František Čuhel

JUDr. František Čuhel (1862, Olešnice3. prosinec 1914, Vídeň) byl moravský a rakouský ekonom.

František Čuhel
Narození 1862
Olešnice
Úmrtí 3. prosince 1914 (ve věku 51–52 let)
Vídeň
Místo pohřbení Hřbitov Šárka
Povolání ekonom
Národnost Češi
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR

Život

František Čuhel se narodil roku 1862 v Olešnici. Jeho rodiče byli protestanti. Vystudoval gymnasium v Brně a právnická studia ve Vídni a v Praze. Doktorátu práv dosáhl v Praze roku 1886. Roku 1889 se stal Čuhel koncipistou u obchodní komory v Praze, roku 1894 náměstkem sekretáře této komory a konečně roku 1898 druhým sekretářem této komory. Ze zdravotních důvodů musel Čuhel roku 1903 odejít z obchodní komory do předčasné výslužby. Vrátil se zpátky do Olešnice a později přesídlil do Vídně. Jeho stav se postupně zlepšoval. Ve Vídni se roku 1908 stal úředníkem „Všeobecné pensijní pojišťovny pro soukromé zřízence“. Čuhel v průběhu svého života několikrát uvažoval o své habilitaci v oboru národního hospodářství na pražské univerzitě a o vysokoškolské kariéře.[1] František Čuhel je pohřben v Praze na hřbitově Šárka (v oddělení Dejvice I).

Vědecká činnost

František Čuhel byl jedním z nejhlubších badatelů na poli ekonomie v Českých zemích. Bádal zejména o hodnotě a potřebách. Jeho dílo není rozsáhlé - v důsledku jeho pracovního vytížení a zdravotních problémů. Svými články přispíval do časopisů „Právník“, „Osvěta“, „Obzoru národohospodářského“ a „Hlasu národa“. Redigoval časopis „Nové Zprávy“. Vrcholem je pak jeho kniha zabývající se potřebami „Zur Lehre von den Bedürfnissen“. Ta byla vydána roku 1907 v Innsbrucku. Kniha je důkladná a vystavěná na logickém myšlení. Nevýhodou knihy je těžká čitelnost daná snahou vše pečlivě vyjádřit a používání jazykových novotvarů (v českém výtahu například ukájedlo, průjev atd.). Kniha se dočkala pozornosti i takových ekonomů jako byl Eugen Böhm von Bawerk. Čuhel se touto knihou zařadil mezi významné představitele rakouské ekonomické školy. Ve stejném roce vydal Čuhel česky psaný výtah z tohoto díla pod názvem „K nauce o potřebách“. Vedle toho konal přednáškovou činnost. Pokusil se také o některé technické vynálezy, které, ač byly patentovány, se v praxi neosvědčily. V praktické činnosti se Čuhel zabýval zejména maloživnostníky a živnostenskými společenstvy, v kterých viděl významný hospodářský potenciál. Zabýval se také dostupností úvěrů právě pro maloživnostníky. Navrhl roku 1896 projekt na zřízení „Zemského jubilejního úvěrního fondu císaře a krále Františka Josefa I.“. Tento byl roku 1898 skutečně zřízen.[1]

Reference

  1. a b GRUBER, Josef. JUDr. František Čuhel. Obzor národohospodářský XIX. (1914). [s.l.]: J. Otto, 1914.
3. prosinec

3. prosinec je 337. den roku podle gregoriánského kalendáře (338. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 28 dní. Svátek slaví Svatoslava.

Hřbitov Šárka

Hřbitov Šárka se nachází v Praze-Dejvicích kolem římskokatolického kostela sv. Matěje v ulici Na Fišerce 213. Má rozlohu 1,29 ha a je na něm 201 hrobek, 2 320 hrobů a 430 urnových hrobů.

Rakouská škola

Rakouská škola je škola ekonomického myšlení vzniklá v 19. století v dílech vídeňských ekonomů Carla Mengera, Friedricha von Wiesera a Eugena von Böhm-Bawerka. Z toho důvodu se jí říká „rakouská škola“, ačkoliv dnes rakouští ekonomové působí v mnoha státech. Vliv rakouské školy zasahuje i do jiných vědeckých oblastí, do filosofie, etiky a práva a představuje tak ve společenských vědách ucelený myšlenkový proud. Od ostatních ekonomických škol myšlení se odlišuje zejména svou metodologií, jejíž podstatou je analýza lidského jednání (praxeologie) a využívání deduktivní logiky. Je skeptická k využívání empirických metod v ekonomii (zejména statistickým metodám a laboratorním experimentům), avšak někteří její moderní představitelé se jim nebrání. V současnosti je alternativním proudem k hlavnímu ekonomickému proudu představovanému neoklasickou syntézou. Politicky se její představitelé většinou řadí k klasickému liberalismu či libertarianismu.

Čelný představitel rakouské školy Friedrich August Hayek získal v roce 1974 Cenu Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela.

Čuhel

Příjmení Čuhel nosí více osob:

František Čuhel (1862–1914), rakouský ekonom

Petr Čuhel (* 1965), český fotbalista a trenér, otec Moniky

Monika Čuhelová (* 1987), česká rozhlasová moderátorka a televizní reportérka specializující se na fotbal, dcera Petra

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.