Havana

Havana (španělsky: San Cristóbal de La Habana, obvykle zkracováno na La Habana, IPA: [la aˈβana]) je hlavní město Kuby.

Havana se nachází pouze 160 km jižně od floridského Key West (město). Je jednou z 15 kubánských provincií a podle údajů z roku 2005 má 2,3 milionu obyvatel. Město se vyznačuje španělskou koloniální architekturou a je proto na seznamu světových památek UNESCO.

Havana
San Cristóbal de La Habana
Castillo de la Fuerza
Havana – znak

znak
Havana – vlajka

vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 59 m n. m.
Stát Kuba Kuba
provincie La Habana
Havana na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 721,01 km²
Počet obyvatel 2 328 000 (2005)
Hustota zalidnění 3 228,8 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokality Stará Havana a její opevnění
Typ kulturní dědictví
Kritérium iv, v
Odkaz 204 (anglicky)
Zařazení 1982 (6. zasedání)
Správa
Starosta Juan Contino Aslán
Vznik 1515
Telefonní předvolba 7
PSČ 10000–19999
José Martí retrato hecho en México 1894
José Martí, místní rodák a významná postava kubánských dějin

Historie

Záliv, na jehož břehu se Havana rozkládá, byl Evropany prozkoumán roku 1509. O šest let později, 25. srpna 1515, pak bylo založeno současné město. Jeho zakladatelem se stal tehdejší španělský conquistador Diego Velázquez de Cuéllar, vznikla zde pevnost. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku.

V 18. a 19. století Havana vzkvétala jako centrum koloniální Kuby a velmi rychle se rozrůstala; dokonce byla známa i jako Paříž Antil. Tehdy vzniklo mnoho dnes známých koloniálních památek.

V první polovině 20. století přibyly různé hotely a herny. Na jednu stranu vzrostla zločinnost, prosperitu však přinášeli američtí turisté, kterých sem jezdily statisíce.

Během druhé světové války, v den prvního výročí vypálení Lidic, bylo jedno havanské náměstí pojmenováno Plaza Lidice. V roce 1944 byla v havanském hotelu "Hotel Nacional" založena mezinárodní letecká asociace IATA. V padesátých letech 20. století byly na nábřežních komunikacích Havany pořádány automobilové závody Formule 1.

Po roce 1961 se situace změnila. Poté co přišel k moci Fidel Castro a Kuba získala pomoc od SSSR, byly vybudovány moderní stavby. Staré město Havany však začalo postupně chátrat. Ekonomická krize v 80. a 90. letech, zapříčiněná rozpadem SSSR, hlavního hospodářského partnera Kuby, vedla k dalšímu zhoršení stavu mnoha budov, jak nových, tak i historicky chráněných.

Kultura

Americký spisovatel Ernest Hemingway strávil v kubánském hlavním městě s přestávkami 20 let svého života. V havanské čtvrti El Vedado se pak nachází Havanská univerzita, mezi jejíž frekventanty patřila např. kubánská spisovatelka Daína Chavianová.

V městě se také nalézá hřbitov Kryštofa Kolumba (Cementerio Cristóbal Colón), kde leží pochováni např. Máximo Gómez, Alejo Carpentier, José Lezama Lima, Alberto Korda, Ibrahim Ferrer, José Raúl Capablanca, Rubén González, Teófilo Stevenson, či Carlos Juan Finlay.

Doprava

Havana je dopravním uzlem celé Kuby; má významný přístav i mezinárodní letiště Jose Martího. Vede sem i Carretera Central – hlavní kubánská silnice. Samozřejmostí je i železniční napojení, na karibské poměry však poněkud kvalitnější (existuje rozsáhlá síť předměstské železnice). Městskou dopravu obstarávají pouze autobusy, drážní druhy dopravy zastoupeny nejsou. Vzhledem k špatné ekonomické situaci Kuby byly nasazeny do provozu speciální návěsové autobusy (Camello)[1], avšak ty jsou již pomalu nahrazovány modernějšími vozidly postavenými podle konstrukce vozů od společnosti Mercedes-Benz[2] a plánuje se nákup nových autobusů z ČLR.

La Habana Nasa

satelitní snímek města

Catedral de la Habana

havanská katedrála

Castillodelmorro

Castillo de los Tres Reyes del Morro

Capitolio de la Havana

Kubánské sídlo vlády

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. http://www.lockport-ny.com/images/Havana_Bus.jpg Archivováno 15. 7. 2007 na Wayback Machine Obrázek návěsového autobusu
  2. https://web.archive.org/web/20041030233039/http://www.granma.cu/INGLES/2004/septiembre/juev30/40fit-i.html Článek o nákupu nových autobusů

Externí odkazy

Dave Lombardo

Dave Lombardo (* 16. února 1965, Havana) je americký hudebník kubánského původu. Je znám především jako bubeník amerických metalových skupin Slayer a Fantômas. Realizoval se i ve vlastní kapele Grip Inc. Bubnoval také se skupinou Testament a v roce 1999 s nimi nahrál album The Gathering. Jako bubeník též hostoval na albu Reflections finské cello metalové kapely Apocalyptica ve skladbách "Somewhere Around Nothing", "Prologue", "No Education", "Resurrection" a "Cortege" nebo třeba bubnoval na Download festivalu v roce 2004 s Metallicou jako náhrada za zraněného Ulricha. Po neshodách byl v roce 2013 z kapely Slayer vyhozen a nahrazen Paulem Bostaphem. Poté opět založil vlastní kapelu Philm.

Momentálně je na turné se Suicidal Tendencies se kterými nahrál desku z roku 2016 World gone mad.

Francisco Hernández de Córdoba

Francisco Hernández de Córdoba (? Španělsko – 1517 Havana, Kuba) byl španělský mořeplavec. V roce 1517 podnikl první oficiální plavbu z Kuby k pevnině, kde dosáhl severního pobřeží poloostrova Yucatánu.

Havana Moon

Havana Moon je koncertní album britské rockové skupiny The Rolling Stones, které vyšlo v roce 2016. Album bylo nahráváno v Havaně v socialistickém státě Kuba, kde skupina vystupovala v rámci latinskoamerického turné v roce 2016.

Iván Pedroso

Iván Lázaro Pedroso Soler (* 17. prosinec 1972, Havana) je bývalý kubánský atlet, olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa a pětinásobný halový mistr světa ve skoku do dálky.

Přes 8 metrů skočil poprvé již v 17 letech. V roce 1995 doletěl v Sestriere až na 896 cm, čímž překonal platný světový rekord Mikea Powella o 1 centimetr. Pořadatelé však rekord neposlali k ověření IAAF, protože byl zakrytý anemometr (větroměr). Podle všeho však výkon platí (vítr měl sílu 1,2 m/s). Ze stejného roku pochází také platný osobní rekord Pedrosa 871 cm. Třikrát vybojoval zlatou medaili na Panamerických hrách.

Aktivní kariéru ukončil v roce 2007.

José Raúl Capablanca

José Raúl Capablanca y Graupera (19. listopadu 1888 Havana – 8. března 1942 New York), přezdívaný Capa, byl kubánský šachista, mistr světa v šachu v letech 1921–1927.

Juan Ponce de León

Juan Ponce de León (1474 Španělsko – červenec 1521 Havana, Kuba) byl španělský conquistador. Objevitel Floridy a Bahamských ostrovů. Poetickou charakteristiku Ponce de Leóna napsal Heinrich Heine ve známe básni "Bimini". Celý svůj život zasvětil hledání elixíru mládí. Jeho hledání se stalo symbolem nemožného snu.

Judo na Panamerických hrách

Judo na Panamerických hrách je sportovní akcí, která je pravidelnou součástí Panamerických her pořádaných každé čtyři roky na americkém kontinentu. Hry jsou pořádány Panamerickou sportovní organizací (PASO), která je přidruženým členem Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Kuba

Kuba (oficiálně: Kubánská republika) je země na ostrově Kuba stejně jako na Ostrově Mládeže a několika menších souostrovích. Kuba se nachází v severním Karibiku a její břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán. Země leží jižně od amerického státu Florida a Baham, západně od britského zámořského území Turks a Caicos a Haiti, a severně od Jamajky a britského zámořského území Kajmanské ostrovy. Největším městem na ostrově je hlavní město Havana. Dalšími velkými městy jsou Santiago de Cuba, Camagüey, Holguín, Guantánamo, Santa Clara. Rozloha Kubánské republiky činí 110 860 km². Ostrov Kuba je s rozlohou 105 006 km² největším ostrovem v Karibiku a druhým nejlidnatějším po Hispaniole.

Teritorium Kuby bylo obydleno domorodými Taíny od 4. století př. n. l. do Španělské kolonizace v 15. století. Od 15. století bylo kolonii Španělského impéria do Španělsko-americké války v roce 1898, když byla Kuba okupována Spojenými státy a získala nominální nezávislost jako de facto americký protektorát. Z této doby pochází dohoda o pronájmu základny Guantánamo mezi Kubou a Spojenými státy, kterou současná kubánská vláda považuje za neplatnou. Rostoucí politická radikalizace a společenský neklid vyvrcholili roce 1952 v diktatuře Fulgencia Batisty. Další nepokoje a nestabilita vedly roku 1956 k sesazení Batistovy diktatury gerilovým hnutím 26. července, které pod vedením Fidela Castra ustanovilo komunistickou vládu. Od roku 1965 byl stát veden Komunistickou stranou Kuby. Země byla centrem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem během Studené války, které během Kubánské krize v roce 1962 málem vyvrcholilo jadernou válkou. Kuba je jedním z posledních marx-leniniských socialistických států, kde je vláda jedné strany ošetřena ústavou. Nezávislí pozorovatelé obviňují kubánskou vládu z porušování lidských práv včetně svévolného věznění představitelů opozice.Kulturně je Kuba považována za součást Latinské Ameriky. Jde o mnohonárodnostní zemi jejíž lidé a kultura pocházejí z odlišných zdrojů, včetně původních obyvatel Tainů, dlouhého období Španělské kolonizace, přivezení afrických otroků a blízké spolupráce se Sovětským svazem během studené války.

Kuba je zakládajícím členem OSN, G77, Hnutí nezúčastněných zemí, Africké, Karibské a Pacifické skupiny států, ALBA a Organizace amerických států. Země má v současnosti světově ojedinělou plánovanou ekonomiku a její hospodářství vévodí vývoz cukru, tabáku, kafe a kvalifikované pracovní síly.

Mistrovství světa v šermu

Mistrovství světa v šermu (World Fencing Championships) je turnaj v šermu organizovaný Mezinárodní šermířskou federací (Fédération Internationale d'Escrime) (FIE).

První turnaj se uskutečnil v roce 1937 v Paříži. Mistrovství světa navázalo na otevřené mistrovství Evropy pořádané neoficiálně od roku 1908. Soutěží se s fleretem, kordem a šavlí. Tyto turnaje se konají vždy každým rokem.

Národní umělecké muzeum v Havaně

Národní umělecké muzeum v Havaně (španělsky Museo Nacional de Bellas Artes de La Habana) je umělecké muzeum v Havaně, soustřeďující se především na kubánské umění od koloniálních dob po současnost. Bylo založeno roku 1913, budovu muzea Palacio de Bellas Artes z roku 1954 navrhl Rodriguez Pichardo. Druhá budova, Palacio del Centro Asturiano z roku 1927 (architekt Manuel Bustos), obsahuje sbírku evropského a antického umění.

Oswaldo Payá Sardiñas

Oswaldo Payá Sardiñas (* 29. února, 1952 Havana – 22. července 2012 La Gavina, Bayamo, Kuba) byl kubánský politický křesťanskodemokratický aktivista. Byl považován ze nejvýznamnějšího kubánského disidenta.

V roce 2002 od Evropského parlamentu obdržel Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Byl opakovaně nominován na Nobelovu cenu za mír. V roce 2005 jej na tuto cenu nominoval i bývalý český prezident Václav Havel spolu s kubánským disidentem a novinářem Raúlem Riverou (nyní v exilu) a Óscarem Elíasem Biscetem.

Panamerické mistrovství v judu

Panamerické mistrovství v judu je sportovní akce pořádaná každou judistickou sezonu Panamerickou judistickou konfederací (CPJ), která je součástí Mezinárodní judistické federace (IJF).

Ramón Fonst

Ramón Fonst Segundo (31. srpna 1883 Havana – 10. září 1959 tamtéž) byl kubánský šermíř, čtyřnásobný olympijský vítěz.

Narodil se na Kubě, ale od roku 1900 žil v Paříži. Na pařížské olympiádě 1900 vyhrál jako sedmnáctiletý soutěž kordistů a stal se tak prvním olympijským vítězem z Latinské Ameriky. Zúčastnil se také otevřené soutěže, v níž nastoupili nejlepší amatéři proti mistrům šermu, a podlehl ve finále Albertu Ayatovi. Startoval také na hrách 1904 v Saint Louis, kde vyhrál soutěž jednotlivců v kordu i fleretu a společně s Albertsonem Van Zo Postem a Manuelem Díazem byli nejlepším družstvem (tým nebyl oficiální reprezentací Kuby, protože Van Zo Post sice měl kubánské předky, ale žil od narození v USA).

Vyhrál soutěž šermířů na Světové výstavě 1915 v San Franciscu, úspěšně se věnoval i sportovní střelbě. Zúčastnil se také olympijských her 1924, kde v soutěži jednotlivců i družstev vypadl před branami semifinále. Získal rovněž šest zlatých medailí na Středoamerických a karibských hrách. V letech 1941 až 1946 zastával funkci předsedy Kubánského olympijského výboru, obdržel vyznamenání Orden Carlos Manuel de Céspedes.

Byl známý pod přezdívkou El nunca segundo (Nikdy druhý, slovní hříčka s jeho druhým příjmením Segundo).

Rudy Sarzo

Rudy Sarzo (* 18. listopadu 1950 Havana, Kuba) je kubánsko-americký hard rockový a heavy metalový baskytarista. Sarzo hrál s mnoha významnými skupinami, včetně Quiet Riot, Ozzy Osbourne, Whitesnake, Manic Eden, Dio nebo Blue Öyster Cult.

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba je s více než 495 000 obyvateli druhé největší město na Kubě, hlavní a největší město stejnojmenné provincie Santiago de Cuba. Leží asi 760 km jihovýchodně od hlavního města Havana (vzdušnou čarou). Ve městě se nachází mezinárodní letiště Antonio Maceo (SCU).

Santiago de Cuba bylo založeno 28. června 1515 Španělem Diegem Velázquezem de Cuéllarem. V této době to byla druhá osada na Kubě po Baracoe. O dva roky později byla zničena požárem, ale za pár let se do ní vrátili obyvatelé.

Park Baconao v Santiagu byl roku 1987 vyhlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Na seznamu Světového kulturního dědictví je zapsaná i pevnost San Pedro de la Roca, která měla chránit přístav v Santiagu před útoky pirátů.

Seznam měst na Kubě

Toto je seznam měst na Kubě.

Zdaleka největší aglomerací na Kubě je Havana, kde 1. ledna 2005 žilo 2 581 619 obyvatel, což představuje asi čtvrtinu obyvatelstva celé země.

V následující tabulce jsou uvedena města nad 30 000 obyvatel, výsledky sčítání obyvatelstva z 11. září 1981 a 6. září 2002, odhady počtu obyvatel k 31. prosinci 2005 a správní jednotky (provincie), do nichž města náleží. Ostrov Isla de la Juventud představuje území se zvláštní správou a nepatří do žádné provincie. Počet obyvatel se vztahuje na město v úzkém slova smyslu (geografický obvod města), nikoliv na město ve smyslu politickém. Města jsou seřazena podle velikosti.

Vetiškovo náměstí

Vetiškovo náměstí je bývalý název ústředního veřejného prostranství v Hloubětíně na Praze 14, které je v současnosti (2019) bez oficiálního názvu, avšak neoficiálně je označováno jako náměstí Hloubětín. Východní stranu jižního úseku tvoří ulice Chvalská. Náměstí dělí na severní a jižní část čtyřproudá ulice Poděbradská, pod kterou vede podchod. Přes náměstí po Poděbradské jezdí také tramvaje (spojení Starého Hloubětína a sídliště Lehovec). Domy mají adresu Poděbradská.

Na náměstí je od roku 1999 stanice metra Hloubětín, od roku 1976 tramvajová zastávka Hloubětín, původně pojmenovaná Havana a autobusová zastávka Hloubětín.

Vice City

Vice City, někdy zkracováno jako VC je fiktivní město vytvořené na základě skutečného amerického města Miami na Floridě. Ve městě se odehrávají tři hry od Rockstar Games: Grand Theft Auto: Vice City, Grand Theft Auto: Vice City Stories a GTA1. Město je nejnebezpečnější v GTA, bydlí v něm slavní bossové jako Tommy Vercetti, Ricardo Diaz, Jerry Martinez, Brian Forbes nebo Victor Vance.

Yanet Bermoyová

Yanet Bermoy-Acosta, (* 29. květen 1987 Havana, Kuba) je reprezentantka Kuby v judu. Je dvojnásobnou stříbrnou olympijskou medailistkou.

Kubánské památky Seznamu světového dědictví UNESCO
Hlavní města Severní a Střední Ameriky

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.