Bílá růže

Bílá růže (německy Weiße Rose) byla nenásilná protinacistická skupina složená převážně z členů akademické obce Mnichovské university, která v letech 1942 a 1943 v Mnichově rozšiřovala letáky a antifašistická hesla. Odpor Bílé růže proti Hitlerovu režimu byl motivován morálně a křesťansky. Dohromady skupina vytvořila šest letáků poukazujících na zločiny nacismu proti Židům a okupovaným národům, které rozšířila v nákladu celkem přes 15 000 kusů. Tím vybízela Němce, aby si uvědomili závažnost těchto zločinů a projevili odpor vůči diktátorské vládě.

Po odhalení činnosti skupiny úřady bylo v roce 1943 popraveno stětím šest jejích hlavních členů: 22. února studenti Sophie Schollová, její bratr Hans Scholl a Christoph Probst, 13. července student Alexander Schmorell a profesor Kurt Huber a 12. října student Willi Graf.

Scholl-Denkmal, München
Památník Bílé růže před univerzitou v Mnichově

Členové

Hlavními členy byli studenti Mnichovské univerzity: sourozenci Hans Scholl a Sophie Scholl, Alexander Schmorell, Willi Graf, Christoph Probs a učitel Kurt Huber. Základní skupině se dostávalo podpory od široké veřejnosti (zejména lidí ve věku kolem dvaceti let) a k „nepřímým“ členům řadíme i jména: Traute Lafrenzová, Liselotte Berndlová, Marie-Luise Jahnová, Falk Harnack, Katharina Schüddekopfová, Jürgen Wittenstein, Hubert Furtwängler, Wilhelm Geyer, Manfred Eickemeyer, Josef Söhngen, Heinrich Guter, Heinrich Bollinger, Helmut Bauer, Harald Dohrn, Hans Conrad Leipelt a Gisela Schertlingová.

Skupina se opírala především o morální hodnoty křesťanství, její členové však byli různého vyznání, luteráni i katolíci, a několik z nich mělo i jiné náboženské přesvědčení.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku White Rose na anglické Wikipedii.

Literatura

  • K trestnímu soudnictví ve Třetí říši: Tauchen, Jaromír. Vývoj trestního soudnictví v Německu 1933 - 1945. Brno : The European Society for History of Law, 2010. 182 s. ISBN 978-80-904522-2-0

Související články

Externí odkazy

22. květen

22. květen je 142. den roku podle gregoriánského kalendáře (143. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 223 dní.

Auguste Maquet

Auguste Maquet ([o'gyst ma'kɛ], 13. září 1813 – 8. ledna 1868) byl francouzský prozaik a dramatik období romantismu, nejvýznamnější spolupracovník Alexandra Dumase staršího.

B. Traven

B. Traven, někdy též Bruno Traven (asi 1882 nebo 1890 – asi 26. března 1969) je pseudonym německého spisovatele, autora napínavých sociálně laděných románů s kritickým postojem vůči kapitalismu odehrávajících se především v Mexiku. Přes velikou popularitu jeho děl (byla přeložena do třicet dvou jazyků a mnohá z nich byla zfilmována) se mu dařilo po celý život úspěšně tajit svou identitu a ta není dodnes uspokojivě objasněna. Neochotu poskytnout informace o svém životě vysvětlil Traven svým slavným citátem: „Biografie tvůrčího spisovatele je nedůležitá. Nelze-li člověka poznat v jeho díle, je bezcenný buď člověk, nebo to dílo.“

Bavorsko

Svobodný stát Bavorsko (německy Freistaat Bayern) je územně největší ze šestnácti spolkových zemí Spolkové republiky Německo, co do obyvatelstva pak druhá nejlidnatější spolková země. Hraničí na východě s Českem a rakouskými spolkovými zeměmi Salcburskem a Horními Rakousy, na jihu s rakouskými spolkovými zeměmi Tyrolskem, Vorarlberskem a Solnohradskem, na západě s německou spolkovou zemí Bádenskem-Württemberskem, na severu s německými spolkovými zeměmi Hesenskem, Svobodným státem Durynsko a Svobodným státem Sasko. Bavorsko patří mezi nejbohatší spolkové země Německa. Pochází odtud i emeritní papež Benedikt XVI. Hlavním městem je Mnichov (München).

Bílá (rozcestník)

Bílá může být:

Bílá (příjmení)sídlaBílá (okres Frýdek-Místek) – obec v okrese Frýdek-Místek

Bílá (zámek)

Bílá (okres Liberec) – obec v okrese Liberec

Bílá Cerekev – více významů

Bílá hora – část hlavního města Prahy na stejnojmenném pražském vrchu

Bílá Hora (stanice metra)

Bílá Hlína – obec v okrese Mladá Boleslav

Bílá Lhota – obec v okrese Olomouc

Bílá Lhota (zámek)

Bílá Třemešná – obec v okrese Trutnov

Bílá Voda – obec v okrese JeseníkBílá (Číměř) – část obce Číměř v okrese Jindřichův Hradec

Bílá Bříza – část obce Štěpánkovice v okrese Opava

Bílá Skála (Terešov) – část obce Terešov v okrese Rokycany

Bílá Studně – část obce Staré Město v okrese Svitavy

Bílá Voda (Červená Voda) – část obce Červená Voda v okrese Ústí nad Orlicí

Městys Bílá Voda – část obce Bílá Voda v okrese Jeseník

Ves Bílá Voda – část obce Bílá Voda v okrese Jeseníkvodní tokyBílá Aragvi v Gruzii

Bílá Desná v Jizerských horách

Bílá Opava ve Slezsku

Bílá Orava (řeka)

Bílá Ostravice – potok v Moravskoslezském kraji

Bílá řeka – více významů

Bílá Smědá v Libereckém kraji

Bílá voda – více významůmístní názevBílá Hora – více významů

Bílá (hrad) v Beskydech

Bílá louka v Krkonoších

Bílá skála – více významů

Bílá smrt – hora v Jizerských horáchv kultuřeBílá čarodějnice – postava z Letopisů Narnie

Bílá díra (Červený trpaslík) – čtvrtý díl čtvrté série

Bílá kniha – autoritativní zpráva, program řešení problémů

Bílá loď – potopená 1120 v Lamanšském průlivu

Bílá neděle – neděle po Velikonocích

Bílá nemoc – drama Karla Čapka z roku 1937

Bílá nemoc (film)

Bílá noc (kulturní událost) – noc muzejí a kostelů

Bílá paní – strašidelná ženská postava z hradů a zámků

Bílá paní (film)

Bílá rada – skupina elfů ve Středozemí

Bílá růže – více významů

Bílá sobota – velikonoční sobota předcházející neděli velikonoční

Bílá velryba – román H. Melvilla

Bílá věž – více významů

Bílá vrána – písnička J. Zimy

Bílá vydra – románový cyklus pro dětijiné významyBílá armáda – skupiny bojující v letech 1917 až 1920 proti Rudé armádě za obnovení carství

Bílá čokoláda

bílá hmota – tkáň míchy a mozku

bílá krvinka – částečka v krvi

Bílá labuť – obchodní dům v Praze

bílá noc – letní noc zejména v oblastech za severním polárním kruhem nebo blízko něj

Bílá tma – v meteorologii silné sněžení s nulovou viditelnsotí

Bílá vdova (marihuana)

Bílá věž – více významů

bílá vlajka – její vyvěšení je znamením vzdání se protivníkovi

bílá vrána – výjimečná, zvláštní osoba (v kladném smyslu)

Bílá princezna

Bílá princezna (v anglickém originále The White Princess) je britsko-americký seriál vysílaný na jaře roku 2017 společností Starz. Seriál je založený na románu Bílá růže: Alžběta z Yorku od britské spisovatelky Philippy Gregory a jedná se o sequel k v roce 2013 vysílanému seriálu Bílá královna, opět inspirovaném románem této spisovatelky. Bílá princezna tedy pojednává o Válce růží, respektive o jejím ukončení sjednocením rodů Lancasterů a Yorků.

Bílá růže (rozcestník)

Bílá růže je pojem mající několik významů:

Bílá růže – květina, významy květin

Bílá růže (protinacistická skupina) – protinacistická studentská skupina

Bílá růže (film, 1982) – film o této skupině

Bílá růže Yorků – znak domu Yorků a později Yorkshire

Řád Bílé růže – finské vyznamenání

Bílá růže (román) – fantasy román Glena Cooka

album skupiny Učedníci

Charles Sealsfield

Charles Sealsfield vlastním jménem Karl Anton Postl či Carl Anton Postl (3. března 1793, Znojmo-Popice, dnes Česká republika − 26. května 1864 Solothurn, Švýcarsko) byl rakouský a americký spisovatel, původem z Moravy.

Jakobité (hnutí)

Jakobité byli příznivci britského stuartovského panovníka Jakuba II., kterému chtěli po sesazení znovu pomoci na trůny zemí Anglie, Skotska a Irska. Později pomáhali i jeho synovi princi Jakubu Františku Stuartovi a vnukovi Karlu Eduardu Stuartovi. Slovo jakobita pochází z latinského Jacobus - Jakub.

Jakub II. byl sesazen v roce 1688 a na trůnu nahrazen svojí dcerou Marií II. a jejím manželem Vilémem Oranžským. Stuartovci poté žili v exilu na kontinentu a občas se pokusili o znovuzískání trůnu (s pomocí Francie a Španělska). Na Britských ostrovech bylo hlavní základnou Jakobitů Irsko a Skotsko (především Highlands). Určitá podpora také existovala ve Walesu a severní Anglii.

Mnozí podporovali Jakobity, protože považovali zásah parlamentu do následovnictví panovníků za nelegitimní. Katolíci marně doufali, že budou zrušeny zákony diskriminující jejich vyznání a když se tak nestalo, doufali rovněž v brzký návrat katolických Stuartovců na trůn. Ve Skotsku se jakobité zapletli do posledních konfliktů klanového systému a díky tomu přetrvávají dodnes jen v romantických vzpomínkách.

Emblémem jakobitů je bílá růže Yorků; den Bílé růže je slaven 10. června, na výročí narození Jakuba Františka Stuarta v roce 1688.

Mnichovská univerzita

Mnichovská univerzita, plným názvem Ludwig-Maxmilians-Universität München, zkráceně LMU je veřejná a samosprávná univerzita, jedna z nejvýznamnějších v Německu. Založena 1472, má dnes 19 fakult, kde ve více než 150 oborech studuje přes 48 tisíc studentů. Učitelé a absolventi LMU získali celkem 34 Nobelových cen, v mezinárodních srovnáních se univerzita umísťuje kolem 50. místa na světě a na 1.-3. místě v Německu.

Německý odboj během druhé světové války

Německý odboj během druhé světové války je označení pro jednotlivce a skupiny, kteří se v nacistickém Německu stavěli na odpor nacistickému režimu v letech 1933–1945. Nelze jej charakterizovat jako jednotné či široké spolupracující hnutí, šlo spíše o roztříštěné spektrum odpůrců. Celkově je nutno konstatovat, že nebyl nijak zvlášť úspěšný a s výjimkou několika dílčích případů ani neměl masový charakter.

Vrstvy, z nichž se rekrutovali Hitlerovi odpůrci, byly různé – patřili sem dělníci i šlechtici, mládež, duchovní, státní úředníci, inteligence i generalita.

Mezi roky 1933 a 1945 bylo uvězněno z politických důvodů více než 3,5 milionu Němců v koncentračních táborech nebo ve věznicích, a přibližně 77 000 Němců bylo odsouzeno pro nějakou formu odporu k trestu smrti. Mnozí z těchto Němců sloužili ve státním aparátu nebo armádě, což jim umožnilo provádět nebo připravovat sabotáže nebo jiné formy odporu.

Peter Arnott

Peter Arnott (* 1962, Glasgow) je skotský dramatik. Jeho první dvě díla byla uvedena roku 1985 ve stejném měsíci v Divadle Traverse v Edinburghu a v Glasgow Mayfest. Jeho tvorba je primárně určena pro divadla ve Skotsku, ale autorovy hry byly inscenovány také v Moskvě, Corku či New Yorku. Je zakladatelem The Fence, což je mezinárodní společnost, která sdružuje dramatiky a dramaturgy z celého světa. Napsal mnoho písní, scénářů a televizních skriptů, ale vždy se zaměřoval především na divadelní tvorbu.V autorově první hře Bílá růže se divákům poprvé představila Tilda Swintonová. O svých dílech Peter Arnott říká: „Nenapadají mě žádné nové příběhy, prostě mi to nejde. Všechny hry, které jsem kdy napsal, byly na motivy jiných příběhů.“Peter Arnott se v roce 2014 zúčastnil literárního festivalu Měsíc autorského čtení, který je pořádám brněnským nakladatelstvím Větrné mlýny. Nakladatelství také ve spolupráci s Českou televizí připravilo dokumentární cyklus s názvem Skotská čítanka: Don't Worry, Be Scottis. Díl o Peteru Arnottovi režírovala Barbara Willis.

Růže (rozcestník)

Růže má více významů:

botanikaRůže – rod rostlin z čeledi růžovité

Růže šípková – latinsky Rosa canina

slézová růže – synonymum pro sléz (Malva) a také proskurník lékařský

růže z Jericha – rostliny Anastatica hierochuntica a Selaginella lepidophylla

čínská růže – ibišek Hibiscus rosa-sinensis

vodní růže – poněkud zastaralé, spíše básnické označení leknínuvíce významůBílá růželékařstvíErysipel – nakažlivá kožní choroba Růžeumělecká dílaJméno růže – román Umberta Eca

Jméno růže (film) – film na motivy této knihy

Papírové růže – dílo Jiřího Žáčka

Veřejná růže – dílo Paula Éluarda

Růže na úvěr – dílo Elsy Trioletové

Lev a Růže – dílo Ludmily Vaňkové

Labuť a růže – dílo Erika Adolfa Saudka

Růže ran – dílo Erika Adolfa Saudka

Úlomky hologramové růže – dílo Williama Gibsona

Hotel Nová růže – dílo Williama Gibsona

Černá růže – dílo Waltera Wilhelma Goetzeho

Černá růže – dílo Karla Sabiny

Divoká růže – dílo Rudolfa Frimla

Sopečná růže – dílo Davida Herberta Lawrence

Růže z papíru – píseň (jedna z mnoha od bratrů Jana a Františka Nedvědových)

Růže z Texasu – populární píseň zpěváka Waldemara Matušky

Píseň o stromu a růži – český film s Vjačeslavem Tichonovem v hlavní roli

Kawasakiho růže – český filmmístní názvyČerná růže (pasáž) – pražská pasáž v centru města na Novém Městě

historieVálky růží – série několika konfliktů v Anglii v druhé polovině 15. století, nazvaných podle heraldických odznaků – červené, resp. bílé růže – hlavních účastníků, Yorků a Plantagenetů.

Revoluce růží (nebo také Růžová revoluce) – pokojné demonstrace v Gruzii v roce 2005 – symbolem protestů byly růžegeologiesaharská růže – vápnité konkrece připomínajécí květ růže, nacházející se na Sahařemyslivostokrouhlá perlitá příruba u kořene parohu u savců z čeledě jelenovitíšlechtické rodyPáni z Růže — Rožmberkové (resp. obecněji Vítkovci)televizní cenaZlatá růže – mezinárodní festival v Lucernu (dříve v Montreux)zdrobnělinaRůžička – malá růže; také příjmení různých osob

Scholl

Příjmení Scholl má více osob:

Andreas Scholl (1967) – německý kontratenorista

Hans Scholl (1918–1943) – německý student, spoluzakladatel skupiny Bílá růže

Heinrich von Scholl (1815–1879) – rakousko-uherský generál, předlitavský ministr zeměbrany

Josef Scholl (1804 nebo 1805–1884) – rakouský právník a politik, poslanec Říšského sněmu

Sophie Schollová (1921–1943) – německá studentka, sestra Hanse Scholla, spoluzakladatelka skupiny Bílá růže

Sophie Scholl - Poslední dny – německý film roku 2005, mapující poslední dny života Sophie Schollové

Sophie Scholl - Poslední dny

Sophie Scholl – Poslední dny (též. Poslední dny Sophie Schollové, orig.: Sophie Scholl – Die letzten Tage) je německý historický film z roku 2005, který rekonstruuje posledních šest dnů života jedné z nejznámějších postav německého protinacistického odboje, Sophie Schollové, vůdčí osobnosti nenásilné studentské odbojové organizace Bílá růže. Režisérem je Marc Rothemund, hlavní postavu ztvárnila Julia Jentschová.

Film se snaží maximálně držet historické reality, přičemž primárně vychází z dobových svědectví, soudních dokumentů a po roce 1989 odtajněných originálních protokolů o výsleších Schollové na gestapu, nalezených v archivech Stasi. Kritikou i diváky byly vysoce oceněny režie a výkon představitelky hlavní postavy, jakož i dalších herců, zejména Alexandera Helda coby vyšetřovatele Mohra a André Hennickeho coby Rolanda Freislera.

Film dosáhl světového úspěchu, mimo jiné byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film a získal European Film Awards 2005 za nejlepší herečku a dva stříbrné medvědy (za nejlepší herečku a nejlepší režii) na Berlinale 2005 a řadu dalších cen.

Sophie Schollová

Sophie Magdalena Schollová (v němčině Scholl, 9. května 1921 – 22. února 1943) byla německá studentka a křesťanská pacifistka, členka nenásilné protinacistické skupiny Bílá růže, kterou se svým bratrem Hansem Schollem posléze v podstatě vedla.

V únoru 1943 byla spolu s bratrem přistižena při distribuci protinacistických a protiválečných letáků. Po krátkém vyšetřování byla společně s bratrem a Christophem Probstem postavena před Lidový soud, kterému předsedal neslavně proslulý Roland Freisler, odsouzena k smrti pro velezradu a popravena gilotinou.

Náleží mezi nejuznávanější a nejoslavovanější hrdiny německého protinacistického odboje, bylo o ní napsáno několik knih a natočeno několik filmů. Nejznámějším a nejúspěšnějším filmem o ní je historická rekonstrukce jejího posledních dnů z roku 2005: Sophie Scholl - Poslední dny (německy Sophie Scholl – Die letzten Tage), v níž její postavu ztvárnila Julia Jentschová.

V roce 2003 ji diváci německé veřejnoprávní televize ZDF v anketě Naši nejlepší svými hlasy umístili spolu s bratrem na 4. místě v žebříčku největších osobností z řad německého národa.

Swingjugend

Swingjugend nebo Swing-Jugend (swingová mládež) bylo mládežnické hnutí příznivců jazzové a swingové hudební scény na území Německa (především Hamburk, Frankfurt a Berlín) v třicátých letech 20. století. Mladí lidé ve věku od 14 do 19 let postupem času začali ventilovat svou averzi vůči ideologii nacistického Německa převzetím prvků americké či britské kultury. Nepřímo se také projevovali jako odpůrci hnutí Hitlerjugend.

Ulm

Ulm (výslovnost [ˈʊlm] IPA) je město v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko u hranice s Bavorskem. Má přibližně 119 218 obyvatel, a je tak 8. největším městem Bádenska-Württemberska. Město leží v průměrné nadmořské výšce 479 metrů a protéká jím řeka Dunaj. Ulm je znám především díky zdejší univerzitě a dómu (Ulm Münster) s nejvyšší kostelní věží na světě (výška 161,5 m, dokončena v roce 1890) a také jako rodiště vědce Alberta Einsteina.

Řád kříže svobody

Řád Kříže Svobody (finsky Vapaudenristin ritarikunta, švédsky: Frihetskorsets orden) je finský řád. Založen byl 4. března 1918 Carlem Gustavem Mannerheimem a první byl udělen 15. dubna téhož roku. Původně byl udělován během finské války za nezávislost, ale za války se SSSR byl 8. prosince 1939 obnoven a od 16. prosince 1940 byl ustanoven jako trvalý řád, který se předává dodnes.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.