1943

1943 (MCMXLIII) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal pátkem.

2. tisíciletí

Události

Demografický vývoj v Česku
1943
Střední stav obyvatel 11 034 846
Narození 225 379
Zemřelí 153 349
Přirozený přírůstek 72 030
Přírůstek stěhováním N/A
Celkový přírůstek N/A

Protektorát Čechy a Morava

  • vyšel poslední dodatek Ottova slovníku naučného
  • 1. ledna došlo ke spojení obce Frýdek a Místek a vzniklo tak město Frýdek-Místek

Svět

Vědy a umění

Nobelova cena

Narození

Česko

Martin Hilský
Martin Hilský (* 8. dubna)

Svět

Maceo Parker 2002
Maceo Parker (* 14. února)

Úmrtí

Česko

Svět

Hlavy státu

Evropa:

Asie:

Související články

Externí odkazy

12. srpen

12. srpen je 224. den roku podle gregoriánského kalendáře (225. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 141 dní.

1862

1862 (MDCCCLXII) byl rok, který dle gregoriánského kalendáře započal středou.

21. březen

21. březen je 80. den roku podle gregoriánského kalendáře (81. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 285 dní. Svátek má Radek.

21. března někdy nastává jarní rovnodennost a na tento den byla rovnodennost stanovena nikajským koncilem roku 325 pro potřeby výpočtu data Velikonoc. Toto datum platilo bez ohledu na skutečnou astronomickou rovnodennost, která v současnosti většinou nastává už 20. března.

23. prosinec

23. prosinec je 357. den roku podle gregoriánského kalendáře (358. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 8 dní.

Benny Begin

Ze'ev Binjamin „Benny“ Begin (hebrejsky זאב בנימין „בני” בגין‎‎, narozen 1. března 1943 Jeruzalém) je izraelský politik a syn bývalého izraelského premiéra Menachema Begina.

Chanan Porat

Chanan Porat (hebrejsky: חנן פורת‎‎, narozen jako Chanan Spitzer, חנן שפיצר‎‎) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Techija, Národní náboženská strana, Tkuma a ha-Ichud ha-le'umi.

Divize 1942/43

V soubojích 14. ročníku druhé nejvyšší fotbalové soutěže – Divize 1942/43 – se utkalo 52 mužstev ve čtyřech skupinách každý s každým dvoukolově na podzim 1942 a na jaře 1943. Středočeská divize a Moravskoslezská divize měly po 14 účastnících, Divize českého venkova měla v obou skupinách po 12 účastnících.Vítězové jednotlivých skupin – SK Viktoria Žižkov, SK Viktoria Plzeň, SK Polaban Nymburk a SK Slezská Ostrava – postoupili do Národní ligy, která se rozšíříla ze dvanácti (1942/43) na čtrnáct účastníků (1943/44).

Divize 1943/44

V soubojích 15. ročníku druhé nejvyšší fotbalové soutěže – Divize 1943/44 – se utkalo 52 mužstev ve čtyřech skupinách každý s každým dvoukolově na podzim 1943 a na jaře 1944. Středočeská divize a Moravskoslezská divize měly po 14 účastnících, Divize českého venkova měla v obou skupinách po 12 účastnících.Vítězové jednotlivých divizí – SK Čechie Karlín, SK Rakovník a SK Prostějov – postoupili do Státní ligy. V ročníku 1944/45 se pravidelné soutěže nehrály, jelikož končila druhá světová válka. Další ročník se odehrál až po válce (1945/46).

Italské království

Italské království (italsky Regno d'Italia) bylo evropským státem vzniklým v roce 1861 sjednocením Itálie pod vládou savojské dynastie, jediného královského rodu italského původu, která vládla v jednom z italských států, Sardinském království. Italské království bylo prvním sjednoceným italským státem, který se rozkládal po celém Apeninském poloostrově od dob Římské říše.

Jako označení pro italský stát během Mussoliniho vlády se vžilo Fašistická Itálie. Fašistická Itálie byla spojencem Třetí říše ve druhé světové válce až do roku 1943. Na zbývající dva roky války a poté, co byl Benito Mussolini sesazen a fašistická strana zakázána, se Italské království přidalo na stranu Spojenců. Zbytek italského území na severu, který byl stále pod kontrolou fašistů se stal německou loutkou jako Italská sociální republika vedená Mussolinim. Krátce po skončení druhé světové války, v roce 1946 přívrženci republiky vyvolali referendum, zda má Itálie zůstat monarchií, či se stát republikou. Italové se v referendu vyslovili pro zrušení monarchie a nastolení Italské republiky, kterou je Itálie dodnes.

Libanon

Libanon (arabsky لبنان, Lubnán, IPA: [lɪbˈnɛːn]), oficiálním názvem Libanonská republika (arabsky الجمهورية البنانية, al-džumhúríja al-Lubnáníja) je stát (a stejnojmenné pohoří) na Blízkém Východě, při východním pobřeží Středozemního moře. Hraničí na východě se Sýrií, na jihu s Izraelem.

Na'omi Blumenthal

Na'omi Blumenthal (hebrejsky נעמי בלומנטל) je bývalá izraelská politička, která v letech 1992 až 2006 působila jako poslankyně Knesetu za stranu Likud.

Nacistické Německo

Jako nacistické Německo se označuje německý stát v době vlády nacistické strany, tedy od roku 1933 (jmenování Adolfa Hitlera německým kancléřem proběhlo 30. ledna 1933 a diktátorské pravomoci Hitler převzal v březnu 1933) do kapitulace Německa na konci druhé světové války 8. května 1945. Oficiální název státu byl Německá říše (německy Deutsches Reich) do roku 1943 a Velkoněmecká říše (německy Großdeutsches Reich) od roku 1943 do jeho zániku roku 1945. K dalším užívaným označením nacistického Německa patří pojmy třetí říše, „národně-socialistický stát“ či „vůdcovský stát“.

Adolf Hitler se 30. ledna 1933 dostal legálně k moci, když byl dosazen do funkce říšského kancléře prezidentem tehdejšího Německa Paulem von Hindenburgem. Na začátku své vlády předsedal koaličnímu kabinetu, ale poměrně záhy se mu podařilo od vlády odstavit ty členy kabinetu, kteří nebyli členy nacistické strany. Po uchopení moci se povedlo nacistickému režimu opět postavit ekonomiku na nohy a ukončit vysokou nezaměstnanost pomocí masových investic do zbrojení. Návrat ekonomické prosperity vedl k nárůstu popularity režimu mezi německým obyvatelstvem, což se projevilo oddaností Němců režimu.

Opozice z řad liberálů, socialistů a komunistů byla tvrdě potlačována tajnou státní policií gestapem pod patronací Heinricha Himmlera. Nacistická strana postupně ovládla soudy, místní vlády a všechny občanské organizace kromě protestantských a katolických. Veřejné mínění v Říši utvářelo ministerstvo propagandy vedené Josefem Goebbelsem, který k tomu využíval masmédia, film a uhrančivé Hitlerovy projevy. Státní aparát se snažil vykreslit Hitlera jako vůdce německého lidu (Führer) a k tomu účelu mu předával do ruky veškerou výkonnou moc.

Na začátku existence nacistického Německa zaujal Hitler zahraniční politiku strachu a vydírání, vznášel zdánlivě důvodné požadavky na sousední země, kterým v případě neplnění vyhrožoval válkou. Když se ho pokusili protivníci uklidnit ústupky, přijal je a zaměřil se na další oblast. Tímto postupem se mu podařilo získat značné území, aniž by to vedlo k válce (např. Mnichovská dohoda a odstoupení československého pohraničí Německu v roce 1938). Agresivní politika Německa vedla k vypovězení Versailleské smlouvy a od roku 1935 se Německo začalo znovu vyzbrojovat. Téhož roku si opět připojilo Sársko[zdroj?], o rok později remilitarizovalo Porýní, vytvořilo spojenectví – Osu – s fašistickou Itálií pod vládou Benita Mussoliniho, poslalo pomoc Frankovu fašistickému Španělsku, anektovalo Rakousko v roce 1938 a obsadilo již zmiňované československé pohraničí a později i zbytek Československa. Neustále rostoucí územní nároky vyvrcholily 1. září 1939 invazí do Polska, načež Francie a Velká Británie vyhlásily nacistickému Německu válku, čímž oficiálně začala druhá světová válka, dříve než nacistické Německo čekalo či na ni bylo zcela připraveno.Během války se nacistickému Německu podařilo obsadit velkou část Evropy od Francie až téměř po Moskvu v tehdejším Sovětském svazu, dále od Norska na severu až po rozsáhlé pouštní oblasti v severní Africe na jihu. Na většině okupovaných území se nacisté pokusili zavést „Nový pořádek“. Současně začalo docházet k masovým persekucím neněmeckého obyvatelstva, vyvražďování Slovanů, cikánů a Židů, pro které se vžil termín holokaust. Během tohoto období zemřely miliony lidí. Nicméně v průběhu války se začala situace na frontě obracet v neprospěch nacistického Německa, což v důsledku vedlo k jeho porážce. Druhá světová válka v Evropě skončila 8. května 1945 kapitulací Německa západním spojencům a Sovětskému svazu.

Naváf Masálaha

Naváf Masálaha (hebrejsky: נואף מסאלחה, Nav'af Mas'alacha, arabsky: نواف مصالحة) je izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu za Stranu práce.

Národní liga 1942/43

Tento článek pojednává o jednom ze soutěžních ročníků Československé fotbalové ligy. Sezona 1942/43 se odehrála pod názvem Národní liga 1942/43 a jednalo se o celkově 5. oficiální ročník rozdělené České a Slovenské fotbalové ligy (včetně v průběhu rozděleného ročníku 1938/39). Jinak šlo o 19. ročník nejvyšší fotbalové ligové soutěže. Titul z minulého ročníku v ní znovu obhájila SK Slavia Praha (čtvrtý titul v řadě) a zajistila si tak již 13. mistrovský titul. Do tohoto ročníku nastoupily jako nováčci dva nejlepší týmy z kvalifikačního turnaje o postup do ligy: SK Rakovník a SK Nusle.

Národní liga 1943/44

Tento článek pojednává o jednom ze soutěžních ročníků Československé fotbalové ligy. Sezona 1943/44 se odehrála pod názvem Národní liga 1943/44. Jednalo se o celkově 6. oficiální ročník rozdělené České a Slovenské fotbalové ligy (včetně v průběhu rozděleného ročníku 1938/39). V následujícím hraném ročníku - 1945/46 již došlo ke znovusloučení Českomoravské a Slovenské části soutěže. Jinak se jednalo o 20. ročník nejvyšší fotbalové ligové soutěže. Titul z tohoto ročníku získala AC Sparta Praha, která si zajistila jubilejní 10. mistrovský titul. Před začátkem této sezony došlo ještě k rozšíření soutěže na 14 týmů. Ze druhé ligy tak postoupily hned čtyři týmy - SK Polaban Nymburk, SK Viktoria Plzeň, SK Slezská Ostrava a SK Viktoria Žižkov.

Slovenskou část soutěže vyhrál tým ŠK Slovan Bratislava, který tak vybojoval poslední z celkově čtyř titulů během období Protektorátu. Byl tak ze všech slovenských týmů nejúspěšnější, když ovládl 4 ze 6 ročníků samostatné soutěže.

Ottův slovník naučný

Ottův slovník naučný, také Ottova encyklopedie, je česká encyklopedie (konverzační lexikon) z let 1888–1909. Dlouhých sto let byl největší českou encyklopedií a až někdy v letech 2010–2011 ho v počtu hesel překonala česká verze internetové encyklopedie Wikipedie.

Ještě dnes je Ottův slovník naučný dobrým zdrojem informací, zejména o historických faktech. Derek Sayer ve své knize říká: „Ottův slovník naučný zůstává skvělou příručkou, nepřekonanou ničím, co [v Česku] od té doby vyšlo. Ve své době to byla jedna z nejlepších encyklopedií na světě, snad druhá co do počtu hesel a ilustrací za Encyclopædií Britannicou.“Slovník je velmi podrobný; hesla o několika desítkách stran nejsou výjimkou, hesla jako Jihoslované, Francie, Morava, Rakousko nebo Rusko mají i více než sto stran, Čechy dokonce přes pět set. Některá hesla byla v upravené podobě vydána i v samostatném knižním vydání, např. heslo o Františku Palackém, které zpracoval historik Josef Pekař.

Socialistická federativní republika Jugoslávie

Socialistická federativní republika Jugoslávie byl federativní socialistický mnohonárodní stát, ležící v západní části Balkánského poloostrova. Hlavním městem státu bylo i největší město Bělehrad. Země získala od Itálie Istrijský poloostrov, jenž dnes náleží Chorvatsku a Slovinsku.

Vznikla a prohlášena byla v roce 1943 jako Demokratická federativní Jugoslávie ze zbytků Království Jugoslávie. Od roku 1946 nesla jméno Federativní lidová republika Jugoslávie a roku 1963 Socialistická federativní republika Jugoslávie. Rozpadla se v roce 1992.

Uzi Landau

Uzi Landau (hebrejsky: עוזי לנדאו‎, narozen 2. srpna 1943) je izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu za stranu Jisra'el bejtenu. Zastával různé ministerské posty: vnitřní bezpečnosti (2001–2003), energetiky a vodních zdrojů (2009–2013) a turismu (2013–2015).

Ze'ev Boim

Ze'ev Boim (hebrejsky: זאב בוים‎, žil 30. dubna 1943 – 18. března 2011) byl izraelský politik za stranu Kadima a bývalý ministr bydlení a výstavby. V minulosti byl členem strany Likud a za vlády Ariela Šarona zastával funkce ministra absorpce imigrantů a ministra zemědělství. Koncem roku 2005 Likud společně s Arielem Šaronem opustil a poté vstoupil do nově vzniklé strany Kadima. Po volbách v roce 2006 ho Olmert jmenoval do své vlády na post ministra pro absorpci imigrantů a v červenci 2007 při obměně vládních postů jej jmenoval zpět na ministerstvo bydlení a výstavby.

Boim sloužil jako velitel roty obrněné divize izraelské armády. Původním povoláním byl učitel. Absolvoval dějiny a hebrejskou literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Pracoval také jako ředitel střední školy ve městě Kirjat Gat a sloužil jako výchovný emisař v Mexiku.

V minulosti působil také ve funkci starosty města Kirjat Gat. Členem Knesetu je od roku 1996. Působil v množství komisí, mj.: vzdělání a kultura; finance; vnitřní záležitosti a životní prostředí; ústava, zákon a spravedlnost; zahraniční věci a obrana; bydlení; absorpce imigrantů; zahraniční pracovníci.

V 16. Knesetu působil jako náměstek ministra obrany a jako ministr bydlení a výstavby a ministr zemědělství a rozvoje venkova (leden-květen 2006).

Zemřel 18. března 2011 v chicagské nemocnici na rakovinu. V parlamentu ho nahradila Doron Avital.

V jiných jazycích

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.