Australské královské námořnictvo

Australské královské námořnictvo (Royal Australian Navy) je námořní složkou australských obranných sil. Vzniklo roku 1911 a od počátku bylo úzce spojeno s Britským královským námořnictvem. Účastnilo se řady konfliktů, například prvnídruhé světové války, korejské či vietnamské války.

V současnosti patří mezi největší a nejmodernější námořnictva v oblasti Pacifiku. Důležitou roli hraje též v Indickém oceánu a v mezinárodních misích. Jeho hlavní údernou silou jsou 2 vrtulníkové výsadkové lodě, 11 fregat a 6 konvenčních ponorek. V rámci modernizačních programů by mělo námořnictvo brzy získat tři raketové torpédoborce třídy Hobart a dvě zásobovací lodě SEA 1654, v obou případech konstrukce španělské loděnice Navantia.

Australské královské námořnictvo
Vlajka Australského královského námořnictva
Vlajka Australského královského námořnictva
Země Austrálie Austrálie
Vznik 1911
Velikost 11 fregat
6 ponorek
2 vrtulníkové výsadkové lodě
1 výsadková doková loď
6 minolovek
13 hlídkových lodí
Nadřazené jednotky Australské obranné síly
Účast
Války První světová válka
Druhá světová válka
Korejská válka
Malajská válka za nezávislost
Vietnamská válka
Válka v Zálivu
Operace Trvalá svoboda
Válka v Iráku

Historie

Vznik

HMAS Yarra (H17519)
Torpédoborec Yarra
ATurretHMASAustralia1918
Bitevní křižník Australia

Od počátku evropské kolonizace Austrálie v roce 1788 až do poloviny 19. století se na obraně země podílely britské válečné lodě operující ze Sydney. V roce 1859 pak byla zřízena samostatná British Naval Station a až do roku 1913 v Austrálii operovala britská eskadra válečných lodí. V roce 1909 bylo rozhodnuto o zřízení čistě australských námořních sil, jejichž prvními plavidly se v následujícím roce staly torpédoborce Yarra a Parramatta. Dne 10. července 1911 král Jiří V. přejmenoval dosavadní Commonwealth Naval Forces na Australské královské námořnictvo.[1] Námořnictvo rychle sílilo a na počátku první světové války provozovalo bitevní křižník Australia, šest lehkých křižníků, šest torpédoborců a dvě ponorky.[1]

Světové války

Na počátku první světové války australské válečné lodě pomáhaly s obsazením německých kolonií v oblasti a bránily domácí námořní plavbu a přístavy proti německé východoasijské eskadře viceadmirála Maximiliana von Spee. Během eskorty konvoje například australský křižník Sydney odhalil německý lehký křižník Emden, který v následné bitvě potopil. V pozdějších fázích války australské lodě operovaly na evropském válčišti, například se podílely na neúspěšné Dardanelské kampani (ovšem vždy jako integrální součást Royal Navy).[1]

Po první světové válce nastalo výrazné snížení stavů námořnictva na pouhých pět torpédoborců a šest ponorek. Hlavní posilou se pak staly těžké křižníky Australia a Canberra, po nárůstu mezinárodního napětí ve 30. letech námořnictvo posílily ještě lehké křižníky Sydney, Perth a Hobart a několik torpédoborců. Na počátku druhé světové války (v roce 1939) tak australské námořnictvo provozovalo dva těžké křižníky, čtyři lehké křižníky, pět torpédoborců a tři šalupy.[1]

RAN Carriers (AWM 301021)
Obě australské letadlové lodě v roce 1977
HMAS Brisbane
Raketový torpédoborec Brisbane třídy Perth

Za druhé světové války bylo australské námořnictvo velice aktivní, zapojilo se jak do operací v Evropě, tak zejména v Pacifiku, kam se válka rozšířila na sklonku roku 1941. Hlavním úkolem námořnictva byla obrana země, námořních tras a podpora ofenzivních operací proti Japonskému císařství. Během války se námořnictvo výrazně rozšířilo – z 5010 mužů v roce 1939 na 37 000 osob v roce 1945. Ztráty námořnictva čítaly okolo 2170 mužů. Potopeny byly těžký křižník Canberra, lehké křižníky Sydney a Petrh, torpédoborce Nestor, Vampire, Voyager a Waterhen, šalupy Parramatta a Yarra a okolo 30 dalších lodí menších kategorií.[1]

Studená válka

Po druhé světové válce opět nastala redukce velikosti námořnictva, to ale například získalo své první letadlové lodě – Sydney a Melbourne. Námořnictvo se přitom zapojilo do řady konfliktů studené války – například korejské a vietnamské války. Dále se účastnilo války v Perském zálivu, války v Iráku a operací na Východním Timoru.

Současnost

Současné námořnictvo plánuje stavbu tří nových torpédoborců třídy Hobart a dvojice výsadkových dokových lodí třídy Canberra. V obou případěch byly vybrány konstrukce španělské loděnice Navantia.

Složení

Torpédoborce

HMAS Hobart (DDGH 39) at ASC Osborne
Torpédoborec třídy Hobart

Fregaty

US Navy 100707-N-0641S-247 HMAS Warramunga (FFH 152) departs Joint Base Pearl Harbor-Hickam to support Rim of the Pacific (RIMPAC) 2010 exercises
Fregata třídy Anzac
 • Třída Anzac – německý typ MEKO 200
  • HMAS Anzac (FFH 150)
  • HMAS Arunta (FFH 151)
  • HMAS Warramunga (FFH 152)
  • HMAS Stuart (FFH 153)
  • HMAS Parramatta (FFH 154)
  • HMAS Ballarat (FFH 155)
  • HMAS Toowoomba (FFH 156)
  • HMAS Perth (FFH 157)

Ponorky

HMAS Rankin 2006
Ponorka třídy Collins
 • Třída Collins – zvětšená verze švédské třídy Västergötland
  • HMAS Collins (SSG 73)
  • HMAS Farncomb (SSG 74)
  • HMAS Waller (SSG 75)
  • HMAS Dechaineux (SSG 76)
  • HMAS Sheean (SSG 77)
  • HMAS Rankin (SSG 78)

Výsadkové lodě

HMAS Canberra in June 2015
Vrtulníková výsadková loď HMAS Canberra (LHD-01)

Minolovky

HMAS Diamantina Otago Harbour
Minolovka třídy Huon
 • Třída Huon – italská třída Lerici
  • HMAS Huon (M 82)
  • HMAS Hawkesbury (M 83)
  • HMAS Norman (M 84)
  • HMAS Gascoyne (M 85)
  • HMAS Diamantina (M 86)
  • HMAS Yarra (M 87)

Hlídkové čluny

Pomocné lodě

HMAS Success July09
HMAS Success

Plánované akvizice

Odkazy

Reference

 1. a b c d e The R.A.N. - A Brief History [online]. Australské námořnictvo [cit. 2011-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-07. (anglicky)

Související články

Literatura

 • PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha: Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6.

Externí odkazy

Austal

Austal je australská loděnice zabývající se vývojem, stavbou a podporou civilních a válečných lodí. Hlavní loděnice společnosti zaměřené na stavbu válečných lodí se nacházejí v Hendersonu v Západní Austrálii, v Mobile v americkém státě Alabama. Civilní plavidla jsou stavěna v Balambanu na filipínském ostrově Cebu.

Australské obranné síly

Australské obranné síly (anglicky Australian Defence Force) jsou vojenskou organizací odpovědnou za obranu Austrálie. Sestávají z Australského královského námořnictva (Royal Australian Navy), armády (Australian Army) a královského letectva (Royal Australian Air Force). Síla Australských obranných sil čítá o něco méně než 80000 příslušníků v aktivní službě a v rezervách, a je podporováno ministerstvem obrany a několika dalšími civilními agenturami.

Ve 20. letech 20. století z rozhodnutí australské vlády tvořily jednotlivé složky ozbrojených sil samostatné organizační jednotky. Každá složka tak měla vlastní nezávislý řetězec velení. V roce 1976 pak vláda přijala strategickou změnu a vytvořila Australské obranné síly (AOS), aby velení jednotlivých složek bylo sjednoceno.

Australské obranné síly jsou technologicky vyspělé, ale relativně malé. I přesto, že mají 58206 příslušníků v aktivní službě a 21694 příslušníků rezerv, a jsou tak největší vojenskou jednotkou v Oceánii, přesto je tento počet menší než velikost ozbrojených sil většiny asijských zemí. Nicméně AOS má štědrý rozpočet, kterým se může rovnat světovým standardům, umožňující australským silám být nasazováni na více místech mimo Austrálii zároveň.

Bristol Sycamore

Bristol Type 171 Sycamore byl první britský vrtulník, který byl zaveden do služby u britského letectva (Royal Air Force). Byl to pětimístný vrtulník klasické koncepce s jedním hlavním a jedním ocasním rotorem, vyrobila jej společnost Bristol Aeroplane Company. Sloužil jako záchranný a také jako protiponorkový stroj. Název Sycamore znamená v češtině „javor klen“, jehož semena s vrtulkou rotují, když se snášejí k zemi.

Fleet Air Arm (Royal Australian Navy)

Fleet Air Arm (Vzdušná zbraň floty), oficiálně Australian Navy Aviation Group (Letecká skupina australského námořnictva), je označení pro leteckou složku Australského královského námořnictva. V současné době se skládá ze čtyř vrtulníkových perutí.

GQM-163 Coyote

GQM-163 Coyote je nadzvuková řízená střela sloužící jako cvičný cíl. Střelu vyvinula společnost Orbital Sciences (nyní Orbital ATK) jako náhradu za starší typ MQM-8G Vandal, které byly konverzí ze služby vyřazených střel RIM-8 Talos. Uživateli tohoto typu jsou námořnictvo Spojených států amerických, francouzské námořnictvo, australské královské námořnictvo a japonské námořní síly sebeobrany.

Kontrakt na vývoj střely byl zadán roku 2000. První úspěšný test střely proběhl v dubnu 2012 u francouzského pobřeží. Během testu střelu Coyote zničila řízená střela Aster 30 vypuštěná francouzskou fregatou Forbin. V srpnu 2015 byla americkému námořnictvu dodána stá vyrobená střela Coyote.

Grumman S-2 Tracker

Grumman S-2 Tracker (původně S2F) byl americký palubní protiponorkový letoun, vyvinutý pro službu z letadlových lodí US Navy. Na rozdíl od svého předchůdce, typu Grumman AF Guardian, jenž operoval v párech v nichž vždy jeden letoun nesl radar a druhý zbraně, byl jediný S-2 schopen svůj cíl vyhledat i zničit.

HMAS

HMAS – (Her or His Majesty's Australian Ship, česky Australská loď Jejího/Jeho Veličenstva), je lodní prefix používaný pro lodě australského královského námořnictva. Prefix vychází z britského HMS (Loď jejího veličenstva), který používá britské královské námořnictvo. Tento prefix může označovat i australské námořní základny.

Král Jiří V. udělil 10. Července 1911 námořním silám Austrálie titul Australské královské námořnictvo (Royal Australian Navy). Ve stejné době došlo ke schválení prefixu HMAS k použití k identifikaci lodí Royal Australian Navy. Prefix byl poprvé použit 1. března 1911 u torpédoborce HMAS Parramatta ještě před svým oficiálním schválením.Prefix HMAS odkazuje k faktu, že oficiální hlavou Austrálie je britský monarcha, v současnosti královna Alžběta II.

HMAS Albatross

HMAS Albatross byl nosič hydroplánů postavený ve 20. letech 20. století pro australské královské námořnictvo. Australské námořnictvo jej provozovalo v letech 1929–1933 a následně jej mělo v rezervě. Roku 1938 byl prodán Velké Británii. Britské královské námořnictvo jej provozovalo v letech 1939–1944 jako HMS Albatross. Nejprve jako nosič hydroplánů a později jako opravárenskou loď. Účastnil se invaze do Normandie. V srpnu 1944 byl vyřazen zásahem torpéda. Roku 1946 byl prodán do civilních rukou a přestavěn na pasažérskou loď Hellenic Prince. Roku 1954 byl sešrotován.

Ve své době byl Albatross největší, domácími loděnicemi postavenou, australskou válečnou lodí. Byl také prvním australským nosičem letadel.

Královské námořnictvo (rozcestník)

Královské námořnictvo může být označením pro válečná loďstva různých zemí:

Royal Navy, Královské námořnictvo Spojeného království.

Regia Marina, Královské námořnictvo bývalého Italského království.

Nizozemské královské námořnictvo, v nizozemštině Koninklijke Marine.

Švédské námořnictvo, ve švédštině Kungliga flottan.Výraz "královské námořnictvo" se objevuje také v názvech následujících válečných loďstev:

Australské královské námořnictvo, námořnictvo Austrálie.

Bahamské královské námořnictvo, námořnictvo Baham.

Dánské královské námořnictvo, v dánštině Kongelige Danske Marine (1510-1814).

Kanadské královské námořnictvo, námořnictvo Kanady.

Malajsijské královské námořnictvo, námořnictvo Malajsie.

Marocké královské námořnictvo, námořnictvo Maroka.

Norské královské námořnictvo, v norštině Sjøforsvaret.

Novozélandské královské námořnictvo, námořnictvo Nového Zélandu.

Královské námořnictvo Ománu, námořnictvo sultanátu Omán.

Saúdské královské námořnictvo, námořnictvo Saúdské Arábie

Thajské královské námořnictvo, námořnictvo Thajska.Historická královská námořnictva:

Belgické námořnictvo bylo mezi lety 1831 a 1865 ve francouzštině označované jako Marine Royale.

Indické námořnictvo bylo do roku 1952 známo jako Royal Indian Navy.

Jugoslávské královské námořnictvo bylo námořnictvem Království Jugoslávie.

Rakousko-uherské námořnictvo bylo plným názvem známo jako „Císařské a královské válečné námořnictvo“.

Rumunské námořnictvo bylo v době existence monarchie v Rumunsku známo jako Rumunské královské námořnictvo, (rumunsky Marina Regală Română).

Řecké námořnictvo se v letech 1833–1924 a 1936–1973 jmenovalo Královské řecké námořnictvo (řecky Βασιλικό Ναυτικό).

LCM-1E

LCM-1E je třída vyloďovacích člunů Španělského námořnictva. Čluny byly vyvinuty loděnicí Navantia pro nasazení z paluby španělské letadlové a výsadkové lodě Juan Carlos I, výrobku stejné loděnice. Jediným zahraničním uživatelem třídy je Australské královské námořnictvo, které je od roku 2014 nasadí na svých výsadkových lodích třídy Canberra (jedna unese čtyři kusy). Plavidla jsou určena k provádění námořních výsadků za horizont.

Lürssen

Lürssen je německá loděnice sídlící v Brémách. Zaměřuje se na stavbu velkých luxusních jacht a válečných lodí. Za druhé světové války tato loděnice stavěla torpédové čluny a minolovky. Později získala pozornost jako exportér raketových člunů. Lürssen je součástí konsorcia Arge K130, stavícího korvety třídy Braunschweig a konsorcia ARGE F125, realizujícího projekt nejnovějších německých fregat třídy F125.

Ministr obrany Austrálie

Australským ministrem obrany (Minister for Defence) je od 29. května 2019 Linda Reynolds. Ministr se stará o svůj rezort prostřednictvím Australské obranné organizace (Australian Defence Organisation). Jedná se o organizaci australského vládního kabinetu, která sestává z Australských obranných sil (Australian Defence Force) a civilního Ministerstva obrany (Department of Defence). Ministerstvo obrany zahrnuje Obrannou vědeckou a technologickou skupinu (Defence Science and Technology Group) a Obrannou strategickou politiku a výzvědnou skupinu (Defence Strategic Policy and Intelligence Group). Australské obranné síly zahrnují Australskou armádu (Australian Army), Australské královské námořnictvo (Royal Australian Navy) a Australské královské letectvo (Royal Australian Air Force).

Nulka

Nulka je systém aktivních protiraketových klamných cílů navržený a vyvinutý v Austrálii a postavený v australsko-americké spolupráci. Název Nulka pochází z jazyka Aboridžinců a znamená "rychlý".

Systém využívají Australské královské námořnictvo, Námořnictvo Spojených států amerických, Pobřežní stráž Spojených států amerických a Kanadské královské námořnictvo. Klamné cíle systému jsou poháněny raketovým motorem a jejich cílem je zmást nepřátelské protilodní rakety a navést je mimo loď. Jedná se o unikátní design, neboť cíle se po vystřelení vznášejí ve vzduchu. Tuto koncepci uvedla australská Defence Science and Technology Organisation a systém samotný byl navržen, vyvinut a vyroben společností AWA Defence Industries (nyní BAE Systems Australia).

Nulka sestává ze samotné rakety uložené v hermeticky uzavřeném pouzdře. Toto pouzdro je poté vloženo do samostatného vypouštěcího modulu (u australského námořnictva a americké pobřežní stráže) nebo do vrhače Mark 36 SRBOC (americké námořnictvo). K říjnu 2010 bylo tímto systémem vybaveno více než 130 australských, kanadských a amerických válečných lodí a bylo vyrobeno přes 1 000 střel. V roce 2012 Lockheed Martin oznámil, že úspěšně otestoval nový vypouštěcí modul Extensible Launching System pro systém Nulka.

Typ 26 Global Combat Ship

Typ 26 Global Combat Ship (jinak též Typ 26 či pouze Global Combat Ship, popř. třída City) je třída protiponorkových fregat britského královského námořnictva. Je náhradou za fregaty Typu 23 Norfolk. Program vývoje a stavby těchto plavidel řídí britské Ministerstvo obrany, vývoj probíhá v loděnicích koncernu BAE Systems, který zajišťuje i jejich stavbu. Stavba britských fregat této třídy byla zahájena roku 2017. Zařazení prototypu do služby je plánováno na rok 2025.Fregata je také nabízena k exportu. Jejím prvním zahraničním uživatelem je Austrálie, která plánuje stavbu devíti fregat třídy Hunter. Typ 26 rovněž zvítězil v kanadském programu Canadian Surface Combatant na náhradu fregat třídy Halifax a torpédoborců třídy Iroquois.

Třída Challenger (1902)

Třída Challenger byla třída chráněných křižníků druhé třídy britského královského námořnictva. Byly to poslední křižníky jejichž konstrukce vycházela z třídy Apollo. Oproti předcházející třídě Highflyer měly výkonnější pohonný systém. Celkem byly postaveny dvě jednotky této třídy. V prvoliniové službě byly v letech 1904–1919. Encounter od roku 1912 provozovalo australské královské námořnictvo. Účastnily se první světové války.

Třída E (1912)

Třída E byla třída diesel-elektrických ponorek britského královského námořnictva. Jednalo se o zvětšenou a vylepšenou verzi předcházející třídy D. Celkem bylo postaveno 57 jednotek této třídy. Ve službě byly od roku 1913. Dělily se do tří podskupin, označených E1, E9 a E21. Ve službě byly v letech 1913–1922. Jediným zahraničním uživatelem třídy bylo australské královské námořnictvo se dvěma ponorkami. Třída E tvořila za první světové války jádro britského ponorkového loďstva. Ve válce jich bylo 25 zničeno a jedna zajata.

Třída Grimsby

Třída Grimsby byla lodní třída britských šalup z období druhé světové války. Celkem bylo postaveno 13 jednotek této třídy. Za druhé světové války je provozovala královská námořnictva Spojeného království, Austrálie a Indie. Ve válce byly čtyři potopeny. Šalupa Wellington se dochovala dodnes.

Třída Parker

Třída Parker byla třída vůdčích lodí torpédoborců Royal Navy z období první světové války. Vznikla jako vylepšení přecházející třídy Marksman. Celkem jich bylo postaveno šest kusů. Ve službě byly v letech 1916–1935. Nasazeny byly za světové války. Jeden byl ztracen po kolizi s jinou lodí. Torpédoborec Anzac od roku 1919 provozovalo australské královské námořnictvo.

Třída Perth

Třída Perth byla třída torpédoborců australského královského námořnictva. Jednalo se o upravenou verzi americké třídy Charles F. Adams. Celkem byly postaveny tři jednotky této třídy. V letech 1999–2001 byly vyřazeny ze služby.

Roundel of Australia.svg Australské obranné síly Flag of Australia.svg

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.