1926

1926 senesi — XX asırnıñ bir senesi.

Vaqialar

Doğumlar

Ölümler

2011

2011 bir yıl.

Albat

Albat (ukraince Албат, Куйбишеве, rusça Албат, Куйбышево) – Bağçasaray rayonında Belbek özeniniñ eki tarafında bulunğan bir qasabadır.

Aluşta

Aluşta (ukraince Алушта, rusça Алушта) — Qırımnıñ cenübiy yalı boyunda bir şeerdir, belli kurort. Cumhuriyetke boysunğan şeer statusı bar. Qırımnıñ Aluşta regionı (Büyük Aluşta) — Aluşta şeer şurasına boysunğan yer, onıñ terkibinde Aluştadan ğayrı bir qaç köy ve qasaba bar.

Şeerniñ şimdiki adı — Aluşta — bu yunan asıl Ἄλουστον (Aluston) adınıñ bozulğan şekli, tercimesi – “bet yuvmağan”.

Aqmescit

Aqmescit (ukraince Сімферополь, rusça Симферополь) – merkeziy Qırımda Salğır özeni boyunda bulunğan bir şeerdir, Qırımnıñ paytahtı.

Rus ve başqa yabancı tillerinde yunan tilinden alınma "Simferopol" adı (eski yunanca ἡ Συμφερούπολις, /hē sümferúpolis/ - “umumiy fayda şeeri”) qullanıla.

Calayır Çotı

Calayır Çotı (ukraince Стрепетове, Джалаїр-Чоти, rusça Стрепетово, Джалаир-Чоты) - Qırımnıñ Seyitler rayonında bir köydir. Ealisiniñ sayısı 667 kişi (2001 senesi).

Canköy

Canköy (ukraince Джанкой, rusça Джанко́й) — şimaliy Qırımda bir şeer. Cumhuriyetke boysunğan şeer statusı bar. Şeerniñ adı cañı köy (cañı ~ yañı) söz birikmesinden asıl oldı. Şeer Canköy rayonınıñ merkezidir, lâkin rayon terkibine kirmey, cumhuriyetke boysunğan 11 şeerniñ birisi ola. Aqmescitten şimalge taba 93 km qadar uzaqlıqta buluna.

1926 senesi Canköyge şeer statusı berildi.

Şeerdeki işhaneler: maşna-qurucılıq, demirbeton konstruktsiya, konserv, süt, kombikorm zavodları, et kombinatı ve hocalıq malları fabrikası. Bundan da ğayrı Canköyde ihtisas-tehnikiy oquv yurtu ve ülkeşınaslıq müzeyi bar.

Ermeni Bazar

Ermeni Bazar (ukraince Армянськ, rusça Армянск) – şimaliy Qırımda, Qırımnı qıtanen bağlağan Or boynunda bir şeerdir.

Gurzuf

Gurzuf (ukraince Гурзуф, rusça Гурзуф) – Qırımnıñ Yalta şeer şurasında bir şeer şeklinde qasaba. Ealisiniñ sayısı 9 068 kişi (2011 senesi).

Hayrettin Karaca

Hayrettin Karaca (1926 s. d.) - belli Türkiyedeki qırımtatar tamırlı cemaat erbabı ve ekolog.

Hayrettin Karaca 1926 senesinde Bandırmada dünyağa keldi. Babası Hocazade Halil Efendi, anası Zehra hanım olıp ekevide qırımtatar muaciri edi. Litseyni bitirgen soñ ailesin triqo-örme işiniñ başına keçip, onı Türkiyeniñ eñ müim sanayı şirketlerinden birevi yaptı.

Lâkin onıñ maqsadı sanayıcı olmaq yerine topraqnen oğraşmaq edi. Bu sebepnen işini ailesine devretip, Yalovadaki Karaca Arboretumnı qurdı. Bu vaqıtta bu yerni dünyadaki alay botanikçiler bileler. 14000 çeşit özümlik barındırğan bu yer aynı zamanda telükedeki türler içün bir ösümlik qoruma yeri. Hannover Universitetinden Ekologiya professorı Franz H. Meyer Hayrettin Karacadan "Şimdige qadar iç bulay özüniñ çıqarın tüşünmeden özüni insanlığın faydasına çalışmağa adağan birevnen rastlaşmadım." dep ayta.

Hayrettin Karaca TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Vaqfınıñ temelcilerindendir. Ösümlik toplamaq ğayesinen Türkiyeni qarış-qarış dolaşqan Hayrettin Karaca, eroziya meselesini ebatlarını körgende, mevzunıñ müimligini er keske añlatmaq ve qavratmaq kerekgenine qarar berdi. Topraq eroziyasına qarşı tırışuvı sebebiynen “Erezyon Dede” , “Topraq Baba” dep añılıp başlandı.

Soñki vaqıtlarda tüketim iqtisadına qarşı turuşı, onıñ bir diger içtimaiy oğraşı. Sade yetkeni qadar tüketmeni er yaqa caymağa tırışa. Üstündeki cartı urbalarınen eñ müim toplaşuvlarğa qatıla. Bu oğraşlarından soñ oña Türkiyeniñ Gandisi dep aytıp başlandı.

II Elizabet

II Elizabet (inglizce Elizabeth II; 1926 s. aprel 21 doğdı) – Büyük Britaniya ve daa 15 mustaqil devletniñ qanun monarhı ve Milletler ittifaqdaşlığınıñ başıdır. Anglikan kilsesiniñ aliy başıdır.

Ondan evel üküm sürgen - babası qıral VI Georg. Tahtınıñ varisi – Çarlz, Uels prinsi.

Kefe

Kefe (ukraince Феодосія, rusça Феодосия) – Qırımnıñ cenüp-şarqiy yalısında bulunğan şeerdir.

Korosten

Korosten (ukraince Коростень) - Ukrainanıñ Jıtomır vilâyetinde bir şeer. Korosten rayonınıñ merkezi. Ealisiniñ sayısı 65 300 kişi (2001 senesi).

Limena

Limena (ukraince Голуба Затока, Лімена, rusça Голубой Залив, Лимена) – Qırımnıñ Yalta şeer şurasında bir şeer şeklinde qasaba. Ealisiniñ sayısı 363 kişi.

Paharevka (Qırım)

Paharevka (ukraince Пахарівка, rusça Пахаревка) — Qırımnıñ Canköy rayonında bir köydir. Ealisiniñ sayısı 1 279 kişi (2001 senesi).

Qarasuvbazar

Qarasuvbazar (ukraince Карасубазар, rusça Карасубаза́р) — merkeziy Qırımda Aqmescitten şarqqa taba 42 km qadar uzaqlıqta Büyük Qarasuv özeni yalısındaki bir şeer. Qarasuvbazar rayonınıñ merkezidir. Qarasuvbazardan Aqmescitni şarqiy Qırımnen (Sudaq, Kefe, Kerç) alâqadar etken yol keçe.

Qırq Bel

Qırq Bel (ukraince Тургенєве, Кирк-Бель, rusça Тургенево, Кирк-Бель) — Qırımnıñ Canköy rayonında bir köydir. Ealisiniñ sayısı 636 kişi (2001 senesi).

Saq

Saq (ukraince Саки, rusça Саки) – Qırımnıñ ğarbiy yalısında, Qara deñizden 4-5 km uzaqlıqta bulunğan şeerdir, belli kurort. Qırımnıñ paytahtı olğan Aqmescit ve Saq arasındaki mesafe 45 km.

Smila

Smila (ukraince Сміла) - Ukrainanıñ Çerkası vilâyetinde bir şeer. Smila rayonınıñ merkezi. Ealisiniñ sayısı 68 671 kişi.

Yalta

Yalta (ukraince Ялта, rusça Ялта) — Qırımnıñ cenübiy yalı boyunda bir kurort şeeridir.

Yalta şeerinen "Büyük Yalta" arasında farq bar. Qırım Cumhuriyetiniñ Yalta regionı Büyük Yalta denile — bu Yalta şeer şurasına boysunğan bir yer. Bu yer cenübiy Qırımnıñ ğarbındaki Forostan şarqındaki Gurzufqace bulunğan de bu yerge Yalta ve bir çoq qasaba mensüp.

Şeerniñ adı yunan yalos sözünden asıl oldı, tercimesi — «yalı».

Diger tillerde

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.