSSR. V průběhu II. světové války velel vojskům Rudé armády na východní frontě a osvobodil od okupace německými nacisty velkou část východní Evropy. Byl prvním spojeneckým velitelem, který po kapitulaci německých vojsk do rukou představitelů pražského povstání vstoupil do Prahy. Koněv se také přímo podílel na karpatsko-dukelské operaci v roce 1944, na osvobození německého koncentračního tábora Osvětim a na dobytí Berlína v roce 1945. Koněv velel vojskům, která potlačila maďarské povstání v roce 1956.

Ivan Stěpanovič Koněv
Koněv na portrétu pořízeném během války
Koněv na portrétu pořízeném během války
Rodné jméno Иван Степанович Конев
Narození 16.jul. / 28. prosince 1897greg.
Lodejno, Ruské impérium, dnes Kirovská oblast, Rusko
Úmrtí 21. května 1973 (ve věku 75 let)
Moskva, SSSR
Vojenská kariéra
Hodnost Maršál Sovětského svazu
Sloužil Ruské impérium Ruské impérium (1916–1917)
Flag of the Soviet Union (1924–1955).svg SSSR (1917–1962)
Vyznamenání

Hrdina Sovětského svazuHrdina Sovětského svazu

Řád vítězství

Именная шашка.pngHrdina ČSSRHeroy MNR.jpg

Order of Lenin ribbon bar.pngOrder october revolution rib.pngOrder of Red Banner ribbon bar.pngOrder suvorov1 rib.pngOrder kutuzov1 rib.pngOrder redstar rib.pngRibbon bar for the medal for the Defense of Moscow.pngLiberationprague rib.pngCaputureberlin rib.pngOrderStGeorge4cl rib.png800thMoscowRibbon.png20 years of victory rib.png20 years saf rib.png30 years saf rib.png40 years saf rib.png50 years saf rib.png100 lenin rib.pngPatriotic Order of Merit GDR ribbon bar silver.pngPOL Virtuti Militari Wielki BAR.svgPOL Order Krzyża Grunwaldu 1 Klasy BAR.svgPOL Polonia Restituta Wielki BAR.svgOrdenSuheBator.pngOrdenZnam.pngOrder of the partisan star with golden wreath Rib.pngПластина на орден „Народна Република България“.gifCs2okg.pngCZE Rad Bileho Lva 3 tridy BAR.svgTCH CS Vojensky Rad Bileho Lva 1st (1945) BAR.svgCzechoslovak War Cross 1939-1945 Bar.pngOrder of the partisan star with golden wreath Rib.pngHUN Order of Merit of the Hungarian People's Republic BAR.pngHUN Order of the Hungarian freedom.pngOrder of the Bath UK ribbon.svgMilitary cross BAR.svgLegion Honneur GO ribbon.svgCroix de Guerre 1939-1945 ribbon.svgUS Legion of Merit Chief Commander ribbon.pngSino Soviet Friendship Ribbon.svg

Život za carského Ruska

Ivan Stepanovich Konev 2
Mladý Ivan Koněv

Pocházel z ruské rolnické rodiny[1] na dalekém severu. Matka zemřela při porodu. Školní docházku absolvoval na farní škole ve svém rodišti, kde studoval s potěšením. Poté odešel v šestnácti letech z domova a pracoval jako lesní dělník a tesař, za první světové války byl v osmnácti odveden k dělostřelectvu a stal se poddůstojníkem.[2] V roce 1917 se zúčastnil Kerenského ofenzívy v Haliči. Po vypuknutí Říjnové revoluce proti Kerenského vládě vstoupil Koněv do bolševické strany a začal organizovat rudogvardějskou jednotku ve svém rodišti. Až do jara 1918 působil jako vojenský komisař újezdu a zúčastnil se také 5. všeruského sjezdu sovětů v Moskvě. V létě 1919 během občanské války v Rusku působil jako komisař obrněného vlaku na sibiřské magistrále, v březnu 1920 se stal komisařem brigády a později divize ozbrojených sil Dálnovýchodní republiky, po jejím začlenění do Svazu sovětských socialistických republik pak byl jmenován komisařem 17. střeleckého sboru Rudé armády.

Kariéra před Velkou vlasteneckou válkou

Od srpna 1924 působil opět jako komisař divize, následně absolvoval zdokonalovací velitelský kurz a stal se velitelem střeleckého pluku, v létě 1929 se stal velitelem 17. střelecké divize a následně studoval na Vojenské akademii Michaila Vasiljeviče Frunzeho[1]. Od podzimu 1934 velel 37. střelecké divizi, v březnu 1937 se stal velitelem 2. střelecké divize, díky ochraně lidového komisaře obrany, maršála Sovětského svazu Klimenta Jefremoviče Vorošilova, unikl represím a na podzim 1937 se stal velitelem 47. střeleckého sboru v Mongolsku. V červenci 1938 převzal funkci velitele 2. armády, od května 1940 velel Zabajkalskému vojenskému okruhu.

Boje v Sovětském svazu

Ivan Konev, Pavel Rotmistrov
Ivan Koněv, Pavel Rotmistrov

V květnu 1941 byl jmenován velitelem záložní 19. armády na Ukrajině, po napadení země nacistickým Německem se však v jejím čele musel přemístit do Běloruska, kde se zapojila do bojů o Smolensk. V září 1941 byl jmenován velitelem Západního frontu, jenž byl v následujícím měsíci naprosto zničen německými útoky při katastrofě u Vjazmy a jeho od trestu smrti zachránil později maršál Sovětského svazu Georgij Konstantinovič Žukov, který odvolaného Koněva odmítl zatknout a místo toho jej přijal do svého štábu, přestože až do bitvy u Kurska Žukov jeho velitelské schopnosti nehodnotil příliš vysoko.[3] Od poloviny října 1941 velel Koněv vojskům Kalininského frontu, podařilo se mu zastavit německý postup, stabilizovat frontovou linii a v prosinci 1941 se jeho vojska zapojila do protiofenzivy u Moskvy.

V průběhu jara a léta 1942 se marně pokoušel o prolomení německé obrany v oblasti Rževa, v srpnu 1942 se stal velitelem Západního frontu, jehož vojska ztroskotala při snaze o průlom nepřátelské fronty během operace Mars v oblasti Syčovky. Po krachu dalšího pokusu o ofenzívu počátkem roku 1943 byl v březnu 1943 jmenován velitelem Severozápadního frontu, koncem června 1943 se stal velitelem Stepního frontu, který vedl bojové akce v jižním oblouku kurského výběžku a následně se podílel na osvobozování levobřežní Ukrajiny. Od října 1943 velel 2. ukrajinskému frontu, během zimní ofenzívy 1943–1944 se podílel na osvobozování pravobřežní Ukrajiny od Němců, kteří zde zřídili tzv. Říšský komisariát Ukrajina. Při Korsuň-ševčenkovské operaci se podílel na rozsáhlé obkličovací akci Rudé armády proti Wehrmachtu. V únoru 1944 byl povýšen na maršála Sovětského svazu.[1] Velel sovětským vojskům během Lvovsko-sandoměřské operace, která navazovala na Operaci Bagration, a 18. července 1944 jeho jednotky obklíčily město Brody, kde zůstalo uvězněno 45 tisíc Němců.

Osvobozování a poválečná činnost

Prague liberation 1945 konev
Pražané vítají Koněva po osvobození Prahy 1945, foto: Karel Hájek
Конев и Ерёменко на церемонии нагоаждения орденами Белого льва
Koněv a osvoboditel Ostravy Andrej Jeremenko na Pražském hradě při slavnostním předání řádu Bílého lva a vojáci čs. armády na čestné stráži, 6. června 1945

Od května 1944 velel Ivan Koněv vojskům 1. ukrajinského frontu, velel Karpatsko-dukelské operaci sovětských a československých vojsk, která měla pomoci Slovenskému národnímu povstání, podílel se na osvobození jižního Polska, kde Němci zřídili tzv. Generální gouvernement, a na dobytí Slezska a Saska při Viselsko-oderské operaci, kterou Sověti zahájili na žádost Churchilla o týden dřív, než plánovali, aby ulehčili Spojencům v Ardenách. 27. ledna 1945 osvobodil koncentrační tábor Osvětim. 25. dubna 1945 se vojáci Koněvova 1. ukrajinského frontu setkali na Labi s vojáky amerického generála Omara Bradleyho. Koněvova vojska se účastnila závěrečného útoku na Berlín (útočila jako první a tvořila jižní křídlo sovětského úderného uskupení). S maršálem G. K. Žukovem dne 8. května 1945 přijal německou bezpodmínečnou kapitulaci.

Koněvova vojska poté vyrazila na pomoc Pražskému povstání, v průběhu pražské ofenzívy osvobodila severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostala v květnu 1945 do Prahy. Při bojích v Praze a v nejbližším okolí s německými jednotkami, především s Waffen-SS, včetně tankové divize SS „Das Reich“, které pokračovaly v odporu a v masakrech civilistů, padlo 692 sovětských vojáků.[4] Poté držel řeč k Pražanům na Staroměstském náměstí.[5] Krátce po osvobození se maršál Koněv a maršál Malinovskij na Pražském hradě setkali s prezidentem Edvardem Benešem, kde od něj získali nejvyšší státní vyznamenání. 6. června byl Koněvovi udělen titul čestného občana Prahy. Sovětská kontrarozvědka Směrš, údajně s Koněvovým tichým souhlasem, v květnu 1945 z Prahy a okolí odvlekla stovky československých občanů ruské národnosti, kteří odešli do exilu po bolševické revoluci v roce 1917, mezi nimi i bývalého carského důstojníka a československého generála ruského původu Sergeje Vojcechovského. S Koněvovým výslovným souhlasem byl zatčen generál Vlasov. I za osvobození Prahy získal Koněv 1. června svou druhou Zlatou hvězdu Hrdiny SSSR.

V červnu 1945 byl jmenován velitelem Střední skupiny sovětských vojsk v Rakousku, od června 1946 zastával funkci hlavního velitele pozemního vojska místo maršála Žukova, který se pro svou oblíbenost ocitl ve Stalinově nemilosti. V roce 1950 Stalin Koněva sesadil z pozice vrchního velitele pozemních vojsk a do vrcholných armádních funkcí se Koněv vrátil teprve po Stalinově smrti. Po smrti Stalina také vyšlo najevo, že Koněv již od roku 1937 v atmosféře Stalinských čistek (při nichž zahynul Koněvův mentor Jeronim Uborevič, jehož si Koněv nesmírně vážil) donášel Stalinovi na jiné velitele Rudé armády, včetně Žukova a Vasilevského. Koněv nesouhlasil s rozhodnutím Nikity Chruščova kritizovat Stalinovy zločiny a odsoudit kult jeho osobnosti.[2] Šestnáct let po Stalinských čistkách, v prosinci 1953, předsedal Koněv soudu s jejich hlavním vykonavatelem Berijou.[6] (Berija nebyl hlavním vykonavatelem Velké čistky, tím byl jeho předchůdce Ježov). Berija byl odsouzen k smrti.

Ivan Konev c. 1945
Maršál Koněv

V květnu 1955 byl postaven do čela Hlavního velitelství spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Na podzim 1956 vedl brutální potlačení Maďarského povstání sovětskou armádou (Koněvova vnučka Jelena toto povstání označila za „pokus nedoražených fašistů obrátit čas nazpět“)[7], které si vyžádalo přes dva a půl tisíce obětí. Také měl potlačit obrodné choutky Władysłava Gomułky v PLR, z této mise ho ale nakonec Chruščov odvolal. V letech 1961–62 byl velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně během tzv. Druhé berlínské krize z let 1958 až 1961, která vyvrcholila výstavbou tzv. Berlínské zdi. Koněv velel sovětským vojskům ve východním Německu v době stavby Berlínské zdi, ale k  rozhodnutí postavit zeď došlo zřejmě především z iniciativy N. S. Chruščova na setkání nejvyšších představitelů Varšavské smlouvy v srpnu 1961, poté co Chruščov odmítl návrh Waltera Ulbrichta obsadit Západní Berlín vojenskou silou, a zeď se budovala pod dohledem ozbrojených sil NDR. Roku 1963 byl jmenován na spíše ceremoniální funkci do Skupiny generálních inspektorů Ministerstva obrany SSSR.

V květnu 1968 přijel navštívit nově zvoleného prezidenta Ludvíka Svobodu a podle některých zdrojů část jeho delegace začala mapovat terén pro případnou invazi vojsk Varšavské smlouvy.[3] Tvrzení, že by v roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk, odmítlo ruské velvyslanectví i Koněvova dcera Natalja.[8][9] Podle českého historika Povolného byl Koněv od roku 1963 v důchodu (mimo službu) a jeho role při invazi byla tedy nulová.[10] Koněvova reakce na vpád do Československa nebyla příliš nadšená.[3] V roce 1970 si nepřijel do Československa pro titul hrdiny ČSSR, který mu udělila Husákova normalizační vláda. Podle českého historika Jiřího Fidlera „možná šlo o šok z okupace Československa. Rozčarování z intervence přiznávali i další penzionovaní maršálové a generálové.“[2]

Osobní život

Иван Степанович Конев с семьёй на даче
Ivan Koněv s rodinou
Ivan Stepanovich Konev 3
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv

Byl dvakrát ženatý a měl tři děti. Dcera Natalja Koněvová je profesorkou Vojenské univerzity Ministerstva obrany Ruské federace.[11]

Ivan Koněv byl v soukromí asketický, tvrdý ke svému okolí, podřízeným i rodině a nelítostný ke svým vojenským nepřátelům.[12] Podle potomků byl sice tvrdý, ale spravedlivý.[13] Podle amerických svědectví měl smysl pro humor. Věnoval se myslivosti a relaxoval při lovu ryb na dírkách. Zemřel na rakovinu. Koněv je pochován u Kremelské zdi v Moskvě.

Vojenské zásluhy a vyznamenání

Liberation of Prague OBVERSE
Medaile Za osvobození Prahy. Stuha je světle fialová (barva šeříku)

Ve své domovině byl za své vojenské zásluhy vyznamenán dvěma tituly Hrdina Sovětského svazu, sedmi Leninovými řády, Řádem Říjnové revoluce, Řádem Vítězství, třemi Řády rudého praporu, Řádem rudé hvězdy, dvěma Řády Suvorova 1. stupně a dvěma Řády Kutuzova 1. stupně.

V zahraničí byl vyznamenán titulem Hrdina Československé socialistické republiky, československým Řádem Bílého lva 1. stupně, československým Řádem Bílého lva Za vítězství 1. stupně, československým Řádem Klementa Gottwalda, Československým válečným křížem 1939, mongolským titulem Hrdina Mongolské lidové republiky, velkokřížem polského Řádu Virtuti militari, polským Řádem grunwaldského kříže 1. stupně, jugoslávským Řádem partizánské hvězdy, Řádem Bulharské lidové republiky 1. třídy, Řádem maďarské svobody, britským Řádem lázně (rytíř - komandér), britským Vojenským křížem, francouzským Řádem čestné legie (velkodůstojník) a americkým Řádem zaslužné legie (vrchní komandér).

Vyznamenán byl také Medailí za obranu Moskvy, Medailí Za osvobození Prahy, Medailí za dobytí Berlína, Medailí za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce a desítkou dalších řádů a medailí.

Odraz v kultuře

Ivan Stepanovic Konev
Socha maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6

Pomník maršála Koněva, držícího kytici šeříků, se nachází v pražské Bubenči na náměstí Interbrigády.[14] Není to jediná Koněvova socha. Koněv má památníky například ve slovenském Svidníku, v ukrajinském Charkově, v ruském Patriot Parku u Kubinky (Moskevská oblast), Kalininském okrese Tverské oblasti, v Bělgorodu, v Nižnij Novgorodu, v Omsku a ve Vologdě. Socha v Krakově byla v roce 1991 sejmuta a přemístěna do Kirova.[15] Jeho pamětní deska visela do roku 2017 na Staroměstské radnici.[16][17] Má pamětní desku ve Vídni. Ve filmu Osvobození Prahy (1977) Koněva ztvárnil herec Sergej Poležajev. Ivan Stěpanovič Koněv je také autorem několika knih, z nichž nejvýznamnější je Čtyřicátý pátý, k němuž napsal předmluvu jeho přítel a spolubojovník z bitvy o Dukelský průsmyk, generál a prezident ČSSR Ludvík Svoboda.

Citáty

Buď Karpaty přejdeme, nebo na nich padneme!
— Ivan Stěpanovič Koněv před bitvou na Dukle

Fotogalerie

Ivan Stepanovich Konev

Ivan Stěpanovič Koněv

Alej hrdinov Ivan Stefanovic Konev

Busta maršála Koněva v Aleji hrdinů Dukly na Slovensku

Plaque Tour Horloge astronomique Prague 2

Pamětní deska, která byla na Staroměstské radnici

Памятник Ивану Степановичу Коневу

Monument maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Kirově v Rusku

Пам'ятне місце командного пункту Конєва І.С 5

Pamětní komplex maršála Koněva v Charkově na Ukrajině

Konev Monument in Bubeneč (6181)

Zrekonstruovaný pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6

Памятник-бюст Маршалу Советского Союза Ивану Коневу в Кирове 2019 год

Koněvův památník v Kirově

Wien20 Dresdner Straße079 BezMus20 2018-03-11 GuentherZ GD FloridsdorferBrücke dt 0361

Pamětní deska Rudé armády a maršála Koněva ve Vídni v Rakousku

Ivan Stepanovich Konev 4

Maršál Koněv při vojenské přehlídce v Moskvě po vítězství ve Velké vlastenecké válce (1945)

Odkazy

Reference

 1. a b c d Макар, И. П. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-09-04]. Heslo КО́НЕВ. Dostupné online. (rusky)
 2. a b c Maršál osvoboditel, ale i okupant. iDnes. 18. května 2005.
 3. a b c Kontroverzní Koněv.. Česká televize. 3. ledna 2018.
 4. Zajímavosti Pražského povstání. Český rozhlas.
 5. Maršál osvoboditel nebo muž na špinavou práci. Rozhlas. 18. května 2018.
 6. Koněv osvoboditel?. a2larm.
 7. [1]. sputnik. 24. srpna 2019.
 8. Koněv se na okupaci Československa nepodílel, tvrdí Rusko. TÝDEN.cz [online]. 2018-05-30. Dostupné online.
 9. Praha se osvobozuje od osvoboditele. Sputniknews.com [online]. Dostupné online.
 10. Historik: Koněv přiletěl nečekaně, sondoval situaci v ČSSR. Jeho zprávy ale o invazi nerozhodly. Aktuálně.cz [online]. 2018-08-21. Dostupné online.
 11. http://ormvd.ru/pubs/101/natalia-konev-the-father-opened-for-me-the-world/
 12. http://ormvd.ru/pubs/101/natalia-konev-the-father-opened-for-me-the-world/
 13. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1526726-konev-se-pred-cechy-nicim-neprovinil-rika-jeho-dcera/
 14. Pražskou sochu maršála Koněva řeší velvyslanci i ruské ministerstvo. Česká strana neskrývá překvapení. Český rozhlas [online]. 4. ledna 2018. Dostupné online.
 15. 9 stycznia 1991 r. Pomnik marszałka Iwana Koniewa wywieziony z Krakowa. [s.l.]: nowahistoria.interia.pl, 2014-01-09. Dostupné online. (polsky)
 16. Rusko ostře kritizuje Prahu. Metropole odmítá vrátit pamětní desku na radnici. EuroZprávy.cz [online]. 13. srpna 2019. Dostupné online.
 17. Vladimír Štrupl. Pamětní deska Ivan Stěpanovič Koněv - místo je zrušené [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2019-09-04]. Dostupné online.

Externí odkazy

1897

1897 (MDCCCXCVII) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal pátkem.

2. ukrajinský front

2. ukrajinský front byla vojenská formace Rudé armády za druhé světové války.

21. květen

21. květen je 141. den roku podle gregoriánského kalendáře (142. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 224 dní.

28. prosinec

28. prosinec je 362. den roku podle gregoriánského kalendáře (363. v přestupném roce). Do konce roku zbývají 3 dny.

Boj o Moskvu

Boj o Moskvu (rusky Битва за Москву) je československo-sovětský válečný hraný film z roku 1985 režiséra Jurije Ozerova. Jde o filmovou kroniku historických událostí z počátku druhé světové války respektive Velké vlastenecké války nejen na východní rusko-německé frontě, ve kterém je zobrazena řada navazujících reálných historických událostí včetně války zpravodajských služeb. Na první část filmového díla s podtitulem Agrese navazuje část druhá s podtitulem Tajfun.

V tomto snímku je několikrát vyobrazen tuhý odpor, který na počátku velké vlastenecké války vedli sovětští obránci Brestské pevnosti, kterým velel pozdější Hrdina Sovětského svazu major Gavrilov.

Bovtyška

Bovtyška (ukrajinsky Бо́втишка, rusky Бовтышка, též Boltyška, ukrajinsky Бо́лтишка, rusky Болтышка) je vesnice v Kirovohradské oblasti Ukrajiny.

Hrdina Sovětského svazu

Hrdina Sovětského svazu (rusky Герой Советского Союза) bylo označení čestného titulu a nejvyššího vyznamenání v bývalém Sovětském svazu udělovaného za osobní nebo kolektivní zásluhy pro stát spojené s vykonáním hrdinského činu. Udělení titulu schvalovalo výhradně Prezidium Nejvyššího sovětu SSSR.

Ivan

Ivan je mužské křestní jméno hebrejského původu. Podle českého kalendáře má svátek 25. června. Ivan je chorvatskou variantou jména Jan. Jména Jan i Ivan pochází z hebrejského Jochánán (יוחנן), což znamená „Hospodin je milostivý“. Toto jméno se v době raného křesťanství šířilo z latiny (jejíž abeceda byla ve středověku rozšířena o J) jako Joannés, odkud se v poněmčené podobě Johan dostalo k západním slovanům, kde vznikl Jan. K východním slovanům se však toto jméno propracovalo, s šířením pravoslaví, z řecké varianty Ioannés, z níž se stal Ivan. Ten k nám později dorazil z východu jako samostatné jméno.

Kalininský front

Kalininský front (rusky Калининский фронт) byl název vojenské formace Rudé armády za druhé světové války.

Lvovsko-sandoměřská operace

Lvovsko-sandoměřská operace byla ofenzíva sovětských vojsk na Ukrajině a v Polsku, jejímž cílem bylo vytlačení německých vojsk z Ukrajiny a postup do Polska k řece Visle. Jednalo se prakticky o následnou operaci, která navazovala na Operaci Bagration a někdy bývá uváděno, že byla její součástí.

Maršál Sovětského svazu

Hodnost maršál Sovětského svazu (rusky Ма́ршал Сове́тского Сою́за, maršal Sovětskogo sojuza) byla druhá nejvyšší hodnost Rudé a posléze Sovětské armády a prakticky nejvyšší hodnost, které mohl voják dosáhnout. (Nejvyšší hodnost – generalissimus – byla vytvořena speciálně pro Stalina, který byl také jejím jediným nositelem v celé historii SSSR.)

Hodnost maršál SSSR vznikla v roce 1935 a zanikla v roce 1991. Celkem jí dosáhlo 41 lidí. Jejím námořnickým ekvivalentem byla hodnost admirál loďstva Sovětského svazu.

Osvobození Prahy

Osvobození Prahy je československý válečný film, který v roce 1975 natočil režisér Otakar Vávra. Film je rozdělen na dvě části.

Rudá armáda

Rudá armáda, celým názvem Dělnicko-rolnická rudá armáda (rusky Рабоче-крестьянская Красная армия, Raboče-kresťjanskaja Krasnaja armija (РККА nebo RKKA), zkráceně jen Красная армия) byla armáda bolševického Ruska (1918–1922) a posléze Sovětského svazu (1922–1946). S pomocí bývalých důstojníků a specialistů carské armády ji během ruské revoluce (28. ledna 1918) z pověření Rady lidových komisařů založil Lev Trockij jako nástupkyni Rudé gardy. Podle slov Vladimíra Lenina byla určena „pro systematické vojenské akce k získání, vybojování, sběru a svozu obilí a topiva“ např. pro akce typu s kulomety pro obilí. Představiteli režimu, socialistického realismu a budovatelské poezie byla opěvována jako „armáda míru“.

Označení rudá vzniklo z ruského výrazu krasnyj (= rudý), což mělo symbolizovat krev pracující třídy prolitou v boji proti kapitalismu a víru v rovnost a bratrství všech lidí (v českém překladu se proto vojáci nazývali jak rudoarmějci, tak i krasnoarmějci) a zároveň se vyhrazovalo jako protipól Bílé gardy (krasnogvardějci proti bělogvardějcům). Po skončení druhé světové války bylo rozhodnuto o změně názvu a 25. února 1946 byla Rudá armáda oficiálně přejmenována na Sovětskou armádu (rusky Советская Армия (СА)/Sovjetskaja Armija).

Rudá armáda sehrála nenahraditelnou roli v bojích druhé světové války: během války na východní frontě bojovaly divize Wehrmachtu a Zbraní SS v linii dlouhé tisíce kilometrů od hustých baltských a běloruských lesů po rozlehlé jihoruské stepi, čímž bylo vázáno 70 až 80 % německých pozemních sil. Ty byly Rudou armádou z velké části zničeny, což v důsledku znamenalo, že Němci nemohli tato vojska použít ani v Africe, ani v Itálii, ani na západní frontě a rozhodujícím způsobem přispělo k vítězství Spojenců nad vojsky Osy.

Severozápadní front (druhá světová válka)

Severozápadní front (rusky Северо-Западный фронт) byla vojenská formace Rudé armády za druhé světové války.

Seznam hrdinů ČSSR

Seznam nositelů státního vyznamenání čestného titulu hrdina ČSSR je zpracován podle údajů uložených v úřední matrice Kanceláře prezidenta Československé socialistické republiky. Bylo uděleno 31 těchto titulů, po roce 1990 byla 32. zlatá hvězda hrdiny ČSSR darována Národnímu muzeu.

Ludvík Svoboda, armádní generál - 24. listopadu 1965

Karol Šmidke, in memoriam - 20. ledna 1967

Vladimír Clementis, in memoriam - 29. dubna 1968

Josef Frank, in memoriam - 29. dubna 1968

armádní generál Karel Klapálek - 24. května 1968

Gustáv Husák, 1. tajemník ÚV KSČ - 23. srpna 1969

Ladislav Novomeský - 23. srpna 1969

Jan Šverma, in memoriam - 23. srpna 1969

Andrej Antonovič Grečko, maršál Sovětského svazu a ministr obrany SSSR - 5. října 1969

Kiril Semjonovič Moskalenko, maršál SSSR - 5. října 1969

kpt. Rudolf Jasiok, in memoriam (velitel tankové čety) - 6. října 1969

pplk. Josef Kholl, in memoriam (velitel praporu čs. samostatné brigády) - 6. října 1969

kpt. František Vrána, in memoriam - 6. října 1969

kpt. Vendelín Opatrný, in memoriam - 6. října 1969

armádní generál Ludvík Svoboda - 30. dubna 1970

maršál Andrej Ivanovič Jerjomenko - 28. dubna 1970

maršál Ivan Stěpanovič Koněv - 28. dubna 1970

maršál Matvej Vasiljevič Zacharov - 28. dubna 1970

generál Dmitrij Danilovič Leljušenko - 28. dubna 1970

maršál Ivan Ignaťjevič Jakubovskij - 28. dubna 1970

Gustáv Husák, generální tajemník ÚV KSČ - 9. ledna 1973

Ludvík Svoboda, prezident ČSSR - 30. května 1975

Leonid Iljič Brežněv, generální tajemník ÚV KSSS - 29. října 1976

Gustáv Husák, gen. tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR - 7. ledna 1983

Leonid Iljič Brežněv, generální tajemník ÚV KSSS - 5. května 1970

Vladimír Remek, letec kosmonaut - 27. dubna 1978

Jurij Viktorovič Romaněnko, letec kosmonaut SSSR - 27. dubna 1978

Georgij Michajlovič Grečko, letec kosmonaut SSSR - 27. dubna 1978

Alexej Alexandrovič Gubarev, letec kosmonaut SSSR - 27. dubna 1978

Leonid Iljič Brežněv, gen. tajemník ÚV KSSS a předseda prezídia nejvyššího sovětu SSSR - 16. prosince 1981

maršál Dmitrij Fjodorovič Ustinov, ministr obrany SSSR - 6. října 1982

Stepní front

Stepní front (rusky Степной фронт) byl název vojenské formace Rudé armády za druhé světové války.

Tesařství

Tesařství (lidově tesařina) je řemeslo vykonávané tesařem. Jedná se o stavební profesi s dlouhou historií rozšířenou prakticky po celém světě. Zahrnuje širokou škálu prací se dřevem, především výrobu stavebních konstrukcí. Výrobou nábytku, oken a dveří se zabývá truhlářství.

K tomuto povolání patří velký podíl těžké ruční práce a tesař nejčastěji pracuje pod širým nebem. Většinu tesařských dovedností, jako je tomu i u jiných řemesel, je třeba získat zkušenostmi.

Varšavská smlouva

Varšavská smlouva (oficiálně Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci) byl vojenský pakt evropských zemí východního bloku, existující v letech 1955 až 1991.

Maršálové Sovětského svazu

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.