Charles Manson

Charles Milles Manson, rodným příjmením Maddox (12. listopadu 1934 Cincinnati19. listopadu 2017 Bakersfield), byl americký zločinec, fanatik a hudebník, spoluzakladatel komunity známé jako „Manson Family“.

Charles Manson
Vězeňské foto z 25. ledna 1971
Vězeňské foto z 25. ledna 1971
Rodné jméno Charles Milles Maddox
Narození 12. listopadu 1934
Cincinnati
Úmrtí 19. listopadu 2017 (ve věku 83 let)
Bakersfield
Příčina úmrtí kolorektální karcinom a srdeční zástava
Alma mater National Training School for Boys
Gibault School for Boys
Podpis
Charles Manson – podpis
Web www.charlesmanson.com

Životopis

Mansonova matka Kathleen Maddoxová byla alkoholička a chvíli po narození Charlese byla odsouzena se svým bratrem za loupežné přepadení na 5 let do vězení. Také Charles už od svých 13 let trávil většinu svého života v nápravných zařízeních a ve vězení za zločiny jako krádeže aut, ozbrojené přepadení, podvody a padělání kreditních karet. Určitou dobu se živil jako kuplíř. Na sklonku 60. let se stal hlavou gangu známého jako „Rodina“ (The Family), který měl posléze na svědomí několik brutálních vražd. Mezi nimi i vraždu Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanského, která byla v osmém měsíci těhotenství. Manson byl v případu známém jako „Tate-La Bianca case“ odsouzen k trestu smrti. Ten byl po změně zákonů v Kalifornii změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by osobně spáchal vraždu. V dubnu roku 2012 mu byla již podvanácté zamítnuta žádost o podmíněné propuštění.[1] Svůj trest si Manson odpykával ve věznici Corcoran v Kalifornii.

V listopadu 2017 po delší nemoci zemřel v nemocnici.[2]

Byl také hudebníkem, natočil několik alb, první bylo album s názvem LIE: The Love & Terror Cult z roku 1970.[3] Na kytaru ho naučil hrát jeho spoluvězeň.[4]

Manson v kultuře

CharlesManson2014
Manson v roce 2014

V populární kultuře se stal po svém uvěznění doslova ikonou a symbolem zla. Hudebník Marilyn Manson má svůj pseudonym složen z kombinace jména slavné americké herečky a zpěvačky Marilyn Monroe a Mansona. Zpěvák Axl Rose se proslavil svými tričky s Mansonovou tváří a nápisem „Charlie Don't Surf“ a na album The Spaghetti Incident? kapely Guns N' Roses byla zařazena píseň, kterou Manson napsal. Po soudních sporech údajně výtěžky z těchto triček a této písně putují k pozůstalým po W. Frykowském. Manson byl také přítelem Dennise Wilsona z The Beach Boys a je autorem textu k písni „Never Learn Not To Love“. Trent Reznor (NIN) nahrál jedno ze svých alb v domě na 10050 Cielo Drive, tj. v domě, kde byli zavražděni Sharon Tate, Abigail Folgerová, Wojciech (Wojtek) Frykowski, Jay Sebring a Steven Parent. V roce 1994 byl tento dům zbořen, ale Reznor si z domu odnesl vstupní dveře. Jsou to ty samé dveře, na které Susan Atkinsová napsala krví Tateové slovo „pig“ (prase). Tyto dveře Reznor údajně používal jako vstupní dveře ke svému nahrávacímu studiu s názvem „Le Pig“, kde vznikla deska The Downward Spiral.[5] Norská aggrotech kapela Combichrist jmenuje ve své písni „God Bless“ („Bůh žehnej“) celou řadu sériových vrahů a teroristů, mezi nimi je i Charles Manson.[6][7] V roce 1989 byl natočen dokumentární film Charles Manson Superstar.

Odkazy

Reference

  1. Masový vrah Charles Manson zůstane za mřížemi. Novinky.cz [online]. 2012-04-11 [cit. 2012-04-13]. Dostupné online.
  2. Zemřel Charles Manson, vůdce kultu odpovědného za sedm vražd na konci 60. let
  3. KURUTZ, Steve. Charles Manson → Biography [online]. Allmusic [cit. 2012-03-24]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Recenze [online]. Nmnl.cz, 2011-12-07 [cit. 2012-03-24]. Dostupné online. (česky)
  5. LINDAUR, Vojtěch. Charles Manson: Krvavý kejklíř. Rock & Pop. Září 2014, roč. XXVI, čís. 9/367, s. 30-32. ISSN 0862-7533.
  6. Lyricstime.com: Combichrist – God Bless. www.lyricstime.com [online]. [cit. 2012-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-21.
  7. Diskografie.cz: Combichrist – God Bless

Literatura

  • KING, Greg. Sharon Tateová Polanski a Mansonovi vrazi. 1. vyd. Praha: Garamond, 2002. 358 s. ISBN 80-86379-35-3

Externí odkazy

12. listopad

12. listopad je 316. den roku podle gregoriánského kalendáře (317. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 49 dní.

1934

1934 (MCMXXXIV) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal pondělím.

Barkerův ranč

Barkerův ranč se nachází v Národním parku Death Valley ve východní Kalifornii.

Na Barkerově ranči se nacházely zeleninové zahrady, nádrž na vodu, přístřešek a dvě kamenné budovy, ve kterých byla kamna a koupelna se sprchou a umyvadlem.

Charlie Says

Charlie Says (původně oznámeno jako The Family) je americký hraný film režisérky Mary Harronové. Pojednává o vraždách „Rodiny“ Charlese Mansona, přičemž vyprávěn je z pohledu studentky Karlene Faith. Scénář napsala Guinevere Turner podle dvou knih – The Family od Eda Sanderse a The Long Prison Journey of Leslie van Houten: Life Beyond the Cult od Karlene Faith. Uveden byl na Benátském filmovém festivalu dne 2. září 2018.

Clem Grogan

Steve Dennis „Clem“ Grogan (* 13. července 1951) je americký vrah. Již po střední škole měl kvůli menším zločinům problémy se zákonem. Rodiče se později rozhodli odvézt jej na Spahnův ranč. Stalo se tak ještě předtím, než se na něm usadila Mansonova rodina. Po Mansonově příchodu se s ním seznámil a sám se stal členem jeho Rodiny. V roce 1969 byl odsouzen k devadesáti dnům v psychiatrické léčebně za odhalení svého penisu skupině školáků. Již po dvou dnech se vrátil zpět na ranč. V noci z 10. srpna 1969 jel spolu s dalšími členy Rodiny k domu Lena a Rosemary LaBiancových, avšak po vysazení Texe Watsona, Pat Krenwinkel a Leslie Van Houten pokračoval s dalšími dál – Clem, Linda Kasabian a Susan Atkins dostali za úkol zabít herce Saladina Nadera, což nakonec neudělali. Později doprovázel Mansona a Bruce M. Davise při vraždě Donaldu Shei. Následně byl odsouzen k trestu smrti, který však byl zmírněn na doživotí. Z věznice byl propuštěn již roku 1985. Ve vězení byl spolu s dalším členem Rodiny, Bobbym Beausoleilem, členem hudební skupiny.

Hybristofilie

Hybristofilie (někdy syndrom Bonnie a Clyda) je označení pro sexuální deviaci, jejíž podstatou je, že ženu přitahují nebo sexuálně vzrušují zloduchové a zločinci, typicky vrazi, včetně těch vícenásobných nebo sériových. Nejznámějším českým případem je amnestovaný vrah Jiří Kajínek.

Leslie Van Houten

Leslie Van Houten (* 23. srpna 1949) je americká vražedkyně, členka Mansonovy rodiny. Vyrůstala v rodině střední třídy po boku staršího bratra a dvou adoptovaných sourozenců, bratra a sestry. Její rodiče se rozvedli, když jí bylo čtrnáct let. Následně začala brát různé drogy a v patnácti utekla z domova, ale později se vrátila a dokončila střední školu.

Za účast na vraždě Lena a Rosemary LaBiancových byla odsouzena k trestu smrti, který byl po zrušení trestu smrti v Kalifornii změněn na doživotí. V době vraždy jí bylo devatenáct let. Později několikrát žádala o propuštění, ale úspěchu nedosáhla.

Linda Kasabian

Linda Kasabian (* 21. června 1949) je Američanka, která byla členkou Mansonovy rodiny. S Charlesem Mansonem, vůdcem skupiny, se seznámila až v červenci 1969. Spolu s dalšími členy se v srpnu 1969 účastnila (primárně jako řidička) akce, při níž byla zavražděna herečka Sharon Tate a další lidé, kteří v té době byli ve stejném domě. Později u soudu svědčila proti Mansonovi, stejně jako proti Charlesovi „Tex“ Watsonovi a Leslie Van Houten. Nějaký čas žila v komunitě hippies a pracovala jako kuchařka. V roce 2009 se podílela na dokumentárně-dramatickém filmu Manson. K roku 2017 žila v Tacomě ve státě Washington.

Manson

Manson může být:

příjmení osobCharles Manson – americký zločinec

Marilyn Manson – americký muzikant (vlastním jménem Brian Warner), frontman stejnojmenné kapely

Shirley Manson – skotská muzikantka a zpěvačkalidské sídloManson (Iowa) – sídlo v Iowějiné významyMarilyn Manson – americká hudební skupina

Manson (kráter) – impaktní kráter v USA v Iowě

Marilyn Manson (hudební skupina)

Marilyn Manson je americká hudební skupina z kalifornského Hollywoodu. V roce 1989 ji založil zpěvák Brian Hugh Warner (Marilyn Manson) a kytarista Scott Putesky (Daisy Berkowitz) pod názvem Marilyn Manson and the Spooky Kids. Později byl název skupiny zkrácen na Marilyn Manson. Hrají hudební styl, který může být popisován jako neo-Glam rock nebo industriální metal. Jejich název demonstruje prolínání dobra a zla. Kombinují zde jména hollywoodské celebrity a masového vraha. Marilyn (Marilyn Monroe slavná americká herečka a zpěvačka) a Manson (Charles Manson - několikanásobný vrah).

McNeillův ostrov

McNeillův ostrov se nachází na západě Pugetova zálivu, západně od pevninského města Steilacoom a má rozlohu přibližně 17 km². Jižně od něj se nachází Andersonův ostrov a severně přes Carrův průliv Foxův ostrov. Na západě jej od Klíčového poloostrova odděluje Pittova úžina. Na východě se přes jižní koryto Pugetova zálivu nachází pevnina. Po většinu moderní historie byla vlastníkem ostrova vláda, která zde mezi lety 1875 a 2011 provozovala vězení. Před zavřením zařízení na začátku dubna 2011 bylo vězení posledním ostrovním vězením ve Spojených státech. Ministerstvo nápravy státu Washington o uzavření informovalo už v listopadu 2010 a odhalilo, že tak vydělá 14 milionů dolarů. Na ostrově dále funguje nápravné zařízení pro sexuální útočníky. Krátce po uzavření vězení byl založen Historický spolek McNeillova ostrova, který nyní bude vzdělávat veřejnost o historii ostrova a také ji zachovávat.

Satanismus

Satanismus je zastřešující termín pro různé směry, které se různými způsoby ideologicky zakládají na antikřesťanském motivu Satana (hebr. „Protivník“), tj. původně jednoho z andělů Jahveho a pokušitele člověka v židovství a zlého nepřítele člověka i Boha v křesťanství. Jednotlivé základní směry satanismu jsou různými ideologickými koncepcemi termínu satanismus jako takového a liší se jeden od druhého podle toho, jestli v nich Satan figuruje jako reálná bytost, nebo jen jako personifikace určitého životního postoje či gesta odporu, v prvém zmíněném případě pak dále dle toho, jestli je v nich Satan uctíván jako božská bytost prométheovsky hrdinského charakteru, neosobní Duch přírody, nebo jako zosobnění samotného zla, co se vyznavačů zla v extrémní koncepci satanismu týče. Mezi rámcovými směry satanismu jsou určité rozpory, kvůli kterým stoupenci jednoho směru považují ostatní směry za falešné a ten svůj za autentický, a to především z důvodu obrany vlastního směru proti směšování s těmi směry, v nichž jsou aspekty, které odmítají. Z toho důvodu je fenomén satanismu definičně problematický a nezbývá, než se v definičním rámci omezit na jediný definiční rys, který všechny jednotlivé satanistické směry či koncepce satanismu spojuje – terminologicky určující antikřesťanský motiv Satana.

Jako satanismus se označuje kult „padlého anděla“ Satana, chápaného (na rozdíl od křesťanství) jako protiklad Boha. Protože pro křesťany je Bůh zdrojem veškerého dobra, je Satan naopak ztělesněním zla, a satanismus proto lze ve většině jeho forem chápat mj. jako negaci tradičního křesťanství, touhu vymezit se proti němu a do značné míry i znechucení většinovou společností. Pro tento negativní charakter se satanismus obvykle nezařazuje mezi křesťanské směry, i když z křesťanské teologické tradice vychází a v řadě svých směrů je ideově na křesťanství závislý. Satanismus je typickým představitelem stezky levé ruky.

Satanismus není organizačně ani myšlenkově jednotný, během historie vzniklo mnoho různých hnutí, sekt a ideologií označovaných jako satanistické. Satanismus představuje hnutí, jehož jednotlivé skupiny vznikají a zanikají bez jakýchkoliv vazeb na předcházející. Podstatou tohoto hnutí je vzpoura, která užívá symbolu křesťanského "vzdorboha". V současné době je satanistické hnutí v anglosaském světě silně ovlivněno dílem Antona Szandora LaVeye, který vycházel z antického hédonismu a Nietzscheho nihilismu. Vedle tohoto filozofičtějšího satanismu ovšem existovaly a existují i satanistické socio-patologické skupiny a jedinci, pro něž satanismus mimo jiné znamená přinášení krvavých obětí nebo páchání jiných zločinů.

Sharon Tate

Sharon Tate (přechýleně Tateová; 24. ledna 1943 – 9. srpna 1969) byla americká herečka a modelka.

Susan Atkins

Susan Atkins (7. května 1948 – 24. září 2009) byla americká vražedkyně. Narodila se jako druhé ze tří dětí v rodině v kalifornském městě San Gabriel. V roce 1967 poprvé potkala Charlese Mansona a brzy se stala součástí jeho Rodiny. Manson jí spolu s Bobbym Beausoleilem a Mary Brunner dne 25. července 1969 zavezl do domu Garyho Hinmana za účelem vymáhání peněz. Když je odmítl vydat, v domě se ukázal samotný Manson a zabil jej. Atkins se později účastnila také události, při níž byla zavražděna herečka Sharon Tate a další lidé. Atkins byla později odsouzena k trestu smrti. Do cely smrti byla přivezena 23. dubna 1971. Následujícího roku byl její trest zmírněn na doživotí (v Kalifornii byl zrušen trest smrti). Roku 1977 vydala autobiografickou knihu s názvem Child of Satan, Child of God. Ve vězení se dvakrát provdala. Jejím prvním manželem byl roku 1981 Donald Lee Laisure. Počínaje rokem 1987 byl jejím manželem James W. Whitehouse. Zemřela v nápravném zařízení ve městě Chowchilla ve věku 61 let. Delší dobu trpěla zdravotními potížemi a žádala o propuštění.

Tate-LaBianca

Tate-LaBianca je souhrnný název případů vražd ze srpna 1969, kdy bylo fanatickou skupinou „Rodina“ Charlese Mansona během dvou následujících nocí na jeho příkaz zabito několik lidí. Tato událost otřásla nejenom Spojenými státy, ale i celým světem. Dodnes je třída Cielo Drive v Kalifornském Bel Airu hojně navštěvovaná právě pro tuto otřesnou historii.

Tenkrát v Hollywoodu

Tenkrát v Hollywoodu (v anglickém originále Once Upon a Time in Hollywood) je americký film režiséra Quentina Tarantina podle jeho vlastního scénáře. V červenci 2017 bylo uvedeno, že Tarantino pracuje na snímku, který se soustředí na vraždy Mansonovy rodiny. V únoru 2018 bylo oznámeno, že roli herce Ricka Daltona hraje Leonardo DiCaprio. Nedlouho poté byla potvrzena spekulace, že do role Cliffa Bootha byl obsazen Brad Pitt. Tarantino uvedl, že na scénáři pracoval pět let. Také prohlásil, že o složení hudby k filmu požádal Ennia Morriconeho. Snímek původně měl být uveden 8. srpna 2019, tedy u příležitosti padesátého výročí vražd Mansonovy rodiny.. Film byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Premiéra v kinech byla později změněna na 26. červenec 2019. Do českých kin bude film uveden 8. srpna 2019. Roli George Spahna měl původně ztvárnit Burt Reynolds, který před zahájením natáčení svých scén zemřel. Roli proto získal Bruce Dern.

The Beach Boys

The Beach Boys je jedna z nejvlivnějších a nejúspěšnějších hudebních skupin 20. století. Od roku 1961 nahrála desítky hitů a alb, z nichž mnohé se staly klasickými.

The Spaghetti Incident?

The Spaghetti Incident? je album skupiny Guns N' Roses. Obsahuje cover verze punkových a rockových písní z přelomu 70. a 80. let, výjimkou je píseň „Since I Don't Have You“ od The Skyliners z roku 1959.

Mnoho písní bylo nahráno s původním kytaristou Izzy Stradlinem už během nahrávání alb Use Your Illusion I a Use Your Illusion II. Nejprve se totiž plánovalo, že budou obsaženy na albech Use Your Illusion, které měly být tři, nebo čtyři, ale nakonec byly vydány pouze dvě.

V roce 1992 začala kapela připravovat EP složené ze zbylých cover verzí a s novým kytaristou, Gilby Clarkeem. Později bylo rozhodnuto, že bude vydáno standardní album s několika dalšími skladbami.

Baskytarista Duff McKagan zpívá hlavní vokály ve čtyřech písních („Attitude“, „New Rose“, „Raw Power“, „You Can't Put Your Arms Round A Memory“) a Michael Monroe, zpěvák Hanoi Rocks a idol Axla Rose je doprovodným zpěvákem v písni „Ain't It Fun“.

Mansonova Rodina

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.