Edóm

Edóm, nebo též Idumea (hebrejsky אֱדוֹם, česky červený) je oblast mezi Mrtvým mořem a Akabským zálivem. Poprvé zmiňován ve 13. století př. n. l., kdy Edomité (Idumejci) vytvořili vlastní království. V bibli spojováni s Jákobovým bratrem Ezauem. V 5. století př. n. l. vytlačeni arabskými Nabatejci na západ. Pod perskou nadvládou tvořil Edóm jednu eparchii v rámci foinicko-arabské satrapie. Zmínky o Edomitech končí v 1. století n. l. Nejvíce známým Idumejcem byl judský král Herodes I. Veliký (Ukrutný). Za jeho vlády se v Betlémě narodil Ježíš zvaný Kristus.

Edom
Edómské království – rozloha okolo roku 600 př. n. l. (červená) a 100 př. n. l. (hnědá, Idumea)
Edóm
13. stol. př. n. l.125 př. n. l. Nabatejské království →
geografie
Mapa

Blízký východ kolem 830 př. n. l. – Edómské království je znázorněno žlutě
obyvatelstvo
národnostní složení:
Edomité
edomština
kenaanské náboženství
státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející:
Nástupnické:
Nabatejské království Nabatejské království

Související články

Ejlat

Ejlat (hebrejsky אילת, v oficiálním přepisu do angličtiny Elat, přepisováno též Eilat) je město v Izraeli v Jižním distriktu. Starostou je Me'ir Jicchak Halevi.

Jordánsko

Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je stát v oblasti Blízkého východu. Jeho sousedy jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie, Sýrie.

Ve starších pramenech je současné území uváděno jako Transjordánsko nebo Zajordánsko, protože leží na východ od Jordánu. Jako Transjordánsko (nebo Zajordánsko) je také označováno území dnešního Jordánska v letech 1921–1946, kdy podléhalo jako mandátní území Britům.

Krak de Montréal

Krak de Montréal (francouzsky Crac de Montréal, arabsky Šobak) je křižácký hrad nacházející se v oblasti „Idumaea“ (Edóm) na východním břehu Mrtvého moře (dnes Ma'anský governorát v Jordánsku).

Sethi II.

Seti II. byl nejstarším syn Merenptaha a jeho legitimním následníkem. V mládí žil v sídle otce Memfis. Později, kdy otec již trpěl nemocemi a únavou z bojů proti nájezdníkům z Libye a různých skupin přicházejících do úrodné delty Nilu ze zemí kolem Středozemního moře (mořských národů)se nepochybně vojenských výprav účastnil. Odhaduje se, že smrt otce ho zastihla ve věků 30-35 let. Vlády se ujal a vládl v letech 1202–1198 př. Kr.. Jeho vláda se koncentrovala do Dolního Egyptu.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.