Egejské moře

Egejské moře (řecky Αιγαίο Πέλαγος, Aigaio Pelagos [egeo pelagos], turecky Ege Denizi) je polouzavřené moře Středozemního moře. Nachází se mezi Balkánským poloostrovem, ostrovem KrétouAnatolií, velká část jeho plochy patří Řecku. Jeho rozloha činí 190 000 km², maximální hloubka dosahuje 2561 m.

Egejské moře
Aegeansea
Satelitní snímek Egejského moře
Maximální hloubka 2561 m
Rozloha 190 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Středozemní moře, Atlantský oceán
Světadíl Evropa
Státy Řecko Řecko
Turecko Turecko
Přítoky Vardar

Původ a význam názvu moře

Za dávných časů panoval v Athénách král Aigeus (latinsky Aegeus), který měl syna Thésea. Od doby, kdy Athény prohrály válku s Krétou, musely každý devátý rok odvádět sedm chlapců a sedm dívek na Krétu, kde je král Minós, v bájném bludišti, obětoval Minotaurovi. Mladý Théseus se rozhodl tomuto obyčeji učinit konec a lstí se vpašoval mezi oněch sedm obětovaných athénských chlapců. Jeho otec byl již starý a netrpělivý, a tak dal na théseovu loď složit bílou plachtu a požádal posádku, aby v případě Théseova úspěchu zavěsila na stěžeň, místo standardní černé, tuto bílou plachtu. Théseus, v bájném bludišti, Minotaura přemohl a podařilo se mu dokonce i utéci hněvu krétského krále Minóse. Při cestě domů však posádka zapomněla na slib daný králi a bílou plachtu na stěžeň nezavěsila. Když král viděl, jak se k athénským břehům blíží théseova loď s černými plachtami, samým žalem nad domnělou ztrátou svého jediného syna, skočil z vysokého břehu do moře, kde se za ním zavřely vlny. Od těch dob se moře, v němž král Aigeus nalezl smrt, jmenuje po něm Aigejské resp. Egejské.

Ostrovy

V Egejském moři se nachází velké množství ostrovů, celá oblast Středozemí je i neustále seismicky aktivní. Drtivá většina ostrovů v Egejském moři jsou řecké ostrovy (Kyklady, Sporady, ostrovy Lémnos, Lesbos, Chios, Ikaria, Samos, Kós, Rhodos, SamothrakéThassos).

Přítoky

Významné přístavy

Na pobřeží Egejského moře se nacházejí tyto řecké a turecké přístavy:

Externí odkazy

Dardanely

Dardanely (turecky Çanakkale Boğazı, řecky Δαρδανέλλια [Dardanellia], dříve známé jako Helléspont (řecky Eλλήσποντος, Hellespontos) tedy „Hellino moře“, v klasické literatuře různě nazýváno Hellespontium Pelagus, Rectum Hellesponticum a Fretum Hellesponticum), je úzký průliv v severozápadním Turecku spojující Egejské a Marmarské moře a oddělující evropskou (poloostrov Gallipoli) a asijskou část Turecka.

Průliv je dlouhý 61 km a šířka kolísá mezi 1,2 až 6 km. Hloubka dosahuje v průměru 55 m a maximálně 82 m. Průliv je mezinárodní vodní cestou a prochází jím jediná námořní trasa spojující Černé a Středozemní moře. Největším městem na březích průlivu je Çanakkale. Jméno Dardanely pochází od Dardana, syna Dia a Elektry, resp. od řeckého starověkého města Dardania, které bylo podle něj pojmenováno.

Dodekany

Dodekany, též Dodekanés či Dodekanésos (Dvanáctiostroví) (řecky Δωδεκάνησα, Dodekánisa, turecky Onikiada) je skupina řeckých ostrovů v Egejském moři náležejících do tzv. Jižních Sporad mezi ostrovy Pátmos a Rhodos, Kássos, Astypalaia a Kastellórizo. Leží jihozápadně od tureckého pobřeží.

Kalymnos (regionální jednotka)

Kalymnos (řecky: Περιφερειακή ενότητα Κάλυμνου) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Agathonisi, Arki, Astypalaia, Farmakonisi, Kalolimnos, Kalymnos, Leipsoi, Leros, Marathos, Patmos, Plati, Pserimos, Telendos a menším okolních neobydlených ostrovů v souostroví Dodekany. Hlavním městem je Pothia. Břehy omývá Egejské moře.

Karpathos (regionální jednotka)

Karpathos (řecky: Περιφερειακή ενότητα Καρπάθου) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Karpathos, Kasos, Saria a menším okolních neobydlených ostrovů v souostroví Dodekany. Hlavním městem je Karpathos. Břehy omývá Egejské moře.

Kea-Kythnos

Kea-Kythnos (řecky: Περιφερειακή ενότητα Κέας-Κύθνου) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Kea, Kythnos, Makronisos a menším okolních neobydlených ostrovů. Hlavním městem je Ioulis. Břehy omývá Egejské moře.

Koufonisia

Koufonisia (řecky Κουφονήσια) je souostroví v Egejském moři, které se nachází v souostroví Malé Kyklady v Řecku. Hlavní ostrovy jsou Pano Koufonisi, Kato Koufonisi a Keros. Nachází se mezi Naxem a Amorgem severovýchodně od Schoinousy. Tvoří zároveň stejnojmennou obecní jednotku (bývalou obec) o rozloze 26,025 km². Nejvyšším bodem je Papas na ostrově Keros s nadmořskou výškou 434 m.

Kréta (kraj)

Kréta (řecky: Περιφέρεια Κρήτης) je jeden z krajů Řecka. Zahrnuje území stejnojmenného ostrova a okolních ostrůvků, z nichž je největší Gavdos. Hlavní město Iraklio. Rozloha kraje je 8336 km2 a žije v něm 623 065 obyvatel.

Krétské moře

Krétské moře (řecky: Κρητικό Πέλαγος, Kritiko Pelagos) je moře na jihu Egejského moře, severně od Kréty a jižně od Kyklad. Roztahuje se od ostrova Kythera na západě k Dodekanésu na východě. Na západě od něj leží Jónské moře a zbytek Středozemního moře.

Kyklady

Kyklady (Κυκλάδες), též Kykladské ostrovy, je k Řecku patřící souostroví v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem. Největším ostrovem je Náxos. Před 1. lednem 2011 tvořilo souostroví jednu z prefektur Řecka, přičemž centrem prefektury bylo město Ermoupolis na ostrově Sýros. Kyklady patří k nejoblíbenějším turistickým oblastem Řecka.

Kós (regionální jednotka)

Kós (řecky: Περιφερειακή ενότητα Κως) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Kós, Nisyros a Gyali a menším okolních neobydlených ostrovů. Hlavním městem je Kós. Břehy omývá Egejské moře.

Naxos (regionální jednotka)

Naxos (řecky: Περιφερειακή ενότητα Νάξου) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Naxos, Ano Koufonisi, Irakleia, Donousa, Schoinousas, Amorgos a menších okolních neobydlených ostrovů v souostroví Kyklady. Hlavním městem je Naxos. Břehy omývá Egejské moře.

Paros (regionální jednotka)

Paros (řecky: Περιφερειακή ενότητα Πάρου) je jednou z 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Paros a Antiparos a menším okolních neobydlených ostrovů. Hlavním městem je Parikia. Břehy omývá Egejské moře.

Peloponés

Peloponés (řecky: Πελοπόννησος, Peloponnesos) je velký poloostrov v jižním Řecku tvořící část země na jih od Korintského zálivu. S pevninou je spojen pomocí šíje, prokopané Korintským průplavem roku 1893, a mostem Rio-Antirio, který byl dokončen v roce 2004. Povrch je velmi rozmanitý, objevují se zde přímořské roviny, náhorní plošiny i vysoké hory. Členité je i mořské pobřeží. Název pochází od mytického vládce Pelopa.

V době bronzové zde vznikla významná Mykénská civilizace. V klasické době byla hegemonem Sparta. V římské době se postupně dostal do popředí přístav Pátrai, který je i dnes největším městem poloostrova.

Rhodos (regionální jednotka)

Rhodos (řecky: Περιφερειακή ενότητα Ρόδου) je jednou ze 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Chalki, Kastelorizo, Rhodos, Symi a Tilos a menších okolních neobydlených ostrovů v souostroví Dodekany. Hlavním městem je Rhodos. Břehy omývá Egejské moře.

Severní Egeis

Severní Egeis (řecky Βορείο Αιγαίο) je řecký kraj. Celkem ke kraji náleží 9 ostrovů, které tvoří 5 regionálních jednotek, které odpovídají ostrovům: Chios (Oinousses, Psara), Lesbos, Lémnos (Agios Efstratios), Ikaria (Fournoi, Thymaina, Agios Minas) a Samos. V roce 2011 zde žilo 199 231 obyvatel. Hlavním městem je přístav Mytilény na ostrově Lesbos.

Seznam ostrovů Řecka

Přibližně jedna čtvrtina rozlohy dnešního Řecka připadá na řecké ostrovy, kterých je přes 3000, z nichž 167 jich je stále obydleno. Některá souostroví a ostrovy tvoří kraje nebo regionální jednotky.

Střední Řecko

Střední Řecko (řecky: Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας) znám také jako Rumeli (Ρούμελη) je kraj Řecka. K roku 2011 byla populace 547 390 obyvatel. Rozloha kraje je 15 549 km². Hlavním městem je Lamia. Na severu sousedí s Thesálií, na jihu s Attikou a na západě se Západním Řeckem. Zahrnuje také celý druhý největší řecký ostrov Euboiu a okolní ostrovy.

Thrácké moře

Thrácké moře (řecky Θρακικό Πέλαγος, turecky Trakya Denizi) je severní část Egejského moře. Nachází se v severovýchodním cípu Středozemního moře, okolo místa kde je spojeno s Marmarským mořem.

Théra (regionální jednotka)

Théra (řecky: Περιφερειακή ενότητα Θήρας) je jednou ze 13 regionálních jednotek kraje Jižní Egeis v Řecku. Zahrnuje území obydlených ostrovů Anafi, Folegandros, Ios, Sikinos, Théra, Thirasia a menších okolních neobydlených ostrovů v souostroví Kyklady. Hlavním městem je Fira. Břehy omývá Egejské moře.

Atlantský oceán

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.