Avropa Birligi

Avropa Birligi ya da AB (inglizce European Union, frenkçe Union Européenne) - Avropadaki 28 mustaqil memleketten ibaret bir ittifaqtır. Siyasiy merkezi Brüksel, eñ balaban şeeri Londondır.

Flag of Europe
Avropa Birliginiñ bayrağı
2004

2004 bir yıl.

Alman tili

Alman tili – bir german tilidir. Almaniya, Avstriya, Lihtenşteyn, İsviçreniñ, resmiy tili.

Almaniya

Almaniya, resmiy adı Almaniya Federativ Cumhuriyeti (almanca Deutschland, Bundesrepublik Deutschland) – ğarbiy Avropada bir devlet.

Avstriya

Avstriya, resmiy adı Avstriya Cumhuriyeti (almanca Österreich, Republik Österreich) — Avropada Alp dağlarında ve Tuna özeni vadiysinde bir devlet.

Belçika

Belçika, resmiy adı Belçika Qırallığı (felemenkçe België, Koninkrijk België; frenkçe Belgique, Royaume de Belgique) - ğarbiy Avropada bir devlet, Avropa Birliginiñ azası. Avropa Birligi ve NATO kibi bir qaç halqara teşkilâtlarnıñ merkezleri Belçikadadır.

Bulğaristan

Bulğaristan, resmiy adı Bulğaristan Cumhuriyeti (bulğarca България, Република България) – cenüp-şarqiy Avropada Balqan yarımadasınıñ şarqiy qısmındaki bir memleket.

Büyük Britaniya

Büyük Britaniya, resmiy adı Büyük Britaniya ve Şimaliy İrlandiya Birleşken Qırallığı (inglizce Great Britain, United Kingdom of Great Brıtaın and Northern Ireland) – ğarbiy Avropada bir devlet.

Estoniya

Estoniya, resmiy adı Estoniya Cumhuriyeti (estonca Eesti, Eesti Vabariik) – şimaliy Avropada Finlandiya körfeziniñ cenübiy yalısında bulunğan bir devlet.

Felemenk

Felemenk, resmiy adı Felemenk Qırallığı (felemenkçe Nederland, Koninkrijk der Nederlanden) - ğarbiy Avropada bir memleket.

Frenkistan

Frenkistan, resmiy adı Frenk Cumhuriyeti (frenkçe France, République Française) – ğarbiy Avropada bir memleket.

Leh tili

Leh tili (lehçe język polski) – ğarbiy slavân gruppasından bir tildir, Lehistannıñ resmiy tili.

Portugal tili

Portugal tili (portugalca Português) - İnd-Avropa til ailesiniñ Romans gruppasına ait bir tildir. Avropa Birligi, Portugaliya, Brazil ve Afrikadaki daa 21 memleketniñ resmiy tili. Portugalca laf etkenler sayısı 210 millionğa yaqın.

Portugaliya

Portugaliya, resmiy adı Portugaliya Cumhuriyeti (portugalca Portugal, República Portuguesa) - ğarbiy Avropada bir memeleket.

Qıbrız Cumhuriyeti

Qıbrız Cumhuriyeti (yunanca Κυπριακή Δημοκρατία - Kypriakí Dhimokratía; türkçe Kıbrıs Cumhuriyeti) - Aq deñizniñ şarqiy qısmında Qıbrız adasında bulunğan bir devlet. Aslında tek adanıñ cenübiy parçasını kontrol ete ve tek Qıbrıznıñ rum cemiyetini temsil ete. Türkiye tarafından tanılmağan.

Romaniya

Romaniya (romence România) – cenübiy Avropada bir memleket.

İrlandiya

İrlandiya (irlandca Éire, inglizce Ireland) - ğarbiy Avropada İrlandiya adasında bulunğan bir memleket.

İspan tili

İspan tili (ispanca Español, Castellano) – İnd-Avropa til ailesiniñ Romans gruppasına ait bir tildir. Birleşken Milletler Teşkilâtı, Avropa Birligi, İspaniya ve Amerikanen Afrikadaki daa 21 memleketniñ resmiy tili. İspanca laf etkenler sayısı 385 millionğa yaqın.

İspaniya

İspaniya, resmiy adı İspaniya Qırallığı (ispanca España, Reino de España) – ğarbiy Avropada İberik yarımadasında bir devlet.

İtaliya

İtaliya, resmiy adı İtalyan Cumhuriyeti (italyanca Italia, Repubblica Italiana) – cenübiy Avropada, Appenin yarımadasında bir devlet. İtaliyanıñ paytahtı ve eñ balaban şeeri Romadır.

Diger tillerde

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.